Skocz do zawartości

Jaki procesor Ivy Bridge?


Recommended Posts

Witam

 

Metodą prób i błędów doszedłem do sedna sprawy i stary komputer zastępuję tym:

 

Już kupione:

 

MSI B75A-G43

SD OCZ Agility 3

HDD Seagate 1TB 7200rpm SATA III

HDD Seagate 500GB 7200rpm SATA II

Chłodzenie procesora Thermalight HR-01 + kit do 1156/1155

Leadtek Winfast GeForce 8800GT 256bit 512MB + Arctic Cooling Accelero S1

Zasilacz SilentiumPC Deus G1 500W

Obudowa Fractal Design Core 3000 USB 3.0

Monitor LG Flatron LCD LED 22" po DVI

 

 

Do kupienia pozostało:

 

Pamięć RAM. Na 99% będzie to A-Data DDR3 8GB(2x4GB) 1600MHz Gaming Series CL9, bo znalazłem za 165zł :)  i chyba się zdecyduję. Pamięć i tak na chipsecie B75 nie bedzie podkręcana a z procesorami Ivy Bridge chodzi na 1600, czyli najlepiej brać najtańszą DDR3 1600  :D

Oraz procesor....

 

 

Tutaj mam niezdecydowanie odnośnie procesora. Brać Core i3 czy Core i5  :?:

 

 

Komputer do zastosowań:

  • Internet
  • Filmy
  • Muzyka
  • czasami obróbka zdjęć w Photoshop na allegro
  • sporadycznie gry online: Diablo 3, Battlefield 3, World Of Warcraft
  • jakieś nowsze gry FPP  :menda:

Odnośnie gier to chciałbym mieć te 30-35 klatek na 1920x1080, bo tyle wyciąga mój LCD 22 cale.

 

Zastanawiam się nad kilkoma opcjami kupna procka:

  • Core i3-3210 - najtańszy i3, cena około 450zł
  • Core i3-3225 - procesor z Intel HD4000, jeśli bym używał tylko grafiki integrowanej, cena około 480zł
  • Core i5-3350P - procesor bez grafiki, cena około 640zł i w przypadku zmiany karty 8800GT będę chciał najpierw sprzedać starą i dokładając kupić np Radeona 7770
  • Core i5-3330S - najtańsza opcja i5 z grafiką, cena około 620zł
  • Core i5-3450 - mam możliwość kupienia nowego ze sklepu z wystawy za 629zł. Jedyny mankament to uszkodzone pudełko

 

Zdrowy rozsądek mówi żeby kupić jak najtaniej i najlepiej 8-)  W przypadku moich zastosowań wystarczy w zupełności najtańszy Core i3-3210, jednak jeśli mówimy o grach np Battlefield 3 już wykorzystuje efektywnie ponad 2 rdzenie i tutaj przemawia i5 :-> Nie mówiąc o przyszłych grach, które będą coraz częściej wykorzystywały ponad 2 rdzenie procesora...

Zaoszczędzone pieniądze gdybym kupił i3 (dadzą 200zł więcej na grafikę), pozwolą kupić grafikę o klasę lepszą od Radeona 7770...

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jak u Ciebie z gotówką. 

Połączenie i3 z 7770/7850 ma sens, o ile nie będziesz wymagać od tego zestawu cudów.
i5 z grafiką... po co? 3350p wystarczy, jeżeli wybieramy spośród i5-tek.

Kwestię uszkodzonego pudełka pominę, bo nie wiadomo jak to wygląda - ale jeśli wszystko jest cacy, to można brać ze względu na atrakcyjną cenę.

Porównaj sobie 7770 z 7850, oraz testy z gier na dwóch i czterech rdzeniach - zobacz gdzie więcej zyskasz, a znajdziesz odpowiedź na pytanie z tematu.

Link to post
Share on other sites

Akurat mam zarówno i3 3220 jak i i5 3470 i w grach różnic prawie wcale nie ma a zwłaszcza w BF3, który działa na i3 idealnie. W BF3 przede wszystkim liczy się karta graf. Na Twoim miejscu wybrałbym i3 a zaoszczędzoną kasę przeznaczył na lepszą kartę graf. np. 7850. Na pewno wyjdzie to lepiej niż i5 ze słabą kartą (a w szczególności ze starym 8800GT).  

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem w obecnej chwili i3 to już budżetówka, jeszcze pare miesięcy temu był  to złoty środek do niedrogich zestawów dla graczy. Ale obecnie co raz więcej gier "lubi" 4-rdzenie (np. FC3) i ilość tytułów będzie tylko rosła. Więc moim zdaniem najtańszy i5 to wybór znacznie lepszy od i3. 

 

Ewentualnie można zaryzykować i pójść w stronę FX-8320. 

Link to post
Share on other sites

i kupiłeś płytę pozbawiona mozliwosci oc

 

Kupiłem płytę które mi wystarcza, wiem co daje chipset B75. W porównaniu z poprzednikiem H61 ma USB 3.0 na froncie czego potrzebowałem oraz obsługę SATA III. Nie potrzebuje OC i RAID do moich zastosowań a koszt B75 jest niższy dzięki czemu mogę kupić inne podzespoły. 

Gdybym był zainteresowany podkręcaniem to kupiłbym coś na Z77 i procesor z serii K.

Link to post
Share on other sites

kupiłeś płytę pozbawiona mozliwosci oc

http://img.techpowerup.org/081107/captain_obvious_rock_gift.jpg

 


Nie da rady wydusić grosza na 3350p oraz 7850? 

Tutaj każdy by życzył drugiemu jak najlepiej, a taki zestaw zdaje się mieć najlepszą przyszłość jeżeli chodzi o te okazjonalne gry FPS i całkiem ładnie komponowałby się z 8GB RAM.

Link to post
Share on other sites

 

Nie da rady wydusić grosza na 3350p oraz 7850? 

 

Nie  :P

 

 

Tutaj każdy by życzył drugiemu jak najlepiej, a taki zestaw zdaje się mieć najlepszą przyszłość

 

Dzięki za to  :menda: Ja też życzę kazdemu jak najlepiej. Moja przygoda z budową PC zakończyła się na tym co mam w sygnaturce jakieś 5 lat temu  :cry: teraz składam nowy 5-cio letni sprzęt. Za kolejne 5 lat kupię dziecku now komputer / laptop / tablet do szkoły...

 

 

jeżeli chodzi o te okazjonalne gry FPS i całkiem ładnie komponowałby się z 8GB RAM.

 

RAMik jest ważny bo czasem będę stawiał virtualki :D a jest tani wiec wiadomo że "tanie DDR3 są dobre i tanie, bo są tanie i dobre".

Link to post
Share on other sites

Chyba tak będzie, ale kupie i5-3330S za około 620zł (jak jeszcze gdzieś dostane bo wszędzie są niedostępne  :o​ ) i pociągnę przez wakacje na integrowanej 8-). Jak nie sprzedam 8800GT to posiedzę na niej, a jak ja sprzedam to kaskę się odłoży i po wakacjach jak przyjdzie jesień to trzeba będzie kupić jakiś "podgrzewacz" na zimne wieczory  :D

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

 

Chyba tak będzie, ale kupie i5-3330S za około 620zł (jak jeszcze gdzieś dostane bo wszędzie są niedostępne ​ ) i pociągnę przez wakacje na integrowanej . Jak nie sprzedam 8800GT to posiedzę na niej

W takim razie zapomnij o grach ale skoro nie są one dla Ciebie ważne to ok. Zapewne na i5 szybciej będzie działać YT i filmy.

 

 

i3 w nowych grach wypada dobrze tylko na wykresach. Cena z księżyca. Naprawdę warto dozbierać do i5

Jak już pisałem mam oba procesory (i3 oraz i5) i praktycznie wszystkie nowe gry testowałem na obu (BF3, FC3, C3, DS3, AC3 i wiele więcej) i mogę powiedzieć, że jest dokładnie odwrotnie. Różnice na korzyść i5 są tak małe, że praktycznie nie dostrzegalne. i5 jest "przereklamowana" i przynajmniej jeśli chodzi o gry kompletnie nie warta dokładania tych 200zł - 300zł. Niemniej widać, że magia słupków i "czterech rdzeni" ma się dobrze.  

Link to post
Share on other sites

Jak już pisałem mam oba procesory (i3 oraz i5) i praktycznie wszystkie nowe gry testowałem na obu (BF3, FC3, C3, DS3, AC3 i wiele więcej) i mogę powiedzieć, że jest dokładnie odwrotnie. Różnice na korzyść i5 są tak małe, że praktycznie nie dostrzegalne. i5 jest "przereklamowana" i przynajmniej jeśli chodzi o gry kompletnie nie warta dokładania tych 200zł - 300zł. Niemniej widać, że magia słupków i "czterech rdzeni" ma się dobrze.  

 

Co Ty opowiadasz za bajki, 2 fizyczne rdzenie a 4 to kolosalna różnica w dzisiejszych grach.

Link to post
Share on other sites

 

Co Ty opowiadasz za bajki, 2 fizyczne rdzenie a 4 to kolosalna różnica w dzisiejszych grach.

W przeciwieństwie do większości wypowiadających się na ten temat MAM OBA procesory i sam robiłem ich porównanie. Jakbym tego sam nie sprawdził to bym nic nie pisał. Więc powtórzę jeszcze raz (bo widzę, że ciężko to zaakceptować co mnie z kolei nie dziwi 8-)) czy się to komuś podoba czy nie między i3 a i5 NIE MA kolosalnych różnic w grach idę o zakład, że gdyby ktoś wam potajemnie podmienił i5 lub i7 na i3 to nawet nie zorientowalibyście się, że jest inny procesor. Nauczcie się w końcu, że w grach pierwsze skrzypce gra karta graficzna dopiero później liczy się procesor. Czyli np. na zestawie i3 + np. 7850 można pograć we wszystko obecnie w wysokich detalach i rozdzielczości (na ile karta pozwoli) a na i5 + np. 8800gt nie pogra się dziś w nic chyba, że w niskiej rozdzielczości i z detalami na low. 

Oczywiście nie mam zamiaru wszystkich przekonywać aby kupili i3, szczerze to mało mnie obchodzi co ludzie kupują to ich sprawa ja tylko dzielę się moją widzą i doświadczeniem bo sam niedawno się nad tym zastanawiałem.

Link to post
Share on other sites

Właśnie i5 kupiłem bo czytam forum, przeglądam recenzje słupki i wykresy. Tylko jak już zainstalowałem procesor okazało się, że to wszystko tzw. bullshit różnice są naprawdę niewielkie. Spisek? hmmm to może za dużo powiedziane ale coś w tym jest. Intelowi wszak bardziej opłaca się sprzedawać dużo droższy w końcu procesor.  

Edytowane przez currahee
Link to post
Share on other sites

currahee nie masz racji nie wiem jak to sprawdzałeś, że nie zauważyłeś różnicy, nie chcę być złośliwy ale testowałeś to chyba w simsach.

Zagraj na przykład w takiego PlanetSide 2 na obu procesorach w max detalach i FHD i gwarantuje że po minucie będziesz w stanie wybrać zwycięzcę. Coraz więcej gier potrafi wykorzystać więcej niż 2 rdzenie, jeszcze bardziej może się to umocnić po wydaniu nowych konsol które architekturą nie będą odbiegać od PC a na pokładzie będą posiadać: w PS4 już pewne w xbox'ie jeszcze nie; procesory z ośmioma nisko taktowanymi rdzeniami.

Link to post
Share on other sites

I teraz będziecie sobie wszyscy przedstawiać przykłady w których to raz jedni raz drudzy mają rację?
Oczywiście, że Currahee koloryzuje, nie znaczy to że nie ma racji!

i3 jest wystarczającym procesorem do gier, jak na standardy karty pokroju 7770 a nawet 7850.
Inna sprawa, jak chcemy się cieszyć większą płynnością, detalami, grafiką etc etc etc - wtedy potrzeba mocniejszej maszyny z większymi możliwościami, a to znaczy i5.
i5 jest procesorem dla bardziej wymagających graczy.

Serio tak ciężko zrozumieć, że pewne rzeczy wyglądają różnie w zależności od punktu widzenia czy musicie zwyczajnie zaczynać głupie dyskusje aby pokazać że akurat WY macie w czymś racje? 

Link to post
Share on other sites

 

currahee nie masz racji nie wiem jak to sprawdzałeś, że nie zauważyłeś różnicy, nie chcę być złośliwy ale testowałeś to chyba w simsach.

Nie w simsach, już pisałem i niespecjalnie chce mi się to powtarzać w kółko - większość nowych gier - BF3, Crysis 3, FC3, AC3 (oraz wcześniejsze od AC2 po Revelations), ect. Mam mocną kartę (GTX 670) więc zawsze gram z najwyższymi detalami w rozdzielczości 1080p.

A co do nowych konsol i przyszłości, jeszcze trochę czasu upłynie zanim będą na rynku, jeszcze więcej niż wyjdą gry, które będą to w pełni wykorzystywać do tego czasu i tak wyjdzie nowa generacja procesorów więc co tu się rozwodzić nad obecnymi (w tym kontekście).

 

 

Oczywiście, że Currahee koloryzuje, nie znaczy to że nie ma racji!

Dlaczego mam koloryzować? Mam oba procesory i mówię jak jest. Moja wina, że tak to wygląda ^^. Wiadomo, że każda sroka swój ogonek chwali ale ja mam dwa ogonki bo i5 też mam :P  po prostu mówię jak jest. Poza tym zapominacie o jednym drobnym ale jednak istotnym szczególe i3 ma 2 rdzenie ale 4 wątki (HT) i to jednak robi różnicę. Dla przykładu wyłączyłem w i5 dwa rdzenie (zostały więc dwa) co w rezultacie dało gorsze wyniki jak na i3. Można więc założyć, że HT działa tu mniej więcej jak trzeci dodatkowy rdzeń.          
Link to post
Share on other sites

Myślę że odnośnie gier to musimy wyraźnie określić... Dla mnie wystarczy jak gra jest płynna w 30-40 klatkach w 1920x1080 na detalach wysokich 8-) , nie muszą być ultra...Za to ma dla mnie znaczenie granie online, a wiadomo że ultra detale będą działać niekorzystnie na płynność rozgrywki online... Dla innych wystarczy grafika 1280x720 w full detalach a dla jeszcze innych ultra detale w Full HD z minimum 50 klatek to standard. Do grania mam XBox360 a na PC będę grać głownie w sieciowe gry bo na XBox Live się za to płaci  :cry: 

 

Jednemu wystarczy do grania Celeron G550, który obecnie obsłuży wszystkie gry na średnich detalach, zakładając że jest w zestawie  z dobrą kartą, jak dla mnie myślę że i3 obecnie jest aż ponad standard.... Jednak co będzie jak przyjdą gry Full HD, które będą wymagać lepszych kart a lepsze karty wymagają lepszych procesorów do ich obsługi.

 

Obecnie wiadomo, że jest nowy port PCI-Ex 3.0, który ma pełne wsparcie od Ivy Bridge (pomijając LGA 2011)... W związku z tym myślę że przyszłościowo trzeba iść w tym kierunku jeśli chodzi o gry. Coraz więcej producentów robi karty pod właśnie ten port, który jest dwukrotnie szybszy od 2.0 (16GB/s vs. 32 GB/s). Pytanie dlaczego ? Bo obecne procesory są za szybkie na 2.0 dlatego wymyślono 3.0 aby szyna PCI-Ex 2.0 nie była "wąskim gardłem" nie mówiąc o pędzącej gospodarce (technologi), która się wciąż rozwija i zarabia  :D

 

Core i5 ma przewagę nad i3 przede wszystkim w dużych obliczeniach gdzie sprawdza się wielordzeniowość, np kompresje video, obróbki grafiki. Obecnie gry są pisane na algorytmach do kart graficznych gdzie procesor nie ma za bardzo do zrobienia, ale zapewne niedługo się to zmieni bo wychodzi coraz więcej gier pisanych na wiele rdzeni.

Zużycie energii jest niższe w i5, który ma tryb turbo a normalnie (bez turbo) działa jak "pocący się" i3 albo nawet lepiej. Taki i3 u kresu wytrzymałości wydajnościowej weźmie max prądu gdzie i5 tylko się "lekko spoci" a będzie miał jeszcze zapas.

 

Jeśli chodzi o pakowanie grafiki w procesor, to procesory graficzne wbudowane w procesory główne zapewne przejdą ewolucje i będą w przyszłości jeszcze lepiej wydajne. Spójrzmy na systemy operacyjne .. Aby w pełni obsłużyć Windows z interfeesm Aero (Win7) / Moro (Win8) trzeba mieć kartę, która obsłuży ten interfejs graficzny...

Link to post
Share on other sites

pierwszą rzeczą jaką należy sobie uświadomić jest to, czy dana gra jest faktycznie wymaga 4 rdzeni procesora, czy może uruchomienia 4 współbieżnych [bądź nie] wątków

w większości przypadków będzie to druga opcja [wątki]

pytanie dlaczego?

ponieważ wątki są "przyjemniejsze" w implementacji i wykorzystaniu, do tego pozwalają m.in. na współdzielenie pamięci, łatwiejszą synchronizacją itp, itd.

do tego produkcje na konsole [w szczególności PS3, głównie z powodu zastosowanej architektury] korzystają z wątków, więc siłą rzeczy łatwiej przeportować grę przy ich zastosowaniu

 

więc skąd róźnice w benchmarkach?

proste - jak używasz karty prokroju HD7970 / GTX680 w testach, to nie ma się co dziwić, że i5 > i3

po prostu w takim zestawie i3 jest wąskim gardłem i "nie wyrabia z danymi"

dowód?

http://pclab.pl/art51964.html

porównajcie testy z np 7850 - wychodzi na to, że PII 965 jest na poziomie 2500K :)

Edytowane przez darasz89
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...