Skocz do zawartości

Problem ze stabilnym OC ramu geil ddr3 veloce 2x4gb 1866mhz cl.9


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Gość rezerwuar,

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów!

Zwracam się do Was o pomoc z nastepującym problemem:

Ram z tematu powinien stabilnie pracować przy ustawieniach 1866mhz 9-9-9-24 przy 1.5V, niestety starcie teorii z praktyką wygląda tak, że przy ustawieniach 1816mhz (8x227mhz) 9-10-9-24 nadal rzuca błędami po ok. 15min grzania OCCT, choć dojechałem już do napięcia 1.675V. Błędy są różne. Raz OCCT wywala komunikat o przerwaniu testu z powodu błędu innym razem sypie BSoDem (nie przytoczę treści, gdyż robi tylko zrzut pamięci i komputer się restartuje)

 

Prosiłbym o rady i cenne wskazówki w temacie.

 

Co udało mi się ustalić do tej pory:

-napewno jest to wina ramu, gdyż procesor i mostek północny były grzane osobno (każdorazowo conajmniej półtorej h na linpacku z 90% obciążeniem pamięci) i przechodziły bez zająknięcia)

-ram na napięciu 1.5V pracuje stabilnie do około 1680mhz potem zaczynają się problemy.

-według norm JEDEC SPD/XMP producent podaje, że ram powinien być stabilny do 1866mhz przy 9-9-9-24 i 2133mhz przy 10-10-10-27. Dla obu zalecane napięcie to 1.5V, dopiero powyżej sugerują by podnieść napięcie do 1.65V

-Przy ustawieniu napięcia 1.5V dla 1866mhz 9-10-9-24 komp po załadowaniu biosu krzyczy z głośnika i robi restart, nastęnie wyrzucająć biosowe okienki o przetaktowaniu, błędzie i powrocie do ustawień fabrycznych.

 

Wiem, kajam się, ale nie miałem jeszcze czasu zrobić memtesta. Siadę przy najbliższej, dłuższej wolnej chwili.

Temat jednak założyłem, gdyż liczę na rady, które mogą mi oszczędziś tych kilku h ślęczenia po nocy.

 

Moja konfiguracja:

CPU: AMD Phenom II x4 965BE 3400mhz @ 4086mhz (18x227mhz) vcore 1.472 + 0.032V pod obciążeniem z LLC

Cooler: Korsarz H70 + 1x120mm i 1x140mm

MoBo: Gigabyte GA-990XA-UD3

RAM: jak w temacie:)

GPU: MSI GeForce 650 GDDR5 1024mb/ 128bit

PSU: FSP Raider 650W

SSD: Samsung 840 120gb

HDD: Samsung (niepamiętam modelu, ale dość stary) 320gb

Buda: Revoltec też nie pamiętam modelu, ale dobra. 5 wiatraków, oprócz tego co na LC, więc przewiew jest.

 

Temperatury:

IDLE dla temp otoczenia 21*C:

Cpu: 23*C

Sekcja zasilania: 37*C

Stress j/w

Cpu: nie przekracza 52*C po 1.5h OCCt

Sekcja zasilania: 62*C j/w

 

C1E - włączone, LLC - regular, C&Q - włączone, wszystkie napięcia i taktowania na sztywno, timingi ramu na sztywno.

 

A teraz bardzo proszę o rzeczową pomoc jeśli ktoś ma jakieś pomysł lub zetknął sie z podobnym problemem:)

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Gość rezerwuar

Szef - miałem 965 i to jest za wysokie taktowanie pamięci dla niego(na x6 by poszło) - 1680 to jest w 200% wartość wystarczająca  - SERIO. I dobrze by było gdyby to 1680 było na cl8 ale nie musi.pozdr.

Edytowane przez rezerwuar
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szef - miałem 965 i to jest za wysokie taktowanie pamięci dla niego(na x6 by poszło) - 1680 to jest w 200% wartość wystarczająca  - SERIO. I dobrze by było gdyby to 1680 było na cl9 ale nie musi.pozdr.

hmm... o tym wogóle nie pomyślałem, że klocek może być niezadowolony.

kupiłem ten ram bardzo okazyjnie, więc nie będę płakał jeśli nie wycisne z niego wszystkiego co się da, ale pozostawi to jednak pewien niedosyt:)

ale powiedz mi, czy sprawę powinno ratować wysokie taktowanie mostka północnego procesora? aktualnie wykręciłem go wg. schematu cpu nb=(ram/2)*3, więc mostek jedzie teraz na 12x227=2724mhz.

 

Trochę mnie martwi co piszesz, bo cpu i nb mam już ustabilizowane przy szynie 227mhz (z cepa wycisne jeszcze maks 15mhz bez podnoszenia napięcia, a podnieść nie mogę, bo przez LLC przekroczę magiczną granicę 1.5V vcore), a ta niestety na niższym ustawieniu pamięci pozwala na wyciśnięcie z ramu tylko nieco ponad 1500mhz.

I tu pytanie: uważasz, że do powyższych ustawień proca taki ram mi starczy i walczyć z ciaśniejszymi timingami, czy kombinować podobne ustawienia końcowe na szynie, która x6.66 da mi ram na poziomie 1680mhz.

Dodam jeszcze, że kręce przez fsb, a nie odblokowanym mnożnikiem, bo zależy mi na C&Q, gdyż w codziennej pracy komp chodzi sporo pod małym obciążeniem, i niezbyt często pod pełnym, więc pare groszy mniej z gniazdka jest tu naprawdę warte zabawy.

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Taktowanie mostka masz już zayebiście wysokie i nie jestem pewny czy jakbyś nie puścił Prime 95 to czy Ci się nie wysypie po jakimś czasie. To 1680 JEST W ZUPEŁNOŚCI WYSTARCZAJĄCE tylko ja się rypnąłem i zamiast napisać, że dobrze by było cl8 to walnąłem cl9. %-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Taktowanie mostka masz już zayebiście wysokie i nie jestem pewny czy jakbyś nie puścił Prime 95 to czy Ci się nie wysypie po jakimś czasie. To 1680 JEST W ZUPEŁNOŚCI WYSTARCZAJĄCE tylko ja się rypnąłem i zamiast napisać, że dobrze by było cl8 to walnąłem cl9. %-)

no ok. posłucham się mądrzejszego ode mnie:)

przypominasz sobie może do jakiej wartości mnożnika w amd działa C&Q? Do 18/19/20? Na tym mi mocno zależy, a jeśli uciągnie to:

cpu: 19.5x210=4095mhz - to mi nic nie zmieni

nb: 12x210=2520mhz i poszukam najniższego stabilnego napięcia

ram: 8x210=1680mhz i to spokojnie pójdzie na 1.5V i przy takim ustawieniu SPD na auto samo dobiera 8-8-8-21 1T, bo już sprawdzałem.

Jak Ci się to widzi?

Link to post
Share on other sites

ok:)

w taki układzie temat można uznać za rozwiązany.

Dziękuję Ci bardzo za poszerzenie moich horyzontów w temacie i oszczędzenie kilku h spędzonych nad memtestem:)

 

Pozwolę sobie lekko w ramach OT zapytać tutaj, żeby nie tworzyć już nowego tematu:

miliony są tematów o podkręcaniu PIIx4 965BE, i sporo z nich przeczytałem, ale nadal mam pewien niedosyt.

Płyta gł. jest świetna i chłodzenia starcza, aż w nadmiarze i jakoś tak... już?

Jakiś pomysł jak podciągnąć to jeszcze wyżej?

Nie wiem jak ugryźć temat LLC, moja poprzednia płyta gł. go nie miała i przy napięciu 1.472V robiłem stabilne 4150mhz i pewnie poszła by wyżej, ale nie starczało sekcji zasilania (84*C) i nie robiło vdropów. teraz stabilizacja działa, aż za dobrze i dodaje pod obciążeniem co powoduje, że podstawowe napięcie musi być niższe.

Przy ustawieniach 1.472V +regular(+0.032V)LLC nie wychodzę ponad 4100mhz.

Kombinować z niższym napięciem i wyższym dowoltowaniem z LLC? może pomóc? Trochę nie mam czasu na robienie metodą prób i błędów i 1h OCCT po każdej zmianie...

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Nic nie kombinować bo zysk na wydajności znikomy a duże prawdopodobieństwo niestabilności. Ja swojego 965 miałem na Asusie Formula IV :>  i max co wycisnąłem to 3996MHz, powyżej 4GHz w Primie 95 po około 8 godzinach wywalało błąd :[

Do PEŁNEJ stabilności potrzebowałem prawie tygodnia by wszystko ze szwajcarską precyzją doszlifować.(wiele godzin testowania stabilności)

Link to post
Share on other sites

Ok. Dzięki Ci piękne raz jeszcze za cenne rady i szybkie odpowiedzi!!

Wiem już wszystko co chciałem:D

Jak będę miał czas, żby wprowadzić poprawki i pożądnie przetestować to potem dam znać co z tego wyszło:)

Pozdro!

 

cpu: 4095mhz 1.472v

nb: 2520mhz 1.175v i pewnie poszło by niżej, ale szkoda mi już zabawy. temperatury w normie.

ram: tu się rozczarowałem. Wyniki, które podałem wyżej były ze starego mobo, a teraz "tylko" 1680mhz na 1.625v 9-9-9-28...

i na tym chyba poprzestanę.

C&Q działa jak chciałem, a półtorej h grzania w OCCT zaliczone.

Raz jeszcze dzięki Ci piękne za pomoc, boś oszczędził mi kupę czasu:)

pozdro!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...