Skocz do zawartości

Zestaw do 2600 do PS i Lr


Recommended Posts

Witam

 

Chcialbym złożyc komputer do zastosowań graficzno - fotograficznych, obróbka zdjęć weselnych, strony internetowe, dtp, ewentualnie czasami jakies gry (nie za często).

Komputery kiedys składałem ale swój stary zestaw złożyłem około 4 lata temu. Było to na platformie E8400 ale teraz tak strasznie wszystko muli, aż cos mnie trafia.

 

proponowane podzespoły:

 

 

  • Zastosowanie komputera : grafika, fotografia, czasami gry

  • Maksymalna kwota : 2600

  • Czy będę podkręcać sprzęt? : niekoniecznie chyba że zestaw na to pozwoli

  • Których części potrzebuję : procesor, płyta główna, dysk SSD, ewentualnie większy dysk SATA, pamięć

  • Rozdzielczość mojego monitora : 1280x1024

  • Części z poprzedniego komputera : obudowa Gigabyte Aurora, grafika GeForce GTS 450 Eco, 2x250GB SATA, 750GB SATA, zasilacz X-strike 600

  • Specjalne wymagania : Szybkość przy obróbce RAWów, oraz dużych zdjęć
  •  
  • Własna propozycja zestawu :

  • Inne :

 

Link to post
Share on other sites

Jak ty to robisz że się zabierasz za obróbkę  zdjęć  , grafikę  na takim monitorze , dobry monitor to absolutna podstawa  jeśli chodzi o tego typu zastosowanie nie chodzi mi o wielkość [ chociaż też ma duże znaczenie ] ale o jakość  . Chyba że robisz to czysto amatorsko i dla przyjemności

Link to post
Share on other sites

Tam płyta pada :( a także okazalo się też że kości Corsair 2x2Gb oraz GoodRam 2x2Gb nie współpracują razem na plycie Asus P5E



Witam

Wybrałem taki mniej więcej zestaw co Wy na to?

 

Procesor:Intel Core i5-3570K /3.4GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/

Pamięć RAM:Kingston 16GB (2x8GB) 1600MHz CL10 HyperX Blu RED 

Płyta główna:MSI Z77A-G45 /intel Z77, LGA 1155/ 

Dysk twardy:Seagate 1.5 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Drugi dysk twardy:OCZ Vertex4 128GB (550MB/420MB/s)

 

Wymiana monitora naa początku kwietnia więc bez obaw :)

 

ewentualnie jeszcze grafika jakiś GTX650 lub GTX660

Bardzo proszę o pomoc chciałbym zamawiać go gdzieś w przyszłym tygodniu :)

Link to post
Share on other sites

 

Specjalne wymagania : Szybkość przy obróbce RAWów, oraz dużych zdjęć

Do tego i7 + OC i najlepiej ram disk około 30GB reszta pod ram do pracy (34GB), na to Raid5 pod magazyn (powiedzmy 4*1TB jedno talerzowy), jeden szybki SSD pod SWAP, jeden szybki SSD pod OSa :D ...

A tak poważnie - 32GB ramu bym zalecał, nawet kosztem SSD (jak patrze na kwotę to powinieneś zmieścić się w budżecie z 32). PS ma to do siebie że dosyć konkretnie rozsiada się na ramach - średnio u mnie powyżej 20GB trzyma - norma to 22-26GB i to nie koniecznie na jakiś dużych plikach. Powyżej 26GB ciężko wskoczyć przy średnich projektach, ale przy kolosach kilkumetrowych to już żaden problem z zajęciem powyżej 32GB i nieważne czy masz i7 3770 czy SR-Xa na 2xE5 5650, komp zacznie mulić i nic mu nie pomorze (po za dołożeniem ze 100GB ramu ;) ).

SSD bym zmienił na Intela 520 / samsunga 830 / 840PRO, ewentualnie Crucial M4 - poczytaj co nie co na temat dysków OCZ i samej polityce firmy to może zmienisz zdanie - ja osobiście pomimo że Vertex4 to ponoć "udana" konstrukcja (wymaga tylko update firmware żeby działał jak należy lol ) nikomu nie polecam produktów tej firmy - mam już dość przeżyć z Agilty i vertexami starszej generacji.

Co do GPU to szukaj czegoś z minimum 1GB vramu i najlepiej od zielonych - w sumie to tylko od zielonych  ;) Ati daje du*y od strony sterowników i nic z tym nie robią od paru ładnych updatów Catalysta, także osobiście odradzam AMD.

Na tą chwilę brał bym i7 2700K w Morele na promocji za tysiaczka z groszem  ;)

2600zł (Morele)

i7 2700K

MSi Z77A G45 (wersja mini, bo niema akurat full atx na morele, sekcja zasilania bez zmian)

32Gb 1333MHz Cl9 Corsair 

1TB Seagate DM003 (jeden z szybszych 1TB do tego tani i  niezbyt głośny)

128GB Crucial M4 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzieki Stelek - .świetna pomoc.

Kilkumetrowych plików obrabiac nie będę. Chodzi o obróbke zdjęć z 5DMkII, głownie ślubniaki i przed rozpoczęciem sezonu chciałem sprzęt zmodernizować :)

Co do AMD też jestem na nie.

Jakiego GPU polecasz ja mam tego GTS 450 ale...

Link to post
Share on other sites

 

5DMkII

Stary MKII + 28mm 2,8F "L" i filmy kręć - ten aparat z dobrym szkłem to jak kamera za 100tysi :>

 

Na starcie to i ten gts450 powinien być OK - zakup sprzęt, wsadź gts'a i sprawdź sam. Jak będzie krzaczył, odmawiał pełnego wsparcia dla silnika z jakiś tam powodów to najwyżej dokupisz kartę z czasem. Póki co GTSik powinien bez problemu starczyć do Twoich zastosowań - z czasem może jak wskoczysz w świat filmów w grę wejdą nowe apki pokroju PR, AE to się pomyśli o lepszym GPU, które coś tam realnie pomorze. Na tą chwilę nie widzę sensu w zakupie czegoś mocniejszego pod samego PSa, LRa.

Link to post
Share on other sites

Póki co kręcenie filmów mnie nie rusza, ale kto wie. MKII mam razem z 24-70 2.8 L, 70-200 4L IS i z 50 1.2L więc strachu nie ma. Widziałem w Twojej stopce Wacoma I5 M mam ta sama wersję tylko 4, jest jakaś różnica :)

Tak sobie też dumam może by puścić w dobrej cenie ten E8400 nigdy nie kręcony i  te kości które same jak sa wlożone działają jak nalezy ale razem się gryza i kupić jakąś lepszą GPU. Jakies pomysły za ile to może pójść?

Link to post
Share on other sites

 

Widziałem w Twojej stopce Wacoma I5 M mam ta sama wersję tylko 4, jest jakaś różnica

Chyba tylko w plastiku  :D - nie no możliwość dotykania dodali (multi-touch) / gestów, dla mnie zbędna sprawa - Intuos4 daje tyle samo co Intuos5. Ponoć "Cyntuś" nowy daje ładnie radę, ale cena stanowczo nie na naszą kieszeń.

Sorry za mały offtop  ;)

Możesz kombinować z tym CPU, póki co jechać na GTS, a w między czasie sprzedać stare podzespoły i spokojnie się zastanowić i przemysleć w co tu najlepiej zainwestować - osobiście polecał bym HDD dołożyć pod Raid1, albo pod swap > Tak się składa że w stacjach najlepiej sprawdzają się minimum 3 fizyczne dyski / macierze :

- pod OS, aplikacje (SSD)

- na wszelkie pliki tymczasowe, swap, scratch disk, temp, cache- dobrze sprawdzają się HDD, SSD "orany" ciągłym zapisem padnie prędzej niż powinien

- magazyn z projektami i resztą ważnych danych (HDD - najlepiej Raid1 dla zabezpieczenia przed padnięciem jednego z dysków, do tego chmura, NAS mile widziany)

Link to post
Share on other sites

2*250GB jeżeli są takie same to wal w raid0 i masz magazynek na pliki tymczasowe, cache itd. 750GB też się przyda.

 

I7 znacznie lepiej wypada w zastosowaniach profesjonalnych z racji posiadania technologi HT - wzrost jest na tyle duży że wart dopłaty do i7. Uogólniając :

i3 - biuro 

i5 - gry 

i7 - praca

Link to post
Share on other sites

Więc wybór jest jasny :)

Będę brał pewnie zestaw podsunięty przez Ciebie. Poczekam aż tylko te ceny RAMu się zmienią na morelach bo chyba jakiegos błęda mają bo wyświetla teraz cene za nią ponad 1,5k :( aaa jeszcze jedno czy nie lepiej ta pełną płytę MSI (jak już będzie), pełna posida jakies tam Military Class i kilka innych bajerków.

Co do dysków 250 nie są identyczne.



Hey popatrzcie jeszcze na ten zestawik bo chcę dzisiaj zamówić.

 

http://www.morele.net/inventory/info/Ux1Lkr/

 

Dzieki z góry

 

ps. Czy nada się do jakiegoś lightowego OC, czy trzeba wstawić lepsze chłodzenie?

Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/inventory/info/rzGC4O/

 

Poza blendą i pendrivem :) w sumie od Twojej propozycji to niewiele zmieniłem, jedynie płyte na pełnoformatową i dysk SSD na Plextora.

Dziękuje bardzo za pomoc jak przyjdą zabawki to dam znać.

 

Od razu zapytam:

 

Format plików NTFS ?

 

SSD - na system i miniaturki LR

HD SATA 250GB - na plik wymiany dla PS (drugi 250 pewnie sprzedam)

750gb - na archiwum (bo wolniejszy)

1Tb - na exporty z Lightrooma i aktualne prace (sata III)

 

Czy jakos inaczej?

Link to post
Share on other sites

Dyski SSD mają to do siebie że posiadają określoną żywotność, zależną od rodzaju zastosowanych modułów pamięci (kości). "Zużywane" one są podczas procesu zapisu, a sam odczyt danych z dysku SSD niema większego wpływu na jego "życie". Tak to wygląd w grubym uogólnieniu ;)

 

Format plików NTFS ?

Tak - NTFS  ;)

W biosie - AHCI mode (o ile nie jest domyślnie).

W Win wyłącz plik stronicowania i hibernacje ( cmd (*admin) "powercfg.exe -h off").

Co do dysków i rozłożenia danych - tak bym to widział jak przedstawiłeś.

Możesz oczywiście używać SSD jako swapa, ale osobiście odradzał bym tego typu rozwiązanie. Lepiej jak OS i program są na jednym dysku (SSD), a swap na innym.

Osobiście nie kładę dużego nacisku na transfery dla "scratch disk", bo założenie jest takie, aby dostarczyć tyle ramu ile dany program potrzebuje. W takiej sytuacji program tworzy sobie "cache", ale tylko zapisując go (na osobnym dysku), co zwalnia swobodny dostęp do danych dla OS i samej aplikacji. Z samego "cache" teoretycznie nie korzysta, bo wszystko ma na ramach. Cały proces zapisu odbywa się w tle, na osobnym wątku (tak samo jak funkcja auto-save), więc nie "zamula" to pracy. W przypadku gdy zapełnisz ram na full, program przeskakuje na "scratch disk" i zaczyna się "mielenie" na dysku, co nie trudno się domyślić jaki ma wpływ na wydajność (ram vs hdd/ssd). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na Boxie możesz kręcić max do 4-4,2GHz, ale szczerze to nie dawał bym więcej niż te 3,8GHz. 

Do OC lepiej dołożyć do SP Fortis (130zł) / Macho 120 (170zł) / Macho B&W (180zł). Fortis jest najtańszy, ale spokojnie wystarczy do OC rzędu 4,5GHz, jedyny jego mankament to średniej jakości wentyl. Macho 120 z kolei wydajnościowo prezentuje się tak samo jak Fortis, ale posiada całkiem niezły wentylator - gabarytami również podobny do Fortisa. No i pozostaje Macho B&W - dzięki największemu z całej trójki wentylatorowi jest najwydajniejszy, ale i też największy (często jest problem ze zmieszczeniem go do obudowy) i najdroższy.

Lepszego chłodzenia nie opłaca się już kupować - wzrost wydajności względem Macho, będzie nieadekwatny do wzrostu ceny. Za około 2stopnie niżej na CPU przychodzi nam zapłacić dobre 100zł więcej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...