Skocz do zawartości

CCD vs CMOS - dla niedowiarków - DMC-FP8 vs IXUS 220HS


Recommended Posts

Szybki test porównawczy 2 aparatów na matrycach CCD i CMOS. 

 

Identyczne warunki oświetleniowe. Identyczne ISO. Automatyczna długość naświetlania

 

Lampka 30W ustawiona w sufit, banknot ustawiony pionowo. ISO 200 (220HS = 1, FP8 = 1/8s)

http://i.imgur.com/jMXK36rl.jpg

Edytowane przez walazz
Link to post
Share on other sites
Wszystko z łapy zrobione przy szybkim spacerze z ixusem 220HS. EXIF jest w kazdym zdjeciu. Większość zdjęć jest z ISO 1600. Porownywanie do FP8 nie ma sensu bo nic nie widac na 90% zdjęć w nocy na panasonicu. Jestem niestety niezadowolony z AF. Bardzo ciężko ten aparat przy takim oświetleniu (albo jego braku) łapie ostrość na duże odległości. Nie wiem dlaczego. Jak oceniacie?












Edytowane przez walazz
Link to post
Share on other sites

Wiesz co. Powiem Ci że panasonic FP8 ma PERFEKCYJNE AF a ixus 220hs - bardzo słabe. 

 

Ja pisalem o różnicy w światłoczułości a nie ilości MPX. 

 

Mam obecnie FP8 12mpx CCD i 220HS 12MPX CMOS. Ilosc detali przy dobrym oświetleniu lepszą ma panasonic. Im ciemniej tym lepiej dla ixusa. 

Koniec koncow - panasonic FP8 przeżył bodajże czwarte podejscie do zmiany aparatu :o.

Link to post
Share on other sites

Tylko raz mialem aparat z CCD, byl to moj pierwszy aparat cyfrowy. Pozniej juz tylko CMOS'y, a zatrzymalem sie na EOS'ie... 

Poza tym IXUS to aparat typowo kobiecy, maly, zgrabny, do torebki. Kolezanka miala i nie zachwycal fotkami, mimo, ze drozszy od Canon'ow serii A, w cenie SX.

Link to post
Share on other sites

Cos tu nie gra, skoro aparat automatycznie ustawił długość ekspozycji to dlaczego zdjęcie z CCD jest praktycznie czarne? Przewaga CMOS nad CCD w pewnych kwiestiach jest niezaprzeczalna ale zdjęcie z obu matryc powinno byc podobnie doświetlone, różnica mogła być w powstałych szumach i detalach. Jestem pewny, że twój "test" jest błędny.

Link to post
Share on other sites

Cos tu nie gra, skoro aparat automatycznie ustawił długość ekspozycji to dlaczego zdjęcie z CCD jest praktycznie czarne? Przewaga CMOS nad CCD w pewnych kwiestiach jest niezaprzeczalna ale zdjęcie z obu matryc powinno byc podobnie doświetlone, różnica mogła być w powstałych szumach i detalach. Jestem pewny, że twój "test" jest błędny.

 

Nie za bardzo test. Chodzi o to że później zorientowałem się że można zmienić długość naświetlenia w FP8 do 1/2s. Próbowałem przy tych samych długościach naświetleń i koniec końców z FP8 przy oświetlonej w nocy ulicy - NIE DA SIĘ ZROBIĆ ZDJĘCIA a przy cmos ixus 220hs - wychodzi bez problemu.

 

Zrezygnowalem z ixusa bo przy dobrym swietle duzo lepsze zdjecia robi FP8 - lepsze odwzorowanie kolorow, lepsza optyka - brak znieksztalcen w rogach, wieksza szczegolowosc zdjec. Ciekaw jestem jak duza jest roznica miedzy CMOS a CMOS BSI..........

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

CCD zawsze był i jest lepszym rodzajem matryc. CMOS powstał tylko dla tego że jest produkcja CCD o dużej liczbie pixeli jest bardzo droga i upakowanie dużej liczby pixeli jest bardzo trudne.

 

Jeśli będziemy porównywać czysty obraz z dwóch matryc CCD oraz CMOS o takich samych rozmiarach i liczbie pixeli to jeśli chodzi o szczegółowość będą identyczne. Jeśli nie są to już jest to kwestia sposobu obrabiania materiału z matrycy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...