Skocz do zawartości

Dla gracza + mały plan | +/- 4000zł


Recommended Posts

 Witam,

 

Ostatnio ciągle siedziałem w laptopach jednak z racji tego że wymiana laptopa jest znacznie droższa niż dodawanie na bieżąco coś do PC'ta postanowiłem to zmienić. Może zacznę od mojego planu?

 

Posiadam aktualnie Asus N53SV + dysk ssd. Jeśli chodzi o prędkość pracy - dzięki dyskowi ssd oraz i7 drugiej generacji nic nie jest mi groźne. Ostatnio borykam się z problemem dotyczącym za słabej grafiki (gt540m) i tak oto w mojej głowie narodził się pewien plan który chciałbym abyście zweryfikowali i doradzili czy jest to sensowne rozwiązanie.

 

Ostatnio podliczałem koszty wymiany laptopa na nowy i w moim wypadku jest to 2500zł na 1,5 roku. Jest to kwota dla mnie dość spora do zapłacenia w jednym terminie. W dodatku zauważyłem że wymieniam laptopy na nowsze tylko ze względu na pamięć ram której ciągle mi za mało (ciągle tylko 4gb), na kartę graficzną oraz obietnicę dłuższej pracy na baterii która jednak zawsze w moim wypadku pozostaje jedynie obietnicą. Laptopa ruszam z domu tylko gdy wybieram się do klienta (strony www, programowanie c#), gdy idę na uczelnię z projektem bądź wybieram się na weekendowy wyjazd (np do kontaktu ze światem). Nie jest więc to codziennie a wręcz często maksymalnie 5-8 razy w miesiącu. Z racji krótkiego czasu pracy na baterii (2h) zmuszony jestem zawsze tachać ze sobą w torbie ogromny zasilacz co jest dość irytujące ze względu na to że u klienta jak i na uczelni potrzebuję odpalić laptopa często właśnie na te 2-3h więc targam to tak dla bezpieczeństwa żeby nagle nie padł podczas pracy. Wiadomo wyjątkiem są wyjazdy weekendowe jednak oglądanie filmu w trasie też jest "niebezpieczne" bo często mogę nie obejrzeć ostatnich 15-20 minut filmu.

To dało mi trochę do myślenia i pomyślałem nad kupnem dobrego gamingowego PC'ta który służyłby mi do codziennej pracy oraz rozrywki eliminując całkowicie potrzebę posiadania konsoli (którą mógłbym z czystym sumieniem sprzedać), do tego z racji natury mojej pracy zakupiłbym jakiegoś małego notebook'a/ultrabook'a/netbook'a.

Z racji tego że nie lubię redundancji danych cały system wyglądałby tak:
-  dobry PC
- raspberry pi - mały komputerek za 200zł który działałby w domu jako router oraz odpowiadał za zdalne włączanie jednostki PC
- notebook/ultrabook/netbook 


Co dzięki temu zyskuję:
- rzadsze wymiany sprzętu. W PC wymienia się coś co pół roku o wartości ok 200zł a jeśli nie to kwota ta może się kumulować.Jednak rzadko jest to wymiana rzędu 500 zł co pół roku.
- wymieniam ten podzespół który mi pasuje i kiedy mi pasuje
- zawsze zadowalającą mnie ilość ram'u i jakość grafiki
- zdalnie (przy moim wywołaniu z notebook'a/ultrabook'a/netbook'a) włączenie jednostki PC i dostęp do danych których mi brakuje
- mały, lekki, szybki i długo wytrzymujący na baterii notebook/ultrabook/netbook z ciągłym dostępem do internetu
- rzadkie wymiany notebook'a/ultrabook'a/netbook'a ze względu na to że szybkość pracy będzie ciągle ta sama (ew. format i wracamy do max możliwości).

Sposób działania całej idei:
W domu korzystam z komputera PC, wszelkie projekty związane z pracą zapisuję w chmurze. Rozrywka i własna zabawa również odbywa się na PC. Od czasu do czasu ściągam dane z chmury (projekty z pracy) na notebook'a/ultrabook'a/netbook'a. Gdy muszę wyjść, biorę ze sobą właśnie ten sprzęt który jest mały, lekki no i trzyma długo na baterii więc nie targam ze sobą zasilacza (a na pewno nie tak duży jak od mojego laptopa). Gdy jednak okazuje się że potrzebuję czegoś z PC'ta dzieki wbudowanemu modułowi 3G (co też sprawia że nie martwię się o baterię w moim SGS3 a ciągnę z dużej baterii z komputera przenośnego) łączę się z raspberry pi któremu wydaję polecenie uruchomienia PC'ta a następnie dzięki zdalnemu pulpitowi przeglądam pliki których potrzebuję bądź też je kopiuję na mój aktualny sprzęt. Nawet na dłuższych wyjazdach duża bateria sprawdzi się lepiej, a przy okazji komputer grzeje się mnie, zaś jeśli chcę obejrzeć film na mniejszym ekranie też to zniosę choć raczej stawiam na hdmi.


Bardzo proszę o komentarze pomysłu.

 

 

Zaś wymagania odnośnie PC:

Zastosowanie komputera: Gry
Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 4000 zł (jednak cena jest ruchoma jeśli nagle okaże się że za 200zł więcej dostaję coś co robi dużą różnicę)
Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Jak już wcześnie pisałem - nie miałem dawno styczności z PC'tami a więc na początku póki co nie będę się w to bawił bo to implikuje zabawy z dodatkowym chłodzeniem a raczej zdolności manualnych nie posiadam. Za to jeśli nie wymagałoby to specjalnych udziwnień w chłodzeniu a uzyskam lepszą grafikę to jak najbardziej jestem na tak.
Specjalne wymagania: grafika ma urywać tyłek zarówno w Wiedźminie 2/3 jak i zapowiedzianych Watch Dog czy GTA V oraz wszelkiej maści MMO które uwielbiam. Dysk SSD wezmę z aktualnego laptopa - wolałbym te pieniądze wpakować w grafikę, chyba że faktycznie nie będzie miało to sensu.
Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: FHD
Których części potrzebujesz?: Całego zestawu
Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera?: dysk ssd, nagrywarka  :D
Własna propozycja zestawu: Niestety nie posiadam, przejrzałem allegro jednak zestawy które tam są są często dziwne, czasem podobny zestaw jest droższy o 1000zł niż ten który właśnie przed chwilą przeglądałem.
Inne: Preferuję karty GeForce ze względu na mniej problemów z grami. Zastanawia mnie jak sprawa będzie wyglądała przy wprowadzeniu Shark Bay? Będę musiał wymieniać płytę główną? Słyszałem że ma mieć inne gniazdo niż aktualne Ivy Bridge. Może lepiej poczekać i kupić dopiero wtedy? Jeśli mam być szczery nie śpieszę się z zakupem więc jeśli premiera jakiegoś naprawdę przełomowego sprzętu ma być w przeciągu 6 miesięcy to poczekam. Kolejnym pytaniem jest co tak naprawdę lepiej się sprawdza: Xenony czy Ivy Bridge i7? Nie wiem też czy ta i7 czy Xenony są tak bardzo potrzebne w grach czy też może lepiej wybrać lepszą kartę graficzną?

Wstępny research: Póki co widzę że GTX680 4GB DDR5 jest bardzo ciekawa. Co Wy na to? 

 

Bardzo proszę o sprawdzone połączenie podzespołów żeby wyciągnąć wszystko co możliwe. Innymi słowy: co sami byście wybrali?

 

PS. na początku wolałbym władować np więcej kasy w lepszą kartę graficzną a np kupić 8GB RAM żeby po 3-4 miesiącach dokupić drugie 8GB - to tak dla przykładu żeby pokazać że wolałbym żeby większość pieniędzy poszła w te rzadziej wymieniane podzespoły zaś te częstsze/tańsze mógł dokupić ewentualnie potem.

Edytowane przez raionen
Link to post
Share on other sites

Intel standardowo wymienia podstawki co dwie generacje. I tak między Ivy Bridge, a Broadwellem różnica będzie niewielka. Zresztą w kompilacji dużych projektów wyjątkowo lepiej sprawdzają się Piledrivery.

Przez 3G niestety raczej ciężko będzie pracować sensownie ze zdalnym pulpitem. A nawet mając LTE szybko wykończysz limit danych.

Link to post
Share on other sites

Intel standardowo wymienia podstawki co dwie generacje. I tak między Ivy Bridge, a Broadwellem różnica będzie niewielka. Zresztą w kompilacji dużych projektów wyjątkowo lepiej sprawdzają się Piledrivery.

Przez 3G niestety raczej ciężko będzie pracować sensownie ze zdalnym pulpitem. A nawet mając LTE szybko wykończysz limit danych.

 

dziękuję za informację. Jednak mimo wszystko kierowałbym się grami więc teraz pytanie: lepiej czekać na Shark Bay? Co polecacie? 

Zdalny pulpit przez 3G/LTE tylko w razie nagłych problemów, normalnie oczywiście po wi-fi by to szło. 

Link to post
Share on other sites

Wiec tak, http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=73528&s=72611&s=54407&s=74022&s=72453&s=57973&s=71137&s=70268

 

Procek i5 3570K do gier wystaczy spokojnie do tego mocna płyta do OC w posiaci MSI Z77A GD55, 8GB ramu. SSD masz wiec sam HDD 1TB od WD. Grafika Gigabyte 7970 OC TO, jest to wersja Ghz Ed. z rdzeniem XT2. W prawdzie ma zablokowana zmiane napiecia na rdzeniu ale mimo to na standardowym vcore przyzwoicie sie kreci do tego cicha. Tutaj alternatywa moze byc Sapphire 7970 Vapor-X ale nie zmiesci sie w budzecie i trzeba bedzie ciąc koszty. Na CPU wystarczy Fortis, zasilacz modularny XFX XXX 650W, wszystko zamkniete w Gladiusie m40.

 

Co do ewentualnych zmian prosze pisac smiało :)  Jesli potrzebujesz wydajnosci i7 do zaawansowanych prac, bedziemy myślec :P

Edytowane przez damianox89
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiec tak, http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=73528&s=72611&s=54407&s=74022&s=72453&s=57973&s=71137&s=70268

 

Procek i5 3570K do gier wystaczy spokojnie do tego mocna płyta do OC w posiaci MSI Z77A GD55, 8GB ramu. SSD masz wiec sam HDD 1TB od WD. Grafika Gigabyte 7970 OC TO, jest to wersja Ghz Ed. z rdzeniem XT2. W prawdzie ma zablokowana zmiane napiecia na rdzeniu ale mimo to na standardowym vcore przyzwoicie sie kreci do tego cicha. Tutaj alternatywa moze byc Sapphire 7970 Vapor-X ale nie zmiesci sie w budzecie i trzeba bedzie ciąc koszty. Na CPU wystarczy Fortis, zasilacz modularny XFX XXX 650W, wszystko zamkniete w Gladiusie m40.

 

Co do ewentualnych zmian prosze pisac smiało :)  Jesli potrzebujesz wydajnosci i7 do zaawansowanych prac, bedziemy myślec :P

 

dzięki! zestaw bardzo fajny :)

 

odnośnie i7: na początku miałęm i7 sb, teraz przeszedłęm na i7 ib więc nie wiem jak i5 się sprawdza i czy ta i7 jest tak naprawdę warta podbicia. Myślisz że warto? Do tego te Hasswele mają niedługo wyjść, warto czekać? A może po prostu wziąść i7 ivy bridge i olać hasswele bo tak naprawdę i7 powinna starczyć do wymagających gier na jakieś 2-3 lata?

 

odnośnie karty graficznej: dlaczego HD7970 3GB? Czytałem że na fullHD te 3GB i 384bit różnicy praktycznie nie robią chyba że gra się na jeszcze wyższej rozdziałce. Jak się ma klasa tego radeona do GTX680 4gb? Jakoś strasznie na tą kartę się napaliłem a nie wiem sam czy przypadkiem cena do jej wydajności nie ja o wiele za duża.  ok, głupi ja nawet nie sprawdziłem rankingu. ten 7970 lepszy od gtx680. Jednak mam pytanie: jak Radeony sobie teraz radzą? Bo jako że mam GeForce'a w lapku to widzę że dużo aktualizacji do sterowników, optymalizacje pod nowe gry itd. Jak to wygląda u Radeona?

 

OC: to OC zależy od płyty głównej? Kurcze dawno nie siedziałem na PC, widzę że teraz to inna zabawa  :D Czy OC w takim zestawie jest w ogóle bezpieczne? I jaką wydajność można z tego wyciągnąć? (tzn jaka to klasa sprzętu?)

Edytowane przez raionen
Link to post
Share on other sites

i5 powienien starczy do gier na kilka lat wiec, jesli myslisz o i7 + gry to troche bez sensu. radeony radza sobie znakomicie jesli chodzi o gry, zwlaszcza na nowych sterownikach dostaja niezlego kopa. co do OC to plyta glowna musi miec dobra sekcje zasilania oraz radiatory na sekcji wiec tutaj gd55 jest znakomity. na tej plycie 4,5-4.7Ghz na rdzeniu to nie problem. Jedynie co moze Cie ograniczac to temperatura procka. SilentiumPC Fortis to klasa srednia. Jesli chcesz mocniejsze chlodzenie to Macho BW lub cos bardziej konkretnego ale to wiaze sie z dodatkowymi kosztami nie tylko chlodzenia ale i obudowy, bo m40 wszystkiego nie pomiesci.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

i5 powienien starczy do gier na kilka lat wiec, jesli myslisz o i7 + gry to troche bez sensu. radeony radza sobie znakomicie jesli chodzi o gry, zwlaszcza na nowych sterownikach dostaja niezlego kopa. co do OC to plyta glowna musi miec dobra sekcje zasilania oraz radiatory na sekcji wiec tutaj gd55 jest znakomity. na tej plycie 4,5-4.7Ghz na rdzeniu to nie problem. Jedynie co moze Cie ograniczac to temperatura procka. SilentiumPC Fortis to klasa srednia. Jesli chcesz mocniejsze chlodzenie to Macho BW lub cos bardziej konkretnego ale to wiaze sie z dodatkowymi kosztami nie tylko chlodzenia ale i obudowy, bo m40 wszystkiego nie pomiesci.

czyli rozumiem że i5 + HD7970 daje mi spokój z upgradem na konkretny czas bo grafikę mogę podkręcić a jeśli będę miał fundusze to zmieniam obudowę, zmieniam chłodzenie i jestem szczęśliwy. Dziękuję Ci bardzo za pomoc  :)

 

2 ostatnie pytania:

- jaki będzie wzrost wydajności jeśli np za rok dokupię drugiego HD7970 i je połączę?

- jeśli komputer będzie kupowany w ciągu 2-3 miesięcy to raczej duże zmiany w konfiguracji czy tylko kosmetyczne?

Edytowane przez raionen
Link to post
Share on other sites

Raczej jakiejs szalonej zmiany nie bedzie. Drobna kosmetyka. Co do CF to około 60% wydajnosci wiecej powinno byc, tyle ze warto byloby w takim razie wziac mocniejszy zasilacz np. XFX Black 750W. Co do samego CF to nie musi byc identycznego radka, wystarczy aby rdzen był z tej samej rodziny. Tylko czy jest sens robienia CF? Wg mnie nie. Jak masz kupic 2ga grafe to sprzedaj stara i kup 1 porzadna. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Raczej jakiejs szalonej zmiany nie bedzie. Drobna kosmetyka. Co do CF to około 60% wydajnosci wiecej powinno byc, tyle ze warto byloby w takim razie wziac mocniejszy zasilacz np. XFX Black 750W. Co do samego CF to nie musi byc identycznego radka, wystarczy aby rdzen był z tej samej rodziny. Tylko czy jest sens robienia CF? Wg mnie nie. Jak masz kupic 2ga grafe to sprzedaj stara i kup 1 porzadna. 

dzięki wielkie :) w takim razie kwestia dozbierania do całej sumy. Cały zestaw kupić na http://techplanet.pl czy można gdzieś taniej dostać ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...