Skocz do zawartości

Zestaw do pracy z 3D CAD/CAM i Lightroom do 2000 zł. z monitorem.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wujashek,

Recommended Posts

Utrata gwarancji jest , bo uszkodziłeś procek z własnej przyczyny (w przypadku uszkodzenia) Jedynak oni nie mogą tego sprawdzić bo nie ma jak. A żeby uszkodzić procek przez OC jest bardzo trudno i zazwyczaj to głupota osób które kręciły na nie odpowiedniu chłodzeniu (np BOX). Warto kręcić bo za darmo dostajesz dobrego kopa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może i warto, ale po małym research'u nie zmieszczę się w 2500 zł za zestaw nadający się do OC i do tego monitor (wujashek, chodziło mi, że 2500 mam na wszystko...)

Z OC jestem w stanie zrezygnować. Radziłem sobie na 2x2 GHz (w laptopie) to 4x3,2 GHz myślę, że mi wystarczy.

 

 

Lp ID   Nazwa Cena Ilość Wartość   1 459601 http://images.morele.net/b48/459601_1131020.jpgPłyta główna MSI B75A-G43, B75, DualDDR3-1600, SATA3, 5xSATA2, HDMI, DVI, GBLAN, ATX     258,00 258,00 Usuń 2 498899 http://images.morele.net/b48/498899_1264126.jpgProcesor Intel CORE i5-3470 3,2GHz BOX 6M LGA1155 (BX80637I53470)     705,00 705,00 Usuń 3 479659 http://images.morele.net/b48/479659_1223287.jpgDysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)     280,00 280,00 Usuń 4 460610 http://images.morele.net/b48/460610_1137114.jpgAsus DRW-24B5ST SATA CZARNY (DRW-24B5ST/BLK/G/AS)    Wewnętrzny PC 75,00 75,00 Usuń 5 312401 http://images.morele.net/b48/312401_441327.jpgPamięć Good Ram GR1333D364L9/8GDC     171,00 171,00 Usuń 6 397103 http://images.morele.net/b48/397103_847122.jpgObudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410)     135,00 135,00 Usuń 7 463853 http://images.morele.net/b48/463853_1151140.jpgZasilacz OCZ CoreXStream Series 500W ATX Non-Modular (OCZ-CXS500W-EU)     152,43 152,43 Usuń   Suma 1776,43

 

Do tego monitor za 780 zł i mam wygospodarowane ~2500 zł.

Oczywiście do poniedziałku to może ulec zmianie. Obudowa i zasilacz dobrana na podstawie komentarzy użytkowników.

Co o tym myślicie? Może być czy jeszcze nad czymś się zastanowić?

Link to post
Share on other sites

Budę wez Cooler Master K350 lub Brutusa 430

Ewentualnie Cooler Master Elite 344 w rozmiarze mATX. Bierzesz wtedy tez plytke na mATX i masz maly komputer.

W tym przypadku dalbym taki zasilacz: http://www.morele.net/zasilacz-fortron-fsp350-60egn-90-413358/

sporo lepszy niz ten OCZ, ale tez slabszy. Ale skoro OC nie bedzie, to starczy nawet przy dosc mocnej karcie graficznej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do CAD3d liczy się tylko i wyłącznie moc rdzenia i ciężko wykorzystać więcej niż jeden, ale do PS i LR im więcej tym lepiej. Optymalnym wyborem, w takich warunkach, byłby i5 3570k po OC. Ogólnie oszczędzanie na procesorze to bardzo nietrafiony pomysł.

Hehe.. no prawie ma kolega rację..

Realia są jednak takie, że PS i LR też pracują tylko na jednym rdzeniu oprócz obróbki batch-owej (po naszemu - wsadowej)..

Jeśli więc autor nie korzysta z takiej obróbki (jak np. zawodowi fotografowie) optymalnym wyborem jest i3..

Nie mówię juz nic o OC.. bo to zupełnie niepotrzebne i mało co daje.. to nie te czasy..

Za to karta graficzna jest akurat potrzebna głównie do CAD3D i dla komfortu pracy w PS i LR..

GT610 jest lepsza w CAD3D od HD4000.. (HD2500 z i5-3470 zupełnie się nie nadaje), optymalnym wyborem jest tu GTX650 (lepsza od Quadro2000/4000), ale w tym budżecie można brać spokojnie GT440/630..

Może być np. tak (mniej więcej tak, jak kolega pdoodek):

Core i3-3220 3,3GHz ------------ 439

Gigabyte GA-B75-D3V -----------255

Crucial BLS 2x4GB 1333MHz --169

Seagate 1TB ST1000DM003 ---259

Gainward GT630 1GB DDR5 ---269

LG GH24NS95 -----------------------69

BeQuiet SystemPower7 400W -175

Silentium BT-310 -------------------125

Razem 1760.00 (esc)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tyle że on wybrał komputer "przyszłościowy" w którym dokupi sobie kartę a tutaj masz średni procek i słabą kartę ,  a tam Mocny procek i bardzo słabą karte (HD2500).
 

 

Budę wez Cooler Master K350 lub Brutusa 430

Ewentualnie Cooler Master Elite 344 w rozmiarze mATX. Bierzesz wtedy tez plytke na mATX i masz maly komputer.

W tym przypadku dalbym taki zasilacz: http://www.morele.net/zasilacz-fortron-fsp350-60egn-90-413358/

sporo lepszy niz ten OCZ, ale tez slabszy. Ale skoro OC nie bedzie, to starczy nawet przy dosc mocnej karcie graficznej.

Osobiście jednak bym brał coś 500W , bo nie wiadomo jaką kartę graficzną włoży , może być to 480GTX czyli tania , dobra i bardzo gorąca ,ale może być to też 650GTX czyli średnia ,dosyć tania i chłodna.

Edytowane przez Tridefy
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Realia są jednak takie, że PS i LR też pracują tylko na jednym rdzeniu oprócz obróbki batch-owej

 

Zależy do czego używasz PSa - u mnie 12 wątków na okrągło zajętych, a jak wezmę dobry zamach na tablecie to i7 3930 nie nadąża za pędzlem. Obecnie i tak PS z całego pakietu Adobe największe profity wyciąga z wielowątkowości - od CS4 Adobe widać że mocno poprawiło silnik, a w CS6 to już w ogóle bajka (tu wyniki po OC 3820 / 3930)

Generalnie nie zgadzam się z Twoją tezą jako by PS korzystał z 1 rdzenia głównie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Optymalnym wyborem jest tu GTX650 (lepsza od Quadro2000/4000), ale w tym budżecie można brać spokojnie GT440/630..

 

Sorry za lekkiego offtopa, ale zacytowane powyżej to totalne bzdury. W zastosowanich profesionalnych nie licza się shadery i gamingowa wydajność, a kelper do pracy to tylko zbędne niedogodności i tańczące okienka viewportów, które zupełnie przekreślają możliwość pracy w trybie multiview. Już lepiej wybrać zaproponowanego GT440.

 

Nie ma co w ogóle porównywac GTX650 do Quadro4000. Czasami do pracy zabierałem starego lapka jak musiałem chodzić z projektami i o dziwo autocad działał wyrażniej płynniej na emerytowanym QuadroFX, niż na desktopowym GTX480, który w grach byłby kilka razy wydajniejszy. Praca to nie gierki i nie można porównywać wydajności GPU na podstawie ich wydajności w grach. Całkowity nonsens.

Podstawa to idealna współpraca profesionalnego GPU, dedykowanego sterownika oraz API. Konsumenckie grafy po prostu nie są w stanie tego zapewnić, a nich sterowniki nie mają nic wspólnego z profesionalnym softem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Trochę tym CADem w temacie mogłem namieszać. Spędzam trochę czasu na robieniu drobnych projektów, ale chcę mieć komputer uniwersalny, nie mogę sobie pozwolić na razie na sprzęt tylko do zastosowań profesjonalnych.

Co do PS to bardzo amatorskie wykorzystanie (i niezbyt często), co jakiś czas edycja jakiegoś zdjęcia. Przeważnie RAWy "wywołane" w LR są zadowalające. Nie obrabiam raczej wsadowo, a jeśli nawet to nie mam problemu z zostawieniem komputera na noc żeby wykonał jakieś operacje.

Wszystko to amatorskie zastosowania, gdzie czas nie ma aż takiego wielkiego znaczenia.

 

Trochę poczytałem i na serio zastanawiam się czy nie przyoszczędzić na procesorze... Nie wiem czy pieniądze będące różnicą w cenie między Pentium G2020 a i5 3470 są warte (w moich zastosowaniach) zaoszczędzonego czasu. No i nie wiem czy wykorzystam moc procesora...

Na to konto wrzuciłem grafikę Asus GTX 550Ti...

 

http://www.arest.pl/konfiguracja-663258

 

Ma to jakiś sens?

Link to post
Share on other sites

Drogi autorze może zastanów się czy w ogóle chcesz komputer - od 2 stron czytam jak kilka osób tłumaczy że procek jest w tym najważniejszy , że potrzeba mocy i rdzeni, a w finale Ty wyskakujesz z g2020 - więc jaki sens ma ta dyskusja skoro :

- nic do Ciebie nie dotarło

- sam nie wiesz czego chcesz

- ignorujesz zdanie osób z doświadczeniem

Jak dla mnie to tracę tu tylko czas i tyle w temacie - tak kup g2020 + gtx550Ti - tak jak cały czas Ci radzono ... Z tego co piszesz nie potrzebujesz komputera do pracy - byle gniot będzie dobry skoro wyskakujesz mi tu z g2020, który  jest najtańszym i najsłabszym z rodziny Intela.

Zrób jak uważasz - nie potrzebujesz mocy to kup byle shit i będzie dobrze - wszystko zależy od wymagań jakie stawiasz maszynie - jak widać Twoje nie są zbyt wygórowane więc i taki g2020 powinien Tobie wystarczyć.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Drogi autorze może zastanów się czy w ogóle chcesz komputer - od 2 stron czytam jak kilka osób tłumaczy że procek jest w tym najważniejszy , że potrzeba mocy i rdzeni, a w finale Ty wyskakujesz z g2020 - więc jaki sens ma ta dyskusja skoro : - nic do Ciebie nie dotarło

 

Dotarło, bardzo dużo. Nie mam żadnej wiedzy na temat podzespołów i dużo testów czytałem. G2020 miał sporo pozytywnych opinii, dlatego zapytałem tutaj o ten procesor i o moją konfigurację.

 

 

- sam nie wiesz czego chcesz

No nie wiem. Dlatego założyłem temat na forum.

Nie mam pojęcia jaki komputer będzie wystarczający do moich amatorskich zastosowań. A czynnik ekonomiczny odgrywa istotną rolę.

 

 

- ignorujesz zdanie osób z doświadczeniem

Tutaj się nie zgodzę. Zauważ, że ostatnia konfiguracja oparta jest na konfiguracji zaproponowanej przez wujashka, a moje zapytanie chyba wskazuje na to, że chcę poznać zdanie osób bardziej doświadczonych w tym temacie.

 

 

Jak dla mnie to tracę tu tylko czas i tyle w temacie - tak kup g2020 + gtx550Ti - tak jak cały czas Ci radzono

Jestem wdzięczny za Twoje uwagi, ale naprawdę Cię nie zmuszam do pisania w tym temacie. Fajnie jak jest jakaś dyskusja, wyniosę kilka ciekawych uwag i zdobędę jakąś wiedzę na temat sprzętu w profesjonalnych zastosowaniach. U mnie to na razie czysta amatorszczyzna.

 

 

Z tego co piszesz nie potrzebujesz komputera do pracy - byle gniot będzie dobry skoro wyskakujesz mi tu z g2020, który  jest najtańszym i najsłabszym z rodziny Intela.

Potrzebuję komputera do pracy z programami (do ich używania, do robienia projektów za ich pomocą itp.), ale nie do pracy zarobkowej, nie mam z tego ani grosza, nie robię nic na czas... Ciągle się uczę. Czytałem kilka testów, opinii na temat G2020 i były pozytywne. Nie mam doświadczenia z procesorami, ale te opinie skądś musiały się wziąć. A i są słabsze i tańsze procesory od Intela...

 

 

Zrób jak uważasz - nie potrzebujesz mocy to kup byle shit i będzie dobrze - wszystko zależy od wymagań jakie stawiasz maszynie - jak widać Twoje nie są zbyt wygórowane więc i taki g2020 powinien Tobie wystarczyć.

Nie mam wygórowanych wymagań, już wspominałem o tym, że czysto amatorskie zastosowanie ww programów. Nie chcę kupować czegoś, czego nie wykorzystam. A po moich doświadczeniach z C2D 2x2GHZ w laptopie, widzę, że dużo mi chyba nie potrzeba.

Link to post
Share on other sites

Przepraszam za ton i formę mojej poprzedniej wypowiedzi - poranek lewą nogą zaliczyłem najwyraźniej - sorka...

W pełnie Ciebie rozumiem - sam byłem kiedyś w tej samej sytuacji i co jakiś czas przerabiam tego typu tematy ze "świeżymi" grafikami amatorami.

Uogólniając wszystkie info jakie chciał; bym przekazać to w sumie tyle że w danym, budżecie ciężko jest złożyć względnie wydajną stację - jest to nie możliwe jak sam widzisz z resztą. Budżet ogranicza do tego stopnia że odpada najsłabszy procek, który jest uważany za odpowiedni do pracy (mowa o wspomnianym wyżej i5 3570K). Pozostaje po prostu zakup najsłabszej maszynki, która więcej ma wspólnego z komputerem biurowym niż ze stacją roboczą.

Żeby lekko podbudować swój wizerunek po ostatniej chamskiej wypowiedzi zaproponuje Tobie zupełnie inne rozwiązanie - komponenty będą mniej więcej podobne, ale jest kilka różnic :

- obudowa mini-itx z zasialczem 200W

- dysk SSD 128GB Crucial M4 > możesz zrezygnować z niego i zakupić kartę graficzną (low profile koniecznie inna niewejdzie do tej malutkiej budy)

- brak GPU > w grę wchodzi integra z procka - normalnie da radę na tym pracować, a SSD bardziej na "zdrowie" wyjdzie

1800zł (morele)

 

Polecam dołożyć parę groszy do 16GB ramu (2*8GB) - a tak po za tym maszynka całkiem przyjemna - dysk SSD, średni CPU - w tej cenie jak dla mnie jest bardzo dobrze i sam zamierzam poskładać kilka takich maszynek dla znajomych itd. Jedyny minus o którym warto wspomnieć to średnia kultura pracy zasilacza - nie jest tragicznie, ale wiatraczek jest słyszalny praktycznie cały czas. Tragedii niema, ale osobiście jestem fanatykiem ciszy i ten fakt mnie akurat dosyć mocno boli. Na szczęście jak wspomniałem suszarka to nie jest i śmiało tego typu mini-komputerek polecał bym Tobie.

Pozdrawiam Stelek

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

przede wszystkim jaki masz w końcu budżet ? (taki, żeby nie podcinać sobie żył)

 

- nie musisz robić OC, weź najlepsze co się da bez tego (jakikolwiek i5 Ivy Bridge)

- płyta bez OC, jakiś Asrock albo MSI na B75 może być, max 300zł

- 16gb RAM, więcej Ci nie trzeba

- używane Quadro pod CAD, jak czasem chcesz pograć to sobie coś na integrze włączysz.

- SSD weź, praktycznie wszystko (łącznie z OS) będzie działać szybciej

- możesz zrobić z tego m-ATX, będzie małe i mobilne, a wydajność i cena bez zmian

- zasilacz 500W, najlepiej modularny, Seasonic MII12 520W albo Corsair

- weź w miarę porządny monitor, lepiej mniejszy (21,5) a o lepszej matrycy, fajnie jakby miał jakieś znośne pokrycie Adobe RGB i równomierne podświetlenie

Link to post
Share on other sites

 

skoro laptop starcza, to cokolwiek teraz wezmiesz to tez Ci wystarczy. nawet pentium. procka w prosty sposob mozesz zmienic

Nie, nie starcza. Przede wszystkim mało RAMu. No i procek jednak czasami nie wystarcza, ale nie na tyle żeby od razu potrzebować super mocy.

 

 

Przepraszam za ton i formę mojej poprzedniej wypowiedzi - poranek lewą nogą zaliczyłem najwyraźniej - sorka...

Nie się nie stało. Luz. Lubię dosadne i konkretne wypowiedzi ;)

 

 

Uogólniając wszystkie info jakie chciał; bym przekazać to w sumie tyle że w danym, budżecie ciężko jest złożyć względnie wydajną stację - jest to nie możliwe jak sam widzisz z resztą. Budżet ogranicza do tego stopnia że odpada najsłabszy procek, który jest uważany za odpowiedni do pracy (mowa o wspomnianym wyżej i5 3570K). Pozostaje po prostu zakup najsłabszej maszynki, która więcej ma wspólnego z komputerem biurowym niż ze stacją roboczą.

Wiem, że będzie ciężko. Sporo czytam testów i recenzji i wiem, że za te pieniądze będzie ciężko złożyć coś konkretnego.

Dlatego nie chce teraz kupować najsłabszej i5 czy i3 tylko słabszego Pentiuma i za jakiś czas jak będę potrzebował to go wymienić. Łatwiej mi będzie teraz wyłożyć ~2000-2300 i mieć jakąś wystarczającą na moje potrzeby kartę graficzną i słabszy procesor, a za jakieś pół roku sprzedać procesor i kupić jakiś konkretny niż teraz nadszarpnąć budżet.

 

W ciągu najbliższych 6 miesięcy o ile odczuję potrzebę dołożę 8 GB RAMu i wymienię procesor. Teraz chcę odczuć poprawę i mieć większy monitor. Bo praca w AutoCADzie, SolidWorks itp. czy Lightoroom, PS, Gimp na 15,6" to męczarnia, a nie chcę czekać z zakupem aż będę miał odpowiednio dużo kasy na komputer,

 

 

przede wszystkim jaki masz w końcu budżet ? (taki, żeby nie podcinać sobie żył)   - nie musisz robić OC, weź najlepsze co się da bez tego (jakikolwiek i5 Ivy Bridge) - płyta bez OC, jakiś Asrock albo MSI na B75 może być, max 300zł - 16gb RAM, więcej Ci nie trzeba - używane Quadro pod CAD, jak czasem chcesz pograć to sobie coś na integrze włączysz. - SSD weź, praktycznie wszystko (łącznie z OS) będzie działać szybciej - możesz zrobić z tego m-ATX, będzie małe i mobilne, a wydajność i cena bez zmian - zasilacz 500W, najlepiej modularny, Seasonic MII12 520W albo Corsair - weź w miarę porządny monitor, lepiej mniejszy (21,5) a o lepszej matrycy, fajnie jakby miał jakieś znośne pokrycie Adobe RGB i równomierne podświetlenie

Budżet to max 2500 zł. Więcej w tym momencie na to nie mogę przeznaczyć, bo odpadło mi małe dofinansowanie i muszę wszystko poryć z własnej kieszeni.

Na razie wezmę 8GB i zobaczę ile wykorzystuje, jak odczuję potrzebę to na to jakoś wygospodaruję pieniądze za jakiś miesiąc czy dwa, a płyta ma 4 sloty na pamięć, więc to może zaczekać

SSD kompletnie nie potrzebuję, nie jestem aż takim maniakiem szybkości, żeby ładować ~400 zł za 128GB 

ATX czy mATX to sprawa drugorzędna. Zasilacz na pewno z zapasem wezmę, a monitor - IPS z niższej półki, taki za ~700 zł.

Link to post
Share on other sites

 

 

j.w. i zbieraj na jakąś grafę, przetestujesz integrę i będziesz miał trochę czasu na decyzję czy Quadro czy standard.

 

Ok, jednak tak zrobię. Trochę poczytałem i to rozwiązanie wydaje się być lepsze.

 

Ale jaką nową kartę graficzną polecilibyście do max 500 zł? Nie Quadro, tylko jakiegoś GeForce'a. Bo z tego co czytałem to do moich zastosowań coś od nvidii będzie chyba lepsze.

Link to post
Share on other sites

Będę miał teraz kilka projektów w AutoCADzie i SolidWorks i tak pomyślałem czy nie kupić jakiejś taniej, używanej Quadro.

Jest sens kupować np. Quadro FX1700 za ~110zł?

http://www.amso.pl/p/pl/2248/karta+nvidia+quadro+fx1700+512mb+2xdvi+cad+pci-e.html

Sprawdzi się lepiej niż integra w tych programach? Czy integra i quadro mogą ze sobą współpracować? Czy zamontowanie quadro wiąże się z wyłączeniem integry?

Link to post
Share on other sites

Komputer już zamówiony. Tak jak pisaliście wziąłem i5, mam nadzieję, że wybór będzie opłacalny a różnica w pracy wyraźnie odczuwalna.

Dzięki wszystkim za pomoc :)

 

BTW, mam dostęp do Dream Spark i zastanawiam się czy instalować Win 7 czy Win 8? Win 7 używałem do tej pory i jakoś specjalnie mnie nie wnerwiał. Praca na nim była całkiem ok. Ale słyszałem sporo pozytywnych opinii o Win 8.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...