Skocz do zawartości

wydajny komp - i7 3770 K czy 3820?


Recommended Posts

Przymierzam się do konkretnego upgrade'u komputera, a właściwie praktycznie do złożenia nowego - będę kupował wszystko oprócz magazynowego dysku twardego (WD Caviar Green 2TB), karty graficznej (GTX560Ti), bo to są rzeczy w miarę świeże w moim obecnym kompie. Sprzęt będzie mi potrzebny głównie do pracy (CAD, grafika 3D, rendering, obróbka foto i video) i do pogrania od czasu do czasu. Chciałbym też, żeby komp był w miarę cichy (ale bez przesady) i najlepiej żeby zmieścił się w okolicy 4000zł (bez grafiki i dysku magazynowego, jak wyżej). Generalnie biorę pod uwagę dwie bazowe konfiguracje (płyta + procesor):

 

- Core i7 3820 + MSI X79A-GD45 (8D)

 

albo:

 

- Core i7 3770K + MSI Z77 Mpower

 

(co ciekawe opcja na podstawce 2011 wychodzi na ten moment taniej niż na 1155)

 

Pozostałe komponenty:

- DDR3 Corsair Vengeance LP 16GB

- SSD Samsung 840 Pro 128 GB, (ew. Corsair Neutron GTX, OCZ Vector albo Intel 520)

- Corsair Obsidian 550D (ew. Corsair Carbide 500R)

- Noctua NH-D14 albo BeQuiet Dark Rock Pro 2 (szczerze mówiąc tu mam największą zagwozdkę - nie zamierzam się bawić w jakiś szalony overclocking, ale zależy mi na chłodzeniu cichym i wydajnym, Noctua i BeQuiet są owszem takie, ale kosztem ceny, masy i wielkości; myślałem jeszcze o Zalmanie CNPS10X Performa, ale podobno jest głośny - chyba, że można wymienić wentylator na cichszy, wie ktoś?)

- EVGA SuperNOVA NEX G Gold 650 W (ew. Corsair TX M 650 W; założyłem, że na taką konfigurację 650 W wystarczy, jakby co, to proszę mnie, oczywiście, poprawić).

Najwięcej wątpliwości mam w stosunku do chłodzenia (nie znam się tym zupełnie, zawsze do tej pory używałem chłodzenia box'owego, ale te procki są bez wentyli, no i klops :)), dlatego na uwagach odnośnie tego komponentu najbardziej mi zależy. Chciałbym jednak zaznaczyć, że za wszelkie inne rady, uwagi i opinie także będę ogromnie wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

 

co ciekawe opcja na podstawce 2011 wychodzi na ten moment taniej niż na 1155

Nie jest to takie dziwne bo w tym wypadku to właśnie i7 3770 jest wydajniejszy. Jeśli "bawić" się z 2011 to tylko od 3930K niżej nie jest to opłacalne.

Co do chłodzenia, jeśli nie zamierzasz podkręcać (lub w niewielkim stopniu - btw. wtedy też nie potrzebujesz cpu z "K" wystarczy "zwykłe" 3770) to nie potrzeba gigantów na miarę NH-D14 wystarczy nawet NH-L12 lub NH-U12P SE2 tudzież coś od np. Thermalrighta - Macho HR-02.

Jeśli natomiast chciałbyś coś bardzo wydajnego to praktycznie tylko NH-D14, ew. Silver Arrow. Dark Rock Pro 2 jest dość przeciętny (jak na swoje rozmiary) a przy tym ma niewygodny system montażu.

Link to post
Share on other sites

W takim wypadku wybór jest banalnie prosty. Zdecydowanie S2011 i 3820.



3770k to jednak obcięta wersja architektury i martwy socket, na który już nic ciekawego nie wyjdzie nigdy. S2011 zapewnia lepszy rdzeń, a do tego kontroler ddr3 quad-channel. Kolega wyżej nie wie zbytnio o czym pisze.



i7 3820 grzech nie podkręcać. Ten procek bez problemu robi 4,75-4,85GHz przy 1,375V. Chłodzenia żadnego mocarngo nie potrzeba. Wystarczy tani coolermaster na S2011.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jak wyżej - lga2011 i i7 3820. Zastanów się nad dopłatą do płyty głównej do MSi GD-65 - znacznie lepsze warunki OC + M.ClassIII

Zasilacz - Corsarz TX ?? Słabiak - jak już to coś z AXów. 

Odnośnie chłodzenia :

- Noctua D14 - najcichsza, najwydajniejsza i najbardziej przegięta cena, w to miejsce masz za to perfekcyjną obsługę gwarancyjną (miałem okazję się o tym przekonać sam - jak coś to ślą nowe egzemplarze prosto z Austrii za free - dokładnie ten sam poziom co EVGA, szkoda że to tylko te dwie firmy mają taką politykę). Jak chcesz taki złoty środek to Silver Arrow SB-E SE - bardzo zbliżony poziom do D14, ciut głośniej, ale znacznie taniej

- BQ DarkRock Pro 2- design i tylko design - układ jest ciutkę wydajniejszy od Fortisa za 130zł, jedyne co  to ma nietuzinkowy wygląd, a tak to nic ciekawego nie prezentuje 

Link to post
Share on other sites

 

3770k to jednak obcięta wersja architektury i martwy socket, na który już nic ciekawego nie wyjdzie nigdy. S2011 zapewnia lepszy rdzeń, a do tego kontroler ddr3 quad-channel. Kolega wyżej nie wie zbytnio o czym pisze.

Jaka obcięta architektura? To raczej 3820 jest mocno obciętym SB-E %-) . Quad channel guzik daje, wystarczy popatrzeć na wyniki wydajności obu tych procesorów. Jakby kolega wyżej wiedział co pisze to może podałby jeden sensowny argument za s.2011 czyli więcej linii PCI-E, niemniej to zaleta dla tych, którzy chcą mieć więcej niż dwie karty graficzne.    

Link to post
Share on other sites

  DDR3 Corsair Vengeance LP 16GB

Ram wporzo.

 

SSD Samsung 840 Pro 128 GB, (ew. Corsair Neutron GTX, OCZ Vector albo Intel 520)

SSD bardzo dobry. Jako alternatywę polecam Crucial M4.

 

Noctua NH-D14 albo BeQuiet Dark Rock Pro 2

Z tych dwóch Noctua NH-D14. Jeżeli jednak nie robisz mocnego OC, to Macho HR-02 powinien być dobry. Zalmana sobie odpuść, bo to podobno suszarki.

 

EVGA SuperNOVA NEX G Gold 650 W (ew. Corsair TX M 650 W; założyłem, że na taką konfigurację 650 W wystarczy, jakby co, to proszę mnie, oczywiście, poprawić).

Oba są dobre, ale wybrałbym Corsaira. O zasilaczy Evgi mało mogę powiedzieć. Ale Evga, to Evga i dotychczas trzymała klasę. Poza tym Golda byle komu nie rozdają.

 

 

Link to post
Share on other sites

Testowałem tego EVGA  jego wysoka cena nie pomaga w ogóle w osiąganiu wysokiej wydajności.Konkurencja oferuje produkty oparte na bardziej zaawansowanych platformach a także EVGA jest dosyć słyszalny.

TX i slaby?

To konstrukcja seasonic, mocny cichy i trzyma napięcia jak skala.

Link to post
Share on other sites

Kolega wyżej pracuje na co dzień w szerokopojętym 3D i doskonale wie jak się przekłada s1155, a s2011 z teoretycznie tymi samymi prockami (2600K vs 3820K) - wszelkie testy wydajności jeżeli chodzi o 4 kanałowy kontroler na nic się zdadzą - benchmark to tylko benchmark,a w rzeczywistości praca na s2011 jest znacznie przyjemniejsza i czuć wyraźnie różnicę pomiędzy 1155, a 2011.

 

TX - słaby na tle takiej EVGA - ogólnie to zasilacz pokroju XFX 650W / Seasonic S12II, ale droższy od swoich rówieśników, i różnie tam z kulturą pracy wentylatora - generalnie z Corsarza to tylko AX montowałem i te zasilacze śmiało mogę polecić. Jest wiele znacznie lepszych wyborów w tym przedziale cenowym - np.BQ E9, Seasonic M12II, Seasonic G-series itd.

Link to post
Share on other sites

TX i slaby? To konstrukcja seasonic, mocny cichy i trzyma napięcia jak skala.

 

No właśnie TX jest bardzo dobry i nie wiem co pierdzieli ten stelek. Ogólnie TX i AX są świetne, więc nie wiem po co te sprzeczki nt. zasilaczy.

Link to post
Share on other sites

Również to wyczytałem, ale co by nie wybrał, to i tak autor będzie zadowolony. Ja się cieszę nawet z takiego be quiet! l8 630w którego posiadam i nic złego o nim nie mogę powiedzieć. No i masz rację. Są poważniejsze rzeczy i nie sprzeczajcie się obydwoje :)

Link to post
Share on other sites

Jaka obcięta architektura? To raczej 3820 jest mocno obciętym SB-E %-) . Quad channel guzik daje, wystarczy popatrzeć na wyniki wydajności obu tych procesorów. Jakby kolega wyżej wiedział co pisze to może podałby jeden sensowny argument za s.2011 czyli więcej linii PCI-E, niemniej to zaleta dla tych, którzy chcą mieć więcej niż dwie karty graficzne.    

 

Wszystkie procki na S1155 to obcięta wersja danej architektury. 2 kanały ddr3, zintegrowane GPU - przecież dokładnie to samo trafia do laptopów. i7 3820 jest najbardziej upośledzonym prockiem z rodziny S2011, ale jedyne co w nim wykastrowano to liczba rdzeni. Sam rdzeń niczym się nie różni od xeonów E5.

Takie osiągi są po prostu poza zasięgiem czegokolwiek na S1155:

OC - http://forum.benchmark.pl/topic/45816-aida64-wyniki-testow/page-3?do=findComment&comment=747075

stock:

http://public.prima-materia.com/img/aida1.jpg

 

Mam do pracy od zarówno procki na S2011, jak i S1155 w dużej liczbie. Róznice są zawsze na korzyść S2011. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z przypadkiem by S1155 poradził sobie lepiej z jakimkolwiek zadaniem. S2011 z definicji jest podstawką dla ludzi pracujących i do poważniejszych zadań. Na dodatek S1155 jest już dwoma nogami w grobie więc po co to komu do pracy? Na S2011 masz otwarte możliwości upgrade do sześciordzeniowców i nadchodzących IB-E. Na S1155 najwyżej wyjdą jeszcze jakieś zapychacze najniższych segmentów. :D

Link to post
Share on other sites

Heh, to niezła dyskusja rozgorzała jak widzę :)

 

Sam od początku bardziej skłaniałem się ku podstawce 2011+ i7 3820, tak więc chyba faktycznie pójdę w tę stronę. Co do płyty, to, owszem, jestem w stanie dopłacić do MSI X79A-GD65 (8D), ale będę musiał zaoszczędzić na czymś innym - wychodzi na to, że padnie na chłodzenie, zwłaszcza, że wciąż przeraża mnie wielkość (i cena) Noctu'y. Co myślicie o coolerze Cooler MAster Hyper 412S?

 

Co do zasilacza, to w tej chwili niestety nie jestem w stanie dopłacić do Corsaira AX'a. Tak więc w grze wciąż Corsair TX M albo EVGA SuperNOVA. Skłaniam sie ku TX'owi, niemniej EVGA kusi Goldem...

 

Nikt nie skomentował wyboru obudowy, a na to tez liczyłem, bo może tu też mógłbym zaoszczędzić. Corsair Obsidian 550D wygląda jak dla mnie bardzo dobrze, ale jest jeszcze trochę tańszy (i nieco brzydszy) Carbide 500R, Fractal Design Define R4 (ale tu podobno już nie jest tak dobrze jak w R3) no i (najatrakcyjniejsza cena) Cooler Master Silencio 550. Nie ukrywam, że przy wyborze obudowy kieruje sie przede wszystkim wyglądem, dlatego np. z góry odrzucam takiego Cooler Mastera Silencio 650, ale nie mówię, że nie dałbym się przekonać :).

 

Acha, jeszcze jedno - mieszkam w Irlandii i generalnie jest tu dużo mniejszy wybór sprzętu niż w Polsce (praktycznie występuje się tylko kilka marek), dlatego z niektórych propozycji niestety nie mogę skorzystać, choćbym chciał (np. produktów Thermalright tu nie uświadczysz).

Link to post
Share on other sites

Co do obudowy - Silenco na tle Fractala wypada znacznie słabiej, jest mniejszy, słabiej wyciszony i mniej przewiewny, cieńsza blacha.

Generalnie wygląda to tak z jakością jak i z cenami - 550D według mnie jest najlepsza, ale i najdroższa, później stawiał bym na R4, którą uważam za złoty środek w tym momencie  ;)

Co do jakości R4 to się niestety nie wypowiem, bo najzwyczajniej w świecie jej na oczy nie widziałem  :D , ale za to posiadam R3 (jak połowa moich znajomych) i jestem z niej mega zadowolony - po wymianie chłodzenia jest idealnie, jedyne co mi przeszkadza to przede wszystkim waga, pełna skrzynka waży lekko ponad 20KG. Gabaryty samej budy również mogą stwarzać problemy - obudowa jest dosyć długa i na przykład u mnie nie wchodzi we wnękę w biurku - wystaje dobre klika centymetrów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...