Skocz do zawartości

Zestaw do PS, Corela, Office - energooszczędny, cichy do 2000zł


Recommended Posts

Potrzebuję pomocy w złożeniu zestawu do  PS, Corela, Office, programów do aranżacji ogrodów (nie są wymagające). Komputer przeznaczony do pracy w domu w małej firmie, a także jako centrum multimedialne. Z gierek tylko starsze pozycje (strategie, rpg), nic nowego. Generalnie komputer ma działać 10 godzin dziennie, z czego gry będą odpalane może raz w tygodniu, dlatego bardzo ważna jest enegooszczędność i cisza. Ważna jest szybkość działania, żadnego czekania na odpalenie aplikacji.

 

Potrzebne części:

procesor, płyta główna, ram, SSD, HDD 1TB, karta graficzna, zasilacz, obudowa

 

Złożyłem taki zestaw

Intel Pentium Dual Core G2020 LGA1155 BOX 212,00
MSI B75MA-P45 215,00
Kingston DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz XMP Predator Series CL9 197,00
Plextor SSD 128GB SATA3 (PX-128M5S) 385,00
Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) 255,00

Zotac GeForce GTX 650 ZT-61006-10M 416,00
Enermax ENP450AGT 450W (ENP450AGT) 158,00
Fractal Design Core 1000 123,00
Suma: 1961,00
 

Link to post
Share on other sites

Czy HD7750 byłby dobrą kartą do tego zestawu? Nie będę na tym komputerze grał w jakieś wymagające gry, chodzi mi raczej o kartę energooszczędną i mającą wsparcie w PS. Grać miałem zamiar w Cywilizacje, Anno, Dirt3, Dragon Age, Total War, Gothic. Używek nie biorę - komputer na firmę, więc potrzebna faktura.

Edytowane przez slide855
Link to post
Share on other sites

wujashek, który GeForce będzie najlepszym wyborem do PS? Wystarczy GTX650 czy lepiej dopłacać do 650Ti? Chciałem początkowo kupić GT640, ale na nim chyba nie pogram w wymienione gry.

 

Trochę się obawiam tego Intela. Czy te 2 rdzenie na pewno sobie poradzą? W testach wypada dobrze, ale jak jest faktycznie?

 

Ktoś tutaj na forum (nie pamiętam nicku) pisał, że w PS karty Radeona się wykrzaczają ze względu na kiepskie sterowniki. To prawda?

Edytowane przez slide855
Link to post
Share on other sites

Dla pewności wezmę jednak coś od Nvidia, bo widzę, że jednak wykrzaczanie się kart AMD w PS to nie mit. Poradźcie tylko jaka to ma być karta, bym nie wydawał bez sensu gotówki.

 

@wallhack nie twierdzę, że karty od AMD są złe, bo mam zamiar kupić takową do komputer typowo domowego do gier. Spotkałem się jednak z niejedną już opinią, że do PS lepsze są karty zielonych.

Link to post
Share on other sites

opencl wspiera tam tylko kilka filtrow.

do psa bierz nvidie ze wzgledu na wieksza stabilnosc sterownikow. Nvidia oczywiscie tez wspiera opencl.

2 mocne rdzenie do PS to podstawa. Jak mozesz wydac wiecej, to oczywiscie lepszy procesor bedzie wskazany.

W PS intel radzi sobie lepiej.

Zainwestuj tez w duzo ramu, nawet 16 GB. Na szybkosc ramu nie patrz, tylko ilosc.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Testowałem w PSie ati 5770 1GB, oraz 7950 3GB :

- jedna i druga w określonych sytuacjach generowała artefakty w formie czarnych "wypalonych" pikseli

- 7950 po OC pamięci "rozjechała" się i nie tyle co krzaczyła, ale najzwyczajniej w świecie się sypała - reset maszynki był jedynym rozwiązaniem (jak dobrze że od cs6 jest autosave co kilka minut)

- 5770 krzaczyła często podczas zoomowania 

- 7950 krzaczyła najczęściej podczas malowania brushem wypalając zupełnie piksele

Interesuje się tematem od jakiś 2-3 lat - jeżeli chodzi o wydajności to 7xxx gniecie gtx6xx i to kilkukrotnie, ale co z tego jak sterowniki są nie stabilne. Do tego od Catalysta 11 widzę że nic się nie zmienia - z każdym updatem sterowników problem nie ustępował.

Początkowo pracowałem około 2-3lat na 5770 - artefakty były bo były, ale szło pracować z takim lekkim "upośledzeniem". Później zaszalałem i zakupiłem 7950 zajarany jej osiągami, ogromną ilością vramu i szeroką szyną - karta na papierze prezentowała się idealnie. Po zakupie tradycyjnie wziąłem się za OC GPU i zaczeły się dziać takie cuda że po 3dniach byłem zdecydowany sprzedać dopiero co zakupioną kartę ze stratą kilku stówek. Nie odpuściłem - doszedłem w czym tkwi problem przy okazji dowiadując się jak niedopracowanymi układami są produkty Ati - w szczególności przejście i freezy podczas zmiany trybu 2d na 3d, a także wyjście z trybu "eco" itd. Generalnie do gier bomba, do pracy bomba, ale zegarowa  ;)

Dziś doprowadzam do stanu użyteczności nowy sprzęcior na gtx650Ti - na starcie sprawdzę czy karta jest stabilna w trybie pełnego wsparcia ("advanced"), ale wstępnie z informacji na "necie" gtx są znacznie stabilniejsze za sprawą dobrych sterowników.

Żeby udowodnić że nie leje wody >> minęło ponad rok od wyjścia serii 7xxx i dopiero po tym czasie mamy w miarę konkretne sterowniki do kart ati - wzrost dochodzący do 30%. Nvidia wydała ponad rok temu sterowniki - był update ale nie było żadnego wzrostu wydajności - świadczy to o tym że produkt nvidi na starcie otrzymał konkretnie napisany sterownik, zaś Ati do dnia dzisiejszego pracuje nad sterownikami, gdzie  jak dla mnie widząc takie różnice w wydajności pomiędzy wersjami sterów jasne jest że mam do czynienia z bublem, który ktoś oficjalnie wydał i stara się "w biegu" to naprawić.

Tak to wygląda z mojego punktu widzenia.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@wujashek @stelek dziękuję za pomoc. Wybiorę jednak kartę zielonych. Czy reszta podzespołów będzie w porządku? Nie wiem, czy brać SSD 64GB (chyba wystarczyłby na system i programy) i zainwestować w mocniejszy procesor. Wygląda na to, że ok. 200zł będę musiał dołożyć do tego komputera.

Czy moglibyście za taką kwotę skleić jakiś zestaw:

- procesor: Intel i3???

- płyta główna: MSI B75MA-P45

- karta Nvidia: GTX650Ti???

- na razie 8GB RAm a później drugie 8GB

- SSD 64GB ???? Vertex4, Agility4, Intel 330

- dysk 1TB WD blue WD10EZEX

- obudowa Fractal Core 1000

- zasilacz Enermax Naxn 450W???

Link to post
Share on other sites

Niestety na tą chwilę jestem w "robo" i nie mam zabardzo jak przysiąść żeby podać gotowy zestaw. Ogólnie masz kilka opcji i jak możesz dla ułatwienia to odpowiedz na tych kilka pytań :

- czy jesteś skłonny inwestować w maszynkę systematycznie ? chodzi o to że teraz podał bym solidną podstawę gotową do pracy na samym starcie, ale docelowo w grę wchodzi systematyczna rozbudowa np. o dodatkowe moduły pamięci, GPU (myślę o integrze na start) itp. Czy może kupujesz raz i spokój, nic nie zamierzasz zbytnio w niego wkładać.

- na jakich plikach pracujesz i tak chociaż ogólnikowo co tam porabiasz w tym PSie - na tej podstawie ustalę zapotrzebowanie na ramy i po części CPU

- czy bierzesz pod uwagę ewentualne OC procka (30-40% wydajności więcej za cenę ciut droższego procka i dodatkowego chłodzenia)

Co do SSD to niewątpliwie umila on pracę - extremalnie 64GB może by wystarczyło, ale uprzedzam że będzie to z czasem problem - znowu dokładanie do 128GB podwyższa koszta, ale warto wspomnieć o małej różnicy cenowej pomiędzy 64GB, a 120GB.

Odnośnie karty graficznej - gtx650 jest już całkiem OK i jest to taki złoty środek dla Ciebie. Gtx650Ti występuje w wersji 2GB, jest na chipsecie z 660, posiada znacznie więcej rdzeni CUDA względem 650 i ciut lepsze osiągi w AE, PR, ale w PSie jedna i druga praktycznie bez różnicy, więc nie ma sensu przepłacać.

Wstępnie proponował bym, coś na Xeonie E3 - od modelu 1230 w górę. Budżet ogranicza znacznie więc pewnie niestarczy na GPU, dlatego szukamy Xeonika z nazwą kodową zakończoną liczbą "5", która oznacza iż dany CeP posiada zintegrowany układ graficzny (w przypadku Xeona jest to całkiem niezły P4000) np. E3 1235 / E3 1245

Do tego mobo na B75 (MSi), na start 8GB ramu, 1TB HDD,buda Brutus 430/Core1000 i zasilacz XFX 450W / SP Deus 500W. Jak zostanie około 400zł (w co szczerze wątpie) to będzie SSD (Samsung 830 / 840Pro; Crucial M4, Intel 520).

Powyższy zestaw jest bez OC ;)  .. tym czasem muszę kończyć, ale wieczorkiem późnym zajrzę już "od siebie" i podam dokładny konfig  ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Odpowiem na pytania:

- wolałbym zakupić sprzęt i już w niego nie inwestować, ewentualnie dołożyć RAM, wymienić później procesor na mocniejszy,

- nie pracuję na jakichś olbrzymich plikach, ale zazwyczaj mam otwartych po kilka, kilkanaście plików. Robię ulotki, broszury, foldery reklamowe, obrabiam zdjęcia do niewielkiej gazety.

- OC procesora wchodzi w grę.



Na chwilę obecną jestem zmuszony zrezygnować z SSD, jeżeli ten zestaw ma być sensowny. Zerknijcie na to, co złożyłem:

Intel Xeon Quad-Core E3-1220 LGA1155 BOX 794,00

MSI B75MA-P45 Intel B75 LGA1155 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3)  216,00

Kingston DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz XMP Predator Series CL9 199,00

XFX ProSeries 450W 185,00

Fractal Design Core 1000 123,00

Western Digital Caviar Blue 1TB SATA3 (WD10EZEX) 253,00

MSI GeForce GTX650 1GB DDR5/128bit DVI/HDMI PCI-Express (ver. OC) 391,00

Suma: 2161zł

+ zakup później:

Kingston DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz XMP Predator Series CL9 199,00

Samsung SSD 840 PRO 128GB SATA3 (MZ-7PD128BW) 544,00

 

Rozważam jeszcze zmianę płyty na MSI H77MA-G43 Intel H77 LGA1155 (PCIE/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3) ponieważ wybrana wcześniej nie obsługuje RAID.

Link to post
Share on other sites

Koniecznie zmień procek na minimum 1230 - chodzi o technologię HT, którta daje sporego kopa i dla której wybrany został właśnie Xeonik - ogólnie kupujesz budżetową i7, tańszą od i7, ale z zablokowanym mnożnikiem. Na tą chwile jest to najtańszy konkretny procek do pracy  ;)

Pozostań przy chipsecie B75  ;)

A sam zestawik bomba jak dla mnie (w tej cenie).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...