Skocz do zawartości

Obudowa silentiumpc Brutus 310


Recommended Posts

Witam, oto parametry mojego komputera:


CPU: Intel Core i5-3570 3.40GHz


GPU: Gigabyte GTX 560Ti 1GB


Płyta główna: Asus P8B75-V


Pamięć: 4x Kingston KVR1333D3S8N9/2G
 

Dysk Twardy: WD 1TB SATA III 64MB
 

Zasilacz: XFX 550W
 

To wszystko zamknięte jest w obudowie  I-BOX PRESTIGE 6232L. Od pewnego czasu noszę
się z zamiarem wymiany tej obudowy na jakąś lepszą. Szukam niedrogiego pudła z
dobrym chłodzeniem. Moją uwagę zwróciła obudowa Silentiumpc Brutus 310. W Internecie, także na tym forum, znalazłem dużo pochlebnych opinii produktach z
tej serii-  niedrogie i dobre. Są też wytknięte słabe strony - np. cienka blacha, możliwe kłopoty z podpięciem kabli, czy też problem z obiegiem powietrza przy zbyt długiej karcie graficznej. Z
tego co widzę, seria brutus jest  dosyć popularna,
więc chciałem się zapytać, czy ktoś może ma podobny sprzęt zamknięty w tej
obudowie. Najbardziej mnie niepokoi , czy kable w moim zasilaczu będą wystarczająco
długie, oraz czy karta graficzna i proc nie będą się zanadto grzały, Zauważyłem
też, że w tej obudowie nie ma żadnych otworów wentylacyjnych z boku, w pobliżu procesora.  Czy ten brak może wpłynąć na. na zwiększenie temperatury CPU?  Na razie jadę na boxowym chłodzeniu
intel i w obecnym moim pudle jest kratka i tuba skierowana prosto
na procesor. Czy po zmianie obudowy będę musiał się liczyć z
zakupem lepszego chłodzenia? Mam nadzieje, ze ktoś rozwinie moje wątpliwości. Pozdrawiam
i dziękuje za rady.

Link to post
Share on other sites

@ UP

Nie no, nie ulega wątpliwości, że Arc Midi R to obudowa dwie klasy wyżej jednak jest to obudowa prawdopodobnie 3 razy droższa ;) Jeśli ktoś ma na obudowę przeznaczone ok. 200 zł, to sugeruję raczej rozejrzeć się za Zalmanem Z9 Plus lub Gladiusem M40 ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jestem szczęśliwym użytkownikiem obudowy Brutus 310. Najpierw może odpowiem Ci na Twoje pytania:

 

- Blacha jak blacha, nie jest ani za cieńka, ani za gruba lecz w sam raz ;) Zdecydowanie sztywniejsza i grubsza od chińszczyzny. Nie miałem z nią problemów, nic nie trzeszczy, boczki dobrze wchodzą na miejsce. 

- Kłopotów z podpięciem kabli nie mam, mam zasilacz XFX 550 W, kable coś w okolicach 40 cm i jest spory naddatek. Także o ile nie masz kabli 20 centymetrowych (a takich na pewno nie masz) problemu nie będzie ;).

- Problemu z obiegiem powietrza nie ma przy nawet długich kartach które podchodzą aż pod zatoki. ("testowane" na HD7850 i GTX260).

- W porównaniu do mojej starej obudowy temperatury są tak o 2-3 nieba lepiej ;)

 

Nic nie robiłem w kierunku lepszego ochładzania niż stockowy Brutus 310:

http://gyazo.com/94039ecc56517a38f7b59a60b804f90e.png?1360784049

Chłodzenie na CPU to Silentium PC Fera. (również polecam).

 

Jak widzisz karta jest bardzo chłodna, tak samo dysk (wiatrak skierowany jest wprost na zatokę dysków). A w poprzedniej obudowie (wiatrak tylko z tyłu) i ubogi wlot z przodu temperatura samego dysku wynosiła 42-47 C, karty 50 C minimum. Więc różnica jest ogromna. Brutus za te 120 zł to super obudowa warta i dorównująca tym za 200 zł.

 

Boczne otwory nie są potrzebne, jednak nie trzeba umiejętności specjalnych by takową sobie zrobić. Tylko tak jak mówię jest to zbyteczne.

 

Wielkim atutem Brutusa jest to że w gratisie dostajesz 2 dodatkowe wiatraki 12 cm warte jakieś 30-40 zł. Jak również na uwagę zasługuje fakt filtrów filcowych z przodu i magnetycznych nakładek na pozostałe. Kompa teraz w ogóle nie muszę odkurzać bo nic się w środku nie zbiera tylko to co z wierzchu ;)

 

Widzę że masz MOBO z USB 3.0 dopłać 15 zł do Brutusa 410 ma on wbudowane 2 porty USB 3.0 z przodu, przydadzą się do pendriva/dysku zewnętrznego ;).

 

Taką samą obudowę ma w komputerze siostra (Gtx 260, AMD Phenom II x4 965) i sytuacja jest taka sama, chłodzenie to Spartan i również temperatury są niskie ;).

 

Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić poszukaj używanej, chodzą takie za 80-100 zł ;)

Mam nadzieję że wyczerpałem temat i rozwiałem Twoje wątpliwości.

 

/Edit:

Obudowa ma 4 sloty na wiatraki 12 cm więc 2 będziesz miał jeszcze wolne jakbyś chciał jeszcze bardziej ochłodzić środek w przyszłości :)

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za porady, a w szczególności Tobie Didox
za dokładne odpowiedzi na moje pytania. Nie śpieszy mi się tak bardzo z
zakupem, więc jeszcze się zastanowię nad wyborem. Obudowy Zalman Z9 i
Silentiumpc Gladius M40 nie są zbytnio w moim guście a ja dużą wagę przywiązuję do
wyglądu. A co powiecie o obudowie COOLER MASTER Elite 370 ?  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawa obudowa, ma plusa za możliwość podłączenia 2 wentylatorów 12 cm na boku. Przydadzą się jeśli będziesz chciał robić małe OC albo bardziej schłodzić kartę grafiki. 

 

Reszta to raczej już kwestia gustu ;)

 

I nie ma za co;)

 

Edit: Tylko ta obudowa z przodu ma USB 2.0 więc ewentualne dyski zewnętrzne/pendraki na 3.0 musiałbyś podpinać od tyłu.

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...