Skocz do zawartości

Brakujące elementy ( monitor, ssd,cooler,buda)


Recommended Posts

Witam , około 3 miesięcy temu zakupiłem nowy komputer o specyfikacji (typowo pod gry) :

 

 

1. i5 3570k- aktualnie 4.2ghz na boxowym chłodzeniu

2. Gigabyte radeon hd 7970 ghz editon

3. http://pl.msi.com/product/mb/Z77A-GD55.html

4. http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-straight-power-cm-bqt-e9-cm-580w-80plus-gold-bn198-422637/

5. 8Gb Ram DDR3 1600mhz

6. WD black 1tb 7200obr/min  64mb cache

7. nagrywarka dvd - nie pamietam nazwy ale to bez znaczenia w tym temacie

 

Do tego zestawu potrzebuję:

 

1. Monitora 23-24" - matryca inna niż TN. Myślałem nad Eizo Foris fs2333bk .Z uwagi na niski czas reakcji, brak smużenia oraz liczne dobre opinie.

 

2. SSD - 128gb - przyzwoite transfery oraz dobra żywotność wymagane

 

3. Cooler CPU- docelowo procka będe kręcił na 4.5Ghz lub niewiele więcej , nie wykluczam kupienia gotowego chłodzenia wodnego jeżeli będzie lepsze.

 

4.Obudowa - wymagam od niej seryjnego wygłuszenia i przyzwoitej wentylacji przy OC procka na wspomniane 4.5ghz.

 

Cały komputer działa pod win 7 proffesional 64bit.

Edytowane przez domas
Link to post
Share on other sites

Fixxer, nie bierz się za doradzanie jak nie masz zielonego pojęcia. Ostatnie ostrzeżenie.

@temat
Monitor jak najbardziej okej, nawet więcej niż okej - super!
Dysk SSD - Samsung 840PRO/ 830/ Crucial M4/ Plextor M5S/ Vertex 4 - w tej kolejności.
Co do chłodzenia, Macho powinien utrzymać rozsądne temperatury na 4.5Ghz.
Obudowa zdecydowanie R4, lepszej dla siebie nie znajdziesz.

Link to post
Share on other sites

Aż tak zielony nie jestem , żeby brać pod uwagę post fixxera w którym chłodzenie jak i monitor są z kosmosu wręcz. Mówiąc ze macho powinno utrzymać rozsądne temperatury masz na myśli że  je utrzyma czy że może ale nie musi ?

Link to post
Share on other sites

Monit brać w ciemno. Świetny sprzęt. Kolejność dysków SSD opisana przez Sida została mi ordynarnie wydarta z gardła. Dokładnie tak bym to przedstawił. Cena/wydajność obstawiam jednak samsunga 830. Wbrew temu co pisze kolega wallhack do tego procka przy OC do 4,5GHza wypada mieć "coś szczególnego". Macho to rozsądny kompromis. W temacie obudowy masz kolejny głos na pannę R4. Cisza, przyjemny design i dobra wentylacja (caviar black i tak będzie sobie słyszalnie drapał). 

Link to post
Share on other sites

To raczej kwestia procesora - jaka sztuka Ci się trafiła, bo 4.5Ghz to jest właśnie ten moment przełomowy w 3570k - u jednych już się grzeje u innych jeszcze nie.
Ale Macho to już bardzo solidny klocek i szczerze wątpię, żeby dużo pomógł jakiś większy SilverArrow jeżeli Macho sobie nie poradzi na tym pułapie - ot taka specyfika Ivy Bridge, jak ma się grzać to będzie się grzał.

Link to post
Share on other sites

Zostaje jeszcze gotowe chłodzenie wodne na procesor, które do tanich nie należy .Tyle że nie wiem co z temperaturami.

@Biarfa1987 obecnie hdd leży na biurku razem z zasilaczem i napędem, fakt wyraźnie słychać jak mieli , ale słuchawki na uszach skutecznie go zagłuszają. R4 najbardziej urzekła mnie swoją prostą i wygłuszeniem. No i co do obudowy to mój typ (celowo nie wypisany w temacie, w oczekiwaniu na inne propozyjce) jednak wygrał. Z monitorem widzę że już chyba nic nowego nie wymyślimy , zostaje Eizo - jedyne co mnie w nim mnie denerwuje to fakt że jest względnie gruby w porównaniu do innych , ale to tylko wrażenie estetyczne nie aż tak ważne. Sprawa do dogadanie to jeszcze Macho oraz ssd. W temacie SSD wiem ze cena/jakość wygrywa 830 , ale co jeżeli chodzi o żywotność , bo tego najbardziej się obawiam.

Link to post
Share on other sites

Gotowce pokroju H80/H100/H100i sobie daruj - nie warte pieniędzy.

Żywotność (okres bezproblemowej pracy) 830-stki jest akurat jedną z najwyższych, bije ją tylko 840Pro z tego co się orientuję.
Jeszcze nie słyszałem o wadliwym, zepsutym bądź nawet niepokornym samsungu więc tutaj nie masz się czego obawiać.

Co do chłodzenia, albo Macho albo coś grubszego - Dark Rock Pro2 / SilverArrow / NH-D14, ale jak już mówiliśmy, jeżeli Macho nie podoła temperaturom to będzie to wina sztuki procesora i za stówę dopłaty za któregoś z tych molochów zbijesz temperaturę o 1-3 stopnie (wróżę z fusów, ale ogólnie niewiele).

Link to post
Share on other sites

Co do chłodzenia to takiej odpowiedzi niestety się spodziewałem, ale liczyłem że może ktoś będzie miał inne zdanie. Myślę że dyskusja wyłoniła zwycięsców .

Eizo Foris fs2333bk

Macho

samsung 830 128gb

fractal design defrine r4.

Link to post
Share on other sites

Różnica w wydajności nie powala. Można urwać kilka stopni ale jest to nieproporcjonalne do ceny jaką trzeba za lepsze chłodzenia zapłacić. Proponuję macho świadomie bo jeśli Ci nie wystarczy i będziesz chciał ciszej/chłodniej to będzie się trzeba zastanawiać nad chłodzeniem wodnym. Sam zaliczyłem taką przesiadkę a przez mojego cepa przeleciała w międzyczasie legendarna NH-D14 którą montowałem później w kompie kolegi. NA MOIM PROCESORZE (to ważne) różnica między noctua a macho wynosiła 5 stopni po 2 godzinach OCCT. W grach różnicy praktycznie nie było bo procek ma tam zazwyczaj czas ochłonąć. Wydajność gotowych zestawów chłodzenia wodnego (najdroższych- jak H100i) plasuje się na poziomie najlepszych chłodzeń powietrznych- większą ilość wolnego miejsca w okolicy procesora trzeba jednak przypłacić niższą kulturą pracy (wysokoobrotowe wentylatory na chłodnicach) i sporymi (niekiedy) problemami z głośnością wbudowanej pompki. Jest to tylko moja opinia ale moim zdaniem jak się brać za chłodzenie wodą to na poważnie. Efekty mojej zabawy możesz oglądnąć w temacie z sygnatury.

 

Edit:

Temat SSD. Mam to szczęście że przewaliłem ich w karierze sporo. Mam u siebie samsunga 830 i cruciala M4. Różnicy w wydajności pomiędzy nimi nie da się dostrzec "na oko"- wykazują ją tylko programy do pomiaru szybkości tych dysków. Natomiast nie ma z nimi NAJMNIEJSZYCH problemów. Vertex 4 mojego kolegi lubi złapać freeza. Na podobne problemy skarżyło się też kilka innych osób. Większość ludzi którzy mają ten dysk i nigdy nie mieli innego SSD nie widzi jednak problemu. To już nie czasy Vertexa 3 czy agility 3 które kosztowały mnie zaraz po premierze kilka siwych włosów i dwa zjedzone blaty od biurka. OCZ jednak już nie zaufam. 

Edytowane przez Biafra1987
Link to post
Share on other sites

No właśnie widziałem , jak to w temacie ująłeś "pseudomoda" .Powiem tyle że ładny i stonowany . Co do mojego przyszłego chłodzenia wodnego :

1.Jestem w tym kompletnie zielony a zalać komputer to chwila moment i gotowe

2. Nie wiem czy R4 sie nadaje, pod względem ilość miejsca.

3.Jak już wodować to trzeba by to jakoś ładnie zaaranżować kolorystycznie , czego w r4 nie bedzie nawet widać 

4. A jeżeli bawiłbym się w wodowanie to proc, grafika , mobo.

Także myślę że na razie sobie temat odpuszczę, a jeżeli będę w przyszłości się przesiadał na mocniejszy sprzęt to pomyślę, chyba że coś mi odbije , ale wtedy na pewno napiszę stosowny temat ;)

Link to post
Share on other sites

R4 jest akurat dosyć spora i umożliwia demontaż koszyka na dyski (środkowej części) więc miejsca się tam znajdzie.
Można także dokupić panel boczny z oknem, żeby podziwiać LC - ale czy wejdzie tam aż tyle sprzętu na zalanie cpu/gpu i mobo to raczej wątpię.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli zdecyduję się na LC to budżet uwzględni nową bude i tyle. Biorąc pod uwagę że LC powinno się robić raz i do końca, a nie małymi kroczkami ( tak sądzę bo doświadczenia mam zero) to posiadanie około 1500 zł byłoby wskazane żeby zacząć i skończyć temat. Dlatego kupując R4 odcinam się na razie do jakichkolwiek modyfikacji.

Link to post
Share on other sites

Jak do 690II weszło to tutaj też wejdzie ale to nie jest buda projektowana pod LC więc takie dywagacje można faktycznie sobie na ten moment odpuścić. Poczujesz zapach top sprzętu i złapiesz pasję to będzie to naturalny następny krok ;) 

Link to post
Share on other sites

To w temacie chłodzenia wodnego masz dobre podejście. Lepiej na raz zrobić wszystko tak jak trzeba. A we fractalu jak najbardziej można to zrobić. Okno do tej obudowy można kupić bez problemu. Cała zabawa polega na tym że budę ładnie do tego wszystkiego dostosować :) Ale naciesz się najpierw sprzętem.

Link to post
Share on other sites

@Biafra1987  przez ciebie zacząłem poważniej myśleć o LC, pieniądze by się znalazły na zwodowanie CPU, GPU, MOBO zakładając full cover, ale teraz póki nie mam kupionej obudowy zastanawiam się nad kupieniem takiej żeby wszystko się do niej zmieściło , a za np.2 miesiące nie ruszać z wodowaniem. Jeżeli będę wodował to kupowanie macho to wyrzucanie pieniędzy w błoto, dlatego warto by się zastanowić nad moim poczynaniem ( temat już mi krąży po głowie- a jak ,a za ile,a co do czego)  Aż tak się nie orientuję , ale czy są obudowy seryjnie wygłuszane i będące bardziej przystosowane do LC niż R4 ? Chyba że do R4 zmieściły by się graty do zwodowanie gpu,cpu jeżeli tak to zostawiłbym r4

Edytowane przez domas
Link to post
Share on other sites

A co Ty chcesz tam wygłuszać matami, jak wsio zalane wodą :)
Musisz tylko pobawić się w wyciszenie pompy wewnątrz obudowy i ciche wentylatory.

Czy zmieści się w R4... zależy od projektu i dobranych chłodnic ale w szczegóły niech wda się Biafra, bo krążąc po meandrach LC mogę niechcący zbłądzić.

Link to post
Share on other sites

A no faktycznie , nie pomyślałem o tym w sumie , ze nie będę już potrzebował mat wygłuszających. Z tego co czytałem o LC to czysto w teorii zmontowanie najprostszego chłodzenia tylko na procka nie jest aż takie trudne, no ale teoria ma to do siebie że nie zawsze współgra z praktyką :P A dopiero po ogarnięciu podstaw wodowałbym gpu, taki plan na szybko w głowie.

Edytowane przez domas
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...