Skocz do zawartości

2 procesory


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mw1975,

Recommended Posts

  • Rozwiązanie

Tu się za bardzo nie da nic ciekawego powiedzieć. Po prostu trzeba mieć płytę z dwoma gniazdami, zasilacz  z dwoma wtykami zasilającymi płytę główną i dwa chłodzenia. Przydaje się jeszcze oprogramowanie wykorzystujące dwa procesory, a na dziś - bardziej wiele rdzeni. System operacyjny też musi obługiwać dwa CPU. Energetycznie, bardziej na pewno opłaca się kupić jeden CPU 4 rdzeniowy, niż 2 dwurdzeniowe. To, czy warto, zależy od odpowiedniego programu. W pierwszej kolejności, kupiłbym CPU serii i7. Mają tryb Hyper Threading, podwajający (wirtualnie) ilość rdzeni. Do tego, nie każdy CPU można uzywać w konfiguracji wieloprocesorowej. Z Inteli przystosowane są układy linii Socket 1366 i LGA 2011. Z AMD  - nie wiem. Żeby miało to sens, trzeba używać CPU z górnej półki. Trzeba finansowo "przeskoczyć" granicę, poniżej której bardziej opłaca się kupić lepszy CPU, niż dwa słabsze.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Odpowiedź jest banalnie prosta - absolutnie się nie opłaca. Obecnie nawet do pracy się nie opłaca, a do gier to już zupełny nonsens. Do modelowania 3d nawet nie trzeba większej liczby rdzeni, bo wszelkie moduły przekształceń geometrycznych działają tylko jednowątkowo. Liczy się tylko wydajność rdzenia. W tej kwestii bezkonkurencyjne są procesory na S2011 po OC.

W tamtym roku wymieniłem w pracy 2x Xeon E5640 na zwykłe i7 3820 @ 4,75GHz i wydajność w projektowaniu 3d wzrosła ponad 2x. Miałem akurat gigantyczne projekty z dziesiątkami xref'ów, animacjami oraz milionami proxy i jak ładowałem wszystkie, to projekt potrafił się otwierać 12min. Na SB-E poniżej 5min.
Jak ktoś potrzebuje jeden komputer do wszystkiego, to najlepszym wyborem jest i7 3930k po OC. Taki procesor kosztuje 2k zł, a po OC oferuje wydajność topowego octo-core xeona E5-2687W za 8k zł, przy wydajności rdzenia wyższej prawie o połowę. Do renderingu najlepiej kupić sobie kilka jednoprocesorowych platform i połączyć w klaster. Taka konfiguracje oferuje najwyższą wydajność, skalowanie praktycznie w nieskończoność oraz najlepszy stosunek wydajności do ceny.

Czasy wieloprocesorowych stacji roboczych już minęły.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...