Skocz do zawartości

AMD Phenom II 965 BE problem z temperaturami.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Dexter_1985,

Recommended Posts

Witam 

 

Zamieniłem dzis swojego Athlona II X4 640 na Phenoma II 965 BE, zamiana ta kosztowała mnie grosze więc pomyślałem czemu nie, zawsze to 400 mhz więcej + pamięć L3.

 

Niestety okazuje się że po montażu mój Arctic Freezer 7 Pro chodzi dosyć głośno (Cool & Quitet zawsze wyłączam) Sprawdziłem temperatury w programie OCCT i okazuje się że w trybie IDLE procesor osiąga aż 40 stopni C, gdy włączyłem test tego samego programu okazało się że procesor po około 10 min dobija do  65 i blue screen lub restart, czasami też test przerwany jest wcześniej przez błąd na którymś rdzeniu.

Szukałem przyczyny, co sprawdziłem i zrobiłem:

- Zaktualizowałem bios płyty głównej Gigabyte GA-770TA - UD3 do najnowszej wersji

 

- Płyta domyślnie ustawiała napięcie na 1.475, wydawało mi się za duże bo podobno ma być 1,325 próbowałem na każdym napięciu od 1,325 do 1,475 zwiększając o 0,025 i nic, tylko mniej lub więcej błędów i restartów a temperatury ciągle wysokie.

 

- Ponownie założyłem radiator i nałożyłem pastę myśląc że coś nie dociska. Pasta to Revoltec R2032

 

Nie mam pojęcia co więcej zrobić procesor ma TDP 120 W a CPU-Z pokazuje rewizje C3.

Dziękuje za każdą pomoc.

 

 

Link to post
Share on other sites

40 w idle i 65 w stresie to nie powód bluescreena, bo mój działa przy 72 stopniach elegancko po OC



bym obstawiał ram



mój ram w prime też wywala test przy OC, jest jeden rdzeń na czerwono i przerywa test a reszta śmiga nadal, na innym ramie lub bez OC tego nie ma

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ramy to OCZ Gold PC3-8500 8gb cztery kości, wcześniej działały z athlonem i nie było problemów, Obudowa to Antec 300 z jednym wentylatorem włączonym 120 x 120 tylnim. Zasilacz to Corsair CX600 a grafika EVGA GTX 560, twardziel to Samsung 830 i jakiś Seagate 500GB operacyjny jest Win 8 Pro.

 

 

Jakim cudem to działa na 72 stopniach jak producent podaje max 62 ? a bezpieczne napięcie niby 1.4

 

 

I ztego co pamietam to athlon w stresie nie miał więcej jak 50 stopni a był jeszcze podkręcony na 3,3 

Edytowane przez Dexter_1985
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Dziwny ten procesor wyglada na to ze przy napieciu 1.5v działa prawidłowo, narazie leci 10 min testu i nic, dam znac jutro jak wyszlo.

Jeśli chodzi o te 74 stopnie i o moje 1,5 v do stabilnej pracy to dochodzę do wniosku że AMD albo nie wie co robi albo każdy proc im wychodzi inny.



Okazuje się że procesor działa tylko stabilnie przy napięciu 1,45V i tylko wtedy przechodzi 1h OCCT, przy ustawieniach 3,7 samym mnożnikiem, o dziwo ruszenie szyny też go wysypuje nawet przy ustawieniach 210 na standardowym mnożniku (to nie pamieć bo athlon działał na 220) temperatury od standardowych 3,4 do 3,7 nie różnią się za bardzo  więc dochodzę do wniosku że ten typ tak ma, pozdrawiam serdecznie i dziękuje za odpowiedzi. 

Link to post
Share on other sites

Jak procek nowy to spokojnie - procek musi się jedynie dotrzeć. A tak na poważnie, sam przesiadłem się z Athlona X4 640 na 965 i temperatury na wentylu jak w sygnaturce na 640 były coś koło 23 stopni w idle a na 965 były 35 tak więc zjechałem z napięciem na 1.3v  w bios na sztywno i mam takie same tempy jak w 640. Testować można do woli. Na początku był kapryśny i nie jechał na 1.3 ale potem jakoś samo wszystko ustało.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jeszcze jedną fajną rzecz ma mój phenom, mianowicie daje mu 1,475v na sztywno, a on sobie chamsko podkrada 1,54 v i mnie nie słucha:D tak to już bywa z phenomami

Hehehe tzn że oprócz psa mam w domu drugie zwierzątko phenomka :D Robi co chce i je ile chce :P

 

Jak procek nowy to spokojnie - procek musi się jedynie dotrzeć. A tak na poważnie, sam przesiadłem się z Athlona X4 640 na 965 i temperatury na wentylu jak w sygnaturce na 640 były coś koło 23 stopni w idle a na 965 były 35 tak więc zjechałem z napięciem na 1.3v  w bios na sztywno i mam takie same tempy jak w 640. Testować można do woli. Na początku był kapryśny i nie jechał na 1.3 ale potem jakoś samo wszystko ustało.

Oj ja na 1.3 na razie nie mam co marzyć, na 1.4 nie chce chodzić a co dopiero :) Może tak jak mówisz jeszcze wiek dziecięcy, ale normalnie pierwszy raz spotykam się z takim rozstrzałem napięć na procku :D 

Link to post
Share on other sites

Phenomki jeżżeli chodzi o tempy są wrażliwe na napięcie i to bardzo w porównaniu do atthlonków :) u mnie na 1,4v mam  36 w idle, jak obniże takty i dam mu atandardowe 1,325v to spada do 31 w idle - taka już ich natura - druga sprawa, że autorowi może płyta zaniżać napięcie, miałem kiedyś tak z Abitem KN9 - że pokazywało 1,5v a ten sam procek na innej płycie chodził na 1,4v

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Phenomki jeżżeli chodzi o tempy są wrażliwe na napięcie i to bardzo w porównaniu do atthlonków :) u mnie na 1,4v mam  36 w idle, jak obniże takty i dam mu atandardowe 1,325v to spada do 31 w idle - taka już ich natura - druga sprawa, że autorowi może płyta zaniżać napięcie, miałem kiedyś tak z Abitem KN9 - że pokazywało 1,5v a ten sam procek na innej płycie chodził na 1,4v

Być może faktycznie tak jest, CPU-Z i OCCT pokazują jednak te 1,44V (Bios 1,45V) Natomiast temperatura w idle spadła do 38-39 po kilkunastu godzinach więc może niedługo spróbuje obniżyć napięcie. 

 

Niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz, wyraźnie słuchać z obudowy bardzo ciche nierównomierne piszczenie wysokiej częstotliwości, najgłośniej 30 min po włączeniu komputera, wydaje mi się że wcześniej czegoś takiego nie było, to normalne zachowanie ? 

Link to post
Share on other sites

cewki na gpu albo któryś z wentyli (łożysko bądź łopatki delikatnie o coś zawadzają - osłonkę albo kabelek) - no tutaj kolego musisz już zawierzyć własnemu słuchowi i znaleźć źródło problemu

Edytowane przez k0chan
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

cewki piszczą na 99% kart, gdy jest bardzo wysoki fps, niezależnie czy to jest w przeglądarce, czy w grze czy w jakimś komunikatorze - jest to chwilowe, jedynie przy mocnych kartach i starych grach może być długotrwałe ze względu właśnie na wysoki fps, ale to wtedy jak kolega wyżej doradził vsync=on i po problemie



edit

miałem kiedyś 9500gs mocno wyeksploatowaną i na niej cewki piszczały nawet przy niskim fps-ie, ale bardzo cichutko, jednak obudowa była na biurku i je słyszałem - postawiłem pudło za biurkiem , wygłuszyłem pokrywę boczną taką gąbką pochłaniającą dźwięk i nic nie słyszałem :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na pulpicie tylko przez niedługi czas po włączeniu,  w grach faktycznie jak wyłączę vsync to zaczyna lekko piszczeć, natomiast mam zawsze włączone nawet kosztem detali bo bez tego po prostu ciężko mi się gra, dzięki za wyjaśnienie, uznaję to za normę i olewam. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...