Skocz do zawartości

7970 Mały problem przy oc


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez -Tommy-,

Recommended Posts

Witam, wszedłem w posiadanie 7970 od gigabyte wersja OC z zegarami 1000 mhz i 1375 na pamięciach, śmiga aż miło ale przy próbach OC powiedzmy na 1100 na rdzeniu z zasilacza słychać delikatne coś jak  terkotanie i komp się wiesza zasilacz to thermaltake sp-630pcweu, procek jaki mam to i5-2500k@4,2 GHZ. Czy zasilacz nie daje rady ??

Link to post
Share on other sites

@ Up Autor pisze o zasilaczu

zasilacz to thermaltake sp-630pcweu

Zasilacz nie powinien nie domagać, jeśli robiłeś O.C. zobacz jak to na domyślnych ustawieniach w EFI  działa, bo może coś z O.C. procesora nie tak.

Sam zasilacz sprowadzisz dla pewności czy to nie jego wina z tymi frezami przy pomocy miernika, procedura pomiarów jest poniżej w linku.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Link to post
Share on other sites

Zakładając że to niskobudrzetowy zasilacz to ma z 78% sprawności 

czyli realna moc to 490w

 

A twoja platforma po oc powinna pobierać niewiele ponad 320w 

więc to nie powinna być wina zasilacza jeśli oczywiście jest w pełni sprawny.

Link to post
Share on other sites

dobra więc na defaultach w efi i przy 1100 tez to się dzieje, teraz pytanie może należałoby podnieść zasilanie na karcie, tym cichym terkotaniem raczej bym sie nie sugerował bo na zegarach stockowych gdzie karta śmiga bez zarzutu  też jest słyszalne więc może to kwestia Vcore karty ?? prosiłbym moderacje o przeniesienie wątku do OC żeby więcej osób mogło oblookać

 

PS zailacz ma certyfikat 80+

Edytowane przez zyga101
Link to post
Share on other sites
Zakładając że to niskobudrzetowy zasilacz to ma z 78% sprawności  czyli realna moc to 490w

 

 

Mylisz pojęcie sprawności. Sprawność zasilacza to stosunek mocy oddanej podzespołom do mocy pobranej z sieci, pomnożony przez 100% Jeśli zasilacz ma moc ciągłą 500W i ma załóżmy 78% sprawności to aby mógł wypuścić 500W mocy na wyjściu musi pobrać z sieci 641W. 

 

@zyga101

Możliwe że musisz już lekko podbić karcie napięcie. Opisz z którego miejsca dobiega to "terkotanie". Możliwe że to piszczące cewki dochodzące z karty graficznej lub zasilacza.. Albo po prostu słychać łożyska wentylatorów.

Edytowane przez nissky
Link to post
Share on other sites

Czyli jednak karta, o ile zasilacz był sprawdzony mirnikiem.

Możesz spróbować z odblokowaniem napięć w  MSI Afterburner jak w temacie z linku

http://forum.benchmark.pl/topic/72257-msi-afterburner-231patch-odblokowanie-napi%C4%99cia-w-trybie-ccc/

Dla pewności by nie przeciążać zasilacza próby z O.C. karty robił bym na stockowych ustawieniach EFI, by wyeliminować ewentualne problemy ze strony niestabilnego O.C. procesora.

Link to post
Share on other sites

wrzucę jak wstanę moją starą kartę i zobaczymy czy terkotanie z zasilacza też występuje bo mozliwe że było ale nie zwróciłem uwagi bo w mojej poprzedniej karcie od msi chłodzenie było dużo głośniejsze

 

EDIT: Już coś wiemy mianowicie dołożyłem do zasilania +20 w sterach ati i na 1100 leci bez zacięć i odnośnie terkotania to jakaś dziwna sprawa bo jest ono tylko na pierwszym teście w marku (tym z łodziami podwodnymi) Potem ustępuje



wrzuciłem dziś 7950 i dzwięki z zasilatora takie same tylko że wcześniej nie słyszalne ze względny na głośniejsze chłodzenie w tym 7950 także zawiechy typowo pewnie ze względu na zbyt małe napięcie na vcore w tym 7970 ale w tej chwili stanąłem na 1080 dla gpu i 1500 dla pamięci bez kombinowania z zasilaniem i wszystko śmiga aż miło, dzięki wszystkim za pomoc

Edytowane przez zyga101
Link to post
Share on other sites
Mylisz pojęcie sprawności. Sprawność zasilacza to stosunek mocy oddanej podzespołom do mocy pobranej z sieci, pomnożony przez 100% Jeśli zasilacz ma moc ciągłą 500W i ma załóżmy 78% sprawności to aby mógł wypuścić 500W mocy na wyjściu musi pobrać z sieci 641W. 

 

@zyga101

Możliwe że musisz już lekko podbić karcie napięcie. Opisz z którego miejsca dobiega to "terkotanie". Możliwe że to piszczące cewki dochodzące z karty graficznej lub zasilacza.. Albo po prostu słychać łożyska wentylatorów.

 

 

 

Napisałeś dokładnie to samo co ja tylko odwrotnie 

Link to post
Share on other sites

No właśnie nie. Napisałeś że w przypadku zasilacza kolegi, który ma 630W mocy ciągłej i załóżmy 78% sprawności, moc realna wynosi 490W. To nie prawda. 

 

Moc ciągła zasilacza wynosi dalej 630W, zaś sam zasilacz pobiera z gniazdka ok 807W i traci część mocy pobranej w postaci ciepła i promieniowania elektromagnetycznego.

 

To jest właśnie definicja sprawności zasilacza:

moc oddawana / moc pobierana *100%

 

A tutaj jak obliczyć ile zasilacz pobierze z gniazdka, jeśli na wyjściu daje maksymalną ilość mocy ciągłej.

 

630W - 78%

    x     - 100%

 

630W * 100% / 78% = 807W

Edytowane przez nissky
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...