Skocz do zawartości

EVGA 2x Core I7 oficjalny temat!


Recommended Posts

Hmm, z tego co sobie wydedukowałem to na tego mobacza można wsadzić np xeona E5504 za 800zł :wariat::rudolph:

tez mi sie tak wydaje... w koncu maja one podwojne QPI... a to ze sa slabo taktowane to nie powinno byc za duzym problemem bo bedzie je mozna na tej plycie podkrecic w odroznieniu od innych dwu-procesorowych (w kazdym badz razie tak mi sie wydaje :P )

Masz racje, ale z tego co pisalem wczesniej wynika ze te xeonki jakos spektakularnie sie niestety nie podkreca z uwagi na maly mnoznik.

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się Panowie, że nie potrzebnie kombinujecie :rudolph:

 

Jeśli to faktycznie ma być płyta do farmy renderującej to po cholerę się pchać w takie cuda? Nie prościej, taniej, szybciej jakąś platformę serwerową dla Xeonów 55xx? Najtańsza kosztuje raptem 3k. Macie załatwioną obudowę, zasilacz, płytę. Wiem, że nie można zrobić O/C ale za 15k da się złożyć dwa takie zestawy... A może by tak jeszcze inaczej? Poczekać chwilę, aż pojawią się serwery na SuperMicro H8DGU-F. 2x G34 w 1U da ostro po tyłku tym W55xx :wariat:

Link to post
Share on other sites

GreQonE: Racja... pewnie max 3000-3200MHz czyli nie za duzo... swoja droga ciekawe jak bedzie sie sprawowac podkrecanie na tej plycie :rudolph:

Intel niezle winduje ceny tych xeonow wiedzac ze z reguly na plytach serwerowych nie mozna podkrecac...

 

Tomek Stiller: tak jak pisalem wyzej... raczej nie jest to zastosowanie tej plyty. Jest to moim zdaniem plyta dla entuzjastow sprzetu komputerowego ktorym nie przeszkadza wydac na komputer tyle co na samochod, ktorego tak naprawde nie potrzebuja :wariat:

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się Panowie, że nie potrzebnie kombinujecie :rudolph:

 

Jeśli to faktycznie ma być płyta do farmy renderującej to po cholerę się pchać w takie cuda? Nie prościej, taniej, szybciej jakąś platformę serwerową dla Xeonów 55xx? Najtańsza kosztuje raptem 3k. Macie załatwioną obudowę, zasilacz, płytę. Wiem, że nie można zrobić O/C ale za 15k da się złożyć dwa takie zestawy... A może by tak jeszcze inaczej? Poczekać chwilę, aż pojawią się serwery na SuperMicro H8DGU-F. 2x G34 w 1U da ostro po tyłku tym W55xx :wariat:

"Najtańsza kosztuje raptem 3k. Macie załatwioną obudowę, zasilacz, płytę. Wiem, że nie można zrobić O/C ale za 15k da się złożyć dwa takie zestawy... "

 

Zależy kto co potrzebuje. W moim przypadku do każdego render noda trzeba byłoby włożyć po 24GB ramu..a to już jest koszt 3000 zl za sam ram, poza tym każdy render node potrzebuje system operacyjny czyli już mamy mnożenie kosztów. Dodatkowo Intel słono każe sobie płacić za te swoje XEONY...skoro to jest to samo co reszta I7 to czemu nie wykorzystać jego potencjału OC. Jedyny koszt jaki wydaje się być znaczący w platformie EVGA to koszt płyty głównej...licząc 600$ wyjdzie jakieś 2500zł/szt. Z grubsza za 17 000 mam 2 x EVGA XEON 5520 podkręcone do 3.6GHz każdy. wychodzi około 58GHz. Porównując to do platformy o której piszesz czyli 3000zł za sztukę (podaj specyfikacje bo śmiem wątpić by tak tanio wyszło..same płyty supermicro chodzą za >1200zł a procesory z 4core/8HT to koszt minimum 1500zł za wersje 5520...niższe wersje maja 4core bez HT).

 

Co do AMD...ciężko teraz stwierdzić jak kosztowo to wyjdzie...niby 12 rdzeni fizycznych ale zegar w zegar są gorsze od intelowskich I7. Załóżmy że będzie to:

Opteron 6176 SE (12 cores, 2.3 GHz, 105 W);

Opteron 6174 (12 cores, 2.2 GHz, 80 W);

Opteron 6172 (12 cores, 2.1 GHz, 80 W);

Opteron 6168 (12 cores, 1.9 GHz, 80 W);

Opteron 6164 HE (12 cores, 1.7 GHz, 65 W);

w cenie xeona 5520 dostaniesz co najwyżej Opterona 6168. Czyli mamy 12x2GHz=24GHz. Mamy 12 fizycznych rdzeni renderujących vs 8/16HT Intela. Wg mnie nadal intel wygrywa. Poza tym intela możesz zawsze upgrejdowac do 6core/12HT x2 a AMD już co najwyżej na inny procek z wyższym taktowaniem.

 

Moznaby tak licytować co lepsze ale i tak każdy dobierze cos pod siebie. Ja tam wole mieć mocny sprzęt i mniejsza ilość render nodów aniżeli rozdrabniać sie.

 

Tak sobie jeszcze na szybko policzyłem ze za jakieś 20 tyś netto można już na sic core intelku złożyć render box-a z sumaryczną mocą 200GHz :P. Całkiem miło i przyjemnie by się na tym renderowało :D. Cowięcej...byłaby to nie tylko platforma renderująca ale jedna z tych dwóch platform mogłaby służyć jako normalna workstacja ze skromnym 100GHz "onboard".

Link to post
Share on other sites

przy renderowaniu mozna to tak uproscic... bo kazdy z rdzeni jest wtedy odpowiedzialny za czesc pracy... czyli im wiecej rdzeni i im wiecej Hz na kazdym rdzeniu, tym szybciej renderowanie zostanie wykonane.

Dokładnie...przy ilości bucketów 40 i wzwyż to żeby procesory się nie nudziły jak jakiś trafi na bardziej skomplikowany kawałek sceny a inne będą zasuwać po mniej skomplikowanych to sie zmniejsza wielkość bucketa i wtedy mas zlepsze rozłożenie mocy procków na rendera. Ehh..Niedawno robiłem render filmu 10 minut. Wizualizacja 30km drogi...3 miesiące 24h/doba 7 dni w tygodniu przez 3 miechy core i7 @4GHz pracował na wodzie. Miałem jakieś 30GHz do wykorzystania...przy 100GHz zrobiłbym to w miecha i mógł zając się innym zleceniem, co więcej 12GB ramu mało było i trzeba było dzielić scenę na 3 części...dlatego wizja 24 a później 48GB ramu powoduje bananiasty uśmiech na mej twarzy :rudolph:.

Link to post
Share on other sites

tak przy okazji... jako ze nie jestem ekspertem od platform dwuprocesorowych... na jakiej zasadzie dziala przydzielanie pamieci na takich systemach?

 

Bo z tego co wiem to 6 slotow bedzie dla jednego procka i 6 slotow dla drugiego... a jak je system widzi? Czy je sumuje? czy oba procesory dzieki polaczeniu przez QPI moga korzystac z calej dostepnej pamieci?

Link to post
Share on other sites

"Najtańsza kosztuje raptem 3k. Macie załatwioną obudowę, zasilacz, płytę. Wiem, że nie można zrobić O/C ale za 15k da się złożyć dwa takie zestawy... "

 

Zależy kto co potrzebuje. W moim przypadku do każdego render noda trzeba byłoby włożyć po 24GB ramu..a to już jest koszt 3000 zl za sam ram, poza tym każdy render node potrzebuje system operacyjny czyli już mamy mnożenie kosztów.

Jasne, że trzeba włożyć RAM i jasne, że trzeba kupić system operacyjny. Niemniej nie przesadzajmy z tym mnożeniem kosztów. System to akurat najtańszy element układanki, chyba że koniecznie potrzebujesz do tego WinSvr 2008

 

Dodatkowo Intel słono każe sobie płacić za te swoje XEONY...skoro to jest to samo co reszta I7 to czemu nie wykorzystać jego potencjału OC. Jedyny koszt jaki wydaje się być znaczący w platformie EVGA to koszt płyty głównej...licząc 600$ wyjdzie jakieś 2500zł/szt.

Nie jedyny, trzeba policzyć obudowę z sensownym zasilaczem. Platforma serwerowa w takim przypadku ma płytę + obudowę + zasilacz w cenie... samej płyty z Twojego rozwiązania.

 

Dlaczego by nie wykorzystać potencjału O/C - ano może dlatego, że po O/C różne dziwne rzeczy lubią się przytrafiać. Oczywiście jeśli lubisz ryzykować niedotrzymanie terminu przekazania projektu wartego tysiące złotych, to Twoja sprawa. Każdemu wg. potrzeb.

 

Z grubsza za 17 000 mam 2 x EVGA XEON 5520 podkręcone do 3.6GHz każdy. wychodzi około 58GHz. Porównując to do platformy o której piszesz czyli 3000zł za sztukę (podaj specyfikacje bo śmiem wątpić by tak tanio wyszło..same płyty supermicro chodzą za >1200zł a procesory z 4core/8HT to koszt minimum 1500zł za wersje 5520...niższe wersje maja 4core bez HT).

Momencik, jak Ty to liczysz? Xeon 5520 to CPU Quad-Core 2.26 GHz. Licząc dwa CPU mamy 8x 2.26 GHz = 18,08 GHz bez O/C i 8x 3.6 GHz = 28,8 GHz po O/C zgadza się? W tym przypadku O/C daje + ~60%. Gdzie te Twoje 58 GHz? Chyba nie policzyłeś również rdzeni HT? One w takim układzie i przy takim obciążeniu nie dadzą więcej niż dodatkowe 3-5%.

 

Mam również nadzieję, że rozumiemy się pisząc o platformie serwerowej (tj obudowa, płyta, zasilacz). Oto odnośnik do sklepu: http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... 630BC.html

 

Policzmy sobie cenę, celowo zaokrąglam do góry. Wersja bez O/C

Platforma: 3100 pln

Pamięć: 3900 pln

CPU: 3100 pln

OS: 700 pln

HDD: 700 pln

Razem: ~11500

 

Ty wydajesz ~17000 (chociaż nie wiem co zakładała ta kwota) teoretycznie zyskując +60% wydajności bazowego zestawu. Teraz zobacz. Zrobimy małą modyfikację. Kupimy najtańsze Xeony 5502 i policzymy cenę dwóch platform:

 

Platforma: 3100 pln

Pamięć: 3900 pln

CPU: 1400 pln

OS: 700 pln

HDD: 700 pln

Razem: ~9800 pln x 2 = 19600 zł

 

Dokładając 15% kwoty masz _pewne_ 29,76 GHz. O/C na Twoim zestawie może wyjść, ale nie musi. Może działać poprawnie, ale nie musi. Tutaj na pewno będzie działać i na pewno nie będzie problemów :sciana:

 

Co do AMD...ciężko teraz stwierdzić jak kosztowo to wyjdzie...niby 12 rdzeni fizycznych ale zegar w zegar są gorsze od intelowskich I7. Załóżmy że będzie to:

Opteron 6168 (12 cores, 1.9 GHz, 80 W);

w cenie xeona 5520 dostaniesz co najwyżej Opterona 6168. Czyli mamy 12x2GHz=24GHz. Mamy 12 fizycznych rdzeni renderujących vs 8/16HT Intela. Wg mnie nadal intel wygrywa. Poza tym intela możesz zawsze upgrejdowac do 6core/12HT x2 a AMD już co najwyżej na inny procek z wyższym taktowaniem.

Trochę dziwne to Twoje zestawienie. Przecież mowa o platformie 2P, zatem nie 12x 1.9GHz, tylko 24x 1.9 GHz = 45,6 GHz. Zakładam, że do platformy 2P wkładamy dwa procesory 2-way. Jeśli chcesz platformę 1P to ceny są zupełnie inne. Obawiam się, że ten zestaw nawet licząc "słabsze" rdzenie AMD, będzie sporo szybszy od ~30 GHz Intela niezależnie od zestawia. Trzeba by się zastanowić nad ceną tego zestawu, ale nie sądzę żeby przekroczyła 15k. Platformy 2P od SuperMicro zamykały się w kwotach 3000-4000zł. 4P można było dostać za 6000-8000zł. Zakładając zatem koniec tych widełek

 

Platforma: 4000 pln

Procki 2x ~700 euro = 5500 pln

Pamięć: 16x 2GB = 4800 pln

OS: 700 pln

HDD: 700 pln

Razem ~15700 pln brutto

 

Mamy tutaj 32GB ram po to, aby wykorzystać czterokanałowe kontrolery pamięci Opteronów. Jeśli przyjmiemy układ podobny do Intela oszczędzimy 1k pln. Myślę jednak, że można odrobinę przy tym pokombinować i zejść z ceną poniżej 12k. W tej chwili to jest niestety wróżenie z fusów - nie znamy ostatecznych cen komponentów.

 

Piszesz o tym, że Intela będzie można rozbudować do 6-core. Jasne, ale AMD w 2011 będzie można rozbudować do 16-core/CPU. Zatem masz 12 rdzeni fizycznych po stronie Intela i 32 rdzenie fizyczne po stronie AMD. Nawet licząc najszybsze wersje Inteli 12 x 3.33 GHz = ~ 40GHz i najwolniejsze AMD 32x 1.9 GHz = ~60 GHz Jak Ci się wydaje, który zestaw będzie szybszy? :P

Link to post
Share on other sites

Tomku, miałem tutaj odpowiedzieć ale w międzyczasie pojawił się news z cenami Opteronów X12 więc zrezygnowałem z odpowiedzi bo teraz wróżenie z fusów można zastąpić próbą wyceny tej platformy. Poszperam trochę na necie i poszukam sensownych danych i konfiguracji na tym opteronie i sobie porównam z tym co jest teraz na rynku i ew. dyskusje przerzucę na priva a nie na forum bo będziemy sporo oftopować. Jednakże korzystając z okazji, ze już odpowiadam cała ta dyskusja powinna zacząć się od tego że wszystko to o czym piszemy dotyczy konkretnie mojego przypadku, jednoosobowej firmy co robi zlecenia jako prace dodatkowe i jest świadomym użytkownikiem komputerów od ponad 12 lat i nie koniecznie chce być dymana przez producentów za to że śmie wykorzystywać sprzęt do "profesjonalnej" roboty więc musi za to profesjonalnie płacić. Podkręcanie mi nie obce i już od 2 lat szukając oszczędności i wydajności jednocześnie wykorzystuje podkręcone platformy w swojej pracy i nie mam z tym problemów. Utrata danych bardziej prawdopodobna jest w wyniku awarii magazynu danych aniżeli za mocnego podkręcania...teraz renderujesz klatka po klatce a nie cały film więc jak już coś się stanie to reset i lecisz od nowa - poza tym podkręcamy nie do granic mozliwości tylko rozsądnie. Ja już od dwóch lat tak robię i nie przestane...lubię kręcić, zawsze to robiłem i będę robić...nawet w mojej "profesjonalnej" pracy...

Link to post
Share on other sites

Tomku coś dla ciebie !!

 

http://it.anandtech.com/IT/showdoc.aspx?i=3784&p=1

 

The bottom line is: is this twelve-core Opteron a good deal? For users waiting to use it in a workstation we have our doubts. You’ll benefit from the extra cores when rendering complex scenes, but in all other scenarios (quick simple rendering, modeling) the higher clocked and higher IPC Xeon X5600 series is simply the better choice.

 

Applications based on transactional databases (OLTP and ERP) are also better off with new Xeon. The SAP and our own Oracle Calling Circle benchmark all point in the same direction. Intel has a tangible performance advantage in both benchmarks.

 

Data mining applications clearly benefit from having “real” instead of “logical” cores. For datamining, we believe the 12-core Opteron is the clear winner. It offers 20% better performance at 20% lower prices, a good deal if you ask us. Intel’s relatively high prices for its six-core are challenged. The increased competition turns this into a buyers market again.

 

And then there is the most important segment: the virtualization market. We estimate that the new Opteron 6174 is about 20% slower than the Xeon 5670 in virtualized servers with very high VM counts. The difference is a lot smaller in the opposite scenario: a virtualized server with a few very heavy VMs. Here the choice is less clear. At this point, we believe both server CPUs consume about the same power, so that does not help either to make up our minds. It will depend on how the OEMs price their servers. The Opteron 6100 series offers up to 24 DIMMs slots, the Xeon is “limited” to 18. In many cases this allows the server buyer to achieve higher amount of memory with lower costs. You can go for 96 GB of memory with affordable 4 GB DIMMs, while the Intel server is limited to 72 GB there. That is a small bonus for the AMD server.

Ja bym na remis stawiał. Czasami fizyczna liczba rdzeni lepsza a czasami w ogóle nie pomaga. Tak wiec cenowo wychodzi podobnie (platforma 2P). Jeśli chodzi o moje zastosowanie to mi bardziej odpowiada mniejsza liczba rdzeni ale wyżej taktowane. Platforma 4P to już inna historia. Nie wszystkie aplikacje działają na Windows Server (3DS max nie działa) a ja tego softu używam. Tak więc jest wiele za i przeciw i każdy wybiera to co mu odpowiada najbardziej.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...