Skocz do zawartości

Wielki problem z HD 7950 pilne .


Recommended Posts

Witam dzisiaj zakupiłem radeona HD 7950 wersja vapor-x podłączyłem do komputera i niestety komputer nie rusza pokazuje się błąd B2 na LCD na płycie głównej czyli "Legacy Option ROM Initialization" na drugim komputerze komputer się uruchamia słychać kilka pipnięć i czarny ekran . Specyfikacja kompa to:
-ASRock P67 pro 3
-i5 2500k
-fortron fsp 460w (80+)

Nie spodziewałem się że ta płyta będzie miała problem z tą grafą macie jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje ?? bo nie mam pojęcia co począć

Link to post
Share on other sites

wgraj najnowszą wersję UEFI [bIOSu]

ustaw tryb z Legacy na EFI

takie porady znalazłem w internecie

ludzie mają takie błedy własnie z wydajnymi kartami graficznymi

http://www.overclock.net/t/1320403/b2-legacy-option-rom-initialization-error-with-7950

 

t hands around the fact that the memory BAR can't allocate resources correctly to cards calling for 256mb
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

mam bios w wersji 2.0 nowszej nie mogę wgrać bo mam chipset w wersji B2, może wiesz gdzie ustawić ten tryb ? bo znalazłem tylko w biosie opcję pci legancy na enabled i distabled .

Edytowane przez ProXimo
Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie tą samą kartę i bez problemu odpaliła na kilkuletniej płycie głównej z Pci Express 2.0.

 

Na początek reset BIOS do domyślnych, jeśli będziesz miał kłopoty wejść do bios-u włóż inną sprawna kartę , w przypadku bez efektów zacząłbym od sprawdzenia na innym zasilaczu jeśli masz dostęp (potrzeba mieć 2 X 8 pin wtyczki zasilające).

Dalej to choćby rozebranie komputera i złożenie poza obudową, i uruchomienie go po podłączeniu do zasilacza

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

spróbuj załadować ustawienia domyślne biosu

jaka grafikę masz teraz?

Legacy > EFI poszukaj w Advanced czy coś w ten deseń - musisz się pobawić opcjami, być może to coś da

 

@UP

ten błąd dotyczy tylko płyt z UEFI :)

Edytowane przez darasz89
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

kurcze źle to wygląda :( załadowałem domyślne już na początku niestety nic to nie pomogło, teraz mam GF 7300 a wcześniej Radeona HD 5850, jeśli ten błąd jest przez bios a ja nie mogę go zaktualizować to jest jakaś szansa na to żebym "wymusił" aktualizację ?  :cry:



na drugim kompie (tam jest normalny bios) komputer odpala ale karta nie chce działać( jak napisałem piknie po czym czarny ekran), więc zaczynam się zastanawiać czy to nie wina karty ? może jest jakiś błąd fabryczny 

Link to post
Share on other sites

co do wymuszania aktualizacji to nie mam pojęcia

tak dla pewności to 7950 jest oczywiście sprawna w 100%?

musisz znaleźć opcję przełączenia z trybu Legacy na EFI - jeśli to nie pomoże to ja już nie mam innych pomysłów

być może wymiana płyty coś da, ale to tylko domysł nic więcej

 

@UP

co mu da linux, skoro płyta staje na inicjalizacji urządzeń? :)

Edytowane przez darasz89
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten drugi komputer ma zasilacz 500W więc nie powinno być problemów, właśnie problem jest taki że komputer blokuje się (z tym hd 7950) podczas ładowania biosu i nie mam jak uruchomić systemu ani nawet trybu awaryjnego.



Karta dzisiaj przyszła ze sklepu była zapakowana więc chyba jest sprawna. Okej poszukam tej opcji w biosie.

Link to post
Share on other sites

Też próbowałem niestety nic to nie dało. Teraz zauważyłem że jak podłączę 2x8 pin to wyskakuje błąd B6 czyli "Clean-up of NVRAM" pika i uruchamia się dalej ale ekran dalej czarny, a jak podłączę 1x8 i 1x6 pin to błąd B2 "Legacy Option ROM Initialization".

Link to post
Share on other sites

hmm dziwne, masz cały czas jedziesz na standardowych ustawieniach? bez OC CPU, RAMu itp?

 

P.S. jeszcze długa droga przed Toba http://hwbot.org/forum/archive/index.php/t-16017.html

 

tak jeszcze strzał... wyjmij bateryjkę, ewentualnie zrób czyszczenie ustawień zworką / przyciskiem / co tam masz

Edytowane przez darasz89
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

teraz tak standardowe ustawienia, zrobiłem przez zworkę przez przycisk i bios domyślne ustawienia nic nie pomogło, mam ustawione na pciexpress i full screen logo wyłączone niestety nic to nie dało ;/ Czyli co ? czeka mnie wymiana płyty ? skoro nie mam pojęcia jaka karta mi zadziała a jaka nie ? cholera same koszty...

 

Ja niestety mam tylko 1 pciexpress, biosu zaktualizować nie da się a reset nic nie daje

Edytowane przez ProXimo
Link to post
Share on other sites

uroki UEFI :)

nowe płyty powinny już spokojnie zadziałać z tą kartą - zobacz na testach płyt głównych - benchmark.pl wkłada do nich 7970 o ile pamiętam

co masz jeszcze wpiętego na tej płycie? jakaś karta sieciowa, dźwiękowa

Edytowane przez darasz89
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uroki ? :P raczej przekleństwo wpakowałem kupę kasy na kartę a teraz się okazuje że nie chce jej się działać...

Teraz pytanie z jaką płytą na pewno zadziała bo fundusze ograniczają.

Nic, dźwiękówka integra, sieciowa integra po za grafą nie mam nic wpiętego dodatkowo.

Link to post
Share on other sites

Na sam poczatek trzeba było może zacząć od tego jakie dokładnie sa te Piknięcia BIOS-u na drugim kompie i jaki tam jest BIOS (AMI czy Award). Może się okazać, że zgłaszany jest błąd karty graficznej bo waśnie ona jest uwalona. To że przyszła zapakowana to nie znaczy, że nie może być uszkodzona.

Link to post
Share on other sites

No ale jak na innym zestawie działa karta, no i czy składałeś poza obudową, ja w ubiegłym tygodniu  tak składałem komputer po podłączeniu nic nie chciał ruszyć "beep kod" wypikiwał błąd ROM-u, gdy rozłożyłem i złożyłem poza obudową cuda wianki komputer się odpalił i dało przywrócić do domyślnych  (płyta z Chipsetem AMD 990) może i Tobie pomoże.

Link to post
Share on other sites

UEFI niestety nie jest taki wspaniały jak się go opisuje :P
a co do modelu płyty to msi z77a-g43 powinna być ok, dowód:

 

 

Мать - MSI Z77A-G43
Проц - Core i5 2500k (без разгона)
Кулер - Zalman CNPS11X Extreme
Видео - Gigabyte HD 7950 (без разгона)
Память - 2х4 Гб Corsair Vengeance (1333 Мгц)
Жесткие диски: 250 Гб жесткий диск (файлы и видео) + 120 Гб Corsair Force Series 3 (система и игры)
БП - Chieftec 850w
Корпус - Zalman Z9 Plus

 

 

@UP nie wykluczałem takiej możliwości, dlatego się pytałem o stan karty

Edytowane przez darasz89
Link to post
Share on other sites

Zanim wydasz ciężko uciułane pieniądze na nową płytę główną, upewnij się, że karta jest sprawna. Pójdź z nią do kumpla, do serwisu czy gdzieś i sprawdź na 3. kompie, żeby mieć pewność. Na chłopski rozum, skoro 2 różne komputery nie wstają z tym Radkiem, to najprawdopodobniej problem jest z nową grafą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Teraz to jestem totalnie zagubiony. Jutro sprawdzę u kumpla czy karta działa jeśli nie to wyślę do sklepu, odpalić kompa bez ramu ? ale po co ?

Skoro na twoim kompie nie odpala a na innym płyta wydaje z głośniczka sygnały (szkoda ze nie napisałeś ile i jakie) to wygląda ze karta jest uwalona. Zapakuj ja i odeślij do sklepu gdzie ja kupiłeś

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...