Skocz do zawartości

Radeon 7770 czy 7850 do procesora AMD FX 6100


Recommended Posts

Witam

Czy moglibyście mi pomóc wybrać kartę graficzną do mojego komputera?

Pierwsze pytanie czy do mojego komputera warto Kupować kartę Radeon 7850. Bo słyszałem że podobno mój procesor jest za słaby na taka kartę i niewykorzystam jej mocy, a w grach będą pojawiać się artefakty.

Mój procesor: AMD FX 6100
Płyta główna ASRock 960GM/U3S3 FX ze złączem PCIE 2.0

Zasilacz: Chieftec CTG-600-80P 600W

Kartę zamierzam wykorzystywać głównie przy konwertowaniu filmów jakie nagram moim aparatem, a w tym wypadku i tak używa się tylko 20% mocy karty więc może nie warto inwestować w wersję radeon 7850
No i czy zasilacz da rade udźwignąć takie karty?
Czy Radeon 7850 zużywa dużo więcej energii 7770? Bo słyszałem, że Radeony z serii 7770 są bardzo energooszczędne co przemawia na ich korzyść.

Myślałem o takich kartach:

Gigabyte Radeon HD7770OC 1GB DDR5 PX 128BIT DV/HDMI/2mDP BOX
Sapphire Technology Radeon HD7770 VAPOR-X OC GHZ 1GB DDR5 128BIT HD/2DVI/DP LITE

Gigabyte Radeon HD7850OC 1GB DDR5 256BIT DV/HDMI/2mDP BOX
Sapphire Technology Radeon HD7850 1GB DDR5 PX 256BIT HDMI/2DVI/DP LITE

 

Czy wybór Gigabyte jest dobrym wyborem i w ogóle czy warto kupować radeona 7770 lub 7850? Bo na forum czytałem, że wiele osób ma problemy z wyświtwelaniem obrazu przy tych kartach, zwłasza w kartach od Gigabyte i MSI.

Edytowane przez Maxgrot
Link to post
Share on other sites

Podejrzewam ze aż tak źle z tym procesorem nie jest w grach będzie lepszy od wszystkich i 3 i porównał bym go do i5 2400, więc bez  niczego wsadził bym mocniejszą kartę. Tym bardziej że Radeon-y mają większą tolerancję na słabszy procesor.

Co do producenta mój głos za Shapphire za dobre chłodzenie, choć Gigabyte ma standardowo 3 lata gwarancji, więc jak mówi klasyk "są plusy dodatnie i są plusy ujemne"  :D

Oczywiście zasilacz jak najbardziej jest O.K.

W sprawie poboru mocy wystarczy odwiedzić encyklopedię kart graficznych z strony głównej Benchmark-a.

Dla HD 7770 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Encyklopedia_AMD_Radeon_HD_7770-4407.html

Dla HD 7850 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Encyklopedia_AMD_Radeon_HD_7850-4439.html

Z konwerterowaniem wszystko zależy od wybranego oprogramowania czy będzie współdziałał z wybraną kartą graficzną, i tu się słabo orientuję.

Link to post
Share on other sites

Fx-6100 nie umywa się do żadnego i5 sb lub ivy, nawet najsłabszej wersji. Miałem więc wiem co mówię, od i3 jest sporo lepszy dopiero po oc, i3 też miałem więc nie wymyślam bajek. Fx istnieje w grach dopiero po oc na 4,5 GHZ a najlepiej 4,7, wiem co mówię bo w BF3 były lagi przy 4ghz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Fx-6100 nie umywa się do żadnego i5 sb lub ivy, nawet najsłabszej wersji. Miałem więc wiem co mówię, od i3 jest sporo lepszy dopiero po oc

 

No to zajrzyj do porównania CPU na konkurencyjnym portalu http://www.chip.pl/ranking/podzespoly-pc/procesory tam masz drugą tabelkę z ocenami dla gry i grafika 3 D

(tak AMD na pewno kupiło ten test :P

Choć prawda to że jeśli AMD do gier to procesor z rodziny Phenom II a nie FX  :/

EDIT

http://antyweb.pl/rze-gnamy-grammar-nazi/

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Kargulec, Messer, wypowiadajcie się proszę na temat.

Maxgrot, Twój procesor bez zadyszki w pełni wykorzysta potencjał nawet 7870. Jeżeli jednak nie jesteś zapalonym graczem, bez problemu wystarczy Ci 7770. Jeżeli jednak lubisz pograć i masz na to fundusze, inwestuj w 7850,
Uprzedzając Twoje ewentualne pytanie: tak, zasilacz da radę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

FX nie jest do gier ale można zagrać, tylko wziąłbym lepiej Vishera FX-6300, ma więcej potoków i modułów, tym bardziej jak podkręci procek 4.5 to już jest stabilnie w grze. Co do grafiki wziąłbym Szafira Radeona 7870 Boost bardziej podkręca na odblokowanej karcie z Boostem, regulacja odblokowanego napięcia i masz większy zakres tuningu w afterburner. Pasuje do Fxa.

Edytowane przez slabon
Link to post
Share on other sites

mimo że ten fx 6100 ma 3moduły (6 wątków) to jednak do gier nie za bardzo się nadaje, więc autorowi raczej polecę hd7770

tu macie wydajność w grach w wysokiej rozdzielczości w porównaniu między innymi do I5 czy PII

http://pclab.pl/art48623-12.html

hd7850 jest mocna kartą i bez ostrego podkręcania tego procesora moze zostać niewykorzystana do końca

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Bardzo wam dziękuję za pomoc i cenne wskazówki. Mam jeszcze tylko 3 pytania i mam nadzieję, że wybaczycie mi jeśli są bardzo banalne ale w tym temacie się w ogóle nie orientuję:

1) Jeżeli wybiorę tą silniejsza kartę i i dajmy na to jeżeli procesor nie wykorzystywałby jej wszystkich możlilwości, to czy  oznacza to, że w grach będzie mi się zawieszał komputer?

2) Rozumiem, że jeżeli nie obciąże maksymalnie karty to nie będzie ona pobierać 130 Wat (Radeon 7850) lub 80 Wat (Radeon 7770) i pobór prądu  jest zależny od obciążenia grafiki? Więc przy zwykłej pracy nie obciążając zbytnio grafiki komputer nie zużyje więcej prądu?

3) Czy do obróbki zdjęć w Corelu wystarczy karta 7770 czy różnica w wydajności będzie odczuwalna i warto wybrać model 7850 z 1 GB GDDR5.

Zapomniałem dodać, że posiadam 8 Giga ramu DDR 3 Kingstona 1333 MHz i raczej nie chciałbym podkręcac procesora bo mam standardowe chłodzenie i zwyczajnie się nie znam na OC a nie chciałbym zepsuć sprzętu. A płyta główna ma slot PCIE 2.0 x16

Zamierzam kupic jedynie model karty jedynie z 1 GB ramu GDDR5.

Edytowane przez Maxgrot
Link to post
Share on other sites

Ad 1

Jak pisałem w swoim pierwszym poście według mnie ten procesor co prawda nie zachwyca swoja wydajnością , ale z proponowanym HD 7850 nie będzie źle, co do pracy takiego zestawu , chodzi tylko oto że gdyby był ten procesor podkręcony lub inny mocniejszy model to z w/w kartą było by kila FPS-ów więcej, na sama stabilność pracy nie wpływała  by taka konfiguracja z ta kartą.

Ad 2

Sam pobór prądu zestawu jest zależny nie tylko od TDP procesora czy karty graficznej, ale również od samej sprawności zasilacza , po prostu im sprawniejszy zasilacz tym lepiej "zarządza" energią i mniej jest wywiewanej energii w postaci  ciepłego powietrza.

Same gry nie są wstanie w 100% wykorzystać  pełnej mocy procesora czy karty graficznej.

Przy procesorach i kartach graficznych producenci stosują różne triki w celu redukcji zużycia prądu gdy pełnej mocy procesora czy karty graficznej po prostu nie potrzebujemy np podczas oglądania filmu czy przeglądania internetu, co znacząco wpływa na koszty energii, gdy komputer jest wykorzystywany do mało zajmujących zadań.

Koszty energii oczywiście są inne gdy całe dnie używa się komputera do gier  a inne gdy chcesz komputer do filmów/internetu/biura.

Do orientacyjnego wyliczenia ile zestaw max w grach zużyje prądu są tzw "kalkulatory mocy".

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Wybór samej kary graficznej , jako ze jest używana gównie do grania rozpatrywał bym  w tym czy gram i w jakie gry, jeśli grasz sporadycznie  lub wcale wystarczy w zupełności słabszy HD 7770, gdyby w rachubę wchodziły wymagające gry to wybierz wydajną HD 7850.

Ad 3

Co do oprogramowania tutaj bardziej się przyda większa ilość RAM-u, karta dużo tu nie ma do powiedzenia, ma wyświetlać efekt czyli obraz.

Oczywiście by większa ilość RAM-u była przydatna system musi być w wersji 64 bit.

Pamięć karty graficznej GDDR   jest używana w grach w przechowywaniu tekstur grafiki 3 D więc w normalnej pracy niema znaczenia czy masz 1 czy 3 GB.

O slot Pci Express w wersji 2.0 się nie martw aktualnie mam w taki zamontowaną kartę  z Pci Express 3,0 i niema problemu z wydajnością, najnowsza rewersja jedynie rożni się tym że może przesyłać więcej papu, co przy wersji 2.0 karta sobie pobiera z dodatkowego zasilania.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...