Skocz do zawartości

AMD X3 455 i dziwnie niskie temperatury?


Recommended Posts

Witam,

Parę dni temu kupiłem AMD Athlon II X3 455 3x3.3 GHz 45nm 95W (Rana) i wsadziłem do mojej GIGABYTE GA-MA69VM-S2 AM2/AM2+ (z biosem F10e, także AM3).

Oczywiście dokonałem ClearCMOS przy pomocy zworki, zainstalowałem system od podstaw. Najpierw Seven x64, ale bez dedykowanych sterowników do płyty głównej. W biosie od momentu instalacji, po 10 minutach idle, temperatury oscylowały w granicy 31-32C. 

Z powodu braku sterowników i nieufności do tych od MS, wróciłem do XP S3.

Martwią, a w sumie dziwią mnie temperatury procesora, Core Temp, przy samym idle'u albo w trakcie pisania pokazuje 25'C na rdzeniach. W stresie CPU w OCCT nie rosną powyżej 50'C.

Wszakże to tylko 45nm, ale jednak z TDP 95W. Cały sprzęt pracuje z TAGAN'em 380-U01.

Dodam, że na procu posadzony jest BOX'owy cooler, z którego radiatora zdrapałem oryginalną pastę, przeczyściłem i położyłem na proca, z pastą Revoltec Grease Diamond. Sam cooler jest ustawiony na full'a, gdyż nie ufam automatycznemu strojeniu obrotów. Po za tym płyta nie pokazuje mi obrotów z nim, gdy z wszystkimi starymi wiatrakami pokazuje poprawnie obroty.

I teraz pytanie, czy to normalne temperatury, dla niekręconego X3 455?

 

O to screeny:

 
 
 
 
Link to post
Share on other sites

Temperatura rdzeni to jeszcze nie temperatura calego procesora, chociaz tez jest wazne zeby nie byla zbyt wysoka . Ale jesli jestes w pelni przekonany ze nalozyles paste tak jak trzeba to temperaturami nie powinienes sie martwic chyba ze nagle komp zacznie ci sie resetowac lub zawieszac

Link to post
Share on other sites

Nie patrz w ogóle na czujnik bo te BARDZO często się mylą. 25 stopni jest możliwe jak mieszkasz w domku gdzie mało grzejesz i masz niską temperaturę. Niską to znaczy poniżej 20 stopni. 

 

Problemy są wtedy gdy komputer się zawiesza (tzn. procesor sam się wyłącza gdy jego oddzielny czujnik wskaże niebezpieczną temperaturę).

 

Oprócz tego nie ma co się martwić - w szczególności że Twój procesor jest bardzo odporny na temperaturę.

 

Jedynym sposobem na sprawdzenie dokładnej temperatury jest w przypadku tańszym - sprawdzenie ręką , droższym - sprawdzenie miernikiem laserowym temperatury podstawy radiatora.

 

Jeśli dotkniesz ręką a radiator parzy = wysoka temperatura radiatora = jeszcze wyższa temperatura CPU. Radiator letni = ok 32-36 stopni celsjusza. Zimny >30 stopni C. Parzący <45-50 stopni C. 

 

U mnie - krzywy IHS + pasta silikonowa (wypełnia nierówności IHS) + arctic alpine 11 - temperatura jest prawdopodobnie właściwa przy 20,9 stopni C w pokoju.


http://i.imgur.com/3uUic.jpg

Edytowane przez walassios
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za wyprostowanie mnie :)

Fakt jest taki, że teraz pisząc to, wg CoreTemp mam 25'C. Dotykając ręką czuje, że jest stosunkowo zimny, zimniejszy niż powietrze w okół. Więc chyba dobrze. W pokoju mam jakieś 26-27'C. Zresztą z tego co wyczytałem na Overclocked.com, była wzmianka iż ten wentyl i radiator, nominalnie pochodzą z AMD X4 i nawet parę razy spotkałem się ze stwierdzeniem, by zakładać je na Phenom'y, zamiast tego klasycznego chłodzenia z heat-pip'em oraz co może i nawet być prawdą, że jest lepszy niż niektóre, kupne wentyle. Na pewno lepszy od SPIRE, którego miałem na próbę i okazał się porażką na X2 4200+, a potem na 5200+.

 

W sumie też nie mogę porównywać temperatur tego procesora z AMD X2 5200+ Brisbane, gdyż nie dość, że tamten miał walnięty czujnik i był 65nm, to jeszcze dmuchał na niego zasilacz, a Tagan na szczęście już tego nie robi. 

 

Jeszcze raz dzięki Panowie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...