Skocz do zawartości

Zalman Z9 - wymiana i instalacja dodatkowych wentylatorów


Recommended Posts

Witajcie ;) 

Otóż po zakupie Z9 od razu rzuciła mi się w oczy jej cicha praca. Jednak wentylatory były w pewnym stopniu regulowane przez P5B D, a co z tym idzie, frontowy działał znacznie mniej wydajniej niż powinien (kosztem hałasu). 
Po włączeniu go na pełne obroty (bios), niestety hałas jest. Dosyć spory. 

Także tutaj mam pytania. 

Jakie kupić wentylatory? Chciałbym wymienić frontowy na coś cichego pod 12V (120), a wymieniony wentyl powędrowałby na top na Mugena. Tak, aby mógł go dodatkowo chłodzić. 

Jeśli macie propozycje co do rozmieszczania wentyli (dać na bok coś? Dolna część = wdmuchu_jące, góra wydmuchujące, czy eksperymentować?) inaczej niż : 
Front : Wdmuch_ujący wymieniony
Tył : Wydmuch_ujący fabryczny (cichy, sztywny molex)
Bok : Dół wdmuch_ujący 
Dół : Wdmuchu_jący (zamiast bocznego)
Góra : 1x wydmuch_uj_ący nad coolerem)

Z góry dziękuję za pomoc! 
Dodam tylko, że wentyle muszą być przede wszystkim tanie :>

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Wracajac do podlaczen wentylatorow w zalman z9 plus, wiadomo, ze w zestawie mamy 4 wentylatory ( 3x blue z 3-pin i 1x bialy z molexem ) teraz tak, do regulatora mozemy podlaczyc tylko 2 blue ( z 3-pin ).

I teraz moje pytanie, mianowicie, moja plyta posiada 2 wyjscia 4-pin pod cooler procka ( co wykorzystam ) i 3 dodatkowe case fan ( rowniez z 4-pin) , a wiadomo, ze w tej obudowie mozna podlaczyc max do 7 wentylatorow.

W starej obudowie mam 3 wentylatory ( z 4-pin wyjsciem ) to podlacze je do plyty a co z pozostalym 1 blue ( z 3-pin ) i z tym bialym wentylatorem z molexem jak i gdzie je najlepiej podlaczyc i jak je umiejscowic ( chodzi mi o to, ze w sumie 5 wentylatorow bedzie mialo regulacje obrotow 2 reczne ( 3-pin )  a 3 z plyty ( 4-pin ) ???

I jeszcze jedno, nie wiem czy to wogole ma jakies znaczenie, ale ktore z tych wentylatorow jest najlepiej podlaczyc pod regulator ??? 

 

Jeszcze sie  zapytam, o takie cos :

http://www.zalman.co...ead.php?Idx=695

 

Kupilem obudowe zalmana z9Plus i pytanie gdzie mozna taki kit z usb 3.0 dostac ( na stronie zalmana nie ma o tym slowa, mimo, ze wlasnie na ich stronie to znalazlem).

Link to post
Share on other sites

No ba... Nie odbierają, standardowo. 

Wysyłam dzisiaj z pięć maili. Jeśli nie odpowiedzą, a do czwartku list nie dojdzie (polecony priorytet, także :)) zgłaszam sprawę do Allegro...

BTW, miałem okazję już te wentyle sprawdzić. Nie na własność, ale mogłem. Jak coś, na newskompie masz mój test konfiguracji :> Cichutkie są.

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Zamówienie złożone dnia 15.01.2013 zostało dziś przyjęte do realizacji. Na szczęście zostało też wysłane... 

Mam nadzieję, że wentylator dojdzie jutro.

 

 

Wentyl doszedł. 

Na początku były problemy z montażem. Śruby okazały się zupełnie za grube (nie dało się za nic wkręcić), a gumowe kołki ledwo co weszły na swoje miejsce. Do tego nie wszystkie (dwa przednie udało mi się jedynie obcążkami przepchnąć). 

Powiem tak. 120mm, których używałem do testów zdawały się... Cichsze. Tutaj na 12V jest istny szum (top), na 7V wentylator jest słyszalny, jedynie na 5V da się normalnie żyć. 

Dodam, że przy obrotach około 800 w Speed Fan było lepiej niż przy 5V, jednak wraz z Fenixem regulował się przedni Zalman, który jest  cichszy nawet na 1100RPM (przy 900 fenixa). 
Także podłączyłem sztywno pod 5V, wentylator wywiewający na topie, nad Mugenem.

Ciekawostką jest brak poprawy w temperaturach, a nawet ich wzrost. 
Otóż pod Linkpackiem, Q6600 na @3.0 GHz z Mugenem osiąga około 56 stopni po paru minutach. Bez wentylatora, oczywiście. 
Z wentylatorem jest to już 58 stopni. Hmm...

Dodam, że chyba zakupie sobie jeszcze F12 PWM na dół :>

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...