Skocz do zawartości

nvidia Quadro dla grafika, architektura


Recommended Posts

Witam!
Moja dziewczyna we wrześniu 2011 zakupiła laptop, który miał być przeznaczony do projektowania, z uwagi na to że jest studentka architektury. Zamiast do mnie jej rodzice zaufali jakiemuś tam koledze i zepsuł sprawę. 
Tak czy siak otrzymała laptop Della inspiron 5110 
http://laptopy.bench...n5110-q15r.html
Po roku czasu okazało się że grafa nie wystarcza, laptop się strasznie szybko nagrzewa przy bardziej skomplikowanych wizualizacjach i ogólnie grafika jest dużo niewystarczająca. Osobiście myślę o wymianie jej na nVidie Quadro 4000m lub coś z tego segmentu Quadr'a. Co możecie polecić lub podpowiedzieć? i pytanie czy jest w ogóle możliwość wymiany takiej karty? proszę o pomoc http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif

Link to post
Share on other sites

Cieżka sprawa z upgrage GPU mobilnego. Są ku temu liczne przeszkody:

- cena mobilnych kart graficznych MXM, MXM2 i jeszcze bardziej astronomiczna cena takiego gpu w profesionalnej wersji,

- bardzo kiepska dostępność,

- mobilne GPU zazwyczaj są niewymienne i przylutowane do płyty głównej,

- problem z odprowadzaniem większej ilości ciepła,

- Quadro 4000m trafia jedynie do ponad 17" DTR, a nie 15" laptopów,

 

Ogólnie widać, że jest to po prostu laptop multimedialny z mocniejszym prockiem, a CAD i projektowanie 3d to akurat jedne z najcieższych typów pracy dla komputera. Dodatkowo ma bardzo specyficzne wymagania(matryce wysokiej rozdzielczości, 'dużo' RAM, najszybsze procesory, profesionalne grafiki).

 

Wygląda na to, że najlepiej byłoby po prostu sprzedać tego laptopa i kupić coś konkretniejszego. GT525m to bardzo słabe GPU i raczej zbędne, bo wydajność integry z procesora jest całkiem zbliżona.

 

 

 

Ewentualnie można podejść do tego problemu z innej strony i po prostu bardziej zoptymalizować wszystko od strony oprogramowania i samych projektów. Może po prostu chodzi o jakieś błędy początkujących lub złą metodologię.

 

Prosze podać wykorzystywane pakiety narzędzi, ich wersje oraz przykładowe typy wykonywanych projektów. Ogólnie do takiej pracy trzeba mieć cierpliwość jak mnich Shaolin i niemało kasy na start. Faktycznie dobry laptop do projektowanie kosztuje w okolicach 12k-15k zł.

Link to post
Share on other sites

Z tego co się orientuję to w tym laptopie grafika jest lutowana (BGA) więc jej wymiana odpada.

Możesz pogratulować "znafcy" i dorardcy teściów.

 

PS.

Z własnego doświadczenia powiem Ci żebyś się lepiej nie mieszał bo będzie z tego więcej problemów później niż dobrego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie byłbym pewien wielkiego przewinienia wspomnianego znawcy. W pewnym przedziale cenowym to mógł być najlepszy laptop do takich zastosowań. Ma szybki procesor i dużo ramu. Kupowany był rok temu. Wątpię czy autor tematu, sam nieświadomy że wymiana GPU w laptopach to rzecz z praktycznego punktu widzenia raczej nie do zrobienia, doradziłby tu lepiej. Osobiście podpisuję się pod tym co napisał saddam. "Laptop do projektowania" to zabawka za grubą kasę. Jedyna opcja aby coś takiego zmontować w rozsądnych pieniądzach to przesiadka na stacjonarkę. I to również nie tanią. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dużo RAM? Z mojej perspektywy 8GB to zupełne minimum do bardzo prostych projektów i pracy bez pamięci wirtualnej.

 

Jeśli chodzi o samo projektowanie w AutoCAD i 3ds max, muszę przyznać, że do tego po prostu najlepiej mieć profesionalny sprzęt. Mam np. starego thinkpada z 2008 roku ale w maksymalnej możliwej opcji z c2d X9000, 8GB RAM, SSD + HDD oraz Quadro FX 570 i profesionalne pakiety CAD i DCC chodzą na nim wyjątkowo gładko. Wiadomo, że powyżej 5-8 Mpoly zacznie się dławić i stękać jak na starocia przypadło ale projekty w rozsądnej granicy kompleksowości chodzą na nim znavcznie bardziej gładko niż na desktopie z i7 3820 @ 4,75GHz, 32GB RAM i GTX480. Po prostu na całość wymagana jest idealna współpraca profesionalnego sprzętu, sterowników - dedykowanych do takich zastosowań oraz konkretnych pakietów narzędzi. Sprzęt nie musi być najnowszy i najwydajniejszy ale nich będzie profesionalny w 100%.

 

Symulacje i rendering wymagają tylko czystej mocy procesora ale już bez żadnych preferencji. Xeon i opteron niczym się nie będzie różnił od konsumenckiego i7 lub FX, o identycznych paramatrach pracy. Liczy się czysta wydajność.

Jak masz w domu więcej komputerów(współczesnych, a nie jakieś P4 z 512MB ram) to, można je również zaciągnąć do obliczeń.



A nie wystarczy tak http://allegro.pl/quadro-3000m-2g-ddr5-dell-m6600-m17x-m15x-i2915816370.html

wydajne fermi do lapka 240SP dx11 (i chyba część 11.1) opengl4.1 (a pewnie i 4.3) i max 75W, a do tego w normalnej cenie ?

 

4000M to już OK 1400zł, a 336SP i 100W

 

< :) >

 

WOW, to są skrajnie niskie ceny. Wiele razy niższe nawet od desktopowych modeli.

Link to post
Share on other sites

Możesz pogratulować "znafcy" i dorardcy teściów.

 

Miałem na myśli specjalistę, który doradzał teściom.

 

Jakiś czas temu teściowie kupowali laptopa. Mój dobry znajomy ma sklep i ceny dla mnie hurtowe oraz serwis door-to-door o priorytecie nie wspomnę. Poszli do "fachofców" u siebie w okolicy. 3 miesiące później telefon do mnie bo się nie włącza - ja mówię - serwis. Później jeszcze problemy z lewym oprogramowaniem (miał być oryginalny Windows) itd.

Ale to ja jestem ten "be" bo wcześniej robiąc starą stacjonarkę "spaliłem" zasilacz marki Codegen gdzie komputer stał pół roku.

 

Także obecnie wszelkie interesy z teściami olewam. Z rodziną tylko dobrze ale na obrazku.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam

jestem nowy na forum , jednak po architekturze i z 4 letnim stazem na 3dmax i archi cad...   do Auto cada zwykły laptop wystarczy , bez zadnych udziwnien , do archicada... hmm jezeli nie bedzie robiła calego osiedla z wnętrzem w środku na raz to wystarczy podstawka z wiatrakiem zeby lapek sie chlodzil :D  chyba ze ma artlantisa zainstalowanego (wtedy bardzo dobra podkladka) jesli robi w 3desie ... proponuje sprzedac lapka , dołozyc te 1300 zeta i postawic stacjonarke... laptopik raczej niebałdzo... powoli w miare mozliwosci bedziesz jej uzupelnial podzespoly na wydajniejsze... lapek w zasadzie tylko do pokazywanie zrobionych projektow albo koncepcji... wiec moze byc bardzo sredniej klasy....

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...