Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co mogę zrobić w biosie ? Słyszałem o jakimś ustawieniu napięciu czy kręceniu. HELP

 

Druga sprawa słyszałem o pojęciach :

 

platforma

 

podstawka

 

co oznaczają ?

 

A po trzecie prosiłbym o wytłumaczenie jak ustawiam napięcie.

Link to post
Share on other sites

W Biosie ustawia się działanie wszystkich podzespołów zainstalowanych w komputerze.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/BIOS

 

Podstawka to inaczej Socket procesora, czyli jego gniazdo. Nowsze mają je inne.

Platforma różnie albo płyta główna albo cały sprzęt.

 

Napięcie ustawiasz przy podkręcaniu procesora.

Jeśli np. masz procesor 2.0 GHz i podkręcisz go do 2.5 GHz i działa stabilnie. Załóżmy że temperatura w normie (50-60*C). Teraz chcesz podkręcić procka do 2.8 GHz. Podnosisz FSB, uzyskujesz 2.8 GHz ,ale komputer staje się niestabilny (oczywiście temperatura nie przekracza w stresie 70*C) podnosisz napięcie o jedno oczko. Robisz tak aż będzie stabilnie. Oczywiście nie przesadzaj. Sprawdzaj stabilność kompa co 50 MHz programem Othros.

 

pozdro

Link to post
Share on other sites

ok rozumiem ale czy te napięcia tyczą sie tylko procesora ? Kiedy była mowa o karcie pamięci ludzie pisali że ustawiają napięcie na 1,65.

 

Lepiej jest kręcić w biosie czy w jakimś programie przeznaczonym do tego ?

I jeszcze ostatnie pytanie, słyszałem że jeśli się coś podkręci to wtedy zwiększa się możliwość spalenia podzespołu, to prawda ?

Link to post
Share on other sites

Podkręcając sprzęt powodujesz, że on sie bardziej nagrzewa, co przy nieodpowiednim chłodzeniu może rzeczywiscie spowodowac spalenie. Ponadto skracasz żywotność takiego sprzętu, lecz raczej przy amatorskim O/C (O/C -> overclocking ->podkręcanie) jezeli jest ono robione poprawnie to predzej bedziesz sprzet nowy kupowal z powodu modernizacji niż awarii poprzedniego :(

 

Jeszcze są takie pojęcia jak temperatura w IDLE, czyli temperatura podczas gdy komputer jest włączony, lecz nie obciążnony, czyli nic na nim nie robisz, oraz temperatura w STRESSie, czyli podczas maksymalnego obciążenia sprzętu.

 

Napięcia głownie zmienia sie dla procesora oraz czasem dla pamięci RAM, mozna rowniez zmieniac napiecie karty graficznej.

Link to post
Share on other sites

ok rozumiem ale czy te napięcia tyczą sie tylko procesora ? Kiedy była mowa o karcie pamięci ludzie pisali że ustawiają napięcie na 1,65.

 

Napięć w zależności od klasy płyty głównej może być nawet kilkanaście ale dla Ciebie najważniejsze będą vCore (napięcie CPU), vDIMM (napięcie RAMu), vMCH (napięcie mostka północnego) - więcej trudno zgadywać o jaką platformę chodzi (Intel czy AMD i który konkretnie).

Napięcie RAM jest zależne od standardu jej wykonania, np. dla DDR3 jest to od 1.5V do 1.9V, dla DDR2 od 1.8V do 2.4V, dla DDR od 2.5V do (o ile mnie pamięć nie myli) 2.9-3.0V.

 

Więc skoro chcesz konkretne informacje to musisz podać więcej szczegółów.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...