Skocz do zawartości

dalej Matrox? czy już coś innego..


Recommended Posts

pytanie do grafików

 

Przymierzam się do upgrade sprzętowego, a ponieważ jestem już gościem starszej daty i trochę nie nadążam za nowinkami, mam pytanie o kartę.

Jak do tej pory zawsze byłem wierny kartom Matroxa (seria Milenium) jednak czytałem, że Matrox spuścił ostatnio nieco z tonu. Mimo wszystko po głowie chodzą mi dwie opcje, czyli

nowe Millenium P960 DualHead 128MB DDR2, 2xDVI albo MATROX M9120 DualHead 512MB , 2xDVI, PCI-Express x16

Tak jak mówię, do tej pory używałem serii Millenium (i zawsze byłem zadowolony) i tej drugiej nie za bardzo czaję. Być może to już nie czasy na Matroxa i lepiej się skierować ku czemuś innemu, ale na pewno nie ze stratą do odwzorowania kolorów.

Mój profil pracy to głównie 2d - od web po wielkie formaty. Na froncie mam EIZO CG222W, więc zobaczę różnicę - konieczny dualhead. Środowisko to na razie jeszcze Adobe CS3 Design Premium. Wstępna konfiguracja kompa to InteLCore i7-3820 QC, 3,60GHz, 10 MB na ASUS p9x79, 16GB ram lub w bardziej oszczędnej opcji Intel i5-3570 QC, 3,40GHZ, 6MB na ASUS P8H77-V, też 16 GB.

Z góry dzięki za wskazówki co do karty, bo hardwarowiec ze mnie kiepski

Link to post
Share on other sites

Tak z ciekawości zapytam jaka jest korzyść z używania z używania w dzisiejszych czasach HDMI/DVI drogich kart typu Matrox czy Nvidia Quattro w porównaniu do np. taniego Radeona 6750 czy Geforce 640 ? Oczywiście nie do gier tylko celów jak wymienione powyżej.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites
Tak z ciekawości zapytam jaka jest korzyść z używania z używania w dzisiejszych czasach HDMI/DVI drogich kart typu Matrox czy Nvidia Quattro w porównaniu do np. taniego Radeona 6750 czy Geforce 640 ? Oczywiście nie do gier tylko celów jak wymienione powyżej.

 

Matrox głównie ze względu na ostrość i odzworowanie kolorów, którego nie widziałem w żadnym z Radeonów czy Geforce'ów (ale być może to już się zmieniło). Kupiłbym kolejne Millenium, ale zdaje się że od jakiegoś czasu Matrox już nie rozwija tej serii i nie wiem jak ten P690 z 128MB będzie sobie radził przy Win7 x64 i ewentualnie wyższym Adobe.. W tej chwili mam P650 32MB na mniej wymagającym setupie i czasem są cyrki.. 

 

poza tym konieczny jest dual-head na dwa monitory

Link to post
Share on other sites

Ale ostrość czy kolory to jak się mogą różnić skoro obraz jest przesyłany cyfrowo piksel po pikselu ? Na innym forum był już o tym wątek i również ludzie pisali o braku różnic przy przesyle cyfrowym. Jeśli ktoś siedzi nadal na analogowym d-sub to taki wybór karty pod jakość 2D ma sens, przy przesyle cyfrowym nie zobaczy żadnej różnicy bo te mogą wynikać jedynie z monitora oraz ustawień sterownika (gamma, nasycenie kolorów)

 

Co do Dual Head to obecnie mają go nawet najtańsze karty.

Link to post
Share on other sites

Tylko jakie mogą być różnice skoro obraz jest cyfrowy bez konwersji analogowo-cyfrowej ? Piksel czerwony będzie tak samo czerwony na każdej karcie. I na każdej karcie ten piksel nie będzie miał wpływu na piksele dookoła niego (ostrość obrazu) bo wszystko leci cyfrowo, od początku gdy obraz jest generowany po monitor podłączony DVI/HDMI. Co innego jakość renderingu a co innego jakość obrazu 2D gdzie według mnie różnic nie będzie żadnych.

 

Tutaj trochę informacji o różnicy quadro vs geforce

http://www.servodata.com.pl/hardware/pny/quadro/articles/quadro_geforce.htm

I które z tych różnic będą miały znaczenie w grafice 2D ?

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites
Tylko jakie mogą być różnice skoro obraz jest cyfrowy bez konwersji analogowo-cyfrowej ? Piksel czerwony będzie tak samo czerwony na każdej karcie. I na każdej karcie ten piksel nie będzie miał wpływu na piksele dookoła niego (ostrość obrazu) bo wszystko leci cyfrowo, od początku gdy obraz jest generowany po monitor podłączony DVI/HDMI. Co innego jakość renderingu a co innego jakość obrazu 2D gdzie według mnie różnic nie będzie żadnych.

 

Tutaj trochę informacji o różnicy quadro vs geforce

http://www.servodata.com.pl/hardware/pny/quadro/articles/quadro_geforce.htm

I które z tych różnic będą miały znaczenie w grafice 2D ?

Wydaje się że różnic nie powinno być ale już nawet w grach inaczej wyświetla karta graficzna Radeon a inaczej Ge Force, same różnice nieraz widać gołym okiem :)http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Najlepsze_karty_graficzne_do_gier_-_porownanie,_wydajnosc,_ranking-4037/strona/14983.html

Link to post
Share on other sites

W grafice 2D ? :) Myślę że szukasz karty na podstawie kryteriów z przed 10 lat (crt, dsub).

Różnice będziesz miał w renderingu 3D, CAD'ach itp. ale przy grafice 2D nie będzie żadnej różnicy między quadro a tańszym Geforce jeśli wgrasz ten sam profil wyświetlania dla tego samego monitora. Bo jak wykorzystasz GPU w quadro przy twoich zastosowaniach ? Czy programy których używasz mają obsługę API które akceleruje Quadro ? Jeśli nie to wydasz pieniądze na sprzęt którego nie użyjesz.

Link to post
Share on other sites
wierz mi, że różnica może być ogromna - szczególnie dla grafika i jego prac.

 

Ale nie o to w tym temacie chodzi - naprawdę mam problem z dobraniem karty odkąd Matrox spuścił z tonu

 

Tak było ponoc ze 10-15 lat temu kiedy karty graficzne 'domowe' były różnej jakości i wtedy w grafice Matrox wymiatał. Teraz Ati i GF robią dobre rzeczy i same z siebie nie ograniczają  wyśw, obrazu.

Sam teraz jade grafike 2D (RAWY) na Radku X300 (tak wyszło) i Necu z serii PA kalibrowanym przez Cornyja i różnic nie widzę - wcześniej wysoki Radek.

 

W grafice 2D ? :) Myślę że szukasz karty na podstawie kryteriów z przed 10 lat .

Różnice będziesz miał w renderingu 3D, CAD'ach itp. ale przy grafice 2D nie będzie żadnej różnicy między quadro a tańszym Geforce jeśli wgrasz ten sam profil wyświetlania dla tego samego monitora. Bo jak wykorzystasz GPU w quadro przy twoich zastosowaniach ? Czy programy których używasz mają obsługę API które akceleruje Quadro ? Jeśli nie to wydasz pieniądze na sprzęt którego nie użyjesz.

 

(crt, dsub) - dokładnie, wtedy to miało znaczenie. Matrox teraz ponoć robi karty do wideo takie bardzo wielomonitorowe.

Znani graficy na tym forum: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=19727 Tom001 i Czornyj do swoich Eizo CG i 30 calowy Nec Reference (systematycznie kalibrowanych) używają biurowych kart za 100-150 zeta i chyba nawer 'obsranej' Nvidii. Nawet różne 'Cuda' mają marginalne znaczenie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to kup sobie coś nowego, oszczędnego i najlepiej pasywnie chłodzonego.

Np. Geforce 630 za 238zł 

http://www.agito.pl/karta-graficzna-zotac-geforce-gt-630-zone-edition-1gb-ddr3-pci-e-box-84-649050.html

Masz bezgłośne chłodzenie, 2xDVI + 1xHDMI, minimalny pobór energii i wsparcie CUDA jeśli da się tego jakoś użyć w grafice 2D. Za zaoszczędzone pieniądze możesz przyspieszyć kompa wymieniając coś innego niż grafika (cpu, ssd, pamięci).

 

Co do Matroxa to zastanawiam się za co każą sobie płacić ponad 1100zł za coś takiego

http://sklep.benchmark.pl/product/83314/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Matrox_M9120_DualHead_512MB_PCI_E.html

2 wyjścia DVI, 512MB marnej pamięci DDR2, wydajności w 3D to nie ma żadnej i nawet Areo z Windows 7 mogło by ją przytkać. Rozdzielczość maksymalna tylko 2048x1536 czyli gorzej niż Geforce za 200zł (2560x1600) i obsługa archaicznego OpenGL 2.0. DirectX do 9. Najtańszy taki Matrox kosztuje według ceneo 879zł   :o  Wygląda to jak by 95% ceny to była opłata za logo "Matrox" a 5% to faktyczna cena sprzętu.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...