Skocz do zawartości

Wentylatory - jak podłączyć?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Gość t.luk,

Recommended Posts

Witam, jak w temacie, mam problem z podłączeniem wentylatorów tak aby sprawnie działały. Otóz, moja płyta główna to Gigabyte P61-USB3-B3, mam w niej 2x 4pin i 2x 3pin. Jeden 4pin to CPU Fan, do którego podłączone jest chłodzenie, drugi natomiast jest pusty i znajduje się na dole płyty. Na środku są zaś 2x 3pin - oba puste.

Moja obudowa to SPC Gladius M40. Kupiłem do niej 3 dodatkowe wentylatory - 2 na górę i jeden na dół. Wentylatory to Arctic Cooling Arctic F12 OWM.

Z tych wentylatorów wychodzą jakby 2 kable, jeden to splot kilku kabli, które zakończone są wyjściem 4pin, który następnie zakończony jest wejściem 4pin, oraz drugi - pojedyńczy kabelek 3pin.

Standardowo 3pin włożony jest w wejśćie 4 pin, więc zostaje tylko wyjście 4pin.

Tak więc, podłączyłem jeden wiatrak pod 4pin, oraz dwa pod 3pin. Niestety pracują one na maksymalnych obrotach już od startu systemu, jak temu zaradzić?

Probówałem zrobić coś takiego, że pod CPU Fan podłączyłem wentylator, do niego następny wentylator, do niego 3 już wentylator i na koniec do tego ostatniego wentylatora wpiąłem CPU Fan. Obroty spadły, jednak nadal od startu systemu było to 1200rpm, co jest wynikiem zdecydowanie zbyt wysokim (wcześniej 1500).

 

Jak to wszystko sprawnie podłączyć aby dobrze chodziło? Dodam, że z obudowy wychodzą 3 wejścia 3pin, które są odpowiednio podpisane (2x top oraz bottom - czyli to co ja sam podłączam), aczkolwiek to są chyba złącza do regulatora obrotów, który znajduje się na obudowie?

Pod 3pin chodzą na maxa, wszystkie naraz pod 4pin chodzą wolniej, ale nadal 1200 rpm.. W biosie próbowałem coś tam ustawiać, ale za bardzo nie ma co.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Spróbuj zainstalować program speedfan za pomocą którego możesz sterować obrotami wentylatorów (o ile płyta to umożliwia). 

 

 

Jeśli twoja płyta tego nie wspiera to pozostaje kupić kontroler obrotu wentylatorów np. tani Silentium Fanster.

Link to post
Share on other sites

sory ze sie podlacze ale mam kilka pytan a akurat temat zblizony

 

1) czy mozna podlaczyc 2 wentylatory do jednego gniazda w plycie glownej ? tzn wiadomo ze mozna fizycznie przez rozdzielacz ale chodzi mi o to czy gniazdo w plycie ma na tyle wystarczajaca moc zeby obsluzyc rownolegle polaczone dwa wentylatory ?

 

2) jesli tak to czy jesli podepne do jednego gniazda dwa wentylatory ktore maja max RPM odpowiednio 2000 i 1000 i skrece w speedfanie obroty do 50% to beda pracowac z predkosciami odpowiednio 1000 i 500 RPM ?

 

3) rozumiem ze dla speedfana to bez roznicy czy wentylator jest 3pinowy czy 4 pinowy ? (a zarazem obojetnie czy jest podpiety do gniazda 3pinowego lub 4 pinowego ?)

 

4) jeden z wentylatorow obudowy mam podpiety do gniazda PWR_FAN i zauwazylem ze w mojej plycie glownej (sig) w biosie to gniazdo nie jest monitorowane - nie mozna nic ustawic zadnego levela , targeta itd. Czy speedfan widzi wszystkie gniazda FAN plyty ?

 

5) w tym momencie moje wentylatory sa podpiete do plyty glownej (wszystkIe) i tam gdzie sie da jest wlaczone w UEFI Automatic Mode. Czy dobrze kombinuje  - zeby speedfan sie nie gryzl z automatic mode w UEFi to musze ustawic wszystkei fany na sztywo na jakis level ?

 

6).. i te obroty poszczególnego levela beda az do momentu zaladowania sie windowsa (a tym samym speedfana) i w tym momencie obsluge nad wentylatorami przejmuje speedfan ?

 

baaaaaaaaaaaaaardzo prosze o odp.

Link to post
Share on other sites

Co do pierwszego to na pewno tak, bo podłączyłem 3 + od CPU i każdy śmigał 1200 i CPU 800 rpm ;)

Z tego wynika, że nie spada im moc.

 

Zaraz zobacze tego speedfana...

 

 

EDIT:

 

Z tego co zobaczyłem na almico.com, moja płyta nie obsługuje zmiany predkosci wiatrakow przez SpeedFana?

Edytowane przez boguss10
Link to post
Share on other sites
1) czy mozna podlaczyc 2 wentylatory do jednego gniazda w plycie glownej ? tzn wiadomo ze mozna fizycznie przez rozdzielacz ale chodzi mi o to czy gniazdo w plycie ma na tyle wystarczajaca moc zeby obsluzyc rownolegle polaczone dwa wentylatory ?

          To zależy od wentylatorów i gniazda na płycie, tak jak piszesz może się zdarzyć że nie wystarczy mocy jeśli podepniesz kilka wentylatorów które biorą więcej prądu. Ale z dwoma nie powinno być problemów. Ja kiedyś podpinałem 3 i też działały poprawnie.

2) jesli tak to czy jesli podepne do jednego gniazda dwa wentylatory ktore maja max RPM odpowiednio 2000 i 1000 i skrece w speedfanie obroty do 50% to beda pracowac z predkosciami odpowiednio 1000 i 500 RPM ?

Pewnie tak ale sprawdź sam.

3) rozumiem ze dla speedfana to bez roznicy czy wentylator jest 3pinowy czy 4 pinowy ? (a zarazem obojetnie czy jest podpiety do gniazda 3pinowego lub 4 pinowego ?)

Nie ma różnicy do jakiego gniazda podepniesz ale to czy program będzie potrafił nimi sterować zależy od płyty, nie każda płyta udostępnia takie możliwości.

4) jeden z wentylatorow obudowy mam podpiety do gniazda PWR_FAN i zauwazylem ze w mojej plycie glownej (sig) w biosie to gniazdo nie jest monitorowane - nie mozna nic ustawic zadnego levela , targeta itd. Czy speedfan widzi wszystkie gniazda FAN plyty ?

To zależy od płyty. U mnie na Asusie SpeedFan działał poprawnie i widział wszystkie gniazda. 

6).. i te obroty poszczególnego levela beda az do momentu zaladowania sie windowsa (a tym samym speedfana) i w tym momencie obsluge nad wentylatorami przejmuje speedfan ?

Obroty będą zapamiętane na stałe, nawet jak wyłączysz speedfana. 

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites
Z tego co pamiętam to Tak, obroty będą takie jak ustawisz w speedfanie już po przyciśnięciu Power. Speedfan nie działa poza Windowsem tylko ustawienia jakie wymusza na płycie są na stałe (zapamiętane).

 

U mnie było inaczej. Obroty najpierw kontrolowała płyta główna, dopiero po starcie systemu speedfan wymuszał niższe obroty. 

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Moim zdaniem powinieneś tak jak wcześniej pisałeś podłączyć wszystkie pod CPU FAN i w biosie dać tryb Quiet - na pewno każda płyta coś takiego ma jaką miałem - to zupełnie wystarczy do ciszy i normalnych temperatur podczas pracy i po sprawie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
Gość usunięty

 

W sytuacji gdy moja płyta nie obsługuje SpeedFana (a na to wygląda), to co mam zrobić?

Albo w biosie wybrać odpowiedni profil obrotów wentylatorów (o ile takie w ogole są) albo tez zastanowić się nad opdoiwednimi reduktorami tj. z 12v na 7v czy na 5v lub podłączyć je bezpośrednio do moleksów. Istnieją też gotowe kontrolery obrotów, które montuje sie  w zatokce 5.25'' lub poza obudową.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

a ja mam pytanie, dotyczące montażu dolnego wentylatora. otwory na śrubki są stanowczo za duże, jak zamocować wentylator właśnie w obudowie m40? jedyne co mi przychodzi do głowy to na samych tych gumowych podkładkach...

Sprawdź wszystkie śrubki z dołączanych akcesoriów.

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Witajcie. Sorki że odświeżam temat, ale mam podobne pytanie. Czy pod złącze trzy pinowe od wentylatora do CPU mogę podłączyć dodatkowe dwa? Jednego już podłączyłem i dobrze zmieniają razem zakresy obrotowe. Chciałbym jeszcze jednego do nich podpiąć tylko nie wiem czy płyta to wytrzyma?

 

Edytowane przez D4rk0
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...