Skocz do zawartości

Monitor przestaje odbierać sygnał z komputera


Recommended Posts

Witam.

Posiadam komputer o następującej konfiguracji:

MB: MSI K9A2 Platinum

procesor: AMD Phenom 9750

GPU: Sapphire Radeon HD 4870 1GB

RAM: 4x Kingston HyperX DDR2 1024MB 1066MHz

zasilacz: Corsair TX650 na zmianę z Corsair Gaming Series 700W

 

Problem jest następujący. Komputer potrafi normalnie się uruchomić. Startuje Windows 7 lub Ubuntu i niezależnie od uruchomionego systemu nagle gaśnie monitor, dioda na monitorze miga (nie ma komunikatu o braku sygnału - ten pojawia się po odłączeniu przewodu DVI), wiatraki w komputerze na chwilę przyspieszają, po czym dalej działają ale nieco wolniej niż przed wyłączeniem monitora. Problem potrafi wystąpić w momencie włączania komputera - pojawiają się testy bios a zanim pojawi się ekran wyboru systemu operacyjnego - monitor gaśnie...

Postanowiłem sprawdzić pamięć RAM memtestem - program uruchamiałem przez kilka dni po kilka razy i tylko raz pojawiły się błędy, ale to już leciał błąd za błędem. Po ponownym uruchomieniu memtesta ten już nic więcej nie wykrył. Obejrzałem kodensatory na płycie głównej - wszystko ok, oczyściłem cały komp z kurzu, wymieniłem pastę na procesorze, zakupiłem nowy zasilacz - i nic, cały czas to samo.

Oddałem komputer do serwisu, gdzie stwierdzono uszkodzenie jednej z 4 kości RAM. Po jej wyjęciu komputer śmigał aż miło przez 2 tygodnie na pozostłych 3 kościach RAM - potem problem wrócił.

Komputer poszedł na kolejne 2 tygodnie do tego samego serwisu - był sprawdzony memtestem, uruchamiano różne benchmarki. Nie było awarii, działał podobno bez przerwy przez całe 2 tygodnie maksymalnie obiążany różnymi testami. Polecono mi sprawdzić monitor/przewód od monitora oraz odłączyć wszystkie peryferia. Po powrocie do domu nie było awarii przez kolejne 2 tygodnie po czym znów to samo.

Za radą serwisu podłączyłem komputer po svideo (już nie dvi) do telewizora ale to nic nie pomogło, skutek ten sam - obraz gaśnie... Odłączyłem wszystkie peryferia - obraz prędzej czy później gaśnie. Odpiąłem napęd DVD - nie pomogło... Odpiąłem wszystkie HDD i uruchomiłem kompa na linuxie z płyty i usb - dalej jest problem. W końcu wyjąłem pozostałe 3 kości RAM i włożyłem zupełnie inną 1 x 1024 Kingstona i dalej to samo... Monitor potrafi zgasnąć również po wejściu do BIOS. Od 3 dni przy próbie włączenia komputera włączają się wiatraki na maksymalnej prędkości i nic, nawet przycisk restart nie pomaga, trzeba wyłączyć zasilacz. Potem restart i na chwilę daje się uruchomić komputer.

 

Przyznaję, że już nie mam pomysłów. Serwis komputerowy rozkłada ręce, jakby problem z moim kompem go przerastał. Mam już chęć kupić nowy komp, ale brak kaski :/

Proszę o radę, może ktoś z was spotkał się z czymś podobnym problemem lub objawami. Wg mnie problem jest z MOBO lub kartą grafiki, ale nie chcę wydawać pieniędzy w ciemno, jeśli opis problemu może wskazywać na zupełnie inną przyczynę.

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Edytowane przez sanguine13
Link to post
Share on other sites

Kartę graficzna możesz łatwo wyeliminować, na pewno da radę pożyczyć od kogoś chociaż na chwile. Hm... Nie wiem co jescze, może to problem z monitorem. Tu też droga eliminacji, prawie każdy nawet starszy tv ma możliwość połączenia z komputerem, lecz to rzecz jasna po ustaleniu co z karta. Pisz jak dalej sprawy sie rozwinął, na pewno coś wymyślimy. Pozdrawiam

 

PS sory za błędy pisze z fona

Link to post
Share on other sites

Kartę graficzna możesz łatwo wyeliminować, na pewno da radę pożyczyć od kogoś chociaż na chwile. Hm... Nie wiem co jescze, może to problem z monitorem. Tu też droga eliminacji, prawie każdy nawet starszy tv ma możliwość połączenia z komputerem, lecz to rzecz jasna po ustaleniu co z karta. Pisz jak dalej sprawy sie rozwinął, na pewno coś wymyślimy. Pozdrawiam

 

PS sory za błędy pisze z fona

 

Ok, zobaczę co uda mi się zrobić w kwestii pożyczenia karty graficznej. Co do monitora, to z nim jest wszystko w porządku. Tak jak napisałem, komputer podłączyłem poprzez inne wyjście i przewód z telewizorem i w dalszym ciągu jest to samo.
Link to post
Share on other sites

Obstawiam kartę graficzną.

 

Jeśli nic się nie zmieni to w piątek będę miał karciochę. Podmienię z obecną grafą i zobaczymy.

 

A o czym może świadczyć fakt, że po wciśnięciu przycisku uruchomienia komputera wszystkie wiatraki zaczynają kręcić się z masimum prędkości? Tzn zawsze tak jest, po czym po sekundzie normalnie zwalniają do optymalnych prędkości a komputer powinien normalnie się uruchomić. Wczoraj trzykrotnie próbowałem włączyć komputer i za każdym razem wiatraki kręciły się na maksa i nic więcej się nie działo. Nawet twardy restart nie pomógł, tylko wyłączenie zasilacza dawało radę.

 

Ok, włożyłem Radeona X300 i dalej występuje ten sam problem. Ponieważ, jak pisałem wcześniej, na jednej z kości tzw. serwis komputerowy wykrył memtestem błędy, wysłałem wszystkie 4 kości na gwarancji do serwisu. Do kompa włożyłem jedną kość 1024MB Kingston i jedną 512MB GoodRam. Dalej to samo. Sprawdziłem z ciekawości każdą z nich w różnych slotach i sypią się błędy za każdym razem w teście 7.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...