Skocz do zawartości

Podkrecanie - kilka pytan


Recommended Posts

witam, na tym forum jestem nowy, w temacie OC siedze jakis czas, czytałem na prawde wieeele na forach w sprawach OC ogólnie oraz bezpośrednio mojego sprzętu, i mam kilka pytan, ale na początek aby niebyło wątpliwosci podam troche danych o moim gracie :D

 

OS: win. XP x32 SP3 niebawem reinstal na win. 7 x64 SP1

CPU: E5200 2.5gHz (Chłodzenie to Arctic Cooling freezer 13 PRO)

GPU: Nvidia 9600Gt 512Mb (Chłodzenie Box)

Ram: 1x A-DATA 1Gb, 2x Hyper X 1Gb (wszystkie 1066mHz) (Chłodzenie miedzianymi radiatorami)

MB: MSI P43 Neo (bodajze z dopiskiem "f") (Model: MS-7519)

Zasilacz: Procomp ATX KY-coś tam 400w ale na dniach zamawiam Coler master M520 600W wiec to nie problem

Wydaje mi sie ze wiecej niemusze podawać.

 

Tęperatury IDLE: (*C)

Core: 36

Core0: 42

Core1: 42

GPU: 40

NB: 33

SB: 31

HDD: 35

 

Pytania:

1. czy temperatury są odpowiednie?

Głownie chodzi mi o NB i SB bo przed wymianą chłodzenia CPU miałem w IDLE na nim 68*C !!

2. które temperatury mam brac pod uwage (chodzi o procesor) Core (procesor) czy Core0/1 )Rdzenie) ??

3. czy an tym zestawie OC będzie wmare wydajne, czy wgl. opłaca bawić sie w OC, czytałęm ze na tym procu bez zmiany napiec i chłodzenia (to nie w moim przypadku XD musiałem zmienić :D) można stabilne 3gHz wyciągnac a nawet 3,5 pryz nałej zmianie napiec, a widziałem kolesi to max wyciągali na nim po 8gHz to mi "przysłowiowa "kopara" opadła :D

4. czy temperatury nazwane w SpeedFan'ie jako Temp1 i temp2 mam odbierać własnei jako NB i SB ?

5. jeśli juz zaczne zabawe z oc to czy mógł by ktoś wytlumaczyć dokłądniej jak to jest z tymi timingami, czytałem zeby były jaknajbliżej 1:1 z procesorem ale wartosci to np. 5-5-5-15 wiec ?

6. ostatnio podczas intensywnego grania (Modowana ArmA 2 + Operation Arrowhead) często sypie mi BSoD'ami, niemam bladego pojęcia co moze byc powodem, ale pobrałem program do odczytu tych zapisanych w systemie BSoD'ów i coś tam było związane z nazwą sterownika karty graficznej, czy to moze być wina sterowników ? Jeśli tak to jakim cudem skoro dzień wczesniej pobierałem najnowsze ze strony producenta.

7. ostatnio dołozyłem 2gb ramu własnie te od HyperX nie formatując po tym systemu, czy to moze byc jakis problem ? W programach typu everest czy Aida64 (Diagnostyczne) pokazuje ze taktowanie ramu (w BIOS'ie tez) to 800mHz mimo ze wszysktie mam 1066mHz, dlaczego ? Czy to wina tego ze niesformatowałem systemu po tym ?

8. czy gdy teraz bym przeinstalował system z tego który mam na win 7 x64 to uciągnie go mój komputer ? da sobie rade ?

9. Mam dysk pod ATA (MOLEX i taka taśma do płyty głównej szeroka), jeśli dokupił bym dysk na SATA to czy miałbym jakieś problemy z niekompatybilnościa ? Czy raczej było by OK ?

10. do kompa osattnio dorzuciłem NIECO mocniejszy radiator z nie jednym jak ten box'owy cooler intela a dwoma i wiekszymi wiatrakami, regulator obrotów na 4 porty (jeden juz spaliłem XD) do nich mam podpiete w sumie 4 wiatraki [2x12cm, 1x8cm, 1x4cm] oraz 2x8cm bezpośrednio do płyty głównejale do jednego portu, oraz jedną "katode" ale to jakiś neon , czy jest opcja ze mój itak niemarkowy 400W zasilacz niewyrabia ?

 

Z góry dziękuje za pomoc, jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania aby pomogły przy odpowiedzi postaram sie na bierząco odpowiadać/dosyłąc informacje.

Edytowane przez Sieku
Link to post
Share on other sites

wiem ze dużo pytań ale nazbierały sie jak tak czytałem inne fora, dlatego zrobiłem tu konto bo widziałem ze masa "profesjonalistów" i dużo wyczerpujacych odpowiedzi, ludzie rozwiazywane mieli problemmy błyskiwicznie i to z bardzo dobrym efektem ;D

tak sobie uznałem XD

narazie fsb (standardowe ustawienia) mam na 200 czytałem wlasnie ze skoki 10-20mHz niewiecej i testować orthosem (bo mam 2 rdzenie), gdy bedzie sypało BSoD'ami to zwiekszyć napiecie, a dopiero po czasie gdy i to i to nic niedaje (FSB Wall jeśli dobrze pamietam na socket'cie 775) to zmiana timingów ramu czy jakos tak,a le wciaż tylko takie sobie gadanie, wciaz niejestem tego pewien, wiem ze najlepszym testem jest samo OC a nie czytanie o nim, ale itak musze czekac na zasiłkę.

Link to post
Share on other sites

W sumie to na tym konfigu podkręcanie będzie troszkę sztuką dla sztuki, ale dobra. Ja na start obniżyłbym taktowanie ramu do 667, ustawił magistrale pci-e na 100 (ręcznie), no i jazda z magistralą systemową w górę, jeśli dasz radę osiągnąć przez podkręcanie magistrali systemowej domyślne taktowania ramu to potem bierz się za luzowania timingów i zabawę napięciem. Osobiście polecam orthosa do testowania zarówno pamięci jak i proca.

Link to post
Share on other sites

Wszystko łdnie ale itak musze czekać na zasiłek, wtedy dopiero sie wezme za kręcenie.

rozumiem ze wszystko w BIOS'ie kręcić.

"Luzowanie timingów" czyli która wartosć w dół/góre i do jakiej dązyć/jakiej nie przekroczyc ?

Link to post
Share on other sites

okej ale wszedzie mówią aby NIC niezostawiać przy OC na auto.

 

jednak nikt nieodpowiedział na chciaz połowe pytań, ehh.

To chciaz czy mając dysk ATA po podpięciu SATA będzie wszystko grało, czy niema opcji ?

Link to post
Share on other sites

Będzie grało, ja miałem podpięty dysk ata i nagrywarkę ata pod taśmę oraz dwa dyski na sata i nie było żadnych problemów. Ramu na win 7 64bit ci wystyknie, co do jego prędkości - jak nie masz 1066 to nie przejmuj się, szybkoscią wiele nie zwojujesz, wciaz liczy się ilość. Podkręcanie tego proca to sztuka dla sztuki bo technologia przestarzała, nie wspominając o narzucie sterowników nvidii na dwujajowe proce (9600gt), w każdym razie 8GHz na E5200? Chyba na azocie... No i gratuluję pomysłowości z wentylatorami , katodami itd. na TYM zasilaczu który aktualnie masz.... cud że jeszcze ci nic nie jeb...o! W skrócie - zasilacz wymieniaj, proca na 3-3,2Ghz i styknie do tej grafy, i zastanów się czy nie lepiej na start powalczyć sobie z BSOD-ami ? Temperatury jak na idle w normie, ważniejsze są w stresie (orthosem potestuj). Osobiście zawsze z wszystkich temp, czegółowych proca, rdzeni zawsze patrzę na najwiekszą(czy jest akceptowalna czy nie ). Pozdrawiam

 

A co do tego żeby nic na auto nie zostawiać - nie wszyscy tak mówią bo ja np. uważam ze płyta sama lepiej dostosuje timingi itd. niż ja, a nawet jeśli, to po co je piłować skoro da to przyrost 1%? Za to magistralę pci-express bezwzględnie ręcznie na domyślną wartość zawsze ustawiam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje, Zasilacz zamówiony, na dniach powinien być i kręce.

 

Podkręcanie, pierwszy krok ukończony, stabilne 3.0GHz, głównie czytając co i jak na innych forach ale to szczegół.

Kolejne 2 pytania:

 

1. WHAT THE F*CK ???

Dołączona grafika

 

2. aby dac powyżej 3.0GHz to wiem ze trzeba już podnosić napięcia na procu, dlaczego niemoge ? Tam gdzie kręciłem FSB mam opcje VCore VRAM czy jakoś tak itd. i sa na szaro (nie da sie wybrać) i niemoge zmienić napięcia na procesorze, ramie, NB itd itd. ? dlaczego i jak to "odblokować" bym mógł dosć tak do 3.5-4.0GHz które bardzo by mnie zadowoliło.

Link to post
Share on other sites

Wywal speedfana i zainstaluj aidę albo everesta, testując proca użyj testu w orthosie gromacs core(max. temp. jest właśnie w nim osiągana), a jak chcesz sprawdzić tez ramy to testem "Blend" Temp. wcale złe nie są jak na prawie pół godzinne obciążanie, jakie dokładnie masz tam teraz chłodzenie zamontowane?

 

co do zmiany napięć-zrób fotę opcji odnośnie proca z biosu i wstaw tutaj...

Link to post
Share on other sites

Używam speedfana bo jest szybszy, ale mam wyrównane wartości przez "offset" do wartości z aida 64. Zdjęcia zrobIę dziś.A chodzenie spoczywające na cpu to arctic cooling freezer 13 PRO

Jeszcze jedno, wcześniej miałem zasilanie pci-e uwaga uwaga 3 pin z molex, czy to mogło być powodem artefaktów i bsod'ów ?Chciaz port był 6 pin.

 

wiec tak:

1. skminiłem co i jak z tymi teperaturami i okazało sie ze to "Core" to GPU ale pod inna nazwą, wyzerowałem offset i ma takie same wartosci jak GPU, za to okazało sie tez ze CPU to moje Temp2 O_o. Temp 1 to płyta główna ale niewiem czy NB czy SB bo NB jak dotykam to aż parzy O_o. Core 1 i Core 2 (0 i 1) odpowiednio ustawione względem aida 64.Dołączona grafika

 

2. zdjecia BIOS'u dostępne TUTAJ i następne foty (w sprawie zmiany napieć CPU itd.)

 

3. co do tego taktowania ramu :https://lh6.googleus...%2016.20.58.jpgpodczas ładowania BIOS'u, a ram mam 1066MHz, wiec dlaczego ?

Edytowane przez Sieku
Link to post
Share on other sites

Słuchaj co do szybkości ramu - mnożysz to razy 2 i masz ok 1066mhz, przykładowo u mnie wyświetlało 400Mhz razy 2 to jest 800, teraz mam ddr3 1333, aida wyświetla mi tutaj w nawiasie w zakładce płyta główna>SPD>szybkość pamięci DDR3-1333(667 Mhz) więc naprawdę się nie przejmuj, zwłąszcza jeśli zrobiłeś tak jak ci mówiłem, czyli obniżyłes szybkosć pamięci i kręciłeś proca razem z ramem przez FSB systemową. Na grafie rozumiem ze miałeś taką przejściówkę http://allegro.pl/ae6-adapter-zasilania-2x-molex-meski-1x-pci-e-i2904638358.html To z przypadków które miałem - tak mogła być problemem, bo 1. miałeś jedna linię +12V i zasilacz był gó*****y i po prostu mocy brakowało (zwłaszcza że były pod tą linię podłączone katody, wentylatory, płyta główna, karta grafiki, dyski itd) 2. miałeś dwie linie +12V i podpiętą przejsciówkę pod jedną i drugą, co też czasem powoduje problemy 3. To że było zasilanie 3pin z molexa samo w sobie nie jest złe, po prostu kiedyś wypuszczano dobre zasilacze bez wtyku pci-ex więc producenci graf dodawali te przejściówki zebyś jako klient zasilacza nie musiał zmieniać, podobnie było z przejściówką zasilania molex>sata - żeby nowy dysk nie musiał wiazać się z wymianą zasiłki. Inna sprawa że większość ludków uznała że mają dobra zasiłki , nie mając ich ;)

Kolejna sprawa to temperatury - ok 51 stopni to pikuś dla tego proca, bezpieczna granica to 65-67 w stresie, chłodzenie dobre więc kręć dalej, poradzi sobie.

Z parametrów w bios-ie Clock Gen tuner, wejdź w to i ustaw na manual, Adjust pci frequency ustaw na 100, fsb dram ratio ustaw na najniższą dostępną wartość, będzie to chyba 333, kręć dalej proca a jak dojdziesz do fsb walla, wtedy wyłącz opcję safe i default voltage odnośnie proca (w której konkretnie zakładce to ci nie powiem, bo jest to elementem któregoś z podmenu) i staraj się nie przekraczać 1,35V, no i enhance settings na disabled. Jak zacznie sypać BSODami lub zawieszać się -dopiero wtedy bierz się za napięcia, wyżej 3,2 Ghz naprawdę rób przeskoki co 10Mhz w podnoszeniu szyny i testuj porządnie bo najważniejsze to uchwycić tą granicę.

 

ja pier... 3/4 odpowiedzi mi nie wczytało, koniec z udzielaniem się na tym forum...szkoda czasu i sił...

Link to post
Share on other sites

ramowi niezmieniałem nic żadnej szybkosci, tylko ustawiłem na sztywno timingi na 5-5-5-18 (były na auto)

A co do PCI-E to własnie w tym problem, wyglądało to tak:
był kabel molex (4pin) który u mnie miał 3 pij (brak jednego) od niego kabelki 3 do portu PCI-E do grafiki i od portu PCI-e (6Pin powinno być a było 5) kolejne 3 kabelki do nastepnego molex'a znów 3 pin czyli w sumie mialęm PCI-e na 5 pin ale wychodizły z niego 6 kabli ale jeden kabel był zdublowany czyli 2 kable na jednym pinie, w sumie zasilanie miałem 3 pin z MOLEX'a i czy to mogło być powodem bsod'ów i artefaktów ? za mały prąd ? teraz mam już z tego zasilacza CM M520 normalnie pełne 6 pin.

 

dla wyjaśnienia mały rysunek bo trudno to wytłumaczyć:
bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.JPG

Czy to mogło być powodem bsod'ów i artefaktów ? bo np. dostawała za mało prądu ??

P.S. wciąz niewiem jak odblokować zmienne napięcia CPU w BIOS'ie

Link to post
Share on other sites

Opcje są ustawione na szaro czyli nie modowane, ine zmienne są na biało, próbowałem też page up i down, nic ;/

 

Christophorus1 dziękuje za pomoc ale napotkałem kilka problemów:

1. Chcąc zmienic adjust pci frequency na 100 mialem tylko takie opcje:

2013-01-15%252017.24.27.jpg

 

2. Chcąc ustawić FSB DRAM ratio na 333 które podałeś miałem jedynie yyy... dzielniki ? niewiem jak to sie nazywa ale fot powinno wszystko wyjaśnić:

2013-01-15%252017.25.54.jpg

 

3. Safe i Deafault Voltage odnosnie proca niemam BLADEGO pojęcia gdzie szukać, bo wrzucałem tu już foty ze mam zablokowane zmienne napięcia dla wszysktiego RAM, NB/SB, CPU czy GPU i chwilowo z OC CPU stoje na 3.0GHz bo dalej to wolał bym minimalnie ale jednak zwiekszyc mu napięcie, a jednak niepotrafie :/

 

4. Enhance Settings (RAM) udało mi sie odnaleźć i ustawic na te DISABLED.

Link to post
Share on other sites

aktualizacja biosu pozwoliła mi na zmienne napięcia na wszystkich wcześniej zablokowanych wartościach, jutro biorę się za głębsze OC.

ale teraz mam pytanie, podczas gry mam zwiechę, a ściślej, gram w BF2 na multi gram gram gram, a czasem nawet zaraz po odpaleniu serwera zawiesza kompa i totalny STOP, nic nawet diody num lock'a nie da się włączyć, a gry bardziej wymagające od Bf2 spoko wszystko cacy ... CO JEST ? Dodam ze na XP takiego problemu nie miałem NIGDY !

 

i ostatnie pytanie:
CPU podkręcone powinno mieć mniejszy % zużycia znaczy się np.  na 2.5GHz słuchając muzyki powiedzmy 25% to na 3.5GHz powiedzmy 15% dobrze myślę ?

Edytowane przez Sieku
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...