Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Czy ktoś ma pewne informacje o tym czy dyski SSD współpracują z każdą płytą główną, czy też może ta płyta powinna spełniać jakieś konkretne wymagania?

 

Wiem, że jeśli płyta ma SATAII to nie wykorzysta w pełni potencjału SSD, choć dysk będzie działał.

Nie mogę jednak dokopać się do informacji czy konieczne jest obsługiwanie przez płytę główną trybu RAID (chcę by w przyszłości na SSD był system i aplikacje) ?

 

Będę wdzięczny za info.

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Tak, chodziło o to, że może działać wolniej niż jest potencjalnie w stanie.

 

O tym AHCI znalazłem pewne info na:

http://www.pcworld.pl/news/383428/Dyski.SSD.optymalne.konfigurowanie.i.uzytkowanie.html

 

Szatkus pewnie się orientuje ale gdyby innych interesowało to jest tam napisane m.in tak:

 

" Jednak zanim zabierzesz się do instalowania, sprawdź ustawienia kontrolera twardego dysku w BIOS-ie. Przywołaj jego ustawienia, naciskając klawisz [Del] lub [F2]. Powinna być tu ustawiona opcja AHCI lub RAID. W niektórych płytach głównych zamiast powyższych znajdziesz opcję Enhanced. Ponadto upewnij się, że dysk SSD jest podłączony do płyty głównej poprzez złącze SATA 600. Należy umieścić wtyczkę w pierwszym gnieździe SATA 600 (SATA3_0). Jeżeli twoja płyta główna nie jest wyposażona w gniazdo tego typu, za to obsługuje standard PCI Express 2.0, możesz nabyć odpowiednią kartę kontrolera w postaci przejściówki. "

[...]

"Ponadto trzeba w wypadku Windows XP wgrać sterownik AHCI na początku instalowania (naciśnij uprzednio klawisz [F6]), bo domyślnie jest dostępny tylko w Windows XP z dodatkiem SP3. Wspomniany sterownik pobierzesz z internetowej witryny producenta płyty głównej. Miej na względzie, że często zdarzają się problemy, gdy sterownik AHCI nie jest ładowany z dyskietki, bo wiele płyt głównych nie oferuje możliwości skorzystania z dysku USB. W tej sytuacji pomoże tylko indywidualna, instalacyjna płyta CD sporządzona przy użyciu programu nLite. "

 

Niestety nie ogarniam tego do końca, ale grunt, że już wiem o istnieniu AHCI :)

 

Szatkus, czy dobrze zakładam, że sterownik AHCI używany jest wtedy gdy płyta główna nie obsługuje RAID'u?

Link to post
Share on other sites

@Perkoz12: nie łap za słówka. :P Wiadomo, że szanse osiągnięcia wyników podanych przez producenta są nikłe. Jako "powinno" miałem na myśli prędkość działania dysku podpiętego pod porządną płytę z SATA3, AHCI i błogosławieństwem okolicznego księdza :)

Link to post
Share on other sites

Zależy od producenta, niektórzy podają mniej, a niektórzy bardziej odbiegające od rzeczywistości transfery. Ja ten parametr zwyczajnie ignoruję, lepiej polegać na testach niezależnych serwisów.

I chyba nawet najpodlejsze dyski SSD są szybsze od najlepszych dysków twardych. Tym bardziej, że czas dostępu HDD to ŚREDNIO kilkanaście ms (nie mówiąc o najgorszych przypadkach), a SSD to stałe ~0.1 ms :)

 

Poza tym używaj przecinków, bo się gubię w tym co piszesz :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...