Skocz do zawartości

Wszystko o OC I5 3570K


Recommended Posts

Nie chce mi się przeglądać całego tematu, a mam pytanko.

Obecnie mam wrzucone 4,2 GHz, ale działa tak cały czas, a chciałem uruchomić opcję turbo, bo po co w idlu procek ma działać na 4,2. Kiedyś pamiętałem co trzeba włączyć, a teraz już nie...

 

Ktoś ma jakiś pomysł? Płyta MSI Z77a-G45

Link to post
Share on other sites

Ustaw po prostu profil "oc gene mode" i on sam ustawi 4.2GHz z opcją zejścia niżej w idle. Sprawdzaj programem cpu-z. Warto jeszcze przywrócić ustawienia standardowe "default" w opcjach "save" przed wybraniem "oc gene mode". 

Link to post
Share on other sites

Witam minął równy rok odkąd posiadam mój sprzęt. Ktoś mi ostatnio powiedział że mój procesor się mocno degraduję.

Moje zmagania z prockiem  i na tym skończyłem,opisane były w tym poście http://forum.benchmark.pl/topic/67495-wszystko-o-oc-i5-3570k/page-12?do=findComment&comment=833052

 

Zostawiłem tak od tamtego czasu, i minął równy rok. Gdy procesor jest pod obciążeniem czyli 4,4Ghz chodzi na napięciu 1.296. Normalnie działa na 1.6Ghz i napięciu 1.08 lub 0.96.

I moje pytanie czy to napięcie faktycznie już mocno degraduje procesor ? problem w tym że ja bardzo dużo gram i on głównie chodzi pod obciążeniem czyli na tych 4,4 Ghz i wyżej wymienionym napięciu.

 

Zastanawiam się czy nie zjechać np. do 4,0 Ghz i zobaczyć jakie wtedy będzie napięcie jeśli to by miało w czymś pomóc. 

 

@edit

 

Przy 4.0Ghz ma napięcie 1.288 czyli nie ma dużej różnicy w napięciu między 1.296 4,4ghz.

Moje pytanie ile max napięcie niczego nie robi z procesorem gdzie połowę czasu jego pracy działa w grach i jest obciążony. Czy to 1.29 faktycznie nie jest bezpieczne bo ktoś mi trochę namieszał w głowie. wtedy rok temu jak się dowiadywałem to podobno było ok.

Edytowane przez skunRace
Link to post
Share on other sites

Mój wynik narazie testowy po 30 minutowym teście w OCCT 4,5GHz na 1.180v ( tak w biosie ustawiłem ) 

lecz wszędzie pokazuje mi inny V który jest w końcu realny ?

 

http://www.editer.pl/fotka/5da34cc8a11de928cc352f511c61004d_1.jpg

 

a tu dodaje pełny wynik z OCCT:

http://speedy.sh/uRK9p/2014-01-20-OC.rar

 

jak narazie napięcie trochę w ciemno ustawione może pójdzie na mniejszym :) ale do 100% pewności i tak będę musiał porobić kilkugodzinne testy w różnych programach a będę testował jeszcze w :

Prime95,LinX,ORTHOS chyba tyle wystarczy jak myślicie ?

Edytowane przez AvIataN
Link to post
Share on other sites

Nie na 50% im większe oc tym dawać więcej % ?

 

Robiłem teraz test w :

LinX - 5 sesji max 122.5 Gflops  - dobry wynik ?

Prime95 ( In place larg FFTs ) - chyba wpadł mi bluscreen po ok. 2h bo nie mogłem go wybudzić gdy automatycznie monitor mi się wyłączył...  Ile pełny test by trwał ?

Edytowane przez AvIataN
Link to post
Share on other sites

1.300V to dla procka żadne napięcie.Degradacja po roku?Śmiało go możesz trzymać na 4.4GHz.

 Jeśli tak mówisz to wracam do tamtego ustawienia. Trochę mi namieszał w głowie pewien koleś a nie ukrywam że chciał bym mieć tego procka jeszcze przynajmniej z 2 lata :) Dlatego chciałem się upewnić.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie na 50% im większe oc tym dawać więcej % ?

 

Zostawić.

 

 

 

LinX - 5 sesji max 122.5 Gflops  - dobry wynik ?

 

Prawidłowy.


 

 

hciał bym mieć tego procka jeszcze przynajmniej z 2 lata

 

A od czego są zabezpieczenia? Ale nie ukrywam, 90C to trochę sporo. Nie idzie na niższym napięciu? 

Link to post
Share on other sites

Chodzi prawdopodobnie o wyrównanie napięcia ustawionego do rzeczywistego. Tzn. jak obciążysz cpu to napięcie spada więc im więcej % tym mniejsza różnica. Lecz czasami lubi przesadzić i ustawić wyższe od żądanego. 50% wydaje się odpowiednim ustawieniem. 

Link to post
Share on other sites

Zostawić.

 

 

 

 

Prawidłowy.

 

 

 

A od czego są zabezpieczenia? Ale nie ukrywam, 90C to trochę sporo. Nie idzie na niższym napięciu? 

 

Nie wiem, chodziło mi tylko czy się degraduje. Napięcie mam na auto bo jak ustawie je sam to gdy procesor nie jest obciążony i zjeżdza na 1,6Ghz to napięcie zostaje takie jak ustawie nie spada na 0,96. Ale gdy próbowałem niżej to niestety nie chce być stabilny na niższym przy 4,4Ghz. A 90C nie mam, nie wiem skąd te przypuszczenia.

 

Moje temperatury po godzinnym graniu :

 

http://wstaw.org/m/2014/01/20/Przechwytywanie_1_PNG_640x400_crop_q85.jpg

 

Czasem w lecie gdy były straszne upały i 30C w pokoju to dochodziło do 68C ale to chyba też nie dużo.

Edytowane przez skunRace
Link to post
Share on other sites

na standardowych ustawieniach z turbo bec OC zrzuca napięcie oraz takty, też mam GD55...

 

A co poradzicie mi na mój spadek napięcia aktualnie w biosie ustawiłem w ciemno 1,26v na 4,6Ghz i idlu teraz mam napięcie 1.24 ,podczas testów ( 20 min ) w OCCT spadło do 1,21 i trzymało stabilnie przez okres trwania testu, nie potrzebuje tyle napięcia i samo zrzuca, wie ktoś o co chodzi... ?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, chodziło mi tylko czy się degraduje. Napięcie mam na auto bo jak ustawie je sam to gdy procesor nie jest obciążony i zjeżdza na 1,6Ghz to napięcie zostaje takie jak ustawie nie spada na 0,96. Ale gdy próbowałem niżej to niestety nie chce być stabilny na niższym przy 4,4Ghz. A 90C nie mam, nie wiem skąd te przypuszczenia.

 

Moje temperatury po godzinnym graniu :

 

http://wstaw.org/m/2014/01/20/Przechwytywanie_1_PNG_640x400_crop_q85.jpg

 

 

 

Masz vdroop czyli samoczynne obniżanie napięcia przy obciążeniu. Np. w biosie ustawisz 1.25 a w czasie testu 1.23V, jest to zupełnie normalne zjawisko. 

 

Kolega skunRace mówi o zrzucaniu z  1,32 do poniżej 1,02! To jest niemożliwe.

 

Ty, MiK86, mówisz prawdopodobnie o błędach odczytu napięcia przez program testujący. Tak przynajmniej kiedyś w tym wątku wyjaśniliśmy sobie różnicę  0,02V. To nie jest zrzucanie napięcia, bo co to za różnica?Jakie zrzucenie?

 

Też tak kiedyś ustawiłem BIOS, ale doszedłem do wniosku, że to nie było 100% OC. Mnie zmniejszał napięcie nawet pod pełnym obciążeniem. Na płytach MSI Z77 musi trzymać napięcie i takty bez względu na obciążenie.

 

 

na standardowych ustawieniach z turbo bec OC zrzuca napięcie oraz takty, też mam GD55...

 

A co poradzicie mi na mój spadek napięcia aktualnie w biosie ustawiłem w ciemno 1,26v na 4,6Ghz i idlu teraz mam napięcie 1.24 ,podczas testów ( 20 min ) w OCCT spadło do 1,21 i trzymało stabilnie przez okres trwania testu, nie potrzebuje tyle napięcia i samo zrzuca, wie ktoś o co chodzi... ?

 

Turbo to nie OC.

 

1,26/1,24/1,21 - jak wyżej, prawdopodobnie program odczytuje z błędem. Jak jest stabilnie, to się ciesz.

Ja też mam 4,5 na 1,20, a pokazuje minimum 1,18, ale taktowanie 4500 +- 1MHz i tak trzyma, czy obciążony czy nie.

Gdzieś wcześniej są moje screeny z OCCT chyba.

Link to post
Share on other sites

Czegoś tu nie rozumiem. Masz płytę GD55, płytę bez offsetu, i w idle zrzuca Ci napięcie i takty?

 Dokładnie tak, może nie ma tam takiego offsetu jak na Asrocku ale jest opcja która dokładnie nazywa się:

 

CPU Core Vdroop Offset Control

 

I tam możesz ustawić: 5%, 25%, 37,5% itd. aż do 100% ja mam na 100% i zrzuca mi napięcie i takty.

A to dlatego że CPU Ratio trzeba ustawić na auto, napięcie na auto. A procesor kręcić w zakładce CPU Features i tam na każdy rdzeń z osobna możesz wybrać mnożnik w moim przypadku jest x44.

Dokładnie nazywa się to Core Ratio Limit i jest tak dla 1,2,3,4 rdzenia.

Wtedy gdy tylko obciążysz procesor wstaje na 4,4Ghz jak nic nie robisz spada na 1,6Ghz

Kolega skunRace mówi o zrzucaniu z  1,32 do poniżej 1,02! To jest niemożliwe.

 

 

Jest to jak najbardziej możliwe, opisałem to wyżej  zrzuca z 1.29 do 1.0 lub 0.96

 

Dokładnie wygląda to tak:

 

Nieobciążony:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/812/199j.png

 

Obciążony:

vy8y.png

Edytowane przez skunRace
Link to post
Share on other sites

 

 

CPU Core Vdroop Offset Control

 

To nie jest offset!!! w rozumieniu takowy jak w asrocku. 


 

 

A to dlatego że CPU Ratio trzeba ustawić na auto, napięcie na auto.

 

A co jeśli potrzebuję więcej napięcia do 4.5GHz niż auto i ustawię np 1.2V? Wtedy już nie zejdzie z 1.2 na 1.0V. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...