Skocz do zawartości

3pinowy wentylator od coolera CPU pod płytę główną


Recommended Posts

Witajcie!

 

Wraz se swoim Q6600 dostałem jakiś (zdecydowanie większy od boxowego) cooler.

Jednak, wtyczka na jego wentylatorze to 3 pin, a na mojej płycie głównej - 4 pin pod CPU_FAN.

 

Dodatkowo, wentylator ten nie posiada regulacji. Tylko masa/5v/12v.

Także chciałbym go puścić na to 12v (aktualnie pracuje pod pinem 5voltowym z zasilacza), jednak nie wiem, czy wpinając go w jakiś sposób pod to 4 pinowe złącze, uzyskam taki efekt.

 

A chodzi mi dokładniej o temperatury. Podczas 5 minut w OCCT (linkpack) temperatura osiąga 70c. W idlu jest to ~40c :) A wydajniejsza praca wentylatora, to przynajmniej -5c ;)

 

Q6600 G0 @2.4ghz + jakiś niestandardowy cooler (2x większy od boxowego) + MX-2

MSI GTX460 Cyclone 768

GIGABYTE GA-G31M-S2L

Be Quiet! 500W

Link to post
Share on other sites

Podepnij go pod płytę główną, to się przekonasz :) Nie wiem jak w tym Gigabyte ale u mnie np można sterować wentylatorami 3pin (pewnie poprzez napięcie lub natężenie na wyjściu). Może u Ciebie też będzie działać. A jak nie to podepnij go bez pośrednio do żółtego kabla z molexa i pod mase.

Edytowane przez piotrek8x
Link to post
Share on other sites

Dodatkowo, wentylator ten nie posiada regulacji. Tylko masa/5v/12v.

Coś pokręciłeś. Standardowo 3 pinowe wentylatory to kabel sygnałowy od RPM, 12V+, masa. Taką 3 pinową wtyczke bez problemu możesz wpiąć w 4 pinowe złącze po prostu pomijając pin z PWM który znajduje się na skraju.

 

http://attachments.techguy.org/attachments/121597d1197060678/3-pin-fan-connector.gifhttp://www.singapore-pc-servicing.com/cpu_fan/image002.jpg

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Okej, wielkie dzięki.

Właśnie nie wiedziałęm w które piny włożyć.

 

Jutro dam znać jak i co działa.

 

EDIT

 

No okej, podłączyłem ten wentyl pod CPU_FAN. Jednak chodzi on na 100%, 2500RPM, co czyni go niezwykle głośnym :/

 

Na 2000 chodzi już bardzo znośnie, ale za nic bios nie chce go kontrolować. Temperatura w biosie z ~29 spadła do ~23, także jest różnica, ale jakim kosztem :/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...