Skocz do zawartości

CPU Throttling jak wyłączyć ? AMD Phenom 1045T


Recommended Posts

Witam mam następujący problem posiadam procesor Amd Phenom 1045t 2.7,wykręciłem go na

3.7 i myślę że jeszcze trochę z niego wycisnę.Problem w tym że jak robię test stabilności to zawsze jak podbija temperaturę na 53-54 stopnie to z automatu zmniejsza licznik do 1800mh,temperatura spada o pare stopni potem znów go podbija do normalnych wartości czyli 3.7 i tak w kulko.

 

Uprzedzam z góry że opcje typu C1E,cool quiet te które odpowiadają za oszczędzanie energij i zmniejszanie z automatu mnożnika są powyłączane.Sprawdzałem też na dwóch Windowsach xp i 7,bo może plany zasilania mogły coś namieszać ale nic to nie daj.

 

Wyczytałem że są jeszcze dwie opcje które na pewno są winowajcami tego wszystkiego a te opcje to

Throttling CPU i APM,opcje które z automatu zmniejszają mnożnik i są taką ostateczną ochroną przed za dużymi temperaturami (dokładnie opcja Throttling) ale dziwi mnie fakt że 53 stopnie w stresie to nie tak dużo.

 

Moja plyta to Asus m4a78lt-m le bios zaktualizowany do najnowszego i brak opcji wyłączających Throttling CPU :/ w APM też dałem wszystko na disabled i nic to nie daje.Istnieje też program AmdMsrTweaker który podobno wyłącza APM ale też to nic nie dało :/ Moje pytanie brzmi czy nie znacie sposobu na wyłączenie Throttlingu na stałe ale nie mając opcji w biosie:/

 

Pozdrawiam

 

Płyta - Asus m4a78lt-m le

Procek - Phenom x6 1045T

Link to post
Share on other sites

Napięcie jest ustawione na auto 1.328 ale zauważyłem że pod obciążeniem nawet jak na sztywno są małe skoki w duł i w górę skacze z 1.290 do 1.328 co do sekcji zasilania to sprawdzę ze ciekawości po drugie z tego co czytałem sekcja zasilania jest przyzwyczajona do wysokich temp,a po trzecie przecież to jest tylko 52 albo 53 stopnie na procku :/

 

Jest jakiś program żeby sprawdzić temp tej sekcji zasilania ?

 

Czytałem posta jakiegoś gościa i jemu Throttling się włączał powyżej 60 stopni,ale potem wyłączył APM i już było ok,ale u mnie nie jest ok :/

 

Czyli mam rozumieć że procesor jest ,,za dobry,, na tą płytę i sekcja się tak przegrzewa że zbija licznik celem schłodzenia ? tylko z tego co czytałem to sekcja zasilania nie ma funkcji zmniejszania mnożnika tylko od tego jest właśnie Throttling CPU,dlatego mnie to dziwi,ma ktoś jakieś pomysły jak ten Throttling wyłączyć,a co do chłodzenie myślę że jest ok,albo zasilacz bo nie jest super markowy ? tylko czy przez zasilacz mogło by tylko zmniejszać licznik?gdyby były soki napięcia w nim to raczej by były resety kompa

 

Sprawdzałem czy to samo będzie się dziać przy standardowym taktowaniu 2.7 i to samo się dzieje powyżej 52 stopni zbija mnożnik tagze raczej to nie sekcji zasilania,może to wina za wysokiego napiecia? ale z drugiej strony 1.328 to nie aż tak duże napięcie,albo jakaś opcja o której nie wiem która go zwalnia ehh:/

Edytowane przez mystery1989
Link to post
Share on other sites

jedyna opcja jaka zmienia mnoznik to c&q, a przynajmniej u mnie jesli ja wylacze nie ma bata na samowolne zmiany mnoznika.

U mnie to samo sie dzialo bez podkrecania procesora, a mialem plyte Asrock 990FX Extreme3, i nie dawala rady przy tym procku ktory mam, wystarczylo ze wlaczylem Cinebench 11.5 i po chwili mnoznik sam sie zmienil na nizszy bo sekcja nie dawala rady, a skad wiem ze to sekcja, ano owa plyta glownia miala programik ktory pokazywal jak bardzo sekcja jest obciążona:

Zielony

Zółty

Czerwony

 

Gdy weszlo na czerwony od razu zmiana mnoznika w dol

Link to post
Share on other sites

Witam chyba znalazłem rozwiązanie,zrobiłem jeszcze jeden test wczoraj i celowo wyłączyłem całkowicie

wentylatory które są na procku żeby jak najszybciej podbić temperaturę i nawet podbijało do 60 stopni potem oczywiście zmniejszyło,z czego wnioskuje że to nie jest throttling ani APM bo wtedy przy jednej i tej samej temp by obniżało mnożnik.Niestety najprawdopodobniej jest to przegrzewająca się sekcja zasilania.

 

Owszem producent pisze że taki procek wejdzie ale co z tego jak sekcja jest beznadziejna i po prostu za słaba na 6 rdzeniowe procki,i z tego co czytałem to ona też ma takie zabezpieczenie że obniża mnożnik jak się przegrzewa.

 

Zostało tylko kupić i przykleić jakieś radiatorki klejem termoprzewodzącym i spróbować na innym lepszym zasilaczu czy lepiej np wentylator taki jak na ram co lepsze według was?

 

Znacie może jakieś programy do sprawdzania temp.sekcji zasilania i czy temp.płyty głównej np w aida64 to raczej temp chipsetu?Jak macie jeszcze jakieś pomysły to piszcie bo jakoś nie widzi mi się zakup nowej płyty głównej,bo jakbym wiedział to bym kupił całego kompa nowego z lepszym prockiem a takto wyjeb..kasę w błoto:/

 

Uważam że to sekcja bo nie tylko ja tak mam z tego co czytam a po drugie co może jeszcze obniżać? Wszystkie możliwe opcje sprawdziłem tylko to zostało i z tego wynika że to to :/

Edytowane przez mystery1989
Link to post
Share on other sites

Nie mam na auto,dla sprawdzenia miałem na auto a potem dałem na sztywno i to samo,

 

Fotka płyty i kolejny problem jak widzicie na sekcji są dwa kondensatory i jak władować tam radiator albo dwa radiatorki żeby cała sekcje ,,uchwycić,, razem z tymi co zaznaczyłem na biało strzałkami,bo czy mi się wydaje czy te kondensatory nie będą przeszkadzać.

 

To jest sekcja 4+1 ? czy 3+1 ?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/213/sekcja.jpg/

Edytowane przez mystery1989
Link to post
Share on other sites

No właśnie tak myślalem a jak wiadomo 3+1 to najgorsza sekcja jaka może być dlatego się nie dziwie,no tylko gdybym wtedy to wiedział wcześniejto bym teraz nie miał takich problemow no cuz człowiek uczy się całe życie,no nic zrobie jak muwiłem,założe na nią radiatorki ale pewnie mały wentylatorek nie wejdzie taki jak na GPU za mało miejsca a z drugiej strony podobno sam radiator wystarcza i do tego ten klej,wieczorem napisze co i jak czy to coś dało.

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

No właśnie tak myślalem a jak wiadomo 3+1 to najgorsza sekcja jaka może być dlatego się nie dziwie,no tylko gdybym wtedy to wiedział wcześniejto bym teraz nie miał takich problemow no cuz człowiek uczy się całe życie,no nic zrobie jak muwiłem,założe na nią radiatorki ale pewnie mały wentylatorek nie wejdzie taki jak na GPU za mało miejsca a z drugiej strony podobno sam radiator wystarcza i do tego ten klej,wieczorem napisze co i jak czy to coś dało.

 

Ty sie ciesz, że płyta ma takie zabezpieczenie bo inaczej byś miał ognisko i kupe dymu-zapomnij o oc na tej płycie-zapomnij.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...