Skocz do zawartości

Podkręcenie Phenoma II x4 965 BE


Recommended Posts

Witam!

Wiem, że wiele tego typu tematów odnośnie tego procka już była na różnych forach, poradnikach itp. Trochę poczytałem i teraz chciałbym podkręcić swojego procka. Płyta główna to ASUS m5a78l/usb3, zasilacz OCZ 500W, pamięci Kingston HyperX 1600 Grey.

Próbuje coś sam wymodzić, a oto tego rezultaty:

Tak wygląda mój bios

http://imageshack.us.../imag1068c.jpg/

http://imageshack.us.../imag1069t.jpg/

Takie ustawienia po części poczyniłem

http://imageshack.us...5/imag1070.jpg/

http://imageshack.us.../imag1071m.jpg/

 

Proszę o Was o pomoc co powinien zmienić, przestawić ustawić. Dzięki.

Link to post
Share on other sites

Ehh, niestety powrócił mój stary problem. Mianowicie po odpaleniu 3dmarków, a nawet podczas samego wczytywania OCCT ekran staje się fioletowy albo w jakieś pionowe paski i komp sie zawiesza. Miałem taki problem wcześniej więc oddałem pamięci do reklamacji dostałem nowe, oddałem płytę główna, również przyszła nowa, kartę graficzną niby w sklepie sprawdzili i wszystko ok. Więc zostaje dysk prawda? Dodam, że w grach jest ok. Załączam screena z info o dysku

http://i45.tinypic.com/2a6ldv9.jpg

Link to post
Share on other sites

pierwsze PRIMO - daj te pamięci w BIOSie na 1600MHz (Memory colck speed) i ich napiecie (memory over voltage) ustal na sztywno 1,65V - Timing daj na Auto

 

na moim konfigu na x4 955 dopuki nie ustawiłem pamęci na 1600 i stałe napięcie - cuda sie działy

 

drugie PRIMO - z OC pobaw się na początku za pomocą AMD Overdrive - do 3,8GHz przez zmiane mnożnika na x19, bez zmiany napięcia i z działajacym Cool&Quiet dojdziesz bez problemu

 

trzecie PRIMO - jak takie OC to za mało to - po pierwsze wyłącz C&Q w BIOSIE, po drugie - daj stałe CPU Overvoltage - zwiększane z 1,375V do 1,45V stopniowo - i kręć mnożnikiem

 

POWODZENIA

Edytowane przez wrzesi0
Link to post
Share on other sites

pierwsze PRIMO - daj te pamięci w BIOSie na 1600MHz (Memory colck speed) i ich napiecie (memory over voltage) ustal na sztywno 1,65V - Timing daj na Auto

 

na moim konfigu na x4 955 dopuki nie ustawiłem pamęci na 1600 i stałe napięcie - cuda sie działy

 

drugie PRIMO - z OC pobaw się na początku za pomocą AMD Overdrive - do 3,8GHz przez zmiane mnożnika na x19, bez zmiany napięcia i z działajacym Cool&Quiet dojdziesz bez problemu

 

trzecie PRIMO - jak takie OC to za mało to - po pierwsze wyłącz C&Q w BIOSIE, po drugie - daj stałe CPU Overvoltage - zwiększane z 1,375V do 1,45V stopniowo - i kręć mnożnikiem

 

POWODZENIA

 

Zrobiłem tak jak napisałem i powiem, że są efekty :) W hitmanowym benchmarku miałem ~42 fps, natomiast teraz mam ~50

 

kręcenie samym mnożnikiem mija się z celem

 

Masz zapewne rację, dlatego proszę na forum o pomoc doświadczonych użytkowników, obeznanych w tematyce podkręcania i ciągle czekam na sugestie. Stosując zmiany w biosie z mojego pierwszego wpisu, system niby chodził stabilnie, gry tak samo, ale np. miałem problemy przy renderowaniu w Cinema 4D(w Cinebenchu również), więc może mógłbyś coś podpowiedzieć?

Btw. genialny obrazek w podpis ;)

Link to post
Share on other sites

Mi tu mobo trochę nie pasuje, mimo że obsługuje procki do 140W, ale nie pokoi mnie brak jakiekolwiek chłodzenia na sekcji zasilania, przez co może ograniczyć OC( to tylko moja opinia ).

Ale jeśli chcesz mieć dodatkowo trochę wydajniej pobaw się taktami cpunb, na początek 2,4ghz napięcie do 1,2-1,225V.

Ogólnie maksymalnie taktowania na codzień dla kontrolera pamięci jest 2,8ghz i napięcie 1,35V, a napięcie procka do 1,5V.

Dla tej płyty (ja przynajmniej) nie dawał bym napięcia większego niż 1,4V na procku i jak wcześniej pisałem 1,2V-1,225V dla kontrolera.

BTW. jakie masz chłodzenie na cpu?

Link to post
Share on other sites

Na spartanie też dużo nie uzyskasz. Chłodzenie, fakt jest dobre jako zamiennik boxowego, lecz do większego oc lepiej inwestować w chłodzenie pokroju fortista :).

 

No i takimi kryteriami się kierowałem upływając je ;) Zmniejszeniem temperatur, ale przede wszystkim cisza. Nie planuje też jakiegoś wielkiego kręcenia ponad 4 GHz. Wystarczy mi ~3,8 ~3,9 GHz przy stabilnej pracy.
Link to post
Share on other sites

Na początek ustaw 3,6Ghz lub 3,7Ghz, napięcie jak narazie do 1,4V. Załącz na 20-30 min OCCT albo prime 95, przy okazji monitoruj temperatury przy pomocy Coretemp lub Hwmonitor (temperatura procka nie powinna przekraczać 62c).

Choć to nie wiele, ale ja bym więcej nie ryzykował na twojej płycie, aczkolwiek próbować można, tylko z rozsądkiem :).

A co do ciszy, może się to zmienić po oc :D

Link to post
Share on other sites

więc może mógłbyś coś podpowiedzieć?

w wydajnym kręceniu Phenomów II liczy się to jak wysoko uda ci się wyśrubować szynę utrzymując się przy taktowaniu ~4GHz wówczas zyskujesz najwięcej, pytanie jak wysoką szynę zniosą twoje podzespoły, na początek spróbuj 230x17,5 i ustal napięcie do stabilnej pracy, będzie w okolicach 1,5, ale 1,5 nie przekraczaj, druga rzecz to takty pamięci RAM w okolicy 1333, HT Link ustaw na 2K, możesz nieco podbić napięcia na mostku północnym i HT Link, jakby nie było stabilnie

 

jak komp wstanie zrób test SuperPI i sprawdź czy dobrze liczy, a potem na godzinkę OCCT

Link to post
Share on other sites

wersja BE i krecenie szyna ? po co sobie zycie utrudniac jak pamieci , NB i mnożnik ustawiasz oddzielnie ;)

 

Więc jak ty byś to zrobił?

W ogóle dzięki ludziska za pomoc, w najbliższych dniach zastosuje się do Waszych rad i jakbym miał jeszcze jakieś pytania i wątpliwości to już wiem gdzie pytać :) Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

jest mnostwo tematów o oc phenoma 955 , 960T i 965 , wszystkie kreci sie tak samo obstawiam ze 965 kreci się z nich najgorzej. Ustaw na szywno pamięci 1600 1,65v , mnoznikiem aby uzyskac 4,0 napiecie nie mniejsz niż 1,47 , NB 2600 1,3v bo na 965BE pewnie więcej nie pojdzie LLC high i testuj czy dasz rade wiecej/mniej niz 4,0. Napisałem ci ogólnie bys załapał miej wiecej o co biega, reszte doczytasz w tematch o oc cpu podanych na poczatku postu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...