Skocz do zawartości

Mobo nie staje przy profilu XMP pamięci


Recommended Posts

Witam.

Mam pamięci G.skill DDR3 2x2GB 1600MHz CL7 1.35v

Procesor i5 2500k oraz mobo: asrock p67 pro3.

Problem polega na tym że gdy ustawię profil XMP v1.1 tylko taki można ustawić to po restarcie komputera mobo tak jakby nie wykrywa pamięci ram, Dr.Debug pokazuje błąd 0x55.

Wszelkie próby ustawienia pamięci na 1600Mhz przy timingach "auto" czyli CL9 też skutkuje błędem i restartami komputera.

Obecnie mam ustawione pamięci na 1333MHz CL7 1.35v.

Bios najnowszy - v3.20

Czy to takie słabiutkie sztuki mi się trafiły, czy problem leży gdzie indziej?

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

ustaw maunalnie cl timinigi 7-7- 7-20

 

G.SKILL CL7. Wykorzystuje XMP 1.2. w nowszych układach amd apu, nie wiem jak jest z intelem. masz w biosie xmp 1.1

 

ja mam g.skilla 1866 i trybi mi xmp 1.2 na moim APU.

Edytowane przez extremme
Link to post
Share on other sites

W opisie tematu miało być że asrock p67 pro3 nie wstaje przy profilu XMP.

Mam w biosie profil XMP 1.1 lecz gdy go ustawię to właśnie mobo się przez cały czas restartuje - czarny obraz na monitorze, 4 krótkie piknięcia biosu i błąd 0x55.

Prz 1333 7-8-7-24 1.35v jest ok (timingi wg. profilu XMP), ale wystarczy zmienić taktowanie na 1600 i już doopa :/

 

Podniesienie napięcia coś by pomogło? jak tak to mniej więcej do ilu podnieść?

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

intel xmp 1.1 tylko ma.

amd ma Supports Intel® XMP 1.3/1.2 and AMD Memory Profile.

 

wygląda na to ze masz konflikt.

 

zmniejsz sobie do 1.20vmoze to ci się uda. sprawdż.

 

postarajzmienić manual tim 7-7- 7-20

Link to post
Share on other sites

http://gskill.us/for...ead.php?t=10956

znalazłem ten temat związany z podobnym problemem, na płycie Asrock lecz chipsecie Z77 i tymi samymi pamięciami.

Jak się okazało u tego użytkownika także na profilu XMP komp nie wstawał i tam radzili podnieść napięcie + ewentualnie VTT Voltage

Asrock jednak nie lubi niskonapięciowych pamięci przez to jest ten konflikt :/

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

OK, jutro sprawdzę, po nocach nie będę się tym bawić.

Spróbuje zwiększyć napięcie dla pamięci, zobaczy się czy to coś da...

 

Dzięki za zainteresowanie się moim problemem :)

 

EDIT: Pamięci ruszyły na 1600Mhz, CL7 (7-8-7-24) przy 1.425v

Mobo pozwala na zmianę napięcia VRAM co 0.015v,

Przy 1.395v komputer nie wstawał - cały czas czarny obraz, bios się nie ładował lecz nie było błędu 0x55 oraz 4 krótkich piknięć speakera.

A przy 1.410v uruchamiał się lecz przy ładowaniu systemu wychodził BOD's.

 

1.425v dla tych pamięci może być?

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Wez sobie CPU-Z i on wyswietli w zakladce SPD profile tych pamieci, to bedziesz wiedzial w/g producenta jak mozna je ustawiac. Reszta to jest o/c - ktore robisz w/g wlasnego wyczucia. Jednak 1.5V dla pamieci to nie jest cos okropnego, ale wpierw oczywiscie poczytaj te profile. Nie wiem, czy AsRock nie lubi pamieci niskonapieciowych, ale wiem tyle, ze jak dasz zbyt male napiecie do czegokolwiek, to nie musi to dzialac prawidlowo :)

Link to post
Share on other sites

Tak, wiem że przez zbyt niskie napięcie zwłaszcza komponentów komputerowych mogą działać nieprawidłowo.

Te pamięci które posiadam to Low-Voltage, i profil XMP ustawia pamięci na 1600Mhz CL7 1.35v lecz przy jego wczytaniu mobo nie wstaje.

Pamięci wg.producenta są obsługiwane przez mobo i na stronie tryb OC tych pamięci nie jest zaznaczony i możliwe że w tym jest problem, bo te pamięci to najzwyklejsze 1333 a profil XMP je po prostu podkręca.

Czytałem też że niskonapięciowe pamięci 1333 dopiero przy 1.5-1.6v robią 1600/1866, ale w tych pamięciach profil XMP ma napięcie 1.35 i powinny na takim napięciu bezproblemowo pracować.

Tak to wygląda w CPU-z: http://img201.images.../2772/cpuzg.jpg (wróciłem do 1333 i normalnego napięcia)

 

Przy platformie SB taktowanie pamieci nie ma jakiegoś waznego znaczenia jesli chodzi o wydajnośc, a problemów co niemiara :]

Na moim mobo jednak muszą pracować na 1333 CL7 i trudno się mówi, może kiedyś zaniosę je do znajomego sprawdzić czy na i5 2500k i mobo MSI P67A-C45 pójdą na profilu XMP :P

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Pamieci wydaja sie byc OK. Masz racje, ze wiekszosc pamieci chodzaca na 1600 to zwykle o/c z 1333, ale plyta powinna to wszystko obsluzyc. No, ale jesli nie - to kolejny minus dla nieudanej, jak na necie mozna znalezc opinie, plyty P67A-Pro 3.

W sumie mozesz ustawic sobie nizsze CL (8) i moze pojdzie to na 1.35V, jak nie - to przy takim CL=7 (i tak niskie, jak dla predkosci 1600) zwieksz napiecie do dzialajacego, niz powyzej 1.50V nie powinno uszkodzic pamieci, ale w sumie zawsze bezpiecznie poruszac sie do 10% zmiany napiecia.

Link to post
Share on other sites

Moje mobo to Asrock P67 Pro3, nie narzekam na tą płytę, tylko właśnie napotkałem się na kilku forach o problemach z niskonapięciowymi pamięciami i zawsze problemy występowały na G.Skill ^^

Jakie jeszcze problemy bywały na asrock p67 pro3, chętnie bym o nich poczytał i przy tym ustrzegł się gdyby coś było nie tak? :)

Ja z czymś się spotkałem, czyli z dobrymi opiniami na temat asrock p67 pro3...eh i bądź tu mądry.

Pamięci nigdy nie kręciłem, nie było mi to potrzebne ale możliwe że poczytam jakieś poradniki i zejdę z CL tych pamięci.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...