Skocz do zawartości

Temat o kartach Radeon serii 7xxx oraz Rx 2xx


Recommended Posts

Możesz jeszcze sprawdzić w Catalyst i zakładce wydajność, czy się jakimś cudem (a te dość często się zdarzają ostatnimi czasy) nie włączyło Ci się ograniczenie FPS.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Catalyst 15.7.1 aktualnie zawiera w sobie sterowniki 15.20.1062.1004 pomimo tego, iż AMD informuje:

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/5z/39/li/5t0497.jpg

 

 

Poprzednia rewizja 15.7.1, dostępna 29 lipca, czyli w momencie premiery Win10 miała 15.20.1062.1002​.

Sprawdź jaką wersję sterownika posiadasz u siebie.

 

 

Ja natomiast zauważyłem inną sprawę, akurat odnośnie nowszych rewizji R9 270 od MSI.

Pierwsza, którą posiadałem zakupiona w zeszłym roku, fakt posiadała w lekkim stopniu słyszalne cewki podczas pracy, ale naprawdę trzeba było przyłożyć ucho do karty. Z odległości metra nie było już tego słychać.

W nowej sztuce, kupionej 3 dni temu cewki były już głośniejsze. Bardziej nie brzmiało to jak pisk, a raczej coś w stylu "rattle sound".

Zdecydowałem się wtłoczyć nowemu Radkowi Bios'a ze starego. Jedyna różnica to brak części dotyczącej UEFI, umożliwiającej tzw. Fast Boot. Z drugiej strony aby z niego korzystać, trzeba używać z hibernacji, którą u siebie mam wyłączoną.

 

Najzabawniejszy jest fakt, że po wgraniu Biosu ze starej karty, nowa ucichła do poziomu starej, czyli 1 metr - niesłyszalna.

Nie wiem co było skopane w nowym Biosie, bo patrząc na zawarte w nim ustawienia napięć, TDP i zegarów wszystko jest to samo w obydwu.

Teraz zastanawiam się, czy nie podnieść sobie limitu zegara rdzenia z 1050 do 1150 (tak aby nie trzeba było odblokowywać OC w Afterburnerze), a jako wartość bezpieczną do codziennego używania, zmienić dożywotnio w Biosie zegary trybu performance (#0 Core Clock) na 1100/1500 (nie trzeba zwiększać tzw. Power Limit - pracują ładnie i stabilnie obydwie), tak aby nie musieć korzystać z Afterburnera. Zauważyłem, że wersja 4.1.1 ma jakieś problemy z nowymi sterownikami AMD (1002 i 1004) i w trybie 2D, czyli 300/150 występuje lekkie skakanie obrazu, niezależnie czy pracują pojedynczo czy w Crossfire.

Tak samo do edycji pójdzie krzywa prędkości wentylatorów na taką jaką zawsze ustawiałem w Afterburnerze. W tym momencie będzie on niepotrzebny, wentylatory będą po mojemu, natomiast będę mógł zawsze sobie podnieść zegary do limitu 270-tki czyli 1150.

Ewentualnie kiedyś pobawię się napięciami i może wycisnę z Radka więcej niż 1150.

No i najzabawniejsze jest to, że 270-tka ma TDP ustawione na poziomie 125W ;)

 

Tak więc plan jest taki:

- Zmiana limitów Overdrive do 1150/1550

- Ustawienie "fabryczne" zegarów w trybie performance na 1100/1500 (domyślne 955/1400)

- Zmiana krzywej wentylatorów.

 

Ogólny cel działań - pozbycie się dodatkowego zbędnego szajsu w postaci MSI Afterburner.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

To co powiesz, na to, że na Win7/8.1 taki efekt nie występuje? Oczywiście na odpowiednio starszych sterownikach. Tylko na Win10 i niezależnie od Biosa, bo sprawdzałem również pojedynczo przed downgradem. Po tym jak wywaliłem Afterburnera było w porządku. Zainstalowałem, załadowałem profil i apiać to samo.

I z tego co widzę posiadasz 270X, a ja mówię o 270 - "troszkę" się różnią. 270X to odgrzany kotlet HD7870.

R9 270 już nie.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

R9 270X to Curaçao XT, 7870 Pitcairn XT - te dwie możesz bezproblemowo połączyć w Crossfire i musi działać, bo to dwie i te same karty.

R9 270 to Curaçao Pro - tutaj jeszcze nikomu nie udało się połączyć czegokolwiek innego w CF aniżeli z drugą taką samą.

 

XT ma 1280 procesorów strumieniowych, 32 ROP'y i 80 TMU.

Pro ma prawie to samo, z tą różnicą, że jest okrojony z TMU i posiada ich 64.

 

Prawie ta sama architektura, a jednak robi różnicę. Poza tym R9 270 to teoretycznie ta sama karta co 270X, poza zasilaniem i właśnie jednostkami TMU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja jeszcze bym dodał, że inna nazwa rdzenia u amd nie znaczy zbyt dużo co widać na przykładzie 290 i 390.

No i że chyba mylisz 7870XT (Tahiti LE) z 7870 (Pitcairn XT).

 

HD7870XT

HD7870

R9-270

R9-270x

 

 

EDIT któryś z kolei,

albo z tym pomyliłeś

HD7850

R7-265

R7-370

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Sugerowałem się od dawna tym artykułem:

 

http://www.game-debate.com/news/?news=10732&graphics=Radeon%20R9%20290X&title=Complete%20List%20Of%20AMD%20CrossFire%20GPU%20Combinations

 

Ale z tego co widzę bazując na techpowerup:

R9 270 - Rebrand HD8860 OEM

HD8860 OEM - Rebrand HD7870 GHz Edition ale uciekła 1 wtyczka zasilania PCI-e - przeprojektowane PCB = lepsze zarządzanie energią?

HD7870 - ta sama jednostka co R9 270X

.

R9 270X - teoretycznie to samo co R9 270, to po jaką cholerę w X mamy 2x6pin i różnica w cenie $20?

 

To czemu ni cholery nikt nie zdecydował się na połączenie 270 i 270X, a 270X z 7870 GHz owszem?

 

Innymi słowy nie ma się o co spinać, tylko dziwi mnie fakt kompletnych brak prób z czystej ciekawości, tychże dwóch kart, a dwa - można zauważyć, że CF jest bardziej "tolerancyjny" w łączeniu kart.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

To powiedz mi czemu to "mnóstwo ludzi" się nie ujawnia? :>

Połączenia 290X-290 widziałem również w 3-way, 4-way w różnych kombinacjach, a jakoś na 270-270X, czy ogólnie 270-cokolwiek nie.

Nic tylko pożyczyć, ew. kupić od kogoś 7870 GHz Edition i sprawdzić co i jak :)

Link to post
Share on other sites

Może i wymyślam, tyle że ja przytoczyłem źródła, a Ty wyciągasz swoje teorie jak karty z rękawa.

Nie zmienia to faktu, że z chęcią i czystej ciekawości bym sprawdził czy faktycznie będzie to funkcjonować :)

 

Tobie do zakończenia tematu wystarczy teoria, ja wolałbym to sprawdzić (jestem dociekliwy z natury), czy też znaleźć dowód na to, a nie tylko "będzie działać/można łączyć". Bo tego typu teorii jest pełno na forach, a jakoś do tej pory nikt nie przedstawił dowodu.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

Łatwo znaleźć w sieci CF HD7870 z r9-270x jak i cf HD7870 z r9-270 zatem logiczne wydaje się być, że CF r9-270 i r9-270x również są możliwe i na pewno się znajdzie jak się poszuka więcej.

Żeby było weselej patrząc na poprzednie generacje, można było robić cf HD7870 z HD7850 (itp, pierwsze 2 cyfry musiały się zgadzać), zatem nie powinno być problemów z cf r9-270 lub r9-270x z HD7850 czy r7-265 (wszystkie te karty to jedna rodzina :P).

 

Dlaczego ciężko znaleźć kogoś kto ma cf r9-270 z r9-270x ? Bo cf ma być przedewszystkim tańszym rozwiązaniem, a jak ktoś już kupił r9 i dowiedział się, że to odgrzany kotlet, to jako drugą kartę kupił tańszego HD7870.

Dlaczego 270x ma inne zasilanie niż 270 ? Te karty z założenia miały być w czymś lepsze, więc dźwignęli im napięcia, zegary bazowe i zamontowali mocniejsze chłodzenia, zatem karty te cieszą się troszkę wyższym potencjałem OC. To tak jak producenckie wersje Matrix, Lightning czy Toxic które były bardziej rozbudowane dla wyjadaczy.

 

edit, dodatkowe kilka minut szukania

Proszę, cf r9-270 z r9-270x a dokładnie

GPU 1: XFX double D R9 270X, 2 GB VRam (1125 MHz/1450 MHz)
GPU 2: Gigabyte windforce R9 270 (no X!), 2 GB VRam (1125 MHz/1450 MHz)

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

CF HD7870 z r9-270x jak i cf HD7870 z r9-270

A widzisz, na jakże wiarygodnym źródle jakim jest YT, gdzie wpisać można wszystko nie szukałem ;)

 

A co do napięć, fakt, masz rację. Tyle że ten troszkę większy potencjał OC z tego co widziałem to różnica ~100MHz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...