Skocz do zawartości

Modding zasilacza i kabli ;)


Recommended Posts

Witam

 

Przymierzam się do oplotu kabli od zasilacza oraz SATA

Pytanie do osób które już to robiły !

 

Zasilacz OCZ ModxStream 500w

 

Jakiego rodzaju oploty i opaski termokurczliwe użyć ( jaka średnia 3mm 6mm ??? )

Jak nazywają się specjalne przyrządy do wyjmowania pinów i kabli ?

I gdzie najtaniej kupić takie oploty

 

Dziękuje z góry za pomoc

Link to post
Share on other sites

ModxStream ma 3 kable zamontowane na stałe, tylko kable pci-e, power sata i molexy są modularne. Co za tym idzie, żeby opleść kable prawdopodobnie będziesz musiał rozkręcać zasilacz, więc stracisz gwarancję. Narzędzia do wyjmowania pinów to tzw. Extractor, ale możesz to zrobić małą płaską blaszką bądź płaskim małym śrubokrętem. Najlepszą opcją byłoby kupienie przedłużek i dopiero je opleść wtedy masz je "na zawsze" bo jak byś zmieniał zasilacz to zawsze sobie podmienisz. Co do termokurczów to zależy też od producenta do zwykłych kabelków wystarczy 3mm, 6mm jest na kable sata bądź inne jakieś grubsze. Co do najtańszych oplotów to chyba znajdziesz na sleeveking ale najlepsze jakościowo to u darmacza.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No cóż nie wiem ile ma centymetrów dokładnie mają kable w OCZ, sam go miałem %-), ale nie pamiętam. O ile dobrze pamiętam kable miały jakoś 45cm, więc musisz sobie policzyć w zależności od tego jak chcesz oplatać. Tak na szybko liczone to by było jakoś około 3,60m na 8pin eps, 10,35m na 24pin i jakoś 6,30m na kable PCI-Express (2 kable 6pin i 8pin). Reszta to już wedle uznania, zależy co jeszcze chcesz oplatać. Co do termokurcza to wypada jakoś 1m termokurczki na 10metrów oplotu. Nadal jednak myślę, że łatwiej byłoby z przedłużkami, no ale na pewno lepszy efekt da oplot na całym zasilaczu ;).

Link to post
Share on other sites

Moja skromna uwaga. jak już rozbierzesz wtyczkę (jaką kolwiek) to końcówki obwiń taśmą - to pomoże Ci przy przeciąganiu przewodów przez oplot.

Jak sam kupowałem oplot na popularnym serwisie aukcyjnym ;) tanio i stosunkowa dobra jakość.

Do wyjmowania pinów użyłem cienkiego płaskiego śrubokręta. Po prostu trzeba wgiąć kawałek blaszki, która nie pozwala wyciągnąć pina. Później blaszkę odginasz i wkładasz na miejsce, aż się zatrzaśnie ;)

Mniej więcej tak to sam robiłem.

Link to post
Share on other sites

Co do oplotu to tylko MDPC albo paracord. Nie kupuj "taniego" oplotu, bo to najcześciej 1-2 żyłkowe i będzie widać kabel spod niego plus jakość do takiego "projektu" jest niska. Patrz się na sklepy bit-tech'a, darmacz'a lub sleeking'a i u nich kupuj oploty, a jeśli cię weźmie na paracord (aka "Premium oplot" w wielu sklepach/aukcjach) to w każdym militarnym sklepie czy internecie. Co do zabawy z niemodularnym zasilaczem będziesz musiał zrobić tzw. kotwice, czyli bierzesz cienką wersję rurki termokurczliwej (z małą średnicą) przeciągasz ją do miejsca gdzie będzie ona w zasilaczu obudowy i zagrzewasz. Powtarzasz to w z 2 rurkami w tym samym miejscu by zrobić taką "bulwę" i dopiero bawisz normalnym rozmiarem rurki termokurczliwej i oplotem. W ten sposób oplot nie ucieknie. Zapewne kilka osób poleci "kropelkę" i będzie trzymać, ale jak kiedyś będziesz chciał zmienić kolor oplotu to powodzenia ze zdrapywaniem resztek nie uszkadzając przewodu. Osobiście właśnie zrobiłem z rok temu kumplowi właśnie ModXtrem'a 500W z oplotem i jak modularne były proste tak z tymi "na stałe" to jest pieron roboty, aby to porządnie wyglądało i nie rozleciało się, ale da się zrobić.

 

Co do rad ze śrubokrętem to poćwicz na jakimś starych konektorach, aby nie włamać blaszki lub zepsuć jej tak, aby nie trzymała się konektora, bo wtedy to musisz zamówić nowe piny ATX i fabrykować je na nowo tyle, że do tego to można użyć domowego sposobu (zapewne ktoś tutaj go ma), ale zaleca się porządną zaciskarkę, by kabel trzymał się pinu.

 

Dalej j/w napisali, aby zalepić taśmą pin przed przeplataniem. W oplotach MDPC nie ma takiej potrzeby. W przypadku paracordu już jest, ale to się robi domową metodą urządzenie do przewijania oplotu, które zasłania pin. Do zrobienia czegoś takiego potrzeba ekstraktor do pinów od zasilania Molex, albo (co większość was ma lub znajdzie; nie kradnijcie sąsiadom) antena z radia lub samochodu. Co do anteny to potrzebna jest ta stara pusta w środku (nowsze są całe). TUTAJ macie filmik jak to zrobić marnując tylko kawałem starej anteny i gwoździa.

 

Co do SATA-data to jak podpowiadają TYLKO oplot MDPC 5mm i rurka termokurczliwa o podobnej średnicy. Zasilanie do dysków SATA to już całkowicie inna "bajka" ze względu na konektory do dysków. Sam pracuję nad interesującą techniką bez użycia rurek termokurczliwych czekając na Lutro0 i jego sposób. Ja swoją rozpracuję tak by było ok to dam znać, ale na to trzeba mieć fundusze aka wypłatę.

 

Teraz najważniejsze w twoim przypadku, bo zgaduje, że pierwszy raz się za to bierzesz. Poleciłbym poćwiczyć - kupić z 5m oplotu i 1m rurek i dojść do wprawy, bo potem kupisz z 40m okaże się, że z 5m zużyłeś na metodę "prób i błędów" i twoja praca stanie w miejscu. Ja na swojego Seasonic'a zużyłem 50m paracordu (nie używam rurek) dodając, że moje przewody są krótsze niż oryginalne o jakieś 10-15cm.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...