Skocz do zawartości

Płyta główna pod ivy bridge i5 3570k: asus, gigbyte, msi, asrock ?


Recommended Posts

A powiedz mi Giabyte, o co chodzi chodzi z opcją mSata w UD3H? Bo myślałem o dysku SSD, czy nie lepiej go podłączyć osobno jako sam dysk systemowy, do programów i gier np. 256 GB ?

Mam obecnie zwykły HDD 500GB ( w tym partycja na system ok. 100 GB) , i dwa inne: jeden starszy 320GB, a drugi spory dysk 2 TB (do archiwizacji), udało mi się zakupić w dobrych pieniądzach, wtedy kiedy te dyski były bardzo tanie, teraz to spory wydatek taki dysk.

 

Często polecany jest dysk SSD Samsung SSD 830 MZ-7PC256 256 GB.

 

Zapomniałem o kolejnym ważnym aspekcie !! Potrzebny mi w płycie kontroler FIRE WIRE, mam kamerę i ona w ten sposób przesyła materiał na dysk. Nie wiem czy wszystkie to posiadają, ale raczej nie.

 

W przypadku portu mSATA montujesz mały dysk SSD który służy HDD jako cache. Jeśli wymagany jest FIRE WIRE to jedyny wybór GA-Z77X-UD5H.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam ASRocka Z77 Extreme 4 i mogę polecić, pracuje na i5 3570k.

Z SSD zobacz też Vertex 4.

 

Te nowe vertexy lubią się zawieszać, ktoś coś tutaj pisał o tym fancie, chyba Jacekghotic (poszukaj takiego tematu), to że mają Indilinxa, który jest tylko podrasowanym starym kontrolerem ze zmienionym software nic nie znaczy.

Ewentualnie z dobrych dysków SSD to Crucial M4 albo jakiś Samsung (http://www.pcprojekt.pl/?/p__katalog_produktow/id_gl__61/id_produktu__4724/__Dyski_SSD_SAMSUNG_SSD_830_128GB_2_5_MZ_7PC128_EU_520_320MB_s/). Intel 520 też niczego sobie, ale to wyższa półka cenowa jest http://www.agito.pl/dysk-intel-520-ssdsc2cw120a3k5-25-120gb-sata600-83-568669.html. Tego intela osobiście miałem w rękach, testowałem go i na prawdę super sprzęcik.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No dobrze, ale co lepiej wybrać ? Taki dysk pod msata (czyli działający jako pamięc cache), czy normalnie dysk ssd przeznaczony na system i programy ? W którym rozwiązaniu będą większe korzyści, lepsze transfery itd. ?

 

Jestem zaskoczony, że tak mało płyt ma PCI i Fire Wire.

 

Oczywiście, że ssd. Spójrz na transfery. Złącza PCI są na wymarciu, bo dla przeciętnego użytkownika zaczynają się stawać zbędne, bo nawet dźwiękówka jest na pci-e. Fire wire to samo, jaka ilość ludzi z niego korzysta? Szczątkowa. Co do płyty to pisałem ci wyżej, że Extreme 6 jest całkiem przyzwoita.
Link to post
Share on other sites

Wiesz mrgibbass, wiem że te łącza wychodzą z powszechnego użytku, ale nic nie moge na to poradzić, że są one mi niezbędne. Kartę muzyczną (Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro pod PCI) ciężko wymienić na coś lepszego obecnie - mimo upływu czasu nadal ma świetne parametry dla bawiących się tworzeniem muzyki, mnóstwo wejść oraz wyjść (w tym optycznie i midi) a także panel zewnętrzny, ma także nadal wsparcie ze strony producenta (sterowniki i oprogramowanie pod win7 64 bit).

Natomiast co do Fire Wire, oprócz kamery (którą można faktycznie wymienić) mam mikser (Mackie Onyx) który łączy się z komputerem za pomocą tego łącza (można edytować każdą ściężkę z miksera z osobna za pomocą oprogramowania) i to już byłaby zbyt droga impreza dla mnie - wymiana sprzętu procesora i płyty byłaby nieopłacalna. Nie przeskoczę tego niestety.

 

Ciekawe kiedy i w jakiej cenie będzie amd vishera 8350, do pracy idealny, jakaś obróbka, kompresja danych, zadania gdzie potrzebna jest moc obliczeniowa, to super oszczędność czasu, chyba porównywalnie wręcz do i7 3770k, albo i lepiej. W grach wiadomo nieco gorzej od i5 3570k - trzeba liczyć nawet 20%.

Może pod AMD będzie więcej dobrych płyt z Firewire oraz PCI.

W intelu jest spory przeskok cenowy z i5 3570k, na i7 3770k. Różnica w cenie raczej nie uzasadniona, choć przydałaby się lepsza wydajność i myślę też o i7 3770k.

Niestety płyta z dodatkowym PCI oraz Fire Wire to koszt ok. 750 zł + 1240 zł i7 3770k = 1990 zł za samo mobo i CPU.

Szkoda że firma AMD jest taka opieszała, bo nie ma jak porównać ich produktu, który na razie króluje jedynie w testach - nie można go kupić. Taki procesor powinien powstać rok temu.

 

Gwoli ścisłości bo może przesadzam z tymi łączami http://allegro.pl/e-mu-1616-pci-i2744387561.html czy przykładowo taka karta na PCI może być podłączona pod PCI-E (1, 16 czy jakikolwiek inny port niż PCI zywkłe) ?

Edytowane przez maestro
Link to post
Share on other sites

Wiesz mrgibbass, wiem że te łącza wychodzą z powszechnego użytku, ale nic nie moge na to poradzić, że są one mi niezbędne. Kartę muzyczną (Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro pod PCI) ciężko wymienić na coś lepszego obecnie - mimo upływu czasu nadal ma świetne parametry dla bawiących się tworzeniem muzyki, mnóstwo wejść oraz wyjść (w tym optycznie i midi) a także panel zewnętrzny, ma także nadal wsparcie ze strony producenta (sterowniki i oprogramowanie pod win7 64 bit).

Natomiast co do Fire Wire, oprócz kamery (którą można faktycznie wymienić) mam mikser (Mackie Onyx) który łączy się z komputerem za pomocą tego łącza (można edytować każdą ściężkę z miksera z osobna za pomocą oprogramowania) i to już byłaby zbyt droga impreza dla mnie - wymiana sprzętu procesora i płyty byłaby nieopłacalna. Nie przeskoczę tego niestety.

 

Ciekawe kiedy i w jakiej cenie będzie amd vishera 8350, do pracy idealny, jakaś obróbka, kompresja danych, zadania gdzie potrzebna jest moc obliczeniowa, to super oszczędność czasu, chyba porównywalnie wręcz do i7 3770k, albo i lepiej. W grach wiadomo nieco gorzej od i5 3570k - trzeba liczyć nawet 20%.

Może pod AMD będzie więcej dobrych płyt z Firewire oraz PCI.

W intelu jest spory przeskok cenowy z i5 3570k, na i7 3770k. Różnica w cenie raczej nie uzasadniona, choć przydałaby się lepsza wydajność i myślę też o i7 3770k.

Niestety płyta z dodatkowym PCI oraz Fire Wire to koszt ok. 750 zł + 1240 zł i7 3770k = 1990 zł za samo mobo i CPU.

Szkoda że firma AMD jest taka opieszała, bo nie ma jak porównać ich produktu, który na razie króluje jedynie w testach - nie można go kupić. Taki procesor powinien powstać rok temu.

 

Gwoli ścisłości bo może przesadzam z tymi łączami http://allegro.pl/e-...2744387561.html czy przykładowo taka karta na PCI może być podłączona pod PCI-E (1, 16 czy jakikolwiek inny port niż PCI zywkłe) ?

 

Tu masz przykładowo 8320 http://allegro.pl/nowosc-amd-fx-8320-16mb-3-5-ghz-vishera-8-rdzeni-i2734795146.html a na 8350 trzeba poczekać jeszcze.
Link to post
Share on other sites

 

 

Dzięki za pomoc. Dziękuję oczywiście wszystkim, za wszelkie sugestie.

 

Zamówione.

 

1) i5 3570k

2) Gigabyte GA-Z77X-UD5H

3) Corsair Vengeance 2x4GB, DIMM,1600MHz, DDR3, CL8, XMP,Non-ECC, with Heatsink - 1,5V

 

Mam nadzieję, że ten zestaw się polubi (pamięci z płytą). Na szybko proszę o pomoc w doborze chłodzenia. Nie chcę wydawać nie wiadomo ile, ale żeby to było też dobre oraz skuteczne. Do tego pasta. Najlepiej z odpinanymi wentylami 120 mm, gdyż wrzucę chyba najcichsze jakie znalazłem wentyle Enermax - 8db:

Enermax T.B. Silence PWM UCTB12P 120mm.

 

http://www.proline.pl/?p=EMX+UCTB12P+120MM

 

Jeden taki dałbym na przód obudowy do chłodzenia dysków, drugi na tył obudowy jako wyciąg, a trzeci do chłodzenia procka. No chyba że procek może być chłodzony pasywnie ? (to by było jeszcze lepiej - na początek nic nie będę kręcił).

 

Znalazłem coś takiego :

 

http://www.x-kom.pl/p/37485-kontroler-4world-4x-firewire-na-pci.html

 

koszt niecałe 40 zł - odpadłby problem z fire wire .... nie wiem teraz co zrobić, czy zrezygnować z ud5h i wybrać asrock z77 extreme 4 ? :(

Edytowane przez maestro
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Dziękuję oczywiście wszystkim, za wszelkie sugestie.

 

Zamówione.

 

1) i5 3570k

2) Gigabyte GA-Z77X-UD5H

3) Corsair Vengeance 2x4GB, DIMM,1600MHz, DDR3, CL8, XMP,Non-ECC, with Heatsink - 1,5V

 

Mam nadzieję, że ten zestaw się polubi (pamięci z płytą). Na szybko proszę o pomoc w doborze chłodzenia. Nie chcę wydawać nie wiadomo ile, ale żeby to było też dobre oraz skuteczne. Do tego pasta. Najlepiej z odpinanymi wentylami 120 mm, gdyż wrzucę chyba najcichsze jakie znalazłem wentyle Enermax - 8db:

Enermax T.B. Silence PWM UCTB12P 120mm.

 

http://www.proline.p...X UCTB12P 120MM

 

Jeden taki dałbym na przód obudowy do chłodzenia dysków, drugi na tył obudowy jako wyciąg, a trzeci do chłodzenia procka. No chyba że procek może być chłodzony pasywnie ? (to by było jeszcze lepiej - na początek nic nie będę kręcił).

 

Znalazłem coś takiego :

 

http://www.x-kom.pl/...ire-na-pci.html

 

koszt niecałe 40 zł - odpadłby problem z fire wire .... nie wiem teraz co zrobić, czy zrezygnować z ud5h i wybrać asrock z77 extreme 4 ? :(

 

Strasznie mieszasz panie. Weź wybierz co ci pasuje i już. Jak chcesz zajmować miejsce na płycie przez taki kontroler to go weź, z nimi bywa różnie i możesz mieć z tego więcej problemu niż korzyści. Skoro zamówiłeś takie pamięci to wybrałeś Low Profile, czy normalne? Bo ja mam dokładnie takie i mam wysokie radiatory, więc pamiętaj, że nie każde chłodzenie zamontujesz. W moim przypadku mam Macho, który jest asymetryczny i nie blokuje mi ich. Jakie chłodzenie masz zamiar zamontować?
Link to post
Share on other sites

SilentiumPC Fortis HE1225, albo Zalman CNPS10X Performa - nie mam jeszcze faworyta, na horyzoncie też inne - naprawdę ciężko mi się zdecydować. Te powyższe są w dobrej cenie do 130 zł.

 

Podjąłem decyzję o paście Revotec z pędzelkiem - Revoltec Thermal Grease Diamond 6g RZ034 , ewentalnie gotowy pad - Coollaboratory Liquid MetalPad - 1xCPU. - nie chcę się męczyć z innymi, obecnie mam Arctic Silver (trzeba uważać żeby nie za grubo, rozprowadzałem kartą telefoniczą), ale też wolę spróbować coś innego.

 

Kiedyś miałem płytę Gigabyte pod Pentium II 400mhz i były z nią problemy (same problemy z tego co pamiętam) a na końcu "zdechła."

Karty graficzne natomiast mam same dobre doświadczenia z tą firmą.

 

Asrock Z77 estreme 4 ma dwa sloty PCI, natomiast brak w niej jedynie FireWire , koszt ok. 520 zł , a nie 750. W dodatku ludzie piszą że szybko ładuje się w niej widndows, z powodu jakieś funkcji.

 

Pamięci z radiatorami takimi właśnie wysokimi.

 

Jeszcze myślę o tym crucialu 128 GB, więcej chyba na system i programy i jakieś ze 3/4 gry nie potrzeba:

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-m4-128gb-2-5-sata-6gb-s-415-175mb-s-ct128m4ssd2-401896/

 

... nie che mi się jednak ponownie instalować systemu :)

Edytowane przez maestro
Link to post
Share on other sites

SilentiumPC Fortis HE1225, albo Zalman CNPS10X Performa - nie mam jeszcze faworyta, na horyzoncie też inne - naprawdę ciężko mi się zdecydować. Te powyższe są w dobrej cenie do 130 zł.

 

Podjąłem decyzję o paście Revotec z pędzelkiem - Revoltec Thermal Grease Diamond 6g RZ034 , ewentalnie gotowy pad - Coollaboratory Liquid MetalPad - 1xCPU. - nie chcę się męczyć z innymi, obecnie mam Arctic Silver (trzeba uważać żeby nie za grubo, rozprowadzałem kartą telefoniczą), ale też wolę spróbować coś innego.

 

Kiedyś miałem płytę Gigabyte pod Pentium II 400mhz i były z nią problemy (same problemy z tego co pamiętam) a na końcu "zdechła."

Karty graficzne natomiast mam same dobre doświadczenia z tą firmą.

 

Asrock Z77 estreme 4 ma dwa sloty PCI, natomiast brak w niej jedynie FireWire , koszt ok. 520 zł , a nie 750. W dodatku ludzie piszą że szybko ładuje się w niej widndows, z powodu jakieś funkcji.

 

Pamięci z radiatorami takimi właśnie wysokimi.

 

Jeszcze myślę o tym crucialu 128 GB, więcej chyba na system i programy i jakieś ze 3/4 gry nie potrzeba:

 

http://www.morele.ne...8m4ssd2-401896/

 

... nie che mi się jednak ponownie instalować systemu :)

 

Lepiej wziąć Samsunga z serii 830 128GB, albo poczekać do połowy listopada, bo wtedy ma być seria 840, która jeszcze troszkę będzie wydajniejsza.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam ponownie.

 

Chyba nastąpi zmiana i wezmę i7 3770 (bez k). W proline mają dobrą cenę na niego.

 

Zamiast płyty gigabyte polecono mi Asusa - na wieść o tym, że nię będę się bawił w jakieś nie wiadomo jakie OC (Asus na z77 , wersja LX, LX2, albo P8Z77-V LK. Może troszkę kiedyś podniosę procek o max. 500 mhz. , podobno i7 3770 (bez k) można spojnie podkręcić do 4ghz ( nie wiem czy kiedykolwiek o tyle podkręcę), więc po co dopłacać do K, zwłaszcza w moim przypadku, gdzie OC to jedynie ewentualność, poza tym brak czasu na zabawę w testy i to już nie te lata kiedy mogłoby się mieć na to ochotę ;) Do tego kupię 128 GB SSD, żeby cennego czasu nie tracić na oczekiwanie. Czas to pieniądz. Czas leci nieubłagalnie dla każdego...

 

Jeśli się mylę to proszę o ochrzan :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...