Skocz do zawartości

Recommended Posts

Płyta DFI LanParty DK P45-T2RS plus

teoretycznie 6 usb.

-myszka

-klawiatura

-adapter livebox

-port prowadzący do klawiatury na pendrive

-drukarka

 

zajęte mam jak widać 5, z czego pierwsze 3 są cały czas używane, a pozostałe dwa w razie potrzeby.

problem pojawia się gdy chcę zgrać coś na swojego 16GB pendrive'a OCZ ATV za pomocą wejścia w klawiaturze.

zauważyłem, że gdy przedłużka podpięta jest do różnych portów to na jednych działa, a na innych jakby brakowało energii i się zawiesza. Ten problem uważałem za rozwiązany gdy znalazłem odpowiednio "silny" port. Niestety, teraz okazuje się, że gdy podpinam pendrive'a, to na płycie głównej jest to port obok tego, na którym znajduje się livebox i gdy chcę coś skopiować na OCZ'a, to tracę połączenie z internetem, a np po 700MB zgrywania pendrive również się zacina.

Wydaje mi się, że jest to wina sekcji USB, nie wiem czy tam jest jakieś zasilanie, które jest współdzielone na wszystkie porty, ale jednak, wychodzi na to, że nie są one pełnowartościowe :|

Link to post
Share on other sites

czy może mi ktoś wyjaśnić czy w ogóle jest jakaś teoria dotycząca usb+zasilania+kontrolera usb?

Tutaj masz link do calej specyfikacji standardu USB (ze strony usb.org). Generalna zasada jest taka, ze usb ma 4 przewody: 2 sygnalowe, +5V oraz GND. Z przewodu +5V mozesz pobierac prad o wartosci chyba nie wiekszej od 125mA na port (ale to jest do sprawdzenia bo nie pamietam czy 125mA i czy na port czy na host).

 

z Twojej konfiguracji wynika ze zasilacz powinien dac rade spokojnie a poza tym to o ile sie nie myle to twoja plyta glowna ma zworke do ustawienia czy zasilanie USB idzie przez plyte glowna czy z zasilacza. jesli ustawisz ze z zasilacza to zasilacz powinien moc dac 725mA. sprobuj tym ustawieniem zadzialac ale pamietaj ze jak ustawisz zeby power szedl z zasilacza to on caly czas pracuje (tylko spokojniej), nawet gdy wylaczysz komputer.

Link to post
Share on other sites

Z portu USB można brać 500mA przy napięciu 5V.

Ale jeżeli chodzi o koncentratory wbudowane w urządzenia podłączone i zasilane z portów USB to zazwyczaj maksymalne obciążenie nie może przekraczać 100mA.

Ja do tej pory nie widziałem pendrive'a, który by działał przy tak małym poborze energii. Podejrzewam, że twój zgłasza do systemu niewielkie zapotrzebowanie na energię, a później przy dużym obciążeniu może je przekraczać.

Jeżeli chcesz wiedzieć ile poszczególne urządzenia deklarują zapotrzebowania na energię to wejdź w : Panel Sterowania -> System -> Sprzęt -> Menadżer Urządzeń. Tam znajdź grupę: "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej". Wypisane tam urządzenia są koncentratorami (obsługują po kilka portów USB). Po podłączeniu klawiatury z wbudowanym koncentratorem także i on powinien pokazać się w spisie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...