Skocz do zawartości

i5-760 po OC- zwariował...


Recommended Posts

Witam,

 

Wczoraj miałem dziwny przypadek, a mianowicie:

Od 2l używam zestwu:

 

Procesor: i5-760 Płyta: Asus P7P55D Chłodzenie: ZALMAN CNPS 10X Performa Karta graf.: Gigabyte GF GTX 460

Pamięć 4GB RAM Kingston HyperX 1600Mhz Dysk: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 Obudowa: Coolermaster elite 370 Napęd DVD: Samsung

Zasilacz: Forton GHN 500W System: Windows 7

 

Miałem zrobione OC (z Waszą pomocą) - niewielkie - 20x160. Wszystko dwa lata było a najlepszym porządku.

 

Wczoraj coś pykneło, komp siadł - na monitorze pojawił się "NO-SIGNAL", po restarcie dodatkowy "pik" i komunikat mówiący że OVERCLOCKING się nie powiódł i zrzuca BIOS do ustawień fabrycznych.

 

Płytka jakby się zresetowała totalnie, nawet zaczęło się pojawiać wyłączone przezemnie wcześniej logo ASUSA.. Ale najciekawsze jest to że taktowanie procesora zwariowało...

W CPU-Z fajnie to wyglądąło - Bus speed ze 160Mhz poszedł defaultowo na 133Mhz ale mnożnik co kilka sekund sam się zmieniał, od wartości 9 do 24.. w związku z tym taktowanie CPU wariowało od 1.2Ghz do 3Ghz.. ze zmianami co 2-3sek.

 

Przeinstalowałem windowsa, zresetowałęm ustawienia BIOSU i na szybko zarzuciłem moje ustawienia kiedyś wypracowane przy udziale kolegów z forum (po części z głowy):

 

 

Bus speed - 160Mhz

Multiplier - 20

Core Speed - 3200Mhz

Core VOltage 1,184V

 

DRAM freq. 1600Mhz

DRAM volt. 1.65V

 

Timingi 9-9-9-24

 

(W Cpu-z pokazuje mi DRAM freq. 803Mhz - czyli działają z ustawioną 1600Mhz)

 

Narazie jest ok - co mogło się stać? to płyta zwariowała?

Link to post
Share on other sites

Po mojemu nic się nie stało po prostu zresetowało Ci ustawienia biosa i pewnie włączyły się opcje o oszczędności energii procka i mnożnik skacze w zależności czy coś robisz na kompie czy nie spróbuj ustawić poprzednie ustawienia i zapisać pewnie przy OC miałeś wyłączone takie opcje, które oszczędzją energie itp. i mnożnik był stały nie skakał... tak się nie raz dzieje jakiś błąd czy coś i bios wymusił reset... ustaw to co miałeś wcześniej czyli 20x160 i będzie ok

Mogło tak się stać przykładowo od spadku napięcia zasilacz coś puścił przez filtr ogólnie tak się nieraz dzieje dzieje

Odgrzeb poprzedniego posta i ustaw tak jak koledzy z benchmarka pomagali ci to ustawić i ustaw tak samo

Edit:

z tego co pamiętam to ta opcja jest odpowiedzialna za oszczędzanie energii czyli obniżanie MHz i mnożnika

Intel C-state Tech

Edytowane przez kiziamizia2
Link to post
Share on other sites

A nie któraś z tych opcji?

 

Intel® SpeedStep™ Tech: [Disabled]

Intel® TurboMode Tech: [Disabled]

CPU Spread Spectrum [Disabled]

PCIE Spread Spectrum [Disabled]

 

 

Mam wszystko na disabled. Ustawienia miałem te które wrzuciłem powyżej - możliwe żeby było tak niskie napięcie zasilania CPU? 1,184V?

 

mam teraz tak:

Bus speed - 160Mhz

Multiplier - 20

Core Speed - 3200Mhz

Core VOltage 1,184V

 

DRAM freq. 1600Mhz

DRAM volt. 1.65V

 

EDIT:

Racja - to Intel C-state Tech

 

 

Timingi 9-9-9-24

Edytowane przez moraw2008
Link to post
Share on other sites

czyli doradzacie po zrobieniu OC (myślę że pójdę już na 21x160 to będzie ok 3,37Ghz) załączenie Intel C-state Tech, i to samo w sobie w chwilach bezczynności będzie zmniejszało taktowanie?

 

Rzowiejcie jeszcze moje wątpliwości:

1.co z taką Asusową opcją CPU TM Function która w opisie ma tłumaczenie, że włączona pozwala przegrzanemu prockowi ostygnąć przez obniżenie zegara, po zrobieniu OC włączyć ją? Jaki prób temp. Bios uzna za "overheated"?

2.Xtreme Phase Full Power Mode musi pozostać na Disable? (za co to odpowiada?)

3. Jedynym napięciem jakim majstruje przy szukanie stabilności jest dla ASUSA Cpu Voltage (Core Voltage)? Pojawia się jeszcze w opisach czasem Vtt - co to za napięcie? Dla Asusa chyba nie ma mozliwości zmiany jego wartości.. prawda?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...