Skocz do zawartości

Momentus XT - Co o nim sądzicie?


Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie składania nowego komputera i nadszedł czas na wybór dysku twardego. Wyczytałem ze nie ma juz sensu polegać tylko na starych HDD i ze nalezy inwestować w szybsze SSD i że można cashować takowy dysk żeby przyśpieszyć pracę systemu. Niestety nie bardzo chce mi się w to bawić dlatego pomyślałem żeby dać szansę Hybrydzie pomiędzy HDD i SSD jaką jest momentus XT 750GB który kosztuje odrobine więcej niz dobre dyski twarde a działa szybciej jak wynika z testów.

Piszę aby się dowiedzieć czy będzie to dobry wybór jeśli postawię na niego i czy w przyszłości mogę z niego zrobić dysk na gry i wszystko inne a zainstalować system na jakims dokupionym SSD?

Link to post
Share on other sites

Wyczytałem ze nie ma juz sensu polegać tylko na starych HDD

zdanie logiczne, ale nie prawdziwe

 

XT 750GB który kosztuje odrobine więcej niz dobre dyski twarde a działa szybciej jak wynika z testów.

jak lubisz, natomiast nie jest to jakiś szczególny skok wydajności

 

 

Piszę aby się dowiedzieć czy będzie to dobry wybór jeśli postawię na niego i czy w przyszłości mogę z niego zrobić dysk na gry i wszystko inne a zainstalować system na jakims dokupionym SSD?

będziesz mógł

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie musisz szczypać się z pieniędzmi to kup SSD na system i najczęściej używane programy/gry + HDD na resztę. Jeśli budżet jest napięty, to olej SSD. State dobre HDD nie jest złe a zdecydowanie bardziej atrakcyjne cenowo za 1 GB powierzchni dyskowej. Z hybrydą do czynienia nie miałem. Od czasu do czasu używam kompa z systemem postawionym na Vertexie 2 i du*y nie urywa. Owszem, świeżo po instalacji systemu było bardzo szybko (mówię o uruchamianiu się kompa), ale po zapełnieniu (teraz mam ok 18 GB wolnego) już tak różowo nie jest.

Link to post
Share on other sites

Równać się z SSD nie będzie ale jak na HDD będzie szybko. W podobnym temacie wrzucałem link do testu Momentus XT w RAID 0 tyle że 500GB czyli na SATA 2. Poszukaj na forum to zobaczysz jak to wygląda.

Za cenę dwóch momentus xt kupisz spokojnie nowoczesny SSD 128GB i szybki dysk HDD 1TB.

Edytowane przez mulator
Link to post
Share on other sites

Raid0 jest bez sensu chyba, ze faktycznie korzystasz z wysokich transferow duzych plikow na dyskach. SSD miazdzy kazdego HDD, SSD miazdzy nawet raptory 10k rpm w raid0. SSD to zupelnie inna jakosc. System uruchamia sie o wiele szybciej i jak pokaze sie pulpit mozna juz korzystac z kompa. Programy ciagle laduja sie w tle, ale wszystkie nowo uruchomione dzialaja plynnie i bez czekania az glowica laskawie je wczyta.

Link to post
Share on other sites

nie zapominaj o zupełnie nowych problemach z kontrolerami itp

 

proszę wytłumacz o co chodzi bo muszę juz na dniach coś kupić a ciągle nie jestem pewien czy zrobić SSD + HDD czy raid 0 czy brać tego Momentusa.. dodam że nie śpię na pieniądzach ale jak mnie ktoś sensownie przekona to przeznaczę trochę więcej funduszy, wszak prędkości boot up i kopiowanie to wg mnie bardzo wazne czynniki..

Pooglądałem kilka filmików i prędkości jakie SSD osiągają są wręcz niepoważne :P ale zastanawia mnie jak to jest z nimi po dłuższym czasie, kiedy system jest juz troszkę zapełniony.. moze ma ktoś z was i chętnie się podzieli wrażeniami..

 

Wybrałem juz nawet kilka potencialnych dysków SSD ale nie wiem ile miejsca będzie mi potrzebne.. teraz moja partycja systemowa zajmuje 160GB takze muszę wybrać coś większego... powiedzmy ocz agility 3 240Gb lub 128Gb, są one z tańszej półki dlatego pytam was takze co wiecie na ich temat

 

 

 

chociaż nie.. jak zacząłem czytać o awaryjności dysków OCZ i Corsair to zleksza zapał spadł... i potem odkryłem technologię Intel SRT która oferuje 50% większą prędkość niż HDD i w sumie kosztowałoby mnie to mniej.. bo do takiego cashowania wystarczyły dysk 60gb.

Ale jeśli zdecydowałbym się na SSD tylko na OS to brałbym Crucial M4 240 GB a nie ocz..generalnie decyzję podejmę sam ale znów zwracam się do was abyście powiedzieli coś ciekawego co pomoże mi zdecydować..pozdrawiam

 

dobra panowie.. podjąłem decyzję aby brać Samsung 830 256GB i WD Caviar Blue 500GB da mi to razem 256gb miejsca więcej niz mam teraz a teraz mi wystarcza w zupełności.. wychodzi trochę drogo ale wolę zaoszczędzić na procku i brać 2500k niz 3770k a mieć o wiele szybszy system, wciąż czekam az ktoś się wypowie czy dobrze robię i podzieli się doświadczeniami na temat długowiecznosci dysków SSD i generalnie wszystkiego w tym temacie, pozdrawiam

Edytowane przez PureG9
Link to post
Share on other sites

jeśli chodzi o HDD dorzuć te parę złotych do WD10EZEX

 

co do SSD ostrzegam, żebyś miał świadomość, że to nie jest taka wspaniała technologia, w każdym razie jeszcze nie jest, w prawdzie komórki MCL wytrzymują tylko 10k cykli kasowania/zapisu, ale Wear Leveling współczesnych SSD w połączeniu z TRIM dają radę to sensownie ogarnąć, natomiast jak żywotność takiego SSD wyjdzie w praktyce trzeba jeszcze parę lat poczekać

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...