Skocz do zawartości

Monitor PVA do gier - Eizo Foris FS2331-BK - czy będzie smużył ?


Recommended Posts

Myślę nad zakupem monitora Eizo Foris FS2331-BK.

 

Czy będzie smużył ? Bo niektórzy mówią, że smużenie zostało wymyślone i nie ma czegoś takiego, a jeśli jest to tylko z technicznego punktu widzenia, bo w praktyce i tak go nie widać. Niektórzy mówią, że nie widzą różnicy między 2ms a 25 ms. Niektórzy piszą, że jest smużenie ale nie przeszkadza i tylko wyjadaczom FPS będzie przeszkadzać.

opinia 1 - ,,Jak wiadomo w grach najlepiej sprawują się monitory oparte na matrycach TN (są szybkie) ale kolory w nich są kiepskie. Nie ma tam efektu tzw "smużenia" ale oraz jaki widzimy jest niezadowalający bardziej wymagającego gracza. Powoli jednak matryce PVA i MVA je doganiają i w najnowszych modelach smużenie jest już praktycznie niezauważalne lub wcale nie występuje. Opisywany EIZO nie zawiódł mnie i w grze sprawuje się wyśmienicie. Smużenie przy odpowiednio ustawionym trybie Game jest praktycznie niezauważalne, a już na pewno nie przeszkadza w grze."

opinia 2 - Smużenie jest, ale bardzo subtelne i tylko nawiedzeni "wyjadacze" mogą je wychwycić.

opinia 3 - Smuzenia w battlefield3 tez nie widze, za to widze zajedwabistą czerń i inne kolory

opinia 4 - Smużenia ja również nie zauważyłem ani w grach ani w filmach

opinia 5 - posiada on bardzo dobre kąty widzenia i nie występuje na nim żadne smużenie.

opinia 6 - Tego smużenia to ja osobiście nawet w dość dynamicznych grach nie zauważam.

opinia 7 - Polecam. Do gier - jeśli komuś nie przeszkadza lekkie smużenie,

Niektórzy twierdzą, ze jak chce się coś zauważyć to się zauważy i będzie się szukało dziury w całym (mowa o smużeniu)

 

P.S. Gdzieś wyczytałem o tym, że ktoś miał na tym monitorze Eizo problem z fioletowymi poświatami w dolnych rogach, a myślałem, że tak jest tylko na panelach IPS ?

Obecnie mam monitor LG E2370V-BF, który niestety ma te fioletowe poświaty. Myślałem, że po zmianie na tego Eizo się ich pozbędę ?

 

Statystycznie - według producenta ten Eizo ma czas reakcji od szarego do szarego 7 ms i od czarnego do czarnego 25ms, zaś mój E2370V-BF ma od szarego do szarego 5ms i od czarnego do czarnego 14 ms, przy czym Eizo ma funkcje Overdrive (do skrócenia czasu reakcji, choć nie wiem o ile go skraca, a ten mój LG też ma taką funkcję - nazwaną Thru Mode - też skraca czas reakcji, ale też nie wiem o ile?) ale ten Ezio ma dużo lepsze kolory, głęboki czarny, dużo lepszy kontrast.

Link to post
Share on other sites

Poszukaj w moim profilu po zakładanych przez mnie tematach- pisałem sporo o tym monitorze, także o smużeniu.

 

Przeczytałem Twój temat dziś rano, ale nie znalazłem odpowiedzi - czy ten Eizo nadaje się do gier ? O co chodzi z tym skakaniem obrazu ? Tak jakoś zacina ? Ogólnie jak to wygląda w grach ze smużeniem ? Bo niektórzy piszą o jakimś czarno-czerwonym smużeniu albo, że smuży na żółtym tle. Jak to jest ?

Link to post
Share on other sites

Faktycznie, matryce PVA mają to do siebie, że smuży czerwony i trochę czarny na brązowym, ale można tak ustawić monitor, żeby nie było tego widać, także nie ma czym się przejmować.

Jak najbardziej nadaje się do gier. On został zaprojektowany do multimediów:)

Obraz skacze, bo tak szybko jest wyświetlany obraz. Nie jest płynny, tylko wyświetlany w trybie Game skokowo. Ciężko to wytłumaczyć. Tak jakbyś miał jeden ruch w trzech klatkach, tylko smużenie powoduje, że się ze sobą zlewają, a w trybie game widać osobne klatki. Czasem przy szybszych grach włączam sobie ten tryb, mimo że brzydki. Obraz jest wtedy wyświetlany znacznie szybciej niż na starej TNce 2ms 75Hz

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, matryce PVA mają to do siebie, że smuży czerwony i trochę czarny na brązowym, ale można tak ustawić monitor, żeby nie było tego widać, także nie ma czym się przejmować.

Jak najbardziej nadaje się do gier. On został zaprojektowany do multimediów:)

Obraz skacze, bo tak szybko jest wyświetlany obraz. Nie jest płynny, tylko wyświetlany w trybie Game skokowo. Ciężko to wytłumaczyć. Tak jakbyś miał jeden ruch w trzech klatkach, tylko smużenie powoduje, że się ze sobą zlewają, a w trybie game widać osobne klatki. Czasem przy szybszych grach włączam sobie ten tryb, mimo że brzydki. Obraz jest wtedy wyświetlany znacznie szybciej niż na starej TNce 2ms 75Hz

 

A jak nie jest płynny tylko skacze - to czy to nie przeszkadza ? to chyba tak jakby się zacinało ? Jak rozumiem są dwa wyjścia:

 

1) granie bez Overdrive czyli game mode ale ze smużeniem

2) granie z Overdrive czyli game mode bez smużenia, ale ze skaczącymi klatkami

 

a z wyłączonym overdrive/game mode smużenie mocno daje w kość ? Idzie je wychwycić ? Przeszkadza czasem ?

 

i powiedz mi czy na tym Forisie też w rogach są te fioletowe poświaty ?

Edytowane przez Damian555666777
Link to post
Share on other sites

W Forisie nie ma poświat:) Może, przy maksymalnej jasności, na czarnym tle, w całkowitej ciemności w pokoju, będzie coś widać, ale tak, to Eizo nie zrobią monitorów z takim babolem. To firma wyspecjalizowana w tym, żeby nie było jakichkolwiek przekłamań kolorów, a takie poświaty by to powodowały.

Jak chcesz, to mogę nagrać filmik z prezentacją kilku trybów w Eizo w jakiejś grze, np Crysisie 2 i wrzucę na jakiegoś youtube, to sobie porównasz. Tyle, że będzie kręcone telefonem:)

 

Poza tym Overdrive ma trzy poziomy- brak, standard i enchaced i chyba nawet tryb Game nie używa Enhaced. Jest przedobrzony i smuży bardziej,niż na starndard. A w trybie Standard jest naprawdę spoko.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak chcesz, to mogę nagrać filmik z prezentacją kilku trybów w Eizo w jakiejś grze, np Crysisie 2 i wrzucę na jakiegoś youtube, to sobie porównasz. Tyle, że będzie kręcone telefonem:)

 

Byłbym wdzięczny. Czyli smużenie z overdrive na standard i trybie game jest małe i w niczym nie przeszkadza ?

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki ! Co prawda przez jakość mogę tego nie dostrzegać, ale wpatrywałem się ile mogłem i nie dostrzegłem smużenia. (mówię o tym drugim filmiku z Crysis 2) Raczej kupię ten monitor. Wydaje się być bardzo atrakcyjny :)

Edytowane przez Damian555666777
Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

,,2 dni temu oddałem FS2331 - niestety nie szło grać w piłkę nożną PES2012 , było smużenie , włączenie funkcji overdrive powodowało takie wyostrzenie konturów postacci ( i nie tylko ) , że nie byłem zadowolony. Pierwszym monitorem co oddałem był LG E2370v . Efekt smużenia był jeszcze większy niż na FS2331."

 

Co sądzicie o tej opinii ? Czy możliwe, aby LG E2370V smużył bardziej od EIZO FS2331 ?

Edytowane przez Damian555666777
Link to post
Share on other sites

wszystko jest możliwe zwłaszcza w grach sportowych, które smużenie mają wbudowane i to zamierzony efekt  :P

 

Ale serio ? Wiesz z własnego doświadczenia ? nawet na TN ? Bo ta osoba napisała też że ,,Mam 3-letniego 19" SONY na MVA i gdyby nie wymiary ekranu nie decydowałbym się na zmianę monitora (na SONY nie mam smużenia a nie ma funkcji overdrive)" 

Link to post
Share on other sites

w wielu grach mamy rozmycie jako efekt, który można włączyć lub wyłączyć, wiem, że w tych piłkarskich najczęściej jest, ale wyłączyć się nie da, natomiast nie grywam, także nie mogę sprawdzić

 

co do monitorów jest to oczywiste, że cPVA z FS2331 będzie trochę smużyć, taką ma cechę, nie ma cudów, jak dotąd tylko A-MVA zdaje się łamać stereotyp, choć zawdzięcza to bardziej dobrze zrobionemu overdrive i innym sztuczkom BenQ, dzięki którym smużenia nie widać

a TN'ki są znacznie responsywniejsze, wystarczy im sensowny overdrive (a nie taniochę, którą regularnie do nich pakują) i smużenie nie ma

Link to post
Share on other sites

Hmm a ma ktoś jakiś pomysł na LG E2370V ? Bo już dłużej nie zniosę tych fioletowych poświat/plam na pół monitora na ciemnym tle. Jeszcze na dodatek po środku na samym dole jest takie jasno żółte kremowe przebarwienie na czarnym tle. Myślę nawet czy nie podłączyć monitora przez D-SUB kosztem lekkiej utraty jakości obrazu bo miałbym wtedy aktywną opcję ,,poziom czerni', ,,poziom bieli" itp. Może to by coś pomogło...

 

Czasem się zastanawiam czy mój monitor nie jest uszkodzony...słyszę i wiem, że IPS srebrzy w narożnikach, no ok, ale u mnie na czarnym tle 66 % monitora jest fioletowe + to żołte coś na dole. TYlko pośrodku jest ok.

Edytowane przez Damian555666777
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...