Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

Chciałbym zaczerpnąć opinii na temat zakupu dysku i ewentualnego rozwiązania problemu: obecnie posiadam tylko jeden dysk 500 GB. Dane ręcznie zabezpieczam tworząc backup na przenośnej 'pięćsetce', jednakże jest to dość uciążliwe i chciałbym to zmienić.

 

Pierwszą myślą było dokupienie drugiego dysku 500 GB, jednakże po odnalezieniu identycznego modelu i sprawdzeniu jego ceny okazało się, że za kilkanaście złotych więcej można zakupić dysk SSD, który uchodzi za znacznie szybszy od HDD.

 

Moje pytanie jest następujące: czy kupić drugi 500 GB (z czego wykorzystuję może 60-70) i utworzyć RAID 1 celem zabezpieczenia danych, czy kupić dysk SSD (jeśli tak to jaki aby jego cena nie była rażąco wyższa od ceny typowej 'pięćsetki') i jak wtedy skonfigurować automatyczny backup?

 

Dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Witam, ja bym dokupił dysk i zrobił RAID1, zawsze będziesz spokojny o swoje dane, nie zależnie czy zrobisz backup, czy zapomnisz lub nie zdążysz. SSD są dużo szybsze niż HDD, ale ssdek nic nie wniesie do bezpieczeństwa, a automatyczny backup też jest trochę kłopotliwy. Też kiedyś stałem przed podobnym wyborem i powiem jedno, nie ma nic cenniejszego niż spokój i pewność, że choć by się "paliło i waliło" nasze dane są bezpieczne

Link to post
Share on other sites

Ja bym poszedł w kierunku rozwiązania SSD + automatyczny backup na HDD.

Rozwiązanie dużo szybsze, ale maciek396 ma rację, że RAID 1 daje największy poziom bezpieczeństwa z tutaj proponowanych. W RAID 1 wszystkie dane są replikowane w czasie rzeczywistym, przy backupie tylko co jakiś czas. Pytanie co dla ciebie jest ważniejsze. Czy np. utrata danych z jednego dnia to kataklizm czy tylko irytująca niedogodność na którą można przystać mając na względzie komfort codziennej pracy z dyskiem SSD

Link to post
Share on other sites

Raid1 to nie kopia bezpieczenstwa. I nie powinno sie rezygnowac z "backup'u" mimo mirroringu

 

W RAID 1 wszystkie dane są replikowane w czasie rzeczywistym, przy backupie tylko co jakiś czas.

DOKLADNIE o to chodzi. Rowniez wszystkie "bledy i zlosliwosci" beda replikowane w czasie rzeczywistym.

 

Wiec jesli chcesz odrobine bardziej zabezpieczyc swoje dane wersja z Raid1 ALE nie rezygnuj z tworzenia kopii zapasowych.

Link to post
Share on other sites

Ja do zabezpieczenia danych uzywam Acronisa. Robi mi obraz dysku systemowego raz na tydzien. Mam dostep do kilkunastu takich obrazow wstecz. Oczywiscie mozna ustawic co jaki czas ma go robic. Jak sie skompresuje na maxa taki obraz to z 50GB robi sie ok 20GB obrazu. Oczywiscie o ile nie robi sie obrazu sektor po sektorze i jeszcze np z pustym miejscem. Tylko do tego dobrze miec te 500GB, bo po roku same obrazy z 350GB zajmuja.

Link to post
Share on other sites

Jeśli kupiłbym drugi HDD do RAID 1 to nie po to żeby wydać pieniądze i nadal bawić się w przenośny dysk.

 

Obecnie backup robię raz góra dwa w tygodniu, stąd pomysł okresowej automatycznej kopii zapasowej - problem jest w tym, aby wszystko odbywało się automatycznie w stylu wyskakuje okienko 'tworzenie backupu, zaczekaj pół godziny'.

 

W takim wypadku, czy coś możecie mi poradzić?

Link to post
Share on other sites

To kup Acronisa. Tu nawet okienko nie wyskakuje, a kopia sie robi. Mozna ustawic by sie robila np podczas bezczynnosci komputera. Ja ustawiam ze ma sie robic w nocy i wystarczy ze zostawie kompa wlaczonego. Jak zapomne to robi sie po wlaczeniu. Generalnie po roku uzywania Acronisa odkrylem ze narobila mi sie cala masa kopii i zajmuja 350GB ^^ Czyli zainstalowalem, skonfiguorwalem i zapomnialem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...