Skocz do zawartości

Co powinienem poprawić by było jeszcze lepiej?


Recommended Posts

Dwa dni temu zainwestowałem w kompa, z którym działy się niedobre rzeczy, ale od razu pragnę zaznaczyć, że na samym początku działał jeszcze lepiej niż teraz "po poprawie".

 

Poprzedni komp:

GIGABYTE GA-EP43T-UD3L]

Intel® Core™2 QUAD CPU Q9400 @ 2.66 GHz

Geforce 9800+

RAM 2x2GB ; częstotliwość: 1333

Modecom 500W

> mała obudowa

 

Po 2 latach spadła wydajność o połowę, procek sięgał 100 stopni podczas gry i 65 w stanie spoczynku, a zasilacz dwa razy strzelił, bo się w ogóle włączyć nie chciał.

 

Wymieniłem 4 rzeczy:

ZASILACZ - Modecom 500W -> XFX ATX Core 450W 120mm 80+ SLI PSU

COOLER Procka - INTEL coś tam -> SilentiumPC Fera Pro HE1224

OBUDOWA - jakaś mała gigabyte prawie bez przewiewu -> SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410)

GRAFA - Geforce 9800+ -> Geforce GTX 660 (aby mieć coś lepszego na nowości rynkowe w strefie gier)

 

I teraz pytanie. Co powinienem jeszcze zmienić, aby mój obecny komp "po poprawie" zachowywał się lepiej niż przed kupieniem całego sprzętu sprzed 2 lat..? Czy procek został uszkodzony przez wysokie temperatury i nie jest już tak wydajny? A może za mało RAMu? Proszę o pomoc/sugestie.

Edytowane przez EmEryT
Link to post
Share on other sites

Pobawię się w te podkręcanie procka, ale muszę najpierw na youtube pooglądać, bo najchętniej wolałbym to robić bez wchodzenia do BIOSu, bo nie lubię się tam z czymkolwiek paprać.

 

Ale mam też inny problem. Otóż nie wszystkie gry włączają mi się prawidłowo. Wolę o tym napisać teraz niż później mieć nie daj boże większe problemy.

 

Diablo 3 - launcher uruchamia się jak zawsze, lecz po 1,5/2 sek. wyłącza się bez żadnego błędu. Lecz jak szybko kliknę "Graj" to wywalenie do pulpitu się już nie powtórzy. Na razie jest ok, bo nie ma update'ów ale jak one przyjdą to za cholerę nie ściągnę skoro launcher od tak sam się wyłącza.

 

Call of Duty 4 - to samo co z diablo. Włącza się na chwilę i wywala po 3 sekundach. Za 2/3 razem kiedy gra pyta przed wejściem o bezpieczeństwo uruchomienia - ja klikam "Nie" jak zawsze i dopiero to wtedy wszystko chodzi jak należy.

 

League of Legends - Za 3/4 razem w końcu zaczęła mi się ładować gra. Kiedy dochodziło do ładowania robił się czarny ekran i wywalało do pulpitu z błędem, który wysłałem twórcom do supportu. Musiałem wychodzić i wchodzić do gry w celu reconnect'a. Dodać muszę: zdarzyło się to raz przy pierwszym meczu z nową grafą i może to nie mieć związku ze sprawą!

 

Sleeping Dogs - Tutaj natomiast wszystko chodzi i śmiga jak powinno.

 

Odpowie mi ktoś na te pytanie: Dlaczego w niektórych grach wywala mi na pulpit bez błędu od tak po kilku sekundach od włączenia?

Uwzględniając oczywiście fakt, że wymieniałem grafę i zasilacz co jest opisane na początku.

Link to post
Share on other sites

obejrzalem sobie to: http://www.youtube.com/watch?v=J0SgTufogFI i troche zaczailem.

 

moim mnoznikiem jest 8x

fsb mialem 266 zmienilem na 333, odpalilem dwie gry, a temperatury powyzej 47 nie widze. (czyli jak wczesniej, moze jeden stopien wiecej tylko) sprawdzam programem hw monitor czy jakos tak.

 

a tam nizej dla RAMu zamiast 2.0 dalem 2.4 (pod tym mam napisane, ze czestotliwosc ramu 1333, a przy 2.4 bedzie 800, no ale jeszcze podkrecenie procka, wiec mysle, ze dobrze zrobilem)

 

no i tylko nie wiem gdzie jest zmiana tych napięć, zeby mi sie komp nie wylaczal i za duzo mocy nie pobieral ;/

A jak sie dowiem to podwyzsze do 400 tak jak mowiles..

Link to post
Share on other sites

ale mialem 266 ustawione...

dobra, zmienilem na 400, ale wciaz nie wiem jak zmieniac napiecie tak jak gosciu na tym filmiku pokazuje to ja tego nie mam nigdzie

a ramy zostawilem tak jak byly kiedy zmienialem z 266 na 333fsb, czyli 2.40B.

 

Chciałbym tylko jeszcze wiedzieć jak z tym napięciem się bawić, żebym nie zabulił za kompa 600zł jak przyjdzie rachunek za prąd...

No i dlaczego ciągle mi się gry wyłączają same bez żadnego błędu? Może powinienem je zreinstalować? Albo cały system? Bo stery mam najnowsze, ale poza tym po wymianie karty nic innego nie robiłem. A ogólnie ten problem opisałem wyżej...

 

Jak te dwie rzeczy ogarnę to temat się zamrozi na trochę i odkopie go kiedy dokupię RAMu - jak to jest po takich zmianach z moim kompem, jak teraz działa z grami itd. Żeby ludzie nie zakładali nowych tematów. :)

Edytowane przez EmEryT
Link to post
Share on other sites

Dorzuć ssd Vertexa 4 / Samsunga 830 żeby CI się system szybciej ladował + 4GB ram Pastę na procku na Zalmana STG-2 i kręć ile wycisniesz z tego quada

Nie sram pieniędzmi, że tak to ujmę. Zależy mi na tym, żeby NOWE gry działały płynnie na wysokiej jakości, bo ze starymi to już problem załatwiony. Więc odpuszcze sobie ssd aż do następnego roku kiedy będę wymieniać procek.

 

Nie sądzę żebyś odczuł wzrost rachunku za prąd po OC procesora... :)

Obyś miał rację. :)

 

A czy przed wymianą karty graficznej usunąłeś kompletnie stery od grafiki ?

Nie odinstalowywałem starych ręcznie. Tylko zwyczajnie ściągnąłem nowe i była tam taka opcja coś w stylu zainstaluj na czysto / czysta instalacja. Polegała na odinstalowaniu starych i instalowaniu nowych.

 

Wciąż został jeden problem. Dlaczego gry same się wyłączają? Zauważyłem, że czasami gdy zminimalizuje grę to wtedy się wyłącza, albo kiedy chcę do niej wrócić to właśnie wtedy się sama wyłącza (czarny ekran -> pulpit). Akurat ten przypadek z minimalizowaniem jest tylko z CoD4 i LoLem.

 

Może powinienem zrobić formata kiedy dołożę RAMy? Bo wtedy już nic nie będę zmieniał (w sensie podłączania, dodawania, kręcenia, kupywania...).

Bo np. Wiedźmin 2, chodzi na full detalach, kiedy wcześniej dawał rade na najniższych, ale co najlepsze w ogóle się sam nie wyłącza po włączeniu jak inne gry. Może dlatego, że został zainstalowany po wymianie karty?

Edytowane przez EmEryT
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...