Skocz do zawartości

BQ Shadow Wings SW1 120mm PWM a Fortis


Recommended Posts

Deklaracja producenta - Ilość obrotów: 750 - 1500 i to jest prawda, tak też działa na max 1470 RPM co udowodniłem. 30 RPM to naprawdę żadna równica, która nic nie zmieni w wydajności jak i poziomie hałasu o czym doskonale wiesz.

A ten dalej swoje...Każdy tester wie, że wentylator poza radiatorem przyspiesza bo nie ma żadnego oporu. Załóż ten wentylator na radiator z Fortisa i wtedy sprawdź sobie jego obroty (w końcu każdy wie, że Fortis = radiator + wentylator a nie sam wentylator).

 

Dla mnie jest po prostu głośny, mogę mieć takie zdanie?. Nie mam za co przepraszać, to raczej od Ciebie oczekuję przeprosin za naskakiwanie.

Ustosunkuj się z poziomem głośności Fortisa do Freezera 13 Pro, Contac 29/39, Xigmatek Gaia i Zalman CNPS10X Performa, to poggadamy ;)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ UP

Ja jestem świadomy tego, że każdy może mieć swój próg akceptowalnej kultury pracy ale on po prostu jawnie manipule tymi wartościami (vide pomiar RPM wentylatora bez radiatora co jest śmiechu warte bo na radiatorze każdy wentylatora pracuje wolnej). To jest zachowanie typowego PR-owca, który nie potrafi się pogodzić z tym, że testerzy nie pozwolą sobie wciskać bajeczek ;)

Link to post
Share on other sites

@ UP Ja jestem świadomy tego, że każdy może mieć swój próg akceptowalnej kultury pracy ale on po prostu jawnie manipule tymi wartościami (vide pomiar RPM wentylatora bez radiatora co jest śmiechu warte bo na radiatorze każdy wentylatora pracuje wolnej). To jest zachowanie typowego PR-owca, który nie potrafi się pogodzić z tym, że testerzy nie pozwolą sobie wciskać bajeczek ;)

Odpowiedź na Twoje pytanie jest na poniższym foto:

 

http://aac.com.pl/images/Fortis_1470rpm.JPG

 

Jak widać wentylator jest zamontowany na radiatorze Fortisa i w tym przypadku również uzyskał obroty 1470

Widzisz i uwierzysz?

Zwróć uwagę, że podaję fakty poparte zdjęciami więc się uspokój z tymi atakami pod moim adresem.

Link to post
Share on other sites

No, kolego @t.luk - chyba Ci kolega wyzej nosa przytarl... Twoja teoria odnosnie "zwalniajacych" wentylatorow jest nie do konca prawdziwa (lub celowo nie podajesz warunkow w jakich to zjawisko wystepuje). Czyzbys to Ty byl czyims PR-owcem (bo przegladajac Twoje recenzje nie sposob tego nie zauwazyc)? Zgubulismy gdzies po drodze obiektywizm?

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Jak widać wentylator jest zamontowany na radiatorze Fortisa i w tym przypadku również uzyskał obroty 1470

Widzisz i uwierzysz?

Ok, wierzę a teraz podłącz go do płyty głównej i sprawdź czy uzyskasz te 1470 RPM...

 

No, kolego @t.luk - chyba Ci kolega wyzej nosa przytarl... Twoja teoria odnosnie "zwalniajacych" wentylatorow jest nie do konca prawdziwa (lub celowo nie podajesz warunkow w jakich to zjawisko wystepuje). Czyzbys to Ty byl czyims PR-owcem (bo przegladajac Twoje recenzje nie sposob tego nie zauwazyc)? Zgubulismy gdzies po drodze obiektywizm?

Moja teoria jest poparta testami kilkudziesięciu coolerów CPU (i przypominam, że tylko w tym roku testowałem ze dwa Fortisy gdzie wentylator pracował z max. 1300-1400 RPM) a te PR-owe zarzuty polecam weryfikować porównując np. wydajności coolerów CPU i wentylatorów z innymi niezależnymi testerami / recenzjami ;) Pomijam już fakt, że np. w video recenzjach prezentuję wszystko co trzeba a nawet więcej żeby wykazać wszystkie wady i zalety obudów ;)
Link to post
Share on other sites

OK - ale jak widac, teraz dokladasz do tego nowe "warunki" pracy i znow obracasz kota ogonem. Testujesz - OK, czy obiektywnie - to ocenia czytelnicy - po Twojej wypowiedzi wyzej mam pewne watpliwosci co do obiektywizmu. Jesli chcesz sie spierac z kolega wyzej - napisz od razu w jakich warunkach bedzie tak czy inaczej pracowal wentylator, a nie raz piszesz, ze jest tak, a za chwile, ze jest inaczej i w rezultacie nic nie wnosi to do dyskucji.

 

Jesli @bodek bedzie mial taka mozliwosc, to zapewne zweryfikuje Twoje "spostrzezenia", bo na razie jakby tego nie robil, to "rzetelnosc" jego prob jest przez Ciebie podwarzana w najbardziej dziecinny sposob, jaki mozna. Tak wiec - okresl sie, a pozniej sie zobaczy, czy to prawda, czy tez nie.

Link to post
Share on other sites

On ma swoje spostrzeżenia a ja swoje zweryfikowane na kilku różnych coolerach. Sprawdź sobie np. m/s wentylatorów bez radiatora i za radiatorem (na przykładzie Fera / Fera Pro). Od siebie dodam, że ciężko było uzyskać dla wentylatora Fery owe 1500 RPM bo najczęściej było 1440-1460 (te 1500 to był peak). Możliwe, że w przypadku Fortisa bodek_ miał sztukę wentylatora, która łatwo osiągała maksymalny peak ale to bynajmniej nie znaczy, że każdy tak ma. Mi się to na nigdy nie udało na trzech losowych sztukach Fortisa ;)

Link to post
Share on other sites

Przeciez wiesz, ze kazdy wentylator ma swoj "zapas" z jakim pracuje (jak i czujniki, ktore to w danym momencie beda mierzyc). W tym temacie nie jest problemem to, ze wentylator ma 1470 a mial miec 1500 rpm, lecz to, ze nie podales przyblizonych warunkow, w jakich wentylator pracowal, aby taki czy inny wynik osiagnac.

 

Tutaj musze przyznac mu racje, bo staral sie udowodnic, ze zarowno sam wentylator jak i wentylator zalozony na cooler bedzie pracowal z predkoscia ok 1500rpm - i to mu sie udalo, bo osiagnal wynik 1470rpm - wiec zalozenie sie potwierdzilo. Nie ma sensu zatem wyciagac niewiadomo jakich "warunkow" aby stanelo na Twoim, skoro jasno widac, ze w tym konkretnym wypadku nie masz racji - wiec to przyznaj i bedzie po sprawie.

 

Tutaj sie zgodze ze stwierdzeniem, ze np. 1500rpm podawane przez producenta jest predkoscia pracy max - co nie oznacza, ze zawsze, kazda sztuka taki wynik osiagnie - jest zawsze pewnien margines na "+" i na "-" - oba sa i beda zawsze zgodne ze specyfikacja wentylatora mimo, ze mamy np. 1470 a innym razem 1520rpm a jesli producent okreslal ta predkosc po przetestowaniu np. 10000szt, to wynik 1500rpm bedzie zapewne srednia tych "+" i "-" i wowczas cala dyskusja o te 30rpm mija sie z celem.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Wiec w temacie - wydajniejszym I drozszym za razem) wentylatorem z PWM od w/w BQ bedzie np. Noctua NF-P12 PWM. Roznice w wydajnosci sa nastepujace:

 

BQ SW1 - 84,95m3 / h

Noctuca NF-P12 - 95,3 m3 / h

 

Zakladajac, ze predkosc takowego wentylatora bedzie zalezna od PWM, to propozycja od Noctua wypadnie nieco wydajniej, przy zachowaniu podobnych warunkow pracy. Glosnosc oba maja zblizona BQ - 18,9dB / NF-P12 - 19,8dB, wiec nie powinno to stanowic przeszkody w doborze, bo akurat takiej roznicy nie uslyszymy :)

Link to post
Share on other sites

panowie, czy to coś wnosi do tematu który założyłem ?

 

Sprawdziłem dla Ciebie jakie są możliwości montażu be quiet! Shadow Wings SW1 120mm PWM na Fortisie i znalazłem pewne rozwiązanie, sprawa wygląda następująco:

 

Aby nie ingerować w konstrukcję radiatora jak i wentylatora trzeba by się zaopatrzyć w takie kołki Acutake DarkScrew1. Następnie ściąć dwa boki tak jak na rysunku poniżej

http://aac.com.pl/images/Darkscrew1_00.jpg

Po czym wsunąć w otwory radiatora

 

http://aac.com.pl/images/Fortis_bq_0.JPG

 

Teraz pozostaje tylko nałożyć wentylator i gotowe. Całość wygląda bardzo estetycznie, nie widać połączenia.

 

Wentylator siedzi bardzo pewnie, na dwóch kołkach można go podnieść nawet mocno poruszać i nie wypadnie.

 

A efekt końcowy prezentuje się następująco:

 

http://aac.com.pl/images/Fortis_bq_1.JPG

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...