Skocz do zawartości

MSI HD 7870 Hawk vs Asus GTX 660 OC


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu borykam się z pewnym problemem odnośnie wyboru nowego GPU. Po wielu godzinach przemyśleń, czytania różnego rodzaju recenzji i artykułów, oglądania wielu filmików o wspomnianych kartach oraz długim czasie spędzonym na wielu forach doszedłem do ściany. Przyznam, że nie myślałem, że wybór GPU będzie dla mnie takim dylematem. Jestem w miejscu, w którym na placu boju zostały już tylko dwie karty. Przechodząc do meritum sprawy, chciałbym sięgnąć po ostatni szczebel drabinki w drodze do kupna nowej grafiki i poradzić się opinii forumowiczów.

 

Tak jak w temacie wybór opiera się pomiędzy dwie karty: GTX 660 OC od Asusa vs HD 7870 Hawk od MSi

Kasa jaką mogę przeznaczyć to ~1000zł.

Oczywiście komputer służy mi do rozrywki, a nie do pracy.

Dodam, źe obecnie gram na rozdzielczości 1680x1050

 

Mój dylemat sprowadza się do tego, że GeForce jest tańszy, ma PhysX, który niby robi różnicę (podobno to tylko marketing i nic nie daje szczególnego, jednak tego nie wiem), ogólnie nvidia jest bardziej wspierana w grach (tak czytałem, ale czytałem też, że to mit) i w wielu testach wydajność jest zbliżona do Hd 7870. Natomiast Radeon w wersji Hawk to elitarna wersja od MSI, dużo lepiej się kręci (podobno), lepsza jakość komponentów (Military Class III), trochę bo trochę, ale wydajniejsza, ogólnie bardziej mi się podoba (wiem, że to śmieszne jednak ma to jakieś tam znaczenie dla mnie), do Hd 7870 dodają grę (Sleeping Dogs) i przy sterownikach dla Radeona jakość w grach jest trochę lepsza (gdzieś tak przeczytałem)

 

Czy warto wydać 100zł więcej na Hawk'a?

Czy będzie jakaś różnica w grafikach gier na tych kartach?

Prosiłbym o pomoc w wyborze tego mojego nowego GPU.

Może nie jestem totalnym laikiem, ale jakimś zaawansowanym maniakiem tez nie.

 

Co do OC to jeszcze nigdy nie kręciłem czy to CPU czy GPU, ale w przypadku Hawka tego nie wykluczam oczywiście.

 

To tyle ode mnie. Sorry, że się tak rozpisałem, ale mam poważny dylemat :P . Czekam na porady, za które z góry dziękuję. :)

Edytowane przez maroon
Link to post
Share on other sites

7870 WF3 za 900pln http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gigabyte-ati-radeon-wf3-hd7870-2gb-ddr5256bit-dvihdmimdp-pci-express,34211.html

 

i ogólnie stawiałbym na większą szyne i ropy , czyli właśnie HD7870 , zegar w zegar wydajniejszy od gtx , większa szyna i ropy bardzo się przydaje w ustawieniach ultra , mniejsze dropy animacji na korzyść HD7870

 

http://media.bestofmicro.com/U/0/352296/original/Batman%20HIGH.png

 

http://media.bestofmicro.com/U/Q/352322/original/Skyrim%20HIGH.png

Edytowane przez gando
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie HD7870. Ale jeśli wciąż ma być opłacalnie, to bierz stosunkowo najtańszą wersję. W tym wypadku będzie to chyba Sapphire lub wspomniany przez gando GB. Sapphire miewał małe problemy z piszczącymi cewkami - pojawiały się swojego czasu wątki także i na benchmarku, więc popytaj jeśli będziesz brał szafira pod uwagę.

 

Bywaj

 

EDYTA:

Takie oczywiste to to nie jest w wielu innych grach GTX 660 jest szybszy ;)

 

http://pclab.pl/art51011-6.html

 

Ale co Ty porównujesz ? Stockowego HD7870 do GTX660 po OC ? Zresztą, to zaledwie 2 FPS na korzyść GTX660. To kpina.

 

HD7870 po OC vs GTX660 po OC - GTX nie ma szans...

GTX660 ma gó*****y potencjał OC, ale nawet jeśli, to dopiero po OC GTX660 może być na poziomie HD7870. Po OC HD7870 GTX660 nie ma szans :)

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wasze typy. Muszę przyznać, że zastanawiałem się nad wieloma kartami, również nad tymi wymienionymi. Jednak doszedłem do wniosku, że Gigabyte miał spore problemy z serią HD78xx i podobno już to naprawił, ale pewnie te gorszej jakości są nadal w obiegu i nie chce się na nie natknąć więc ta firma odpada. Co do Sapphire'a to się zastanawiałem nad nim dość długo jednak krótsza gwarancja, gorsza jakość (chyba że się mylę to poprawcie) i gorsze możliwości (?) od Hawka sprawiły, że zastanawiam się nad MSI. Tylko jednym z pytań jest czy wersja HAWK jest warta tych 100zł więcej czy to są tylko cztery puste litery ułożone w jeden nic nie znaczący wyraz?

Edytowane przez maroon
Link to post
Share on other sites

GB miał problemy z HD78xx ? :roll: Coś przegapiłem czy jaja sobie robisz ?

 

MSI ma dobre chłodzenie - akurat TFIII na GTX660 ma sens i jest faktycznie cichy, ale nie widzę powodu by brać GTX660 od MSI, gdy za 907 zł masz HD7870 z WF3x z 36m gw.

 

Rób jak chcesz, to przecież Twój wybór, jednak ja wybrałbym HD7870 od GB.

Link to post
Share on other sites

Popieram wybór 7870 który ma większy potencjał OC, nie ma wąskiej szyny jak w przypadku GTX 660 który lubi mieć spadki (dropsy) . Ja osobiście nie jestem przekonany do GB ale naczytałem się sporo pozytywnych opinii, a chłodzenie WF3 jest ciche i dobrze chłodzi .

Link to post
Share on other sites

MSI ma dobre chłodzenie - akurat TFIII na GTX660 ma sens i jest faktycznie cichy, ale nie widzę powodu by brać GTX660 od MSI, gdy za 907 zł masz HD7870 z WF3x z 36m gw.Rób jak chcesz, to przecież Twój wybór, jednak ja wybrałbym HD7870 od GB.

maroon pisał o msi hd7870 hawk....

 

Jeśli chodzi o radeona to polecam Ci Asusa, Msi i Szafira, nie ważne jakie modele, możesz np. darować sobie tego Hawka i wziąć zwykłe Twin Frozr.

 

Sam jestem przed podobnym wyborem i jak spadna ceny geforce to wezmę od nich kartę...

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

Dzięki za komenty. Sprawiliście tylko, że znowu zastanawiam się nad większą ilość kart :P Przynajmniej wiem, że Hd 7870 to lepszy wybór.

A czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na te pytania co zadałem w 1 poście.

1. Czy Physx sprawi, że gry będą wyglądały lepiej, czy to tylko marketing?

2. Czy stery od Radeona sprawiają, że grafika w grach jest ciut ciut lepsza?

3. Czemu mam sobie darować Hawka, gdzie wydaje mi się, że ma lepszy potencjał do OC i chłodzenie o klasę wyżej i Militar Clas III (prosiłbym o rozwinięcie tej myśli)

 

Przy tylu postach tylko Barsa wspomniał coś o Hawk'u (jednak niewiele), a zależy mi właśnie żeby dowiedzieć się więcej o tej wersji. 50zł różnicy to już jakoś nie gra takiej znowu ważnej roli w moim wyborze.

 

Odnośnie awaryjności HD78xx od Gigabyte to się trochę rozpędziłem, ale nawet na tym forum jest wątek o felernych wersjach HD 7850 od Gigabyte'a i trochę się zraziłem do tej firmy. Czekam na więcej info odnośnie wersji Hawk i dzięki za te porady wyżej.

 

PS. Raczej będę kupował na Agito, bo tam dają Sleeping Dogs gratis. Nie wiem czy to chwyt marketingowy czy nie, ale kto nie ryzykuje ten nie ma... :)

Edytowane przez maroon
Link to post
Share on other sites

ad 1 To dodaje parę efektów fizycznych moim zdaniem marketingowy bajer .

ad 2 To zależy od oka i upodobań http://pclab.pl/art35447.html i http://technowinki.onet.pl/inne/poradniki/ati-kontra-nvidia-czy-widac-roznice,1,3050611,artykul.html warto przeczytać .

ad 3 Ja osobiście kupił bym kartę producenta która by mi się podobała i pasowała do wnętrza komputera ale to moje osobiste zdanie ;)

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście kupił bym kartę producenta która by mi się podobała i pasowała do wnętrza komputera ale to moje osobiste zdanie ;)

 

Ja z kolei olałbym wygląd - choć mam budę z oknem, i postawiłbym na dłuższy okres gwarancyjny, kulturę pracy i wydajne chłodzenie.

 

TF na HD7870 spisuje się okropnie - jedno z gorszych wersji chłodzeń w historii MSI. Obszerny test MSI Hawk HD7870:

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_7870_HAWK/27.html

Wniosek ? OLEJ HAWK'a :]

Link to post
Share on other sites

maroon Przejrzyj testy na techpowerup, tak chyba Szafir i Asus wypadają najlepiej... a Hawk to coś jak Power Edition w hd7850, niby powinien się super kręcić a jest jak jest, nie warto dopłacać, chyba, że do Asusa. Tylko, że przy Asusie znów są dwie wersje, nie wiem co znaczy te V2 przy drugiej, gdzieś czytałem, że to tylko niewielka kosmetyka i zmiana wtyczek ale nie wiem czy to prawda...

 

Hawk jest też głośny, Twin Frozr IV jest głośniejsze od III...

Edytowane przez Barsa
Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę ze gtx 660ti to (nie oszukujmy się) kastrat. Więc przy fhd może Cię boleć to że nie dopłaciłeś tej stówki.

 

Kastrat, ktory ma wydajnosc drozszego 7950. To naturalne, ze tansza karta jest okrojona w stosunku do drozszej, punktem wyjscia jest przeciez karta o 256b szynie. Wydajnosc 7870 zapewnia gtx660, ktory jest tanszy. Koniecznosc produkcji wiekszej karty o pozornie lepszych (na papierze) parametrach, aby uzyskac taka sama wydajnosc jak konkurencja nie swiadczy dobrze o projekcie i architekturze southern islands. Szokujace jest, ze na forach tematycznych produkowanie wiekszego i bardziej skomplikowanego ukladu aby konkurowac z mniejszym jest uznawane za zalete tego wiekszego bardziej zacofanego technologicznie. Bulldozer tez ma duzo rdzenii i ghz.

 

Jak ktos chce karte o szerokiej szynie niech kupi 2900 XT, zamiast zadawac pytania o wydajnosc i oplacalnosc.

Link to post
Share on other sites

Kastrat, ktory ma wydajnosc drozszego 7950. To naturalne, ze tansza karta jest okrojona w stosunku do drozszej, punktem wyjscia jest przeciez karta o 256b szynie. Wydajnosc 7870 zapewnia gtx660, ktory jest tanszy. Koniecznosc produkcji wiekszej karty o pozornie lepszych (na papierze) parametrach, aby uzyskac taka sama wydajnosc jak konkurencja nie swiadczy dobrze o projekcie i architekturze southern islands. Szokujace jest, ze na forach tematycznych produkowanie wiekszego i bardziej skomplikowanego ukladu aby konkurowac z mniejszym jest uznawane za zalete tego wiekszego bardziej zacofanego technologicznie. Bulldozer tez ma duzo rdzenii i ghz.

 

Jak ktos chce karte o szerokiej szynie niech kupi 2900 XT, zamiast zadawac pytania o wydajnosc i oplacalnosc.

 

 

cyrix przestan juz z tym chwaleniem tego kastrata ktory ma spadki w grach i zupelnie nie nadaje sie do wlaczania aa i tych rzeczy przy fhd. 660 nie dorownuje 7870 co wiecej nawet wersja tit ma z tym problem. wiec nie pieprz glupot ze 660 moze konkurowac z 7950 ktora w dobrej wersji radzi sobie z gtx 670 ktory jak wszyscy wiemy wielbisz.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-660-ti-memory-bandwidth-anti-aliasing,3283-11.html

Link to post
Share on other sites

W kartach Nvidi mozesz wymusic z poziomu sterownika doskonale dzialajace darmowe realizowene przez shedery karty fxaa, zapewniajace wygladzanie krawedzi o jakosci porownywalnej z msaa x4, za to nie powodujace rozmazania obrazu i dzialajace inteligentniej niz przestarzaly zasobozerny algorytm msaa.

 

To, ze karta za 900 zl nie zapewnia wydajnosci topu za 2000 zl jest zrozumiale, dotyczy to przeciez tez 7870. Grajac bez wspomnianego msaa w wymagajace gry mozna prawie zawsze cieszyc sie wyzsza wydajnoscia na gtx660 niz na 7870, ktore ma wydajnosc porownywalna ze starym 6970.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

http://www.techpower...60_HAWK/28.html

G prawda, że wolniejszy hyh podsumowanie wszystkich wyników według Techpowerup to referent 660 GTX jest szybszy od 7870 o 2% :D Wersja HAWK od MSI 660 GTX jest szybsza o około 10% od referenta 7870 :) więc KKTHXBB :P i jeśli byśmy zestawili 660 GTX HAWK vs 7870 HAWK to jest 100% do 100% więc karty są równe jak 1 do 1 tylko jedna lepsza jest w tym druga w tym i tutaj wygrywa w takim przypadku cena i wygrywa 660 GTX :)

Dla chętnych testy HAWKÓW :P

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_660_HAWK/1.html

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_7870_HAWK/1.html

Edytowane przez kiziamizia2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...