Skocz do zawartości

AMD Athlon II X3@AMD Phenom II X4 B40 - podkręcanie


Recommended Posts

Witam.Posiadam procesor AMD Athlon II X3 440 odblokowany do Phenom II X4 B40.Działa stabilnie z odblokowanym czwartym rdzeniem na napięciu ustawionym na Auto.Na mojej starej płycie Asrock N68C-S UCC jak i na obecnej MSI 970A-G46 procek podkręcił się do wartości 3,3 GHz.Oczywiście przy tej wartości jest stabilny , napięcie jest nadal ustawione na Auto i czwarty rdzeń włączony.Niestety wszelkie próby podkręcania do wartości większych niż 3.3 GHz kończą się fiaskiem.Próbowałem zwiększyć napięcie procesora do 1.42 V , obniżyć taktowanie szyny HT i zmniejszyć taktowanie pamięci RAM.Nic to nie dało.Proc rusza na 3300 Mhz i ani Mhz więcej.Czy jest sens ustawić timingi pamięci ręcznie i czy to w ogóle coś zmieni ? Jeśli tak to jak to zrobić , bo mam do wyboru 3 opcje w BIOSIE : Auto , Link , Unlink i dopiero wtedy mogę ustawić timingi ręcznie.Poniżej dokładna specyfikacja kompa

AMD Athlon II X3 440 3.00 GHz @ AMD Phenom II X4 B40 3.30 GHz - brak pamięci L3 , jest to jądro Propus , bo sprawdzałem te oznaczenia na procesorze

MSI 970A-G46

2x2GB DDR3 1600 Kingston HyperX CL9

Gigabyte HD5670 1GB DDR3

Chieftec 500W

Link to post
Share on other sites

Sprawa wyglada troche inaczej z tymi procesorami niz sie wydaje. Dla przykladu AUTO napiecie dla kazdej sztuki procesora jest ustalane indywidualnie. Tak wiec jeden procek ktory mialem athlon II 450 mial AUTO napiecia na 1.4V. S kolei drugi procek ktory dziala stabilnie jako phenom z L3 ma AUTO na 1.33V. Sa to te same modele z tego samego sklepu i oba sie odblokowuja na phenomy, ale tylko jeden dziala stabilnie i tylko na 3 rdzeniach.

 

Tak wiec "zwiekszajac" napiecie na 1.42 wcale nie musialo ono byc zwiekszane :). Nie wiem w jakim przedziale jest ustawiane to AUTO ale mozesz to wyliczyc. W BIOSIE masz napisany opis napiec przykladowo "min=standard-0.3V". Jesli w takim wypadku minimalna wartosc napiec wynosi 1.04V to oznacza ze AUTO bedzie na 1.34V. Tak na prawde AUTO to nic innego niz bezpieczne napiecie zapisane w procesorze przez producenta. Pisze to z wlasnych konkluzji bo skladalem 2 identyczne platformy. Jedna dla mnie ktora sie odblokowala a druga dla brata :D

Link to post
Share on other sites

Sytuacja jest o tyle zabawna , że bez żadnych zmian napięcia proca , chipsetu , mostka północnego , obniżania taktowania pamięci RAM czy taktowania szyny HT ten proc bezproblemowo odblokowuje się do czterech jaj i podkręca się do 3.3 GHz.Natomiast jakby chcieć kręcić więcej to nie pomaga kompletnie nic zupełnie jakby BIOS nie zmieniał dotychczasowych ustawień choć je zmienia.Czytałem sporo w ogóle na różnych forach o podkręcaniu się procesorów z serii Athlon II i jak się okazuje mój przypadek nie jest pierwszym w tej kwestii.Jak się okazuje wielu ludzi nie może na tych procach przekroczyć wartości właśnie 3.3 GHz.Piszą , że jak się trafi sztuka zupełnie nie podatna na oc to tak właśnie jest.Czyżby te 3.3 GHz to było takie ścisłe maksimum ? Może ja mam taką sztukę co się właśnie do oc po prostu nie nadaje , bo na YouTube widziałem konfig kompa jakiegoś gościa co Athlona II X3 440 odblokował do quada i podkręcił na 3.6 GHz.

Link to post
Share on other sites

A jakie maksymalne napięcie cpunb mogę ustawić żeby było w miarę bezpiecznie dla kompa ?

 

Próbuj tak do 1,45-1,48. Nie chcę Cię zniechęcać, ale trafiłeś na taką sztukę właśnie. Sam mam problem z OC, a próbowałem już wszystkiego kręcenia na 3 rdzeniach, wyłączenie C&Q itd.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...