Skocz do zawartości

raid 0, słaba prędkość, płyta M4A88T-V EVO


Recommended Posts

Mam płytę główną asus M4A88T-V EVO i postanowiłem złączyć 3 dyski samsung HD502HJ w raid 0. Test odczytu dla jednego dysku wykazuje średnią prędkość 111MB/s, a po połączeniu 3 dysków w raid 0 waha się w granicach 170 - 200 MB/s. Oczywiście wszystkie wartości jakie podaję to wartości średnie. Przecież 3x111 to 333MB/s!!!! Rozumiem że taka prędkość jest nieosiągalna, ale liczyłem na 270-300MB/s. To co osiąga ta macierz to żenada!!

W związku z powyższym, czy temu problemowi da się zaradzić, czy po prostu ta płyta główna nie nadaje się do raid, a dodanie jej takiej funkcji jest tylko chwytem reklamowym?

 

Dodam jeszcze, że na tej płycie do raidu jest wykorzystywany kontroler AMD SB710.

Edytowane przez Baki11
Link to post
Share on other sites

Raid 0 według mnie jest niebezpieczny - jak ci jeden dysk padnie to masz po danych i po raidzie. Raid stosuje się jeśli masz coś Bardzo ważnego i obawiasz się że któryś dysk ci padnie. Pamiętaj że wydajność macierzy RAID jest powiązana z wydajnością kompa i kontrolera RAID który masz. W profesjonalnych macierzach kontroler RAID ma swój procesor i pamięć i są one specjalnie do tego przystosowane, natomiast kontrolery RAID zintegrowane z tego co zaobserwowałem nawet u siebie w PC to są ograniczone przez chipset.

 

Sprawa wydajności twojej macierzy jest ograniczona przez kompa.

Ja chcesz się tak dalej bawić to poczytaj sobie tu ---> http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Link to post
Share on other sites

Życie w Polsce też jest niebezpieczne, a jakoś nie uciekłeś. Raid stosuje się z różnych powodów i jeśli chodzi o użytkowników domowych, to ludzie stawiają raczej na wydajność niż bezpieczeństwo. Wiem jak to wszystko działa, ale skoro chipset ograniczał by wydajność dysków o 50% to udostępnienie opcji Raid 0 byłoby nieracjonalne, a w moim przypadku mówimy o takiej wydajności.

Link to post
Share on other sites

Macierz na software'owym kontrolerze nigdy nie zaoferuje liniowego przyrostu danych. Większe szanse miałbyś pewnie przy zastosowaniu szybkiego sprzętowego kontrolera, tyle że jego wartość przekroczy kilkukrotnie cenę płyty.

 

Jestem tego w pełni świadomy, ale przyrost o 50% przy możliwym na zewnętrznym kontrolerze niemalże 200% to chyba lekkie przegięcie prawda!!! Zastanawia mnie czy taki urok tej płyty, czy można ten wynik jeszcze jakoś polepszyć. Może mam po prostu nieodpowiednie sterowniki lub coś w tym stylu. Pobrałem sterownik raid ze strony amd, ponieważ na stronie asusa w pobranym sterowniku były tylko 3 pliki, które co najwyżej można gdzieś skopiować, ale nie ma żadnej informacji gdzie (brak jakiegokolwiek pliku .exe).

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Podczas instalacji windowsa wgrywasz sterowniki właśnie te ze strony asusa, te 3 pliczki.. wcześniej w BIOSie ustawiasz opcje RAID i podłączasz do odpowiednich złącz na płycie....a Ty rozumiem po zainstalowaniu windowsa w okienku zarządzania systemem stworzyłeś RAID 0 z 3 dysków ? Czyli, że masz programowy RAID, który nawet nie wykorzystuje możliwości płyty głównej..

 

Czyli wg instrukcji http://pl.asus.com/Motherboards/AMD_AM3/M4A88TV_EVO/#download Manual (6) / M4A88T-V EVO user’s manual (English)

/strona 62, dyski podłączasz pod SATA 1-3, napęd do płyt pod 5 lub 6,

W BIOSie 1-4 opcja RAID, 5-6 opcja IDE, następnie podczas uruchamiania(po teście pamięci) powinna się pojawić jakaś opcja konfiguracji RAID, by wybrać które dyski i który rodzaj macierzy chcemy stworzyć, nie wiem, nie używałem, czytam i piszę na podstawie instrukcji.. mi tam styka SSD (535 odczyt / 480 zapis MB/s) na system 60GB - koszt 200-250zł i drugi ma magazyn 250GB(magnetyczny).

 

Pozdrawiam

RB

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...