Skocz do zawartości

Panel sterujący , regulacja 0-24v


Recommended Posts

A skąd Ty weźmiesz w PC 24V?? Albo zewnętrzny zasilacz, albo linia +12V i -12V (w sumie daje różnicę potencjałów 24V) z zasilacza ATX, chodź tej drugiej opcji bym się obawiał ...

 

Kup jakikolwiek pojedynczy kontroler taki za 10zł i podłącz go pod 24V (sam kontroler bez wyświetlacza, pomiaru temperatury itp. bo się na 100% uszkodzi). Jeśli tranzystor w kontrolerze jest na napięcie powyżej 24v to może się udać.

Nie spotkałem się z kontrolerem do zatoki na 24V ponieważ w komputerach PC nie wykorzystuje się takiego napięcia.

Więcej pomogą Ci chłopaki z elektrody - co oznacza budowę lub przerobienie kontrolera.

 

tak na szybko:

http://pl.wikipedia.org/wiki/LM317

pobierz sobie na androida ElektroDroid tam masz kalkulator LM317 - regulator napięcia. Jeśli kontroer jest zrobiony na LM317 to napięcie 24V będzie ok.

Link to post
Share on other sites

Przeglądnąłem Twój temat na temat chłodzenia wodnego. Co do pompki to ona startuje przy 8V (więc nie potrzebujesz regulacji od 0V). Przy 12V pobiera 23W (2A - co jest bardzo dużo nawet jak na taki normalny regulator 12V - komputerowe (lamptrony mają chyba 20W).

Proponuję aby ten Twój elektryk zrobił zasilacz regulowany do tych pompek. Na alledrogo jest pełno takich zestawów by regulować napięcie zasilania. Jeśli ma nawet nikłe pojęcie o elektronice to sobie poradzi. Potencjometr regulujący (+ np miernik napięcia) dał bym na przewodzie poza zasilacz i zamontował go na przednim panelu. Szukaj czegoś takiego jak "regulator napięcia".

Jak nie chcesz się bawić teraz to zostaw je na 12V - pompa będzie pracować i parametry będzie miała przyzwoite.

 

Co do wentylatorów .... Czytając wiele forów na temat chłodzenia wodnego to stwierdzam, że większa ilość wentylatorów (większy przepływ świeżego powietrza przez chłodnicę) zaowocuje niższymi temperaturami niż większy przepływ wody przez chłodnice. Jest wiele testów w necie na ten temat. Co z tego, że masz duży flow jak chłodnica nie może oddać do otoczenia ciepła.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje za dokładną odp.

 

Tak tylko że nie wykorzystam pełnej jej mocy .. no ale nie można mieć wszystkiego.

 

Ok dam 8 wentyli na chłodnice. Ale teraz tak : 4 mają wyciągać gorące powietrze a 4 wdmuchiwać zimne tak ?

 

podałbyś stronkę z testem , chętnie poczytam :)

 

Ps. też troszkę się znam na elektronice , co prawda tylko troszkę ale spróbuje sobie poradzić , większa satysfakcja. Ewentualnie jak się nie uda , udam się do elektryka :)

Edytowane przez Nerwus__2
Link to post
Share on other sites

Ja wiem, że własnoręcznie skonstruowana instalacja WC to brzmi dumnie, ale pompa z silnikiem 24V, który pewnie spokojnie osiąga moce ok 100-120 W, to może Ci bloki wysadzić, a te dają zazwyczaj gwarancję do 2bar. Po co montować taką pompę, jak i tak musisz użyć redukcji, lub zabezpieczyć zasilanie przed przekroczeniem krytycznej prędkości obrotowej? Im więcej zabezpieczeń potrzeba, tym większy będzie koszt samego projektu.

Trzeba też pamiętać o pewnej rzeczy. Zasilacz powinien mieć wejście cyfrowe z zasilacza komputerowego (najlepiej z zielonego przewodu "Power on +5V", bo to przewód dający sygnał płycie głównej do startu), żeby uruchamiał się automatycznie po włączeniu komputera.

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...