Skocz do zawartości

Problem z chłodzeniem czy zaczyna padać Sapphire hd 4850?


Recommended Posts

Witam, od kilku dni walczę z problemem, który gryzie mój komputer, a przez to i mnie. Problem polega na tym, że po kilku minutach od uruchomienia (niezależnie czy gram sobie w GTA IV, czy uaktualniam Windowsa) dochodzi do pojawienia się artefaktów w postaci na początku małych kropeczek, później jest to już zawias poprzedzony komunikatem o tym, że sterownik ekranu przestał działać. Po zawiasie następuje automatyczny restart i moim oczom ukazują się takie oto obrazki:

 

http://img515.imageshack.us/i/pb220583.jpg/

 

http://img257.imageshack.us/i/pb220581.jpg/

 

http://img260.imageshack.us/i/pb220580.jpg/

 

Brak jakichkolwiek szans na start systemu. Artefakty obecne też w BIOSIE. Każdy restart kończy się BSODEM. I tak w kółko. Jedyną szansą jest tryb awaryjny, który jest tak zawalony tego typu artefaktami, że nic nie widać. jedyny sposób, żeby wszystko grało to wyłączyć komputer na kilka chwil i wtedy wszystko działa, tylko, że kilka minut i wszystko zaczyna się na nowo. Teraz kilka słów na temat spostrzeżeń dot. temperatury. Otóż podczas grania gdy tylko zaobserwowałem białe kropeczki, pierwsze symptomy nadchodzącego zawiasu, wyskoczyłem szybko do systemu by zobaczyć jak jest temperatura GPU w ATI CCC. Temp wynosiła 60 stopni więc chyba nie dużo, żeby powodować jakieś tego typu komedie. Jedyne co mnie zdziwiło to obroty wiatraka, który zarówno w trybie idle kiedy GPU ma poniżej 40 stopni jak i wtedy pracuje sobie na 37%. Problemy tego typu występowały mi już wcześniej, ale nie aż na taką skalę, że nie mogę nic w tej chwili zrobić. Dałem posty na kilku forach i jedni mówią, że to karta, drudzy pamięć, trzeci hdd, a inni, że zasilacz. Wszystko ma poniżej roku i jest na gwarancji więc nie ma problemu z reklamacją tylko co reklamować. Dostałem przed chwilą odpowiedź z forum Corsaira, że to będzie karta, nie ram. Czekam jeszcze na odpowiedź od Sapphire, ale nie wiem kiedy ją otrzymam. Ja sam już jestem skołowany. Pomożecie?

 

PS. Za chwilę będę sprawdzał dysk checkdiskiem bo znalazłem informację, że jednej osobie po tym zabiegu podobne objawy zniknęły.

 

Moja specyfikacja:

e7200

HD4850

Seagate 500GB

Bequiet Dark Pro 550W

Corsair 2x2GB

 

Nic nigdy nie było podkręcane.

Link to post
Share on other sites

Ja obstawiam na kartę, prawdopodobnie pamięci na niej siadają. Temperatura pracy odpowiednia, GPU mogą dochodzić do 100 *C. Sprawdź HDD, ale ja sądzę, że to GPU. Masz możliwość sprawdzenia innej karty graficznej? Pożycz od kogoś i wsadź do siebie czy będą te problemy. Sprawdź swojego radeona u kogoś ;)

Link to post
Share on other sites

Zapomniałem jeszcze dodać, że kilka dni temu po serii nieudanych restarów udało mi się w końcu odpalić komputer w normalnym trybie i grać w GTA IV przez 4 godziny bez żadnych problemów. Normalnie sobie wyłączyłem komputer, ale na drugi dzień a sama historia już bez chwilowego nawet godzinnego happy endu.

 

Problem w tym, że nie mam gdzie sprawdzić karty ;) .

Link to post
Share on other sites

Jakie stery? Ja nie wywalałem żadnych sterowników. Zainstalowałem je raz i wszystko normalnie chodziło. Gdybym nie miał sterowników to myślę, że i GTA IV nie chodziłaby mi wcale, a nie kilka minut i koniec.

Nie nie chodzi mi że nie masz sterów tylko o to że jak stare wywalałeś to jest tam taka opcja wywal ster ekranu i wtedy sie wszystko wali nie pomaga nawet na nowo wgranie sterów tylko reinstalacja windowsa pomaga

 

Sprawdź radiator i powiedz czy ciepły.

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, żeby to było chłodzenie bo chwilę po zawiasie dotykałem karty i jest zimna tzn nie "parzy". Po za tym tak jak pisałem wcześniej na maxa miała 60 stopni.

 

Może tak. Jak sądzicie. Winna waszym zdaniem jest karta czy może też to być coś innego. Największe prawdopodobieństwo?

Link to post
Share on other sites

Już to mam przerobione. Dociskałem wszystko i sprawdzałem ze 100 razy. A z drugiej strony czy to normalne, że wiatrak bez względu na temperaturę cały czas pracuje na 37 % ? Temp wyższa o 20 stopni, a on nawet nie przyśpiesza o 1%.

 

Boże ten checkdisk chyba będzie trwał tydzień, lepiej, żeby pomógł ;)

Link to post
Share on other sites

Problemem jest karta graficzna, a dokładniej przegrzewanie się pamięci jeżeli jest tak jak mówisz, że po mimo wyższej temp. na karcie obroty wiatraka się nie zwiększają to wychodzi na to ze albo sterownik do karty walnięty, lub czujnik odpowiadający za to nie działa prawidłowo. Możesz sam zwiększyć obroty wiatraka programem rivatuner

RivaTuner--> model twojej karty graficznej--->Customize--->Low level system settings--->Enable low-level fan control--->Fixed

 

Spróbuj zwiększyć obroty na 80% i sprawdz jak będzie chocic jeżeli ci to się wogóle uda zrobić ;]

Link to post
Share on other sites

Sprawa o tyle dziwna że niektóre 4850 w ogóle nie mają radiatorów na pamięciach, a jakoś chodzą. U mnie z lekkim nadmuchem i malutkimi radiatorkami nie nagrzewają się jakoś specjalnie. Na twoim miejscu oddałbym ją na gwarancję.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, dostałem dziś odpowiedź od Sapphire. Karta padnięta jednak co w niej padło nie wiem. Zaproponowali mi na wymianę HD 4870 Vapor X, albo dopłacić 50 PLN i brać HD 4890 Vapor X obie 1 GB. Odnośnie tego mam kolejne pytanie, ale umieszczę je w dziale zasilaczy. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...