Skocz do zawartości

Salonowy komputer marzeń


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Jako że udalo mi się osiągnąć w życiu kilka sukcesów, które zakładałem, postanowiłem złożyć sobie komputer o jakim zawsze marzyłem a na jaki nigdy nie mogłem sobie pozwolić.

 

ZASTOSOWANIE:

Komputer będzie stał w salonie podłączony do 46 calowego TV i do kina domowego 5.1 przez hdmi

Używał go będę tylko i wylącznie go gier i fimów.

 

Nie mam limitu cenowego żadnego po za zdrowym rozsądkiem. Chciałbym jednak aby sprzęt wystarczył na długo i miał możliwość rozbudowy w przyszłości, np dołożenia drugiej karty graficznej. Dlatego jestem otwarty na wszystkie propozycję będące uzasadnione ekonomicznie, chociaż uważam za najrozsądnieszy przedział cenowy 3000 - 4500 zł.

 

Nie interesuje mnie dysk SDD, są jeszcze za drogie i nie potrzebuję tego.

Cicha praca jest istotna.

Ładna, elegancka, stonowana obudowa jest bardzo istotna, najlepiej z calkowicie zamykanym panelem przednim.

Odbiornik WIFI niezbędny :)

Nagrywarkę dvd przełoże z starego komputera.

System operacyjny posiadam.

 

Nie chce mi siębawić w kupowanie wszystkich części gdzie indziej dlatego wolę zrobić zakupy w jednym miejscu, np morele.

Nie mam zamiaru też nic podkręcać.

 

Oto co sam wstępnie stworzyłem i proszę szanownych użytkowników, o krytykę i poradę co najlepsze :)

 

Procesor Intel Core i7-3770 3.4GHz LGA1155 BOX 1170,31 zł

MSI Z77A-G43 397 zł (na plytach wogóle się nie znam i nie wiem czy ta wystarczy)

EVGA GeForce GTX 660 Ti 1189 zł (tutaj mam wątpliwości)

Seagate 7200.12 1TB 312zł

G.Skill Ripjaws X 2x8GB 1333 MHz 369 zł

Be quiet! Pure Power L8 CM 630W 336 zł (w przyszłosći da możliwosć dolączenia drugiej karty? )

 

Karta sieciowa Pentagram P 6121-L7 58zł

Obudowa Aerocool PGS SIXTH ELEMENT czarno/czerwona 299zł

 

Razem +- 4130, co radzicie zmienić > czy taka konfiguracja będzie dobrze działać?

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Heh, może nie bierz się za składanie skoro z wyborem dwóch podstawowych komponentów (płyty i karty) masz wątpliwości a zasilacz nijak się nie nadaje do multi-GPU z tych kart? No i nie wiem jak wgrasz system i sterowniki skoro zapomniałeś o napędzie optycznym... Pamięci też wybrałeś bezsensownie dużo.

 

Składanie pozostaw zatem forumowym specjalistom, którzy znają się na tym zdecydowanie lepiej ;)

Link to post
Share on other sites

jeśli będziesz grał w full hd to też hd7950 lub gtx670, bo 660ti na 192 bitowa szyne danych i to czuć przy wyższych rozdzielczościach, co do ramu to lepiej weź 8 ga, a o wyższym taktowaniu

MSI-Z77A-GD55-www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-gd55-459863/

 

Pamięć RAM-www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsz-ddr3-4x4gb-1866mhz-cl9-f3-14900cl9q-16gbzl-478213/

 

Myślę, że pomogłem:)

Link to post
Share on other sites

Troszkę ponad budżet:

 

 

Procesor: INTEL CORE i7-3770 - 3.4 GHz, turbo 3.90 GHz, x4/8, 8 MB, 77W, BOX, s-1155 (1199 zł)

Płyta główna: MSI Z77A-G45 - ATX, Z77, 4xDDR3, 3x PCI-E 16x, RAID, VGA, DVI, HDMI, S-1155 (490 zł)

Pamięć RAM: DDR3 KINGSTON - 16 GB / 1600 (2x 8 GB), CL10, HyperX Blu (349 zł)

Dysk Twardy: WD 1 TB, 32 MB, 7200 obr., 3.5", SATA3 - WD10EALX (355 zł)

Karta Graficzna: PCIex GIGABYTE HD 7950 3072 MB DDR5, 384 bit, DVI, HDMI, D-PORT - GV-R795WF3-3GD (1315 zł)

Obudowa: FRACTAL DESIGN Define R3 USB3.0 Titanium Grey - ATX, bez zasilacza, tytanowo-czarna (440 zł)

Zasilacz: BEQUIET StraightPower E9-700W - 700 W, PFC, 23 dB (490 zł)

Wentylator CPU: SILENTIUMPC Fera Pro HE1224 - LGA 775/ 1155 / 1156/ 1366 / 2011, AMD 754 / 939 / 940 / AM2(+)/ AM2+ / AM3 / AM3(+) / FM1 (112 zł)

 

Całość: 4750 zł

 

 

Płyta dobra do CrossFireX.

Mocny procesor + chłodzenie. (Ivy lubią się zagrzać)

Karta to 7950 - przy większych rozdzielczościach jest lepsza od GTX 660Ti.

Wyciszana obudowa.

Bardzo dobry cichy zasilacz, wystarczający do CrossFireX. (7950 po OC potrafią mieć spory pobór mocy)

Link to post
Share on other sites

jeśli chcesz się bawić w sli lub cf, to masz tutaj zasilacz-www.morele.net/zasilacz-ocz-z-series-modular-850w-oczz850m-un-287249/

 

Jeśli chcesz ciszy weź ta obudowę-www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-r3-usb-3-0-black-pearl-bez-zasilacza-fd-ca-def-r3-usb3-bl-428897/

Oczywiście przyda się też lepsze chłodzenie-www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-shadow-rock-pro-sr1-bk011-424270/ procesora-

 

Karta sieciowa z WI-FI-www.morele.net/karta-sieciowa-tp-link-tl-wdn4800-451542/

 

Karta graficzną:

GTX670 4GB-www.morele.net/karta-graficzna-evga-geforce-gtx-670-4gb-superclocked-w-backplate-04g-p4-2673-kr-506825/

 

GTX670 2GB-www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx670-2048mb-ddr5-256bit-dvi-hdmi-dp-pci-e-1058-6008-wer-oc-overclock-gv-n670oc-2gd-475231/

 

GTX680 2GB-www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gv-n680wf3-2gd-509985/

 

GTX680 4GB-www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-680-4gb-zt-60103-10p-498624/

 

Procesor to lepiej weź i7 3770k

Link to post
Share on other sites

skoro tak to te chłodzenie wystarczy-techplanet.pl/produkty/wentylatory-radiatory/zalman-cnps11x-performa,31341.html

 

jako alternatywny zasilacz mogę polecić OCZ ZS650, bardzo dobry i chichy

 

proszę bardzo, karta graficzna-www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7950-3gb-ddr5-384-bit-hdmi-dvi-i-2xminidp-box-gv-r795wf3-3gd-448543/

Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/inventory/info/Jqbz9C/

 

Dlaczego tak a nie inaczej?

-Obudowa jest stylowa (minimalistyczna, z pełnym przednim panelem), wytłumiana - czyli spełnia warunki ciszy i designu.

-Procesor z linii i5, gdyż większa ilość wątków z i7 jeszcze długo nie będzie wykorzystywana przez gry, a nawet jak zacznie to wciąż równie dobrze będą sprawować się cztero-wątkowe procesory.

-Podstawowa ale solidnie wykonana płyta główna, bo zarówno w filmach jak i w grach nie uświadczy się zalet wyższych modeli (te przydają się do OC którego ma nie być)

-Szybki dysk twardy, o sporej pojemności.

-Zasilacz oraz chłodzenie CPU będą bardzo ciche, podobnie jak chłodzenie karty graficznej co wsparte przez wytłumianą obudowę będzie praktycznie niesłyszalne.

-Karta jedna, bo dwie będą głośne, ciepłe (nici z wytłumianej obudowy, trzeba będzie zapewnić przewiewną a te nie tłumią) oraz drogie w eksploatacji (duży pobór prądu). Bardziej ekonomicznym wyborem jest kupno nowej za 2-3 lata kiedy ta przestanie spełniać oczekiwania niż pakowanie dwóch na dziś dzień.

 

Adnotacja do obudowy - czekać aż pojawi się model R4 w ofercie moreli.

Dodali dodatkowy port usb 3.0, możliwość instalacji 140MM wentylatorów na froncie oraz umożliwili demontaż szyny na dyski.

Link to post
Share on other sites

http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=20910&s=72530&s=70046&s=47999&s=72627&s=51549&s=71053&s=70268&s=70410 Całość - 4900zł chociaż zamiast i7, lepszym wyborem będzie i5 3570k i gtx670:)

pamieć patriotów zmieniłbym na kingston hyperx xmp 1600mhz i 2x4gb nie ma sensu więcej, mają nisko profilowe chłodzenia, więc cooler cpu nie bedzie zawadzał jakby trzebabyło zmienic boxowego wyjca :D

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze bardzo wszystkim dziękuję za tak szybki i liczny odzew :)

 

Nie spodziewałem się , że będe miał tyle propozycji i to nawet już gotowych koszyków w sklepach, wystarczy tylko kliknąć, że kupuję :)

 

Szczególnie dziękuję użytkownikowi "sid vicious" za wierność w przestrzeganiu moich wskazówek.

 

Jeśli to i7 faktycznie jest bez sensu to nie będe niepotrzebnie przepłacał ale...

 

Temat nowych konsol - właśnie licząc się z tym, że za jakies 1,5 - 2,5 lat wyjdą nowe konsole (które i tak kupie) pewnym priorytetem jest dla mnie to aby był wtedy możliwy upgrade komputera z jak najmniejszą ilością podzespołów do wymiany.

Dlatego wybrałem mocny procesor i 16gb ramu (i tak jest teraz tani) żeby wymienić za te 2 lata tylko karte graficzną.

Nie wiem czy takie myślenie ma sens ale wydawało mi się logiczne, w końcu w dwa lata intel nie wrzuci na rynek 50% bardziej wydajnych procesorów.

 

Także jeśli źle myśle to faktycznie to i7 nie jest mi potrzebne, podobnie jak niewiadomo jak droga płyta główna, której zalet nie wykorzystam (jak napisał Sid Vicious)

 

Ram - bartek4winner zwrócił uwage , że lepiej kupić 8 gb ramu wyżej taktowanego niż 16 niżej. Ok ale czy w tej płycie głównej

MSI B75A-G43, B75 będe miał możliwość dorzucenia za te 2 lata drugiej ósemki?

 

Karta graficzna - tutaj licząc się z jej wymianą może nie warto placić 2000 (Gigabyte Radeon HD 7970) ale coś za ok 1000 - 1500 wystarczy?

 

Dysk - tu dużo miejsca (1TB ) jest potrzebne i narazie na pewno mi wystarczy, najwyżej dokupię drugi i wszystko ok.

 

Co do zasilacza i sugestii żeby brać 1000W to nie widzę powodu aby mieć tak dużo mocy nawet przy SLI skoro pobór prądu w każdej nowej generacji sprzętu raczej spada.

 

Obudowa Fractal design podoba mi się i właśnie o coś takiego mi chodziło :)

 

Przeglądając wszystki propozycje, optymalnym rozwiazaniem wydaje mi się jedna z 3 opcji:

 

Procesor jeszcze proszę o radę czy:

Procesor Intel CORE i5-3470 3,2GHz BOX 6M LGA1155 <LUB> Intel Core i7-3770 Ivy Bridge LGA1155 BOX

Płyta główna MSI B75A-G43, B75, DualDDR3-1600, SATA3, 5xSATA2, HDMI, DVI, GBLAN, ATX

Kingston DDR3 8GB(2x4GB) 1866MHz HyperX Genesis CL9 ( do tej płyty głównej wogóle można ?? )

Dysk Western Digital 1TB Caviar Black 7200 64MB SATAIII

Zalman CNPS11X Performa

OCZ StealthXStream 2 SLI 700W

Karta sieciowa Pentagram P 6121-L7

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX670 2048MB

 

lub zestaw zaproponowany przez Sid Vicious http://www.morele.ne...ry/info/Jqbz9C/ jeśli tamtejszy chłodzenie i zasilacz faktycznie są dużo cichsze niż powyższe

ale nie z tak drogą kartą graficzną czyli np. Gigabyte GeForce GTX670 2048MB czy tam nie wiem co :)

 

i to zakładając że to SLI to faktycznie gra niewarta świeczki.

 

lub zmodyfikowana propozycja wujashka

http://www.arest.pl/konfiguracja-619204

 

ps. Sid Vicious napisał "Adnotacja do obudowy - czekać aż pojawi się model R4 w ofercie moreli.

Dodali dodatkowy port usb 3.0, możliwość instalacji 140MM wentylatorów na froncie oraz umożliwili demontaż szyny na dyski. " - ten model R4 to rozumiem tej samej firmy fractal design?

 

Mogę liczyć jeszcze na jakieś ostateczne rady? którą z tych opcji wybrac? :)

 

i jeszcze pytanie do Pana "Bartek4winner" , który również podał bardzo ciekawy zestaw.

http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=68257&s=71137&s=71148&s=20910&s=70046&s=47999&s=72627&s=51549&s=70268

Czy ta płyta glówna

MSI Z77A-GD55 Intel Z77 LGA1155 (PCIE/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3)za prawie 600 zł

faktycznie ma sens? Co w praktyce zyskuję za te 300 zł róznicy?

Edytowane przez 44ball
Link to post
Share on other sites

Ram - bartek4winner zwrócił uwage , że lepiej kupić 8 gb ramu wyżej taktowanego niż 16 niżej. Ok ale czy w tej płycie głównej MSI B75A-G43, B75 będe miał możliwość dorzucenia za te 2 lata drugiej ósemki?

Właśnie błąd, taktowania ramu nie robią różnicy (robią w testach syntetycznych ale i tak niewielką) więc lepiej brać 1333Mhz a jak bardzo się chce to 1600Mhz, więcej to szkoda pieniędzy.

Będziesz mógł dorzucić drugą ósemkę bez problemu.

 

Karta graficzna - tutaj licząc się z jej wymianą może nie warto placić 2000 (Gigabyte Radeon HD 7970) ale coś za ok 1000 - 1500 wystarczy?

Gigabyte GTX670 - póki co jedna z lepszych (jak nie najlepsza) kart z wyższej półki w dziedzinie cena/jakość

 

Co do zasilacza i sugestii żeby brać 1000W to nie widzę powodu aby mieć tak dużo mocy nawet przy SLI skoro pobór prądu w każdej nowej generacji sprzętu raczej spada.

Z czasem spada też sprawność zasilacza, ale solidne 550W powinno wystarczyć nawet w przypadku wymiany karty za dwa lata.

Dla pewności można wziąć 600W, ale to jest już spora nadwyżka mocy - zasilacze nie lubią pracować ani z za dużym ani za małym obciążeniem więc trzeba trafić w środek.

 

model R4 to rozumiem tej samej firmy fractal design?

Tak, nazywa się tak samo, wygląda tak samo - tylko ma inny model - wg mnie warto dopłacić bo poprawione rzeczy są jedynymi mankamentami R3.

Cenowo też powinna stać tak samo jak R3, już jest w obiegu ale jak widać nie wszędzie :)

 

A odnośnie chłodzenia, to chłodziwko Zalmana jest dosyć mizernej postury - fakt, lepsze niż te w zestawie z procesorem i bez podkręcania zda egzamin, ale BK014 (polecany w moim zestawie) będzie cichszy (a właściwie niesłyszalny poniżej 85% obrotów) i z pewnością lepiej wychłodzi procesor. Jest to jedno z najcichszych chłodzeń CPU które jest również bardzo wydajne. (Alternatywą byłby Thermaltake Macho który jest nieco głośniejszy ale i nieco bardziej wydajny, lub SPC Fera Pro którego atrybutem będzie cena)

 

Co do ogólnej wymiany, nowe procesory będą już na nowym chipsecie (Haswell) więc zamyka to możliwość kupna nowego procesora bez płyty głównej.

Najsensowniejszym rozwiązaniem w przypadku maksymalnego przedłużenia wydajności procesora jest nawet delikatne podkręcenie 3570k (i7 na prawdę nie warto, tam liczą się wątki i hyperthreading które w grach nie mają nic do powiedzenia)

 

Ivy bridge (czyli 3470 lub 3570k) obsługują już technologię pci-e 3.0 która za te dwa-trzy lata może się przydać pod nową kartę graficzną, więc tutaj jest niejako wgląd w przyszłościowość.

 

Co do RAMu, wyjdą moduły pod DDR4 i one też będą potrzebowały innej płyty głównej.

 

Lecz podsumowując, do gier ważniejsza jest karta graficzna niźli RAM czy procesor (to są mocne procesory, nie powinny się dać szybko zajechać) więc miejsce na rozwój mniejszym kosztem niejako jest.

 

Czy ta płyta glówna MSI Z77A-GD55 Intel Z77 LGA1155 (PCIE/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3)za prawie 600 zł faktycznie ma sens?

Różnica jest głównie w sekcji zasilania, możliwości OC oraz obsłudze SLI. (obie karty obsługują Crossfire)

Z77A-GD55 ma mocniejszą sekcję zasilania, co pozwala na stabilne podkręcanie procesora (Z77A-G43 w zupełności wystarczy do "domowego" podkręcania), ma lepsze chłodzenie oraz lepiej obsłuży konfiguracje multi-gpu (sli/cf)

Do tego obsługuje technologię APS (active phase switching) która zapewnia energooszczędne użytkowanie.

Oraz posiada dwa porty SATA3 (w przeciwieństwie do jednego w polecanej płycie)

 

Czy warto dopłacać 300zł? Zdecyduj sam :)

Ogółem cały zestaw kreuje się wysoce na podobieństwo mojego, więc z ręką na sercu mogę polecić ten sprzęt bo sam wydałem na niego ciężko zarobione pieniądze i jestem bardzo zadowolony.

 

Rozważ, czy chcesz zostawić sobie możliwość podkręcenia procesora w przyszłości (wtedy cena procesora+płyty głównej nieco wzrośnie) oraz, jeżeli skusi Cię energooszczędność płynąca z płyty GD55, oraz procesorów Ivy Bridge, czy nie warto dopłacić do zasilacza o większej sprawności celem jeszcze większego pilnowania prądu :)

Edytowane przez sid vicious
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowiedz i to w środku nocy :)

Rozważ, czy chcesz zostawić sobie możliwość podkręcenia procesora w przyszłości (wtedy cena procesora+płyty głównej nieco wzrośnie) oraz, jeżeli skusi Cię energooszczędność płynąca z płyty GD55, oraz procesorów Ivy Bridge, czy nie warto dopłacić do zasilacza o większej sprawności celem jeszcze większego pilnowania prądu :)

Nie znam się na podkręcaniu, jeśli ma to polegać tylko na wejściu do biosu i podniesieniu taktowania procesora to mogę to zrobić, ale jeżeli będzie to wymagało karkołomnych walk z napięciami i balansowaniu między stabilnością i żywotnością sprzętu a wydajnością to nie mam zamiaru się w to bawić.

 

Zasilacz wydaje mi się byc elementem stałym, którego nie będę musiał wymieniać, energooszczędność jest dobrym argumentem, bo po co mam zaoszczędzone kwoty wydawać na prąd.

W przypadku płyty 300 zł to na tyle wysoka kwota, że jeżeli za 3 lata i tak będę musiał wymienić tą płytę, to może się to nie opłacać.

 

jezeli chcesz obudowe typu tower, to mozna zmienic chlodzenie na inne: http://www.arest.pl/konfiguracja-619243 i masz szybka i bardzo cicha maszyne

w tym sklepie niestety nie ma obudowy r4 :(

 

Zasilacz BEQUIET Straight power 580W wydaje się idealnie wpisywać w to co napisał Sid Vicious

Dysk twardy WD 1 TB w rozsądnej cenie 355 zł

 

Podsumowując:

Zakupy zrobię w sklepie w którym będzie dostępna

obudowa fractal design R4, może zaczekam aż będzie w morele

albo wezmę z obudową NZXT phantom black, która jest w podobnej cenie a na zdjęciach wygląda elegancko i efektownie.

(pytanie tylko czy jest równie funkcjonalna? )

 

Elementy na których nie chce oszczędzać i pójdę w energooszczędność to:

Obudowa - NZXT Phantom lub R4 ale chyba NZXT bardziej :)

Zasilacz - 580W pytanie jeszcze który? ten Bequiet będzie ok?

Chłodzenie - BK014

Szybki dysk 1TB, może być ten WD

 

Płytę główną i procesor wezmę to tańsze rozwiązanie:

i5 oraz Z77A-G43

wydaje mi się to ekonomicznie uzasadnione, zwłaszcza jeśli za 3 lata będe musiał i tak sprzedać te podzespoły i to z dużą stratą (zamiast podkręcać)

Ram taktowany 1333 - 1600 ale najlepiej w jednej kości, 8GB aby łatwo było dorzucić więcej, lub sprzedać, lub przełożyć do nowej płyty głównej. Pytanie, który dokładnie, dość duży wybór jest? :)

 

Karta graficzna

Gigabyte GTX670

 

Ma to wszystko sens ? :)

Link to post
Share on other sites

Skoro zdecydowałeś się na Z77A-G43 to weź do niej 3570k z możliwością podkręcenia - do 4.2Ghz można dojść zwyczajnym kliknięciem w biosie bez zabaw z napięciami. Na zmianę mobo+cpu bym się nie nastawiał tak prędko, jak mówiłem - to są mocne procesory a dochodzimy już do granic możliwości krzemu, ja wróżę zmianę mojego zestawu dopiero za 4-5 lat. (Grafika może wcześniej, to się zobaczy)

Do i5 3470 wystarczy B75. (Nie ma możliwości podkręcania, a poza tym to płyty są wręcz identyczne - tylko b75 tańsza)

 

Zasilacz również mogę polecić ten który mam ja - E9 580W - jest drogi ale warty tych pieniędzy.

Modularne okablowanie, duży i cichy wentylator, sprawność na poziomie gold.

Szybki HDD to jak najbardziej WD Black

Z obudową poczekałbym na R4, zraziłem się do NZXT po modelu H2 - miał być konkurencją dla R3 a wyszła plastikowa tandeta. Fakt faktem, że firma ogółem produkuje świetne obudowy dla entuzjastów ale te z niższej półki cenowej bywają tragiczne - co do Phantoma nie wiem, nie miałem, pytaj innych natomiast jestem pewny co do jakości R3/R4.

 

RAM wybierz jakiś bez wysokiego radiatora, żeby bezproblemowo mieścił się pod chłodzenie procesora.

Kingston Hyperx Grey wejdą doskonale.

 

Jakby ktoś mi zarzucał dlaczego tak gorąco polecam sprzęt który kupiłem sam?

Oczekiwania odnośnie zestawu autora są szalenie podobne do tych którymi kierowałem się przy wyborze mojego zestawu, po prawie 4 mcach użytkowania wiem, że ten sprzęt się sprawdza w tej roli więc z czystym sumieniem polecam.

 

CPU/Mobo: i5 3470 / B75A-G43 lub i5 3570k / Z77A-G43

Cooler: BK014 + Zalman STG2 (ta pasta będzie lepsza od tej dorzucanej z coolerem, więc jak możesz to warto dorzucić te ~25zł)

Case: Fractal Define R4 (lub ten NZXT jeżeli ktoś potwierdzi jakość)

HDD: WD Caviar Black 1TB

GPU: Gigabyte GTX670

RAM: Kington Hyperx Grey 2x 4Gb 1600Mhz CL9

PSU: BeQuiet StraightPower E9 580W - jeżeli cena odpowiada, jeżeli nie to będziemy myśleć (ale wszystkie zasilacze ze sprawnością Gold będą sporo droższe)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...