Skocz do zawartości

Modernizacja CPU+chłodzenie/Mobo/RAM (do 1700zł)


Recommended Posts

Przepraszam z góry za ścianę tekstu. :(

 

Witam, mam nadzieję, że będziecie w stanie mi pomóc w wyborze tych części. Wybieram się na studia i oprócz kupna samego laptopa chcę także zmodernizować stacjonarny.

 

Przeznaczenie/cel? Codzienny użytek (szybki bootup, bezproblemowe działanie w W7), praca w CAD, gry (chociaż raczej nie zawsze te najnowsze i "sprzętożerne").

 

Obecny sprzęt:

  • Core2Duo E8400 @3.6GHz
  • ASUS P5QL Pro
  • 8GB DDR2 OCZ @1066MHz (4x2GB, po dwa z różnych modeli, różnią się chyba jedynie radiatorami)
  • zasilacz Tagan TG600-U33II (600W)
  • MSI R6850 z chłodzeniem Cyclone (kupiona kilka m-cy temu, świetnie się sprawuje, wybrana przez użytkowników tego forum :) )
  • dysk 1TB 7200, Samsung
Budżet tak jak w tytule, ~1700zł brutto , chociaż jeśli uda się taniej i lepiej, to się nie obrażę. :)

Wybaczcie niewiedzę, ale jestem w tyle jeśli chodzi o sprzęt, nie interesowałem się póki nie potrzebowałem wymiany.

 

CPU:

Zastanawiałem się nad Intel Core i5-3570K. Nie wiem jak wygląda sprawa z prockami AMD, Widzę, że są dużo tańsze od Inteli (dla mnie największa wada Inteli, powyższy model prawie 900zł), ale nie mam pojęcia co do jakości/wydajności.

Nie bawię się w ekstremalny OC, może małe zwiększenie taktowania, bez zmiany napięć, itp. (nie lubię tutaj ryzykować).

 

Płyta główna:

Nie patrzyłem na konkretne modele, nie wiem jakie są teraz różnice jakości pomiędzy producentami. Chciałbym tylko 4 sloty na DDR3 i 2x PCI-E 16x (na wszelki wypadek).

 

RAM:

8GB (nie mniej, nie więcej), szybki i chłodny. Nie wiem, jak duża jest różnica pomiędzy 1600/1866/2133 MHz, tj. czy warto kupować szybsze, czy po prostu wolniejsze podkręcić w BIOS-ie?

 

Chłodzenie CPU:

Ciche (!) i w miarę wydajne, żeby procek nie dostał zawału przy odpaleniu gry. Chyba, że stockowe jest wydajne/ciche, chociaż i tak wszyscy mi radzą, żebym jakiekolwiek nie-stockowe kupił. Cena ok. 100-120zł.

 

 

Najlepiej, gdyby obyło się bez wymiany zasilacza, chociaż i tutaj nie wiem, jak wygląda sprawa z poborem mocy nowych procków vs E8400. Mam nadzieję, że ten Tagan 600W wystarczy.

 

Prawdopodobnie kupię też obudowę, jeśli ktoś ma do polecenia jakąś czarną, o prostym wyglądzie, bez światełek i zbędnych bajerów, to jak najbardziej poproszę. Głownie jednak interesują mnie te 3-4 powyżej.

 

A może mniej pieniędzy poświęcić na procka/mobo/RAM i zainwestować w dysk SSD na system?

 

Gdyby coś nie było jasne, pytajcie. :)

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

Dzięki za odpowiedź. :)

 

Na procka już się zdecydowałem (i5-3470), z DDR3 nie będzie dużego dylematu, po prostu jakieś 8GB 1600MHz z CL9 (może jakieś Corsair). Nad chłodzeniem CPU jeszcze się zastanowię, ten Zalman wydaje się dobry, no i te 120mm (cichy).

 

Najbardziej myślę nad płytą główną, bo chciałbym, żeby chociaż CPU + płyta miały razem te 36 m-cy gwarancjii, a Asrocki mają 24.

Może jakaś alternatywa od ASUSa albo Gigabyte do ~350zł? Najlepiej nie na chipsecie H77 (bo z tego co wiem, nie da się na nich podkręcać CPU).

Link to post
Share on other sites
Gość JackHammer

http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-z77a-g43-79-556640.html?attr=1-182054,264-488572

 

To w takim razie takie coś wybierz. Tylko musisz wiedzieć że na wysokie OC i5-3470 nie licz bo masz zablokowany mnożnik i wtedy szyną kręcisz.

 

Te proce mają odblokowane mnożniki:

http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-2500k-3-3-ghz-box-81-426695.html?attr=297-455675

http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-3570k-3-4ghz-box-81-569379.html?attr=297-455675

Link to post
Share on other sites

Pamięci wez z niskimi radiatorami, chłodzenie jak uda Ci się trafić jeszcze na fortisa to można kupić do ~140 zł . Zasilacz bez obaw starczy, jeżeli nie chcesz H77 to ciężki wybór Cię czeka w chipsetach Z68 z aktualnym biosem pod IvB, albo bierz te płytkę co w poście wyżej.

Link to post
Share on other sites

Pamięci wez z niskimi radiatorami, chłodzenie jak uda Ci się trafić jeszcze na fortisa to można kupić do ~140 zł . Zasilacz bez obaw starczy, jeżeli nie chcesz H77 to ciężki wybór Cię czeka w chipsetach Z68 z aktualnym biosem pod IvB, albo bierz te płytkę co w poście wyżej.

 

Spróbuję wybrać z niskimi radiatorami, bo wiem, że mogą być problemy potem z montażem w obudowie.

 

Jeśli wziąłbym płytę np. ASUSa z H77 i i5 3470, to oznacza, że w żaden sposób nie mógłbym podkręcić (poza tym trybem Turbo 3.6GHz)? Czy może mógłbym jeszcze szyną do 4GHz dokręcić?

Link to post
Share on other sites

Jeśli wziąłbym płytę np. ASUSa z H77 i i5 3470, to oznacza, że w żaden sposób nie mógłbym podkręcić (poza tym trybem Turbo 3.6GHz)? Czy może mógłbym jeszcze szyną do 4GHz dokręcić?

Ani ten Asus ani ten Corek nie nadaje się do podkręcania, bo procesor ma mnożnik zablokowany, a płyta poprostu ma taki chipset (okrojony, chociaż to kiepskie określenie bo cena w tych czasach mówi wszystko). MSI to najlepszy wybór chodź też w OC nie będzie szału - średnio wydajna sekcja zasilająca.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. :)

 

Z powodu wyboru tańszego o ~600zł laptopa stwierdziłem, że mogę trochę więcej wydać na pudło.

 

Szukałem, czytałem trochę o chipsetach i możliwościach OC na różnych prockach/chipsetach, wziąłem też pod uwagę posty na tym forum i zbudowałem taki oto zestaw:

http://www.arest.pl/k-619434

 

Co o tym sądzicie? Chcę, żeby ten komputer mi starczył na te 3-3.5 roku studiów (poprzedni nawet dłużej dawał radę :) ).

 

Czy różnica między niskoprofilowymi i normalnymi kościami RAM jest zauważalna/ma jakiekolwiek znaczenie?

 

Poza tym potrzebuję jakiejś alternatywy do Fortisa, którego niestety nie ma w tym sklepie, a chcę wszystko jednak jednorazowo kupić (łatwiej z fakturą/VAT), do ok. ~150zł, najlepiej z wiatrakiem 120mm, żeby cicho było. Najwyżej zapytam się na forum OC/moddingu.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Poza tym potrzebuję jakiejś alternatywy do Fortisa, którego niestety nie ma w tym sklepie, a chcę wszystko jednak jednorazowo kupić (łatwiej z fakturą/VAT), do ok. ~150zł, najlepiej z wiatrakiem 120mm, żeby cicho było. Najwyżej zapytam się na forum OC/moddingu. Pozdrawiam!

Proszę http://www.arest.pl/produkt/Wentylatory/29,19,,fera,0,0,0,,/30657/SILENTIUMPC-Fera-Pro-HE1224-LGA-775-1155-1156-1366-2011-AMD-754-939-940-AM2-AM2-AM3-AM3-FM1/ chociaż Fortis był trochę lepszy :)

Link to post
Share on other sites

1. Fera Pro to świetna alternatywa dla Fortisa. Wiadomo, jest troszkę wyższa i troszkę głośniejsza ale wydajnościowo jest tylko 2-3 stopnie słabsza ;)

2. Zalman Z9 U3 jest nieopłacalną opcją na tle Z11 Plus (video recenzja, test) no ale co kto lubi ;)

 

1. I tak wygląda na dużo cichszą od wielu innych zestawów. Mam tylko nadzieję, że nie jest uciążliwa w montażu, osobiście aż za bardzo się denerwuję, gdy montaż chłodzenia zajmuje 2x dłużej niż montaż reszty z instalacją i konfiguracją systemu. ;)

 

2. Z11 Plus po prostu mi się nie podoba (nie znoszę boxów, które wyglądają jak statek kosmiczny). Jeszcze szukam jakiejś prostej bryły, najlepiej z USB 3.0 i 2+ wentylatorami w zestawie.

 

Aha, czy pasty termoprzewodzące mogą się "przeterminować"? Bo nie wiem, czy przy montażu procka powinienem użyć pasty SilentiumPC z zestawu, czy też gęstej Arctic Silver, która już ze 3 lata ma.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...