Skocz do zawartości

Niespodziewana utrata wszystkiego?


Recommended Posts

Witam,

 

spotkałem się z nietypową sytuacją. Otóż 'nawalił' mi dysk twardy, jeśli można to tak nazwać. Jednego dnia istniały na nim dwie partycje, a po włączeniu komputera następnego dnia komunikat 'disk failure', włożyłem płytkę winXP i co się okazało? że partycje zniknęły, całość danych została wymazana, a w przypadku chęci instalacji win'a mamy do wyboru jedną partycję odpowiadającą pojemności dysku twardego (+8MB nieprzydzielonej pamięci). Dysk mam Samsunga, 320GB w wersji F1. Wspomnę też o tym, że dysk zaczął mulić w ostatnim czasie. Czym ta 'utrata' wszystkiego mogła być spowodowana? Usterka dysku, wirus? Komputer dysk widzi normalnie, instalacja nowej kopii systemu jest możliwa, więc co się stało?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Niejasno się chyba wyraziłem. Te wolne miejsce odpowiadające pojemności dysku jest puste, oczekujące na przydzielenie mu partycji. To tak, jakby dysk nie był nigdy używany, od nowości czysty. Programów do odzysku danych jeszcze nie próbowałem, ale czy jest sens? Dysk oszukiwałby sam siebie, że nic nie jest na nim zapisane? :D

Link to post
Share on other sites

Dysk siebie nie oszukuje :D Po prostu nie widzi zapisów o partycjach, co oczywiście nie oznacza że wszystkie pliki wyparowały.

Najlepiej by było gdyby udało ci się odtworzyć partycje (ich rozmiar i typ). Potem proponuję wykorzystać narzędzia w stylu Easy Recovery Professional, nie powinno być problemu z odzyskaniem większości danych.

Jeżeli partycje nie będą się zgadzały to możesz próbować odzysku w trybie RAW - dane są zgrywane z dysku tak jak je program będzie w stanie znaleźć i odczytać, bez struktury katalogów itp.

Link to post
Share on other sites

Ja kiedyś w starym kompie też miałem podobny problem z samsungiem 250GB. Pewnego razu włączyłem kompa a tu buba... Wyskoczył komunikat że nie znalazło boot sektora. Odzyskać partycji nie próbowałem tylko tą jedną całą sformatowałem, zainstalowałem xp i odzyskałem dane. (potrzebowałem drugiego dysku). A i odzyskiwałem programem File Scavenger czy jakoś tak bo ten easy recovery to wszystkie pliki wrzuca do jednego folderu i trzeba wszystkiego szukać (tak było u mnie) a ten scavenger odzyskuje pliki w folderach w których były zapisane - jak dla mnie duże ułatwienie to było... Powodzenia i pozdro :D

Link to post
Share on other sites

ja tak miałem z seagate 120GB parę lat temu [miał wtedy z 3-4 lata].

wieczorem wyłączyłem komp. a rano dysk jak ze sklepu.

co prawda nie bawiłem się w odzysk danych itp.

zainstalowałem system i pracowałem jakieś 6-8 m-cy.

wymieniałem pł. gł. cpu i chciałem postawić system jeszcze raz

zgrałem dane, płytka xp i jazda, usunięcie i tworzenie nowych partycji, format, instalacja syst. i błędy ;)

powrót do starej pł. i błędy.

u kumpla jako dodatkowy hdd, skan i pełno bad-ów

poleciał pod młotek [dosłownie :) ]

co jak dlaczego - nie wiem.

Link to post
Share on other sites

o tuż to nikt nie próbował polecić segate seatools;) programu do sprawdzania błędów ścieżek (bad sektorów)\

 

http://www.hirensbootcd.net/ - pakiet przydatnych programów diagnostycznych, uruchamiany z płyty przy starcie komputera.

 

Z tego względu też trzeba brać pod uwagę, ze może coś pójść nie tak i systemu z raid 0 (nie da sie odzyskać...) Kiedyś padło napięcie jak miałem raid 0 z 3hdd 250gb i się rozsynchronizowały:/ Wole inwestować w pojemniejsze dyski.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...