Skocz do zawartości

Nieduży telewizor z dekoderem


Recommended Posts

Witam!

Chciałbym się was drodzy użytkownicy poradzić w kwestii wyboru telewizora. Powinien on być nieduży coś między 26' a 32' (choć 32' to nawet za dużo, mam bardzo wąski pokój, chyba że powiesiłbym go na ścianę a to zawsze około 10cm od wyrka). Dobrze gdyby był przygotowany na nadchodzącą cyfryzację, tzn posiadał tuner. Budżet? W granicach rozsądku, poniżej 32' chyba nie warto wydawać więcej jak 2000zł, prawda? Jak są jakieś pytania, proszę pytać.

 

Zapomniałem dodać, istotna rzecz: musi być w czarnej obudowie, i nie posiadać jasno świecących (czyt. denerwujących) elementów.

Edytowane przez LeCzarny
Link to post
Share on other sites

Skoro masz 2000 zł, to już możesz pokusić się o jakieś wymagania co do telewizora. Określ swoje potrzeby (odległość od ekranu, wielkość pokoju, nasłonecznienie, urządzenia współpracujące, przewidywana jakość oglądanych przez Ciebie materiałów (pal, 720p 1080p), preferencje co do obrazu (efektowniejszy czy naturalniejszy)) a chętnie pomożemy kupić Ci coś więcej niż "po prostu" telewizor ;)

Link to post
Share on other sites

Odległość od ściany do oczu około 2m, nasłonecznienie nieduże, aczkolwiek zazwyczaj zasłaniam rolety podczas oglądania. Na pewno będę podłączał do niego komputer poprzez HDMI i być może odtwarzacz DVD. Co do efektowności, czy naturalności ciężko mi powiedzieć, nie mam porównania. Miłym dodatkiem, jeśli to możliwe, byłby wbudowany dysk do nagrywania programów.

Link to post
Share on other sites

Zacznę więc od tego do czego ma Ci TV służyć. Ujmę to tak - jesli chcesz na nim "dobrze" pooglądać filmy w 1080p to z dwóch metrów minimum jest telewizor 42-calowy. Jeśli natomiast ma byc to telewizja "nie-HD" to 32 cale będę optimum.

 

Zajmijmy się odtwarzaczem - jeśli masz przygotowany komputer dla tej maszynki nie widzę problemu by to właśnie on był odtwarzaczem - pliki ripy mkv wyglądają świetnie ważąc przy tym od 4 GB, DVD zaś dzisiaj to przeżytek - nie wygląda to dobrze, zwłaszcza na LCD.

 

Reasumując na tym etapie namawiam Cię na większy ekran - zaufaj mi, że cali nigdy nie będzie za dużo, zwłaszcza gdy mowa o obrazie HD.

 

Co do obrazu, skoro nie masz rozeznania to polecałbym Ci wybrać się do sklepu "na spacer", broń boże z zamiarem kupna! Nie daj sobie nic wcisnąć za pierwszym razem. Musisz wiedzieć że dzisiaj mamy do czynienia głównie z dwiema technologiami. Pierwsza są telewizory LCD z podświetleniem LED. Są one wyjściem bardziej energooszczędnym, ich kolory są bardziej nasycone, choć w odczucie wielu osób wyglądają po prostu sztucznie, pastelowo. Czerń jest także nieco "gorsza", podobnie jak stosunek ceny do jakości obrazu. Drugą technologią jest plazma, wprawdzie bardziej prądożerna, choć pięknie rekompensuje to swoją znakomita czernią już w niedrogich modelach i naturalnymi kolorami. Reasumując - LCD-LED jest na pozór "ładniejsze", choć w praktyce nienaturalne, a plazma natomiast może wydawać się "szara", ale w rzeczywistości jest znacznie bardziej naturalna - dlatego też jest częściej wybierana przez osoby przesiadające się z niedocenianych, a mimo to genialnych ekranów kineskopowych ;). Ponadto plazma jest świetnym wyborem gdy Twój sygnał to nie zawsze HD (plazmy nienagannie radzą sobie z sygnałem niskiej rozdzielczości).

Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś 32 calowy telewizor w moim pokoju i był "za duży", w tak małym pokoju "taki" telewizor wyglądał śmiesznie. Fakt DVD leży, bo leży i odpalam je dla samego odpalenia. Dodam jeszcze, że nie lubię i nie chcę 3D. Tak, będę oglądał telewizję w mniejszej rozdzielczości.

Link to post
Share on other sites

A pozwolę sobie spytać - ten 32 był panoramiczny czy 4:3? Bo 4:3 32 cale jest porównywalny do panoramicznych 40 cali.

 

Osobiście mam 42 calowy telewizor w pokoju 10 metrów kw. Siedzę od niego jakieś półtora metra, bo dopiera z tej odległości można dostrzec różnice między 720p a 1080p - można o tym przeczytać niemal wszędzie.

 

Podsumowując Twoje zapotrzebowania skłaniałbym się do 37-calowej plazmy Panasonica HDready (idealna do wszelkiej maści telewizji jak i filmów HD). Ewentualnie 32 calowe LCD-LED, ale na tym "zwykła" telewizja będzie wyglądać po prostu gorzej.

 

Która opcja bardziej Ci odpowiada?

Link to post
Share on other sites

W kineskopie owszem - bo promieniował. LCD, LCD-LED i plazmy nie promieniują. Chodzi o to, że z dalszej odległości na takim "małym" ekranie "nie widzimy" tej rozdzielczości. Dla 50 cali optimum to 2 metry dla 1080p i 3 metry dla 720. Dla 42 cali odpowiednio 1,5 oraz 2,2 metra. Dla 32 cali 1,3 oraz 2 metry. Wynika to z wielkości plamki naszego oka i potwierdzają to wszystkie branżowe pisma oraz specjaliści. Jest nawet wzór, który pozwala to dokładnie obliczyć. Wktórce wchodzą standardy 4k, 5k bądź Hi-vision - nawet 16-to krotnie większe od 1080p - to marketing, musieli bysmy siedzieć metr o 50 cali, a w tedy nie objęli bysmy wzrokiem całego ekranu ;)

 

Tu nie chodzi o wielkość ekranu. Kluczowy jest stosunek przekątnej ekranu do odległości oglądania względem rozdzielczości. Nie kupujemy TV "pod pomieszczenie", tylko pod odległość oglądania i sygnał.

 

Normalnie poleciłbym Ci 37-calową plazme - najmniejsze jakie robił Panasonic, jednak w nowej serii zostały już te "maleństwa" wycofane.Możesz poszukać Panasonica P37x30 - jeśli trafisz będzie OK, jesli nie zostają 42 calówki - i nie będą za duże.

P42X50 - HD ready, oraz wszelkie P42S30, P42ST30, P42S50, P42ST50, może trafisz w tej cenie P42G30 - najwyższy model z wymieninocyh, bez 3D, poprzednia seria, więc powinien być w dobrej cenie.

 

Jeśli chodzi o LCD to nie moja działka - nie interesuję się nimi, nie lubię ich obrazu oraz cen. Ale jestem pewien, że inni forumowicze coś zaproponują - prawda Panowie?

Link to post
Share on other sites

Nie no specyfikacja z tego sklepu mnie rozbroiła... Jasność - inne Czas reakcji - inne itp itd,

Co za problem wpisać model TV i znaleźć jego specyfikację? No ale proszę:

http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-audio-video/televisions/led/UE32EH5300WXXH-spec

http://www.s-studio.com.pl/p15420_Telewizor_Samsung_UE32EH5300.html

Co do czasu reakcji i jasności to nie jest nawet podane na stronie producenta. Co do obrazu i scen to wszystko jest poprawne, jak za tą kwotę to na prawdę fajny TV. Ja osobiście zastanawiałem się jeszcze nad:

http://www.mediaexpert.pl/katalog/telewizory-led/tv-led-philips-32pfl3517h12,15264.html

Ale po porównaniu Samsung wydał mi się lepszy.

Co do "fajności" tego sklepu to ma jedną fajną cechę a mianowicie ceny TV ponieważ w innych sklepach w moim mieście te modele są droższe o ponad 200zł.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...