Skocz do zawartości

Przyszłościowa płyta główna do 300 zł dla casual'owca.


Recommended Posts

Witam,

 

Chce wymienić płytę główną i przy okazji odpalić 2 dodatkowe rdzenie w moim PII x2 550 BE.

Płyta główna ma wystarczyć na jakieś 2-3 lata. Za rok z hakiem planuje zmienić procka (grafika Radeon 6850 w max rozdziałce 1920x1080 ) Kompa używam do pracy biurowej, internetu, multimediów domowych itd. Gry w które gram to Starcraft 2 i Diablo 3, od czasu do czasu coś innego ale bez fajerwerków. Za chwilę wymienie też ram, więc chciałbym, żeby nowa płyta główna spełniała wmiarę wszystkie obecne standardy i była przyszłościowa.

 

Co proponujecie? Widełki 300 zł +/- 30zł

 

Dziekuję:)

Link to post
Share on other sites

Ale odblokowanie rdzeni nie jest pewne w 100%. Ja bym od razu kupił nowy procesor (Phenom II x4 B55 BE staniał do niecałych 300zł), a potem kupił płytę.

Po co marnować pieniądze na nowy procesor bez sprawdzania obecnego na odblokowanie ? Jak się nie odblokuje to wymienić procesor zawsze zdąży, skoro gra w takie gry jak wymienił to i tak nic mocniejszego od tego co ma nie jest mu pilnie niezbędne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fenio, ale po co kupować nową płytę za 350zł po zakupie której może nie poczuć różnicy? Taniej i lepiej od razu kupić nowy procesor, nieprawdaż? (poczekasz kilka dni na obniżenie cen w Polsce i kupisz świeży, wydajny procesor.)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przyjąłem że obecnie ma płytę z segmentu low-end skoro planuję zmianę na coś lepszego do 300zł a w takim wypadku wymiana płyty to również inne zalety niż tylko obsługa odblokowywania rdzeni w PII. Jak się nie odblokuje to wymieni procesor w przyszłości gdy ceny zdążą znacznie spaść, jak odblokuje to nie będzie musiał go wymieniać bo do jego zastosowań wystarczy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uwaga, post w formie monologu.


"albo kupić procesor i cieszyć się wydajnością, a z czasem kupić nową płytę do OC nowego 4 rdzeniowego procka, a wtedy sprawdzić starego czy się odblokuje i opchnąć go jako "pewniak"."

To napisałem, przeczytałem i chyba się z tobą zgodzę ;p skoro autor nie będzie wymagał zbyt dużo, to może spróbować.

Jest także inna opcja o której myślałem. Jeżeli phenomik zrobi się za słaby, zawsze może przejść na intela kupić płytę i podkręcić procka (wtedy 955BE) który jest kolejnym kosztem.

Tak czy siak intel albo nowy procesor. Od razu lepiej kupić nowy procesor. Mniejsze koszta, za dwa lata nowa płyta. Wtedy na mocniejszą platformę czy intel czy amd. Edytowane przez Bichits
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Oooo dziękuję za podpowiedzi. Tak naprawdę to w tej chwili pod nowa plyte, musze wymienić też RAM dlatego, zakup nowego procesora przewiduje dopiero na przyszły rok.

 

gigabyte 970a-ud3

Msi 970a-G46

asrock extreme - czy moze cos jeszcze innego? Ktorą wg. Was wybrać?

Link to post
Share on other sites

ale powiedz po co chcesz wymieniać płytę i ram, skoro procesor możesz wymienić za niższą ceną i poczujesz wzrost wydajności. Płytę kupisz później. Albo podkręcisz amd (ew. z socketem am3+) albo Intel. Nie rozumiem po co chcesz tracić pieniądze. Już lepiej ci nie wytłumaczę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ale powiedz po co chcesz wymieniać płytę i ram, skoro procesor możesz wymienić za niższą ceną i poczujesz wzrost wydajności. Płytę kupisz później. Albo podkręcisz amd (ew. z socketem am3+) albo Intel. Nie rozumiem po co chcesz tracić pieniądze. Już lepiej ci nie wytłumaczę.

Mam jakaś budżetową płyte Gigabyte [am2 bodajże, nie da rady na niej uruchomić dwóch kolejnych rdzeni], jest mała, nic sie na niej nie mieści, ma zawalone 2 sloty 4 gb ramu 800 mhz i po prostu myślę, że lepiej będzie kupić płyte główną i ram, (bo to i tak mnie czeka) a potem dopiero zmienić procesor. Liczę na te 2 dodatkowe rdzenie. Nie spotkałem się z sytuacją, żeby komuś ten PII x2 550 BE nie ich nie uruchomił.Aha, co do płyt, to jednak do tych 320 zł max. Gigabyte'y ktore pokazywaliscie sa za drogie. Prawie 4 stowki. AsRocka nie wiem ktorego szukac, bo tych modeli Extreme jest od 250 do 550 zł. Edytowane przez ZoMo7
Link to post
Share on other sites

No więc tak - model to dokładnie Asrock 970 Extreme 3. Kosztuje ok 310 zł w sklepach

Msi idzie taniej wyrwać ok. 280zł i myślę, iż będzie to lepszy wybór. Z początku miały problemy z biosem, który walił się przy zabezpieczeniach od.temp. i blokował oc. Jednak to już zostało naprawione - wyszły nowe biosy i problem zniknął.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Msi to też dobra płyta, w 90% jak najbardziej wystarczy.

Do gigabyte warto dopłacić, ale jak ma się zamiar mocnego oc (faza zasilania 8+2). Na msi osiągnie się trochę gorszy wynik, ale minimalnie.

Moim zdaniem jeśli autor nie zamierza bawić się w bardzo mocne oc, to wystarczy nawet http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-970de3-u3s3-462679/

Link to post
Share on other sites

Kurczę, raczej nie przewiduję OC, nie znam sie na tym, ale obecnie mam plytę Gigabyte i w sumie nie narzekam. Nie chcę tez kupić jakiegoś badziewia... Ale panowie, mowiecie, że http://www.morele.ne...0a-g46-448166�� lub http://www.morele.ne...a-ds3-460314/�� - to którą?Zdam się na wasz wybór.Ostatecznie, bo nie ma się co rozwodzić za długo.http://www.morele.ne...970a-g46-448166http://www.morele.ne...70a-ds3-460314/Czy odżałować i kupić http://www.morele.ne...0a-ud3-405588/?Na 4 rdzeniowy procesor wiem, że wszystkie podołają. A za 1,5-2 lata jak kupię nowe "serce" - czy też wystarczą? Chciałbym, żeby dały radę udźwignąć coś, co będzie wtedy standardem.

 

 

EDIT: Doczytałem, że : "Podobnie jak reszta plyt AM3+ jest problem z odblokowywaniem rdzeni (procesory na 100% podatne na odblokowanie, sprawdzone na AM3 tutaj maja z tym problem, sam to sprawdzalem na wszystkich biosach i kilku 100%pewnych procesorach). Druga wada ktora zauwazylem i jest bolaczka wszystkich plyt Gigabyte na AM3+ (opisywane dosc czesto na zagranicznych forach) to tkzw. vdrop i vboost. Napiecie na procesorze nie jest stabilne, w iddle potrafi byc zawzyzone, a przy obciazeniu potrafi dosc znacznie spadac. Powoduje to komplikacje np. przy podkrecaniu np. ustawiam vcore w biosie na 1.3V, przy domyslnym taktowaniu na pulpicie procesor ma napiecie 1.325V, a pod obciazeniem potrafi spasc do 1.275V. Jest to dosc spora roznica"

 

- czy to mnie też dotyczy, w przypadku odblokowania rdzeni na Phenomie x2 550 BE (AM3)??? Czy tylko nowszych prockow, z AM3+?

Edytowane przez ZoMo7
Link to post
Share on other sites

Też słyszałem o problemach z unlockiem na chipsecie 9xx i jestem ciekawy jak ta sprawa wygląda, bo sam muszę wymienić płytę. Ma ktoś tu odblokowany procesor na jakiejś płycie 970/990 i może powiedzieć jak to w końcu jest ?

Edytowane przez Artemowski
Link to post
Share on other sites

Niektóre gigabyte miały problem z utrzymywaniem napięć - ale prawdopodobnie zostało już to naprawione i jest to teraz rzadkość.

Z tych dwóch msi, ale jak nie podkręcasz to w zupełności wystarczy http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-970de3-u3s3-462679/

Ta płyta jest oparta na chipsecie 770, z obsługą proc. am3+.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...